♦ To ναζιστικό απόβρασμα που «περιποιούνται» οι διαδηλωτές έξω από το Μπέρκλεϊ είναι ο ελληνικής καταγωγής Μίλο Γιαννόπουλος, διαχειριστής της φασιστικής ιστοσελίδας Breitbart News. Οι φοιτητές δεν ήταν και τόσο… φιλικοί, η σύγκρουση με την αστυνομία δεν άργησε να έρθει και η διοίκηση του Μπέρκλεϊ αναγκάστηκε να ματαιώσει τη διάλεξη του φασίστα, προς υποστήριξη του οποίου έσπευσε ο φίλος του ο Τραμπ, που απείλησε να διακόψει την κρατική χρηματοδότηση στο Μπέρκλεϊ.
♦ To Νew Yorker, το θεωρούμενο ως το πιο ριζοσπαστικό (μην πάρετε τοις μετρητοίς τη λέξη, με τα αμερικάνικα δεδομένα ριζοσπαστικό) έντυπο στις ΗΠΑ, κυκλοφόρησε με εξώφυλλο ένα σχέδιο του γραφίστα Τζον Τόμακ, που δείχνει τον πυρσό από το άγαλμα της ελευθερίας να έχει σβήσει. Η ευθεία παραπομπή είναι στον Τραμπ και στο ρατσιστικό-φασιστικό παραλήρημά του. Υπάρχει, όμως, και μια εξ αντανακλάσεως παραπομπή: μέχρι τώρα, ο πυρσός του αγάλματος της ελευθερίας ήταν αναμμένος και καταύγαζε τις ΗΠΑ! Δε χρειάζεται να το σχολιάσουμε αυτό. Το αποδίδει με τον καλύτερο τρόπο ένα… παραδοσιακό σύνθημα των ελληνικών διαδηλώσεων: «Φονιάδες των λαών, Αμερικάνοι». Τονίζουμε, λοιπόν, κάτι που τείνει να ξεχαστεί, εξαιτίας της απέχθειας που προκαλεί ο Τραμπ, αλλά και του αποπροσανατολιστικού θορύβου που προκαλούν οι κάθε είδους «αντιτραμπιστές» στις ΗΠΑ και σε όλο τον κόσμο: ο αντιτραμπισμός που δεν είναι ταυτόχρονα και αντικαπιταλισμός, αποτελεί δεκανίκι του αμερικάνικου ιμπεριαλισμού.
♦ Την προηγούμενη εβδομάδα, το πρωτοσέλιδο της κυβερνητικής «Εποχής» προειδοποιούσε για «Γκρίζες ζώνες στη διαπραγμάτευση» και για το ότι είναι «Απαραίτητη η γραμμή άμυνας και τα όρια». Τώρα, ο τίτλος είναι μέσα στη μαύρη απογοήτευση: «Βαρύ τίμημα, ισχνό αντιστάθμισμα». Το -κατά την «Εποχή» βαρύ τίμημα «περιλαμβάνει το σημαντικά μεγάλο μέρος των συμφωνιών ΔΝΤ-Γερμανίας», έναντι του οποίου «προσφέρεται ένα ισχνό αντιστάθμισμα, ασαφές ακόμη, που θα αφορά κυρίως τα μεσοπρόθεσμα μέτρα για το χρέος». Και τι προτείνει η «Εποχή» ενώπιον αυτής της κατάστασης; Κυβερνητική εφημερίδα είναι και μάλιστα ο άτυπος επικεφαλής της φράξιας που την εκδίδει τυχαίνει να είναι και ο υπουργός Οικονομικών που κάνει τη διαπραγμάτευση. «Αναφορές όπως αυτή του Αλέξη Τσίπρα ότι δεν μπορεί να συνεχίσουν οι λαοί της Ευρώπης να ζουν με λιτότητα και ότι “δεν μπορούν να αποφασίζουν κάποια εξωθεσμικά όργανα σε κλειστές πόρτες“ δεν περνούν πια χωρίς να χαθεί η σημασία τους» είναι η κατακλείδα του σχολίου. Ωραία αυτά τα… οραματικά, αλλά να υπογράψει ή όχι τη συμφωνία η κυβέρνηση; Μάλλον να υπογράψει…