![](/wp-content/uploads/2020/08/2567/content_izmir_mati.jpg)
♦ Ακόμα και ενέργειες που γίνονται για λόγους δημόσιων σχέσεων έχουν το υπόβαθρό τους. Κανένας αστός δεν κάνει δημόσιες σχέσεις με θέμα που μπορεί να του γυρίσει μπούμερανγκ. Κάτι δείχνει, λοιπόν, η δεντροφύτευση που έγινε στο δήμο Σεφέρχισαρ της Σμύρνης στη μνήμη των ανθρώπων που έχασαν το περασμένο καλοκαίρι τη ζωή τους από τη φονική πυρκαγιά στο Μάτι. «Στην πυρκαγιά κάηκε και η δικιά μας καρδιά, ο πόνος που έζησε η γείτονάς μας πόνεσε και τη δικιά μας καρδιά», είπε ο δήμαρχος του Σεφέρχισαρ. Και συνέχισε: «Σε αυτή την πυρκαγιά δυστυχώς χάσαμε 100 αδερφούς μας. Οι Ελληνες είναι γείτονές μας, αδελφοί μας, με τους οποίους μοιραζόμαστε το ίδιο πεπρωμένο στην ίδια γεωγραφική περιοχή. Μακάρι να μπορούσαμε να κάνουμε περισσότερα, αλλά δυστυχώς παρακολουθήσαμε αυτή την μεγάλη καταστροφή νιώθοντας πόνο». Αλήθεια, αν ένας ελληνικός Δήμος έπαιρνε ανάλογη πρωτοβουλία για μια ανάλογη καταστροφή στην Τουρκία, πώς θα αντιμετωπιζόταν από τον εσμό των εθνικισταράδων και των ναζιφασιστών;
![](/wp-content/uploads/2020/08/2568/content_3747_afisa_48x68cm_athina_eparxia_page_2.jpg)
♦ Πρώτο-πρώτο το αίτημα για ενιαίο κατώτατο μισθό στα 751 ευρώ, στην αφίσα της ΓΣΕΕ για την «εθιμοτυπική» απεργία της 28ης Νοέμβρη. Από το 2012 το είχαν ξεχάσει και το ξαναθυμήθηκαν τώρα που οι συριζαίοι έχουν ανακοινώσει ότι θα αυξήσουν τον κατώτατο μισθό (όχι στα 751, αλλά κατά δυο-τρεις δεκάδες ευρώ το μήνα), με τη διαδικασία του νόμου Βρούτση. Το θυμήθηκαν για να κάνουν αντιπολίτευση στην κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ. Εκ του ασφαλούς και χωρίς καμιά ευθύνη. Αυτή η κυβέρνηση, όμως, που καμώνεται την «αριστερή» και την «κοινωνικά ευαίσθητη», αποκαλύπτεται ως μια ακόμα κυβέρνηση-οργανέτο των καπιταλιστών. Γι' αυτό και μπορεί και της κάνει αντιπολίτευση από τ' αριστερά η ξεπουλημένη στο κεφάλαιο συνδικαλιστική γραφειοκρατία της ΓΣΕΕ.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2569/content_th_v_v_e_-_i_z_e_th_v.jpg)
♦ «Τιμή στους εξεγερμένους, φωτιά στους προσκυνημένους» έγραφε το στεφάνι που κατέθεσε η «Ορίτζιναλ» της ΑΕΚ στο Πολυτεχνείο. Προφανώς, αυτοί που κατέθεσαν το στεφάνι αυτοσυμπεριλαμβάνονται στην πρώτη κατηγορία, στους εξεγερμένους. Οχι στους προσκυνημένους (στον καπιταλιστή ιδιοκτήτη της ομάδας, ας πούμε). Για τα συμφέροντα του οποίου προχώρησαν σε πογκρόμ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Κι έσπασε ο διάολος το ποδάρι του κι ανάμεσα στους τραυματίες εκείνου του πογκρόμ ήταν και κάποιοι που την εξέγερση δεν την πιπιλίζουν σαν καραμέλα. Κάποιοι που είχαν συμμετάσχει στην εξέγερση του 1973, είχαν φυλακιστεί, είχαν βασανιστεί. Σημεία των καιρών…