►Η τοποθέτηση του Μιχάλη Χρυσοχοΐδη στο υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, που τον καθιστά υπεύθυνο για την τρομοκρατία, έχει γίνει δεκτή με απόλυτη ικανοποίηση από τις ΗΠΑ, ενώ εάν τελικά ο κ. Παπανδρέου δεν επισκεφθεί την Ουάσιγκτον τον Νοέμβριο, θα μεταβούν στην αμερικανική πρωτεύουσα ο κ. Χρυσοχοΐδης και ο αν. υπουργός Εξωτερικών Δημ. Δρούτσας, για να υπογράψουν την ένταξη της Ελλάδας στο πρόγραμμα μη θεώρησης διαβατηρίων έτσι ώστε να μη χρειάζονται πλέον βίζα οι Ελληνες πολίτες που επισκέπτονται τις ΗΠΑ.
Αθ. Ελλις (Καθημερινή)
►Ο Σαμαράς πρέπει να μας πει γιατί έριξε τον Μητσοτάκη, ο Αβραμόπουλος γιατί ίδρυσε το ΚΕΠ και η Ντόρα, αν είναι μπλεγμένη με τη Siemens.
Θανάσης Κοκκινούλης
► Ο ίδιος ο πρωθυπουργός διαμηνύει ότι θα ακολουθήσει άλλη λύση, δηλαδή θα τα πάρει από τους πλούσιους και παράλληλα θα νοικοκυρέψει τα έξοδα-έσοδα του κράτους. Ομως αυτή η λύση δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα στην πολιτική, υπάρχει μόνο στις διαχρονικές προεκλογικές υποσχέσεις… Μέχρι να εφαρμοστεί θα είμαστε δύσπιστοι.
Π. Σώκος (Ελυθεροτυπία)
► Ενα εξαιρετικά φιλόδοξο πρόγραμμα ριζοσπαστικών αλλαγών σε όλους τους τομείς – τη Διοίκηση, την Οικονομία, τους Θεσμούς – ανέπτυξαν ο Πρωθυπουργός και οι υπουργοί στη διάρκεια της συζήτησης στη Βουλή για τις προγραμματικές δηλώσεις. Ενα πρόγραμμα που η υλοποίησή του – ακόμα και αν δεν ολοκληρωθεί στο 100% – θα αποτελέσει επανάσταση για την ελληνική κοινωνία και μια βαθιά τομή εκσυγχρονισμού.
Τα Νέα
► Αν ο Μαρξ και ο Λένιν ζούσαν σήμερα θα έπρεπε να ήταν οι μοναδικοί υποψήφιοι για το Νόμπελ Οικονομίας. Ο συγγραφέας του «Κεφαλαίου» ήταν αυτός που προέβλεψε την αυξανόμενη εξαθλίωση των εργαζομένων και ο Λένιν την υποταγή της παραγωγής των αγαθών στην οικονομική συσσώρευση του κεφαλαίου. Προφανώς, πρόκειται για προβλέψεις κατά πολύ ανώτερες από εκείνες των βραβευμένων με Νόμπελ οικονομολόγων, όπως ο Πολ Κρούγκμαν, που πιστεύουν ότι η αύξηση των πιστώσεων αλλά και του χρέους είναι η μόνη λύση για την οικονομική κρίση.
Counterpunch – ΗΠΑ (Ποντίκι)
► Δεν ισχύουν πλέον λογικές «όλα τα κιλά, όλα τα λεφτά».
Κ. Μπατζελή