♦ Ο σχολιασμός δεν αφορά το περιεχόμενο της αφίσας του ΠΑΜΕ. Τη συμμετοχή στην απεργία της περασμένης Κυριακής, για την υπεράσπιση της κυριακάτικης αργίας των εμποροϋπάλληλων προπαγάνδιζε. Ουδείς ψόγος. Ο σχολιασμός αφορά την αφίσα που με τόση επιμέλεια «πάτησαν» οι αφισοκολλητές του ΠΑΜΕ. Ηταν αφίσα του «Συντονιστικού Δράσης ενάντια στην κατάργηση της κυριακάτικης αργίας», που προπαγάνδιζε και αυτή τη συμμετοχή στην ίδια απεργία. Για το ΠΑΜΕ, όμως, για τον Περισσό γενικότερα, σημασία δεν έχει ο αγώνας, το εύρος του, η μαζικότητά του. Σημασία έχει το δικό τους μονοπώλιο. Γι' αυτούς μεγαλύτερος εχθρός δεν είναι ο ταξικός εχθρός, αλλά κάθε φωνή μέσα στο κίνημα που δεν είναι δική τους.
♦ Ειλικρινά απορούμε: υπάρχουν άνθρωποι που δίνουν έστω και ελάχιστη πίστη σ' αυτή τη χοντροκομμένη προπαγάνδα, που δε διαφέρει σε τίποτα από την προπαγάνδα των Σαμαροβενιζέλων το 2014; Υπάρχουν κατσίκες που καταναλώνουν αυτόν τον σάπιο σανό; Οι Σαμαροβενιζέλοι το 2014, όταν «έβγαιναν στις αγορές», δυο φορές μάλιστα, είχαν τουλάχιστον «καθαρό ορίζοντα». Δεν είχαν υπογράψει τίποτα για το μέλλον. Χρειάστηκε να περάσουν μερικοί μήνες «μαγκιάς» («διώχνουμε το ΔΝΤ, αφού επαναγοράσουμε το χρέος του» κτλ. κτλ.) μέχρι να τους αναγκάσουν οι ιμπεριαλιστές δανειστές να ξαναβάλουν την ουρά στα σκέλια και ν' αρχίσουν να μιλούν για «προληπτική πιστωτική γραμμή». Αντίθετα, οι συριζαίοι έχουν υπογράψει ήδη το τέταρτο Μνημόνιο, με προ-νομοθέτηση αντιλαϊκών μέτρων για το 2019-2020 και συνέχιση της επιτροπείας από την ιμπεριαλιστική τρόικα, ενώ έχουν υπογράψει και το προσχέδιο του πέμπτου Μνημόνιου, έχοντας αποδεχτεί «πρωτογενή πλεονάσματα» πάνω από 2% για την περίοδο 2023-2060.
♦ Μια χαρά τα λέει η αφίσα της «Λαϊκής Συνέλευσης Ν. Φιλαδέλφειας & Ν. Χαλκηδόνας», αλλά ο γνωστός… ούγκανος, με την ελάχιστη δυνατότητα σκέψης, θα πει: «λέτε για τον Μελισσανίδη, λέτε για τον Σαββίδη, λέτε για τον Αλαφούζο, αλλά δε λέτε για τον Μαρινάκη – βαλτοί από τον χοντρό είστε – ΑΕΚ ή φάπα». Κι άντε να του εξηγήσεις ποια είναι η πραγματικότητα…
♦ Εσύ φοβάσαι εμένα κι εγώ το ανεκπλήρωτο (ανυπόγραφο σύνθημα στη Νέα Φιλαδέλφεια)
Το φιλοσοφεί ο ερωτευμένος, αλλά δεν είμαστε καθόλου σίγουροι ότι το φιλοσοφείν φέρνει αποτελέσματα σ' αυτές τις περιπτώσεις. Περιοριζόμαστε, λοιπόν, να σημειώσουμε την κυριαρχία του