♦ Φωτιά στα μανταλάκια από τα οποία κρεμόταν ο κυριακάτικος Τύπος. Ενωμένες όλες οι συριζοφυλές, από την προεδρική «Αυγή» μέχρι την «Εποχή» των 53+, καταγγέλλουν το σχέδιο του «παλιού συστήματος» και των δανειστών. Ο Σημίτης, ο Στουρνάρας, ο Κούλης, η Φώφη, ακόμα και ο Κουτσούμπας (που πάει να ζωντανέψει το 1989), έχουν βάλει μπροστά το ΔΝΤ, να στυλώσει τα πόδια στη διαπραγμάτευση, για να ρίξουν τη συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Αυτή είναι η κεντρική ιδέα στην προπαγάνδα των συριζοφυλλάδων. Οπότε πώς πρέπει να απαντηθεί το… σχέδιο αποσταθεροποίησης; Με το κλείσιμο της αξιολόγησης. Οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ θα κάνουν τον… μεγαλοφυή ελιγμό και θα τα υπογράψουν όλα, όσο σκληρά κι αν είναι. Ναι μεν θα φορτώσουν τη φτωχολογιά με νέα βάρη (πετσόκομμα αφορολόγητου και συντάξεων), ναι μεν θα ξεπουλήσουν τη ΔΕΗ, όμως θα ακυρώσουν το σχέδιο αποσταθεροποίησης που προωθεί η μαύρη αντίδραση και, φυσικά, θα διατηρηθούν στην κυβέρνηση. Γιατί ποιο είναι το… ύψιστο συμφέρον του ελληνικού λαού; Να μείνουν στην κυβέρνηση οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Με… όποιο κόστος Για το λαό, όχι γι' αυτούς).
«ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΩ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
ΟΜΟΦΩΝΟ ΨΗΦΙΣΜΑ
ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΜΑΣ
2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2017
ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΟΥ
ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ ΓΟΥΔΗ
Εκφράζουμε την έκπληξη, θλίψη και αγανάκτηση μας για την πρόσφατη στις 16/3/2017 ξαφνική και απρόβλεπτη εξαγγελία του Πρωθυπουργού κ. Τσίπρα πως «θα χωροθετηθεί το νέο γήπεδο του Παναθηναϊκού, στον πυρήνα του Μητροπολιτικού Πάρκου, (στο φυτώριο του Δήμου Αθηναίων), πίσω από το Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας (ΓΝΑ 251).
Η κατασκευή του τεράστιου γηπέδου μαζί με τα άλλα έργα που σίγουρα θα το συνοδεύουν εμπορικά κέντρα, γκαράζ κλπ, θα αποκόψει την επικοινωνία της πόλης (φυσική και οπτική), με τον ορεινό όγκο του Υμηττού, θα υποβαθμίσει τις υπώρειες του και τις προστατευόμενες δασικές ενότητες, θα καταστρέψει εκατοντάδες στρέμματα πρασίνου, καθώς και την κοίτη του ποταμού Ιλισού και παράλληλα θα τραυματίσει ανεπανόρθωτα, συρρικνώσει, κατακερματίσει το χώρο, αποτρέποντας μια για πάντα τη δημιουργία ενός ενιαίου χώρου αναψυχής, περιπάτου, υψηλού και πυκνού πρασίνου χωρίς εμπορευματοποίηση. (…)
Απαιτούμε από το Δήμο Αθηναίων να απορρίψει την πρόταση του Πρωθυπουργού σεβόμενος τις θετικές ομόφωνες αποφάσεις του Δημοτικού Συμβουλίου υπ’ αριθ. 522/2014 και 686/2015 «για άμεση υλοποίηση του Μητροπολιτικού Πάρκου Γουδή).
Το ίδιο απαιτούμε και από την Περιφέρεια Αττικής σύμφωνα με παλαιότερες ομόφωνες αποφάσεις.
Δηλώνουμε την απόφασή μας, (σε συνεργασία με όλους τους φορείς), να συνεχίζουμε και κλιμακώσουμε ενωμένοι τον αγώνα μας».
Σύλλογος με 58 χρόνια ιστορία (ιδρύθηκε το 1959) κι ακόμα να καταλάβει τη σημασία της ανάπτυξης…