♦ Πόση ξεφτίλα πια. Ξεπέρασαν τις τσατσάδες και τους νταβατζήδες των δεκαετιών του '60 και του '70. Για «τα ναυτάκια τα ζουμπουρλούδικα» μιλούσε η τσατσά (Αννα Καλουτά) σε μια άθλια παλιά ελληνική κωμωδία που μοναδικό σκοπό είχε να μετριάσει το αντιαμερικάνικο κλίμα στον ελληνικό λαό. Σε ρόλο δημοσιογραφικής τσατσάς η ΕφΣυν, διαστρέφει το σύνθημα της μεταπολίτευσης (Yankees go home), σύνθημα που δονούσε κάθε ελληνικό λιμάνι στο οποίο έπιανε πλοίο του 6ου στόλου και επιχειρούνταν να κατέβουν ναύτες και αξιωματικοί απ' αυτό, σε θερμό καλωσόρισμα των Yankees στη Θεσσαλονίκη. Με μια αμερικάνικη σημαία ν' ανεμίζει στο φόντο του Λευκού Πύργου, εικαστική σύνθεση ασορτί με την ξενοδουλεία του τίτλου. Κανονικά δε θα έπρεπε να μας εκπλήξει, μετά το ταξίδι του Τσίπρα στην Ουάσινγκτον και τις τόσες ενδείξεις απόλυτης προσαρμογής στην αμερικάνικη εξωτερική πολιτική. Ομολογούμε ότι μας εξέπληξε. Εκτιμούσαμε ότι θα υπήρχε κάποια συγκράτηση, προσαρμοσμένη στις αντιλήψεις (τις αισθητικές έστω) του παραδοσιακού συριζικού ακροατήριου. Κάναμε λάθος. Οι πόρνες της πολιτικής είναι ασυγκράτητες. Και ανακράζουν «κορίτσια ο στόλος», όπως την παλιά εποχή της απροκάλυπτης αμερικανοδουλείας.
♦ «Οχι άλλη πείνα» γράφει το χαρτόνι που σηκώνει ο αργεντινός διαδηλωτής. Η φωτογραφία είναι από το -όχι και τόσο μακρινό- 2009. Σύντομα θα ξαναδούμε πλακάτ με παρόμοια συνθήματα στην πολύπαθη λατινοαμερικάνικη χώρα. Γιατί το ΔΝΤ επιστρέφει δριμύτερο, όπως μπορείτε να διαβάσετε στην επόμενη σελίδα. Μπορεί διάφοροι πολιτικοί απατεώνες (σαν τον Τσίπρα, που παρουσίαζε την Αργεντινή ως υπόδειγμα) να αναγγέλλουν κατά καιρούς την οριστική έξοδο από την κρίση, όμως στον καπιταλισμό η κρίση κάνει κύκλους. Και ο λαός πληρώνει πάντοτε τα σπασμένα. Και στην πτώση και στην άνοδο.
♦ Ο εθνικοφασισμός εκσυγχρονίζεται. Αεροπανό στις γέφυρες, στένσιλ στους τοίχους και στα πλακάκια, μέσα που παραδοσιακά χρησιμοποιούσε μόνο η Αριστερά. Και χρώματα. Μαύρο-κόκκινο το αεροπανό για τον «προδότη» Τσίπρα, κατακόκκινο το στένσιλ για τον «ανεπιθύμητο» Τσίπρα. Η συμμετοχή χουλιγκάνων του ΠΑΟΚ, που ξέρουν από τέτοια, είναι προφανής. Το δηλητήριο του εθνικοφασισμού έχει μολύνει πολλούς, πάρα πολλούς.