• «Θα τους ρημάξουμε στην ομαλότητα» ••• Διότι άλλο αντιπολίτευση του 4,5% και άλλο αντιπολίτευση του 27% ••• Πες τα, ρε μεγάλε Παπαδημούλη, μπας και φύγει καμιά τσίμπλα από πολλά μάτια ••• «Η πρόκριση της Εθνικής Ομάδας στον επόμενο γύρο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου μας γεμίζει με μεγάλη χαρά και αισιοδοξία», δήλωσε ο ΣΥΡΙΖΑ ••• Τη χαρά την καταλαβαίνουμε –και μεις χαρήκαμε– η αισιοδοξία, όμως, από πού αντλήθηκε και τι αφορά; ••• Επιτέλους, ένα παλιό όνειρο της στήλης πραγματοποιείται ••• Ο μέγας, ο ανεπανάληπτος, ο μοναδικός Γιώργος Πάντζας εκλέχτηκε βουλευτής με τον ΣΥΡΙΖΑ ••• Επειδή παραέγινε ντόρος με το σύνθημα «έτσι γ…ε αυτοί που σας χρωστάνε», που φώναξε το γελοίο τσούρμο που ακολούθησε την Εθνική Ελλάδας στα γήπεδα της Πολωνίας, αξίζει να παραθέσουμε ένα άλλο, πολύ πετυχημένο σύνθημα, που κυκλοφόρησε στο Ιντερνετ ••• «Το Σάββατο δείξαμε στους Ευρωπαίους τ’ α…δια μας και την Κυριακή τους στήσαμε κ…ο» ••• Ανεπίδοτο έμεινε τελικά το «Γράμμα στους πολίτες της δημοκρατικής παράταξης» με τον δραματικό τίτλο «Ακούστε τη φωνή της ευθύνης» ••• Το έστειλε η Αννούλα Διαμαντοπούλου από τις στήλες των «Νέων», δυο μέρες πριν τις εκλογές, αλλά οι «πολίτες της δημοκρατικής παράταξης» το πέταξαν στα σκουπίδια χωρίς να το διαβάσουν ••• Ετσι, «η φωνή της ευθύνης, της ψυχραιμίας, της προσφοράς» (οποία μετριοφροσύνη!) δε θ’ ακούγεται αυτή την περίοδο στη Βουλή, αλλά μόνο στις κλειστές συσκέψεις της λέσχης Μπίλντεμπεργκ ••• Καλά, ο Μπένι δεν ξέρει τι λέει ••• Ζητούσε από τα κόμματα, πριν τις εκλογές, πριν κάνουν ταμείο, δηλαδή, να συμφωνήσουν ότι Δευτέρα πρωί θα πήγαιναν στον πρόεδρο της Δημοκρατίας και θα του έλεγαν ότι συμφώνησαν να φτιάξουν κυβέρνηση όπως την πρότεινε αυτός ••• Ρε, μπας και πίνει τίποτα; ••• Γυάλιζε το μάτι του Ψαριανού τη Δευτέρα το βράδυ στου Πρετεντεράκου ••• Η ασθένεια ονομάζεται οξύ σύνδρομο εξουσιομανίας και κυβερνητισμού και προσβάλλει συνήθως κάποια πολιτικά ραμολιμέντα ••• Προεκλογικά, Λοβέρδος, Χρυσοχοΐδης και Διαμαντοπούλου υποστήριζαν ότι το ΠΑΣΟΚ πρέπει να συμμετάσχει σε συμμαχική κυβέρνηση με πολιτικά στελέχη ••• Για κυβέρνηση των αρίστων μιλούσε η φράου Αννα ••• Μετεκλογικά, έμειναν μόνοι οι δύο πρώτοι ••• Τι ακριβώς έχει υποσχεθεί στη Διαμαντοπούλου ο Μπένι; ••• Είπαμε κι εμείς, πού χάθηκε αυτή η ψυχή; ••• Για το Μαράκι (οι δύο τελευταίες λέξεις διαβάζονται ως μία) λέμε, που καθ’ όλη την προεκλογική περίοδο δεν έβγαλε άχνα για να στηρίξει το κόμμα που την έκανε κομισάριο και της επέτρεψε να σωθεί, την ώρα που έπεφταν κορμιά βαρόνων ••• Εγραψε, όμως, άρθρο την επομένη των εκλογών, που δημοσιεύτηκε στα «Νέα» ••• Παρουσίασε –τρομάρα της– «Οδικό χάρτη για την Ελλάδα» ••• Και τι περιλαμβάνει ο οδικός χάρτης; ••• Πάση θυσία παραμονή στο ευρώ και μια επιμήκυνση του προγράμματος του Μνημόνιου ως αναλγητικό ••• Ο αετός που βάζει πρώτο πλάνο ο φύρερ των νεοναζί δεν είναι ελληνικό σύμβολο ••• Γερμανικό είναι ••• Με τόσους βουλευτές λιγότερους έχουν να γίνουν απολύσεις από την Περισσός ΑΕ… •