►Το λέω αυτό για να κατανοήσουμε ότι ζούμε μια εποχή ιστορική, όπου έχουν σωρευτεί αδιέξοδα, όπου τα αδιέξοδα μπαίνουν πια σε όλα τα σπίτια και όπου δεν μπορούμε να απαντάμε στα διάφορα προβλήματα, ανάμεσα στα οποία και αυτό το οποίο συζητάμε τώρα, με τον ίδιο τρόπο. Και δεν μπορεί η Αριστερά, όπως ο Σόλωνας, να σας τα πει (σ.σ. απευθύνεται στον Καραμανλή) αυτά με ποιήματα, για να καταλάβετε τελικά, γιατί και τότε κανείς δεν καταλάβαινε, αλλά θέλουμε να επιμείνουμε σε μερικά ζητήματα. Επομένως, νομίζω σε όλα τα βασικά θέματα θέλει άλλο τρόπο προσέγγισης. Στο θέμα των τραπεζών για παράδειγμα, όπου έχουν υπάρξει κράτος εν κράτει και όπου οι τραπεζίτες είναι κατ’ εξοχήν υπεύθυνοι παγκοσμίως, ευρωπαϊκά και ελληνικά, για την κρίση που υπάρχει σήμερα.
Αλέκος Αλαβάνος
►Αισθανόμαστε ότι είμαστε μέσα σ’ ένα πηγάδι και πολεμάμε για να ακουστεί η φωνή μας.
Κ. Πολυδώρου, κρατούμενος (Κόσμος του Επενδυτή)
►Τη δεκαετία του 1980, για κάθε 100 δολάρια παραγόμενου πλούτου, στους φτωχούς του πλανήτη έφθαναν 2,20 δολάρια. Τη δεκαετία του 1990, που η παγκοσμιοποίηση έφθασε στο απόγειό της, έφθαναν μόνο 60 σεντς.
Αντριου Σιμς (New Economics Foundation – To Bήμα)
►Λίγοι γνωρίζουν ότι οι περισσότεροι από τους σημερινούς «βαρώνους του Τύπου», όπως Λαμπράκης, Βαρδινογιάννης, Κόκκαλης, Μπόμπολας, Κυριακού, Αλαφούζος, Σαραντόπουλος, Κουρής, αλλά και Τεγόπουλος και Βουδούρης, ήταν μεταξύ των ανώνυμων αγωνιστών που έβαφαν τοίχους, φώναζαν με το χωνί και έβγαζαν παράνομες εφημερίδες με κίνδυνο της ζωής τους.
Χρ. Πασαλάρης (Ελ. Τύπος)
►Επειτα από πολλά χρόνια και πολλή προσπάθεια αναβιώνει η Χάρτα του Ρήγα Φεραίου, με τα ελληνικά επιχειρηματικά συμφέροντα να φθάνουν από το Αιγαίο ως τον Δούναβη.
Ι. Κωστόπουλος, πρόεδρος Alphabank (Καθημερινή)
►Sold out η ορκωμοσία Ομπάμα. Οργιο μαύρης αγοράς με τα εισιτήρια της τελετής παραλαβής της προεδρίας των ΗΠΑ. Εχουν τυπωθεί 250.000 «μαγικά χαρτάκια», η τιμή των οποίων φτάνει ακόμη και τις 40.000 δολάρια… Ορισμένοι επιτήδειοι προαγοράζουν και μεταπωλούν τα εισιτήρια μέσω ιντερνέτ. Στην ουσία πωλούν και αγοράζουν αέρα καθώς τα εισιτήρια ακόμη δεν έχουν διατεθεί.
Eλεύθερος Τύπος
►Βρισκόμουν στη βράβευση ενός συγγραφέα από το Μάλι, του Αμαντού Χαμπατέ Μπα, όταν μια κυρία πλησίασε αυτόν τον υπέροχο χωρατατζή συνειδητοποιημένο Αφρικανό για να τον ρωτήσει τι σκοπεύει να κάνει για να σωθούν οι ελέφαντες. Εκείνος της απάντησε: «Κυρία μου, οι ελέφαντες είναι κάτι ηλίθια ζώα που τσαλαπατάνε τις φυτείες μας». Η κυρία έμεινε αποσβολωμένη. Είναι πολύ εύκολο να λες σε άλλες χώρες σώστε τις αρκούδες, τους λύκους σας, θα έρθουμε να τραβήξουμε φωτογραφίες, τη στιγμή που έχουν να αντιμετωπίσουν συνθήκες απόλυτης φτώχειας.
Γκουστάβ Λε Κλεζιό
(L’ Express – Τα Νέα)
►Η ριζοσπαστική Αριστερά δεν είναι αρχηγοκεντρική και ως εκ τούτου ούτε σήμερα υπάρχει διαρχία, αλλά διακριτοί ρόλοι. Η συμφωνία που υπάρχει από τη συγκρότηση του ΣΥΡΙΖΑ μέχρι σήμερα είναι ότι στις εκλογές ο εκάστοτε πρόεδρος του ΣΥΝ είναι επικεφαλής του ΣΥΡΙΖΑ.
Α. Καρίτζης (Ελευθεροτυπία)