• Mήπως κοντεύουμε να την πατήσουμε, συντρόφισσες και σύντροφοι; ••• Να ρίξουμε το βάρος στο αν θα έχουμε νέα μέτρα ή όχι, λες και τα παλιά δεν φτάνουν για να βυθίσουν το λαό στη βαρβαρότητα και τη δυστυχία ••• Δηλαδή, τι, πάει το «φάγαμε» το Μνημόνιο και πλέον το χωνεύουμε; ••• Μεγάλο το ζόρι, μεγάλο το –μετά συγχωρήσεως– αγγούρι του ΠΑΣΟΚ ••• Γι’ αυτό και ο Γιωργάκης Μαυρογιαλούρος βγήκε στα μπαλκόνια κι άρχισε να τάζει στο πόπολο ••• Να ένας επιπλέον λόγος για μαύρισμα ••• Διότι αντιλαμβάνονται τους έλληνες εργαζόμενους σαν Χαχόλους ••• Και βέβαια, μαύρισμα γνήσιο σημαίνει μόνο ΑΠΟΧΗ ••• Οχι να τιμωρήσουμε το Γιωργάκη επιβραβεύοντας τους… συμπληρωματικούς του ••• Απειλεί και με εκλογές ο Γιωργάκης ••• Γιατί; για να πάρει τη γνώμη του λαού; ••• Εδώ έχει αναγορεύσει σε σουλτάνο τον εαυτό του και σε μέγα βεζύρη τον Παπακωνσταντίνου ••• Υπογράφουν διεθνείς συμφωνίες δανεισμού και Μνημόνια, χωρίς καν να υποχρεώνονται να ζητούν την έγκριση της Βουλής ••• ΠΟΤΕ ΤΟ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΕΙΣ ΣΤΑ ΛΑΪΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ; ••• Τώρα που ο Παπανδρέου κάνει ευθέως εκλογές με κέντρο το Μνημόνιο, τι θα κάνουν οι διάφοροι τάχαμου ανεξάρτητοι, Καμινομπουτάρηδες και σία, που τους ενδιαφέρουν –τάχαμου- μόνο τα τοπικά ζητήματα; ••• Τους άδειασε λες και πετούσε σκουπιδοσακούλα στον κάδο ••• Κονσομασιόν σε όλη την Ελλάδα θα κάνει –είπε ο δήμαρχος Νικήτας– αν εκλεγεί από την πρώτη Κυριακή ••• Για τόσο σαβουρο…δες τους πέρασε τους Ελληνες; ••• Κατά τα άλλα, αφρούς έβγαζε ο στόμας του, επειδή γράφτηκε ένα αλφάδι σε εκλογικό του περίπτερο ••• Τον εκδικούνται –είπε– γιατί ήταν ο μόνος που ύψωσε το ανάστημά του το Δεκέμβρη του 2008 ••• Και μεις θυμηθήκαμε το σύνθημα-παντιέρα ••• Αφήσατε τα δάση να καίγονται για πλάκα και τώρα φυλάτε το δέντρο του μαλάκα ••• Οταν υπογράφουμε ένα μνημόνιο-ευχολόγιο με το Κατάρ, πανηγυρίζουμε για τις μεγάλες επενδύσεις που έρχονται ••• Οταν η πρώτη καταριανή επένδυση αποδεικνύεται φιάσκο, τότε τη βαφτίζουμε «ιδιωτική» και καθαρίσαμε ••• Σαν τη μοιρασιά του Καραγκιόζη ένα πράμα ••• Κάτι ήξερε ο Κινέζος όταν έγραφε πως το θέμα δεν είναι να έρθουν οι εμίρηδες ••• «Προφητικό» ήταν το αντι-παπανδρεϊκό άρθρο του στα «Νέα», όμως κανείς δεν τον θυμήθηκε μετά το φιάσκο του Αστακού ••• Δεν υπάρχει ρόλος για τους τελειωμένους ••• Μια ακόμη αγιογραφία της Μπιρμπιλοτίνας από το συγκρότημα Λαμπράκη (Βήμα της Κυριακής) ••• Ωχ, ωχ, ωχ! ••• Για μας τα ωχ, όχι για τη Μπιρμπίλη ••• Από γκάφα σε γκάφα βαδίζει εσχάτως ο Καρατζαφύρερ ••• Μες στην απελπισία του, αγκαλιάζει ακόμη και τον Αρούλη και τον χαρακτηρίζει «δυνατό μυαλό» ••• Τι σημασία έχει που το 1998 τον χαρακτήριζε «Σαλώμη της ΝΔ» και έτρωγε την κλοτσιά από τον Καραμανλή; ••• Οσο ο Σαμαράς εδραιώνεται στο ρετιρέ της γαλάζιας πολυκατοικίας τόσο ο ΛΑΟ(Σ)πρόεδρος σπρώχνεται στην πυλωτή, ένα βήμα πριν την έξοδο ••• Καλά πάει ο Μανόλο, αλλά η πρωτοχρονιά αργεί •