♦ Η φωτογραφία σχολιάζεται από τη στήλη λόγω της συγγένειας που έχουν με τη θεματολογία της ορισμένοι εκ των απαθανατισθέντων (ντουβάρια). Και δεν αναφερόμαστε, βεβαίως, στην πρόεδρο Φώφη ή στον πρόεδρο Αλέξη. Ισα-ίσα, που θέλουμε να εξάρουμε την κοινή τους παρουσία σε μια ακόμη ευρωσύνοδο των σοσιαλδημοκρατών (Βρυξέλλες, 22 Μάρτη του 2018). Βεβαίως, η πρόεδρος Φώφη συμμετέχει ως τακτικό μέλος, ενώ ο πρόεδρος Αλέξης ως «παρατηρητής». Αυτό δικαιολογεί και το πλατύτερο χαμόγελο της Φώφης σε σχέση μ' αυτό του Αλέξη, μολονότι τα «γομάρια» φρόντισαν να τη στριμώξουν στη γωνία. Υπάρχει, βέβαια, και η ερμηνεία ότι μόνη της πήγε και στριμώχτηκε στη γωνία, για να μη βρεθεί δίπλα στον Αλέξη και δώσει τροφή σε αήθη σχόλια στην Ελλάδα. 'Η για να μην την πιάσει στο στόμα του ο Βενιζέλος που βλέπει κάτι τέτοιες φωτογραφίες και… σπάει τη δίαιτα.
♦ Εικόνες ντροπής στον υπό συριζαϊκή δημοτική διοίκηση Βύρωνα. Η Αστυνομία, με εντολή της Πολεοδομίας, σφράγισε το 4ο Δημοτικό Σχολείο και Νηπιαγωγείο «έως ότου ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα ασφάλειας». Δηλαδή, μέχρι τώρα τα παιδιά πήγαιναν στο δημοτικό ή στο νηπιαγωγείο με κίνδυνο να τους έρθει κάνα κομμάτι σοβά ή κάνα μάρμαρο στο κεφάλι! Κατά τα άλλα, οι συριζαίοι της δημοτικής αρχής καυχώνται ότι έχουν «νοικοκυρέψει» τον Δήμο και έχουν δημιουργήσει πλεόνασμα!
♦ Μεγάλη ικανοποίηση για τους λάτρεις της ποιοτικής μουσικής. Ο Θάνος Πετρέλης προσκλήθηκε από τον Τραμπ και τη Μελάνια (αυτοπροσώπως και ιδιοχείρως) στη δεξίωση για τη γιορτή της «Ελληνικής Ημέρας Ανεξαρτησίας», που δόθηκε στον Λευκό Οίκο στις 22 του Μάρτη. Δεν έχουμε ρεπορτάζ από τη δεξίωση, αλλά επειδή ξέρουμε πως ο εκάστοτε αμερικανός πρόεδρος συνήθως κάνει μια περατζάδα μερικών λεπτών, σφίγγει μερικά χέρια, λέει και καναδυό λογάκια που του έχουν γράψει οι επί της εθιμοτυπίας υπάλληλοί του και φεύγει, θα λέγαμε στον Τραμπ ότι έχασε μια μοναδική ευκαιρία. Θα μπορούσε να ζητήσει από τον διάσημο έλληνα αοιδό να του τραγουδήσει δυο-τρεις από τις μεγάλες του επιτυχίες. Π.χ. το «Πώς ξεχνιέται κάποια σαν εσένα», που θα το αφιέρωνε στη Μελάνια, ποτέ όμως το «Μετά από εσένα ξαναζώ» (για ευνόητους λόγους). Και βέβαια, το «Χτύπα κι άλλο», το οποίο ο Τραμπ θα μπορούσε να αφιερώσει στα αμερικάνικα μίντια, κάνοντας και τη γνωστή χειρονομία με προτεταμένο το μεσαίο δάχτυλο. Υπενθυμίζουμε ότι ο πρώτος έλληνας σημαντικός καλλιτέχνης που διάβηκε το κατώφλι του τραμπόσπιτου ήταν ο Βαλάντης (αγνώστων λοιπών στοιχείων).