![](/wp-content/uploads/2020/08/2217/content_megalo_rema_rafinas.jpg)
♦ Στον Μαραθώνα διαμαρτύρονται για την κατασκευή ΧΥΤΑ, που προεκλογικά η Δούρου δεσμευόταν ότι δε θα γίνει (για να τους κλέψει τις ψήφους). Στη Ραφήνα διαμαρτύρονται για τον εγκιβωτισμό του Μεγάλου Ρέματος, που πέραν της περιβαλλοντικής καταστροφής, καθιστά την πόλη υποψήφια για νέα Μάνδρα. Το αυτί της Δούρου, όμως, δεν ιδρώνει. Ξεκίνησε ήδη την προεκλογική εκστρατεία για τις επόμενες εκλογές, με σποτάκια και διαφημίσεις πληρωμένα με λεφτά της Περιφέρειας. Για την έγκριση της ΜΠΕ για τον εγκιβωτισμό του Μεγάλου Ρέματος Ραφήνας έγιναν πράματα και θάματα στο Περιφερειακό Συμβούλιο. Δεν αναφερόμαστε μόνο στην άρνηση του προέδρου Σχινά να θέσει σε συζήτηση και ψηφοφορία αίτημα αναβολής της συζήτησης, που έθεσαν τόσο Περιβαλλοντικοί Σύλλογοι όσο και η πλειοψηφία των παρατάξεων της αντιπολίτευσης, λόγω έλλειψης επαρκών στοιχείων και μελετών που έχουν δοθεί στη δημοσιότητα προκειμένου να κριθεί αντικειμενικά η ΜΠΕ. Αναφερόμαστε και στην καταρράκωση κάθε έννοια νομιμότητας στην ψηφοφορία. Οταν σηκώθηκαν τα χέρια, τα «κουκιά» δεν έβγαιναν υπέρ της ΜΠΕ. Οπότε ο Σχινάς «μέτρησε» τις ψήφους όχι βάσει των παρόντων περιφερειακών συμβούλων, αλλά βάσει της δύναμης που διαθέτει κάθε παράταξη! Στο περιφερειακό συμβούλιο, όμως, δεν ισχύει η «δεδηλωμένη», όπως στη Βουλή (που μόνο στις ονομαστικές ψηφοφορίες μετρούνται οι ψήφοι). Στο περιφερειακό συμβούλιο σηκώνονται χεράκια και καταμετρώνται οι ψήφοι σε κάθε ψηφοφορία. Αυτά, όμως, είναι… γραφειοκρατικές λεπτομέρειες για τους «πούρους δημοκράτες» του ΣΥΡΙΖΑ.
![](/wp-content/uploads/2020/08/2218/content_ekklisia6.jpg)
♦ Πόσο (πολιτικά) ηλίθιος πρέπει να είσαι, για να νομίζεις ότι γράφοντας αντιθρησκευτικά (ή απλώς ανόητα) συνθήματα στις προσόψεις των εκκλησιών κάνεις αντιθρησκευτικό αγώνα; Πόσο (πολιτικά) αυτιστικός πρέπει να είσαι ώστε να αδιαφορείς για τα τείχη που υψώνεις ανάμεσα στις αντικαπιταλιστικές ιδέες (που νομίζεις ότι εκπροσωπείς) και στους εργάτες και λοιπούς λαϊκούς ανθρώπους που θρησκεύονται, χωρίς κατ' ανάγκη να ταυτίζονται με το ιερατείο και εν γένει την αντίδραση;
![](/wp-content/uploads/2020/08/2219/content_1351038_amvrosios10.jpg)
♦ Αντίθετα, πόσο έξυπνο είναι το στένσιλ με τον «Αγιο Αμβρόσιο τον Αδελφοκτόνο», που εντοπίστηκε σε τοίχους της Ξάνθης (όχι βέβαια σε προσόψεις εκκλησιών).