♦ Πανούκλα ή χολέρα; – Κοινωνικό μέτωπο! – Αυτός είναι ο δρόμος για να νικήσουμε (πρωτομαγιάτικη αφίσα της CGT)
Δεν τη λες και επαναστατικό συνδικάτο τη CGT. Ρεφόρμες του κερατά είναι, συνδεδεμένοι στο παρελθόν με το ρεβιζιονιστικό «Κομμουνιστικό» Κόμμα Γαλλίας, που ουσιαστικά έχει καταρρεύσει και πολιτικά και οργανωτικά και από άποψη πολιτικής επιρροής (τον Μελανσόν στήριζε στον πρώτο γύρο των προεδρικών εκλογών). Στην προσπάθειά της να διατηρήσει την ακόμα σημαντική συνδικαλιστική επιρροή της, η γραφειοκρατία της CGT προσπαθεί να ευθυγραμμιστεί με τις διαθέσεις των πιο μαχητικών τμημάτων της γαλλικής εργατικής τάξης, αυτών που αγωνίστηκαν την περασμένη χρονιά ενάντια στον αντεργατικό νόμο της κυβέρνησης Ολάντ-Βαλς-Μακρόν. Και καλεί ουσιαστικά σε αποχή στο δεύτερο γύρο των γαλλικών προεδρικών εκλογών, προκειμένου να μην κάνουν επιλογή ανάμεσα στον Μακρόν και τη Λεπέν, ανάμεσα στη χολέρα και την πανούκλα. Το σημειώνουμε όχι για να εξάρουμε τη στάση των γραφειοκρατών της CGT, αλλά για να θυμίσουμε αυτό που πολλοί στη χώρα μας προσπαθούν να μας κάνουν να ξεχάσουμε (π.χ. ψευτοδημοψήφισμα των Τσιπραίων, τον Ιούλη του 2015): η αποχή είναι πολιτική πράξη, όταν από τη συμμετοχή στις όποιες κοινοβουλευτικές διαδικασίες δεν μπορεί να προκύψει το παραμικρό θετικό για την εργατική τάξη.
♦ Αν δεν ε-πρόκειτο για κυβερνητική εφημερίδα (ή εφημερίδα του κυβερνώντος κόμματος), θα γελάγαμε. Ακου «πεδία νέων εργατικών αγώνων», επειδή η Αχτσιόγλου πήρε εντολή να κάνει με νόμο αργία την Πρωτομαγιά («δεν είν' αργία, είν' απεργία» έλεγε ένα τραγούδι των πρώτων μεταπολιτευτικών χρόνων). Ομως οι τύποι είναι «για πολλές μπάτσες», καθώς υποστηρίζουν ότι χάρη στη συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ αρχίζει και ανακτάται το χαμένο από τα Μνημόνια έδαφος!
♦ Κάτω τα ξερά σας από τη Στρούγκα
Το σύνθημα φέρεται να γράφτηκε στην είσοδο του club της ΑΕΚ στη Νέα Μάκρη από «Αντιφασίστριες και αντιφασίστες από την Ανατολική Αττική», όπως αναφέρεται σε ανάρτηση στο Indymedia. Μπορεί να είναι και «τρολιά» (εντύπωση κάνει το γεγονός ότι δεν υπάρχει φωτογραφία, μολονότι με τα κινητά η φωτογραφία είναι σήμερα η πιο εύκολη υπόθεση. Η ανακοίνωση, όμως (ολόκληρη στο https://athens.indymedia.org/post/1572715/), έχει μια ενδιαφέρουσα διάσταση, καθώς δεν καταγγέλλει μόνο τη δράση του οπαδικού στρατού, χέρι-χέρι με τις μονάδες καταστολής του αστικού κράτους, αλλά αναφέρεται και στους «γνήσιους αντιφασίστες» οπαδούς της ΑΕΚ και στη δράση τους, σημειώνοντας: «Δυστυχώς αρκετούς από αυτούς τους βλέπουμε και σε πολιτικούς χώρους να “ξεπλένονται” την ίδια ώρα που πίνουν μπύρες έξω από την υπό κατάληψη Στρούγκα». Και η ανακοίνωση καταλήγει: «Ο αντιφασισμός δεν έχει ανάγκη να κάνει τα στραβά μάτια για να κερδίσει κάποια μπράτσα, δεν νοείται να κάνει παραχωρήσεις ώστε να κερδίσει επιπλέον μάζα. Εμπρός συντρόφοι-πίσω ρουφιάνοι. Κάτω τα ξερά σας από τη Στρούγκα».