![](/wp-content/uploads/2020/08/1277/content_tsipras_omilia_syriza111-1021x578.jpg)
♦ «Δυναμώνουμε μαζί». Αυτό ήταν το σύνθημα που είχε γραφτεί στο φόντο του προεδρείου της ολομέλειας της ΚΕ του ΣΥΡΙΖΑ, ενόψει του δεύτερου συνέδριου του κυβερνώντος κόμματος. Ελειπε, όμως, η στάμπα «Γίνε μέλος», που συνόδευε τη σχετική καμπάνια, δίνοντας ένα κάποιο περιεχόμενο στο «Δυναμώνουμε μαζί». Τώρα, το «Δυναμώνουμε μαζί» έμεινε μόνο του και αποκτά -μέσα στην απόλυτη ασάφεια και γενικότητά του- ένα άλλο περιεχόμενο. Διαβάζεται σαν πρόσκληση της ηγετικής ομάδας προς τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ: είμαστε στην κυβέρνηση και «δυναμώνουμε» μαζί. Ξέρουν αυτοί…
![](/wp-content/uploads/2020/08/1278/content_mitsotakis2.jpg)
♦ Μέσα στην πρωτοτυπία και το επιτελείο του Κούλη. «Συμφωνία Αλήθειας – Ενωμένοι για την Ελλάδα μας». Ο απόλυτος ετεροπροσδιορισμός ως προς τον ΣΥΡΙΖΑ: αυτοί λένε ψέματα, εμείς λέμε την αλήθεια. Ολόκληρη η ιστορία της αστικής πολιτικής είναι ιστορία πλήρους διάψευσης ηχηρών προεκλογικών διακηρύξεων, πολλές από τις οποίες παρουσιάζονταν ως «συμβόλαια», «αμοιβαίες δεσμεύσεις» κτλ. Υπουργός του Σαμαρά ήταν ο Κούλης. Του Σαμαρά που οργάνωνε τα «Ζάππεια» για να πει μετά το περιβόητο «ουδείς αναμάρτητος», ενώπιον της Μέρκελ. Το επιτελείο του Μητσοτάκη ξέρει πολύ καλά ότι ελάχιστοι θα βρεθούν να πιστέψουν ότι λέει αλήθεια σε όσα υπόσχεται. Ποντάρει όμως, πρώτο, στη δύναμη της συνήθειας, που είναι κάτι σαν θρησκευτική υποχρέωση («πρέπει οπωσδήποτε να ψηφίσω κάποιον») και, δεύτερο, στο θυμό από τα χοντρά ψέματα που είπε ο Τσίπρας. Γι' αυτό και καθιστούν την «αλήθεια» κεντρικό μότο της καμπάνιας τους.
♦ Το βιομηχανικό σαμποτάζ φέρνει το χρέος – ΟΑΚΚΕ (σύνθημα με σπρέι στη λεωφόρο Αθηνών)
Ακούστε, ρε, τον πρόεδρο. Το ρωσόδουλο μπλοκ, στο οποίο ανήκουν όλα τα κόμματα του κοινοβουλίου, οργανώνει βιομηχανικό σαμποτάζ, με αποτέλεσμα να μεγαλώνει το χρέος. Τι βιομηχανικό σαμποτάζ; Πώς ακριβώς μεγαλώνει το χρέος; Παρακαλούμε να μην κάνετε βλακώδεις ερωτήσεις. Και προπαντός μη ρωτήσετε πώς γίνεται να μας κυβερνά το ρωσόδουλο μπλοκ αλλά οι ρώσοι ιμπεριαλιστές να μη σταυρώνουν δουλειά στην Ελλάδα. Καμουφλάρονται, ρε άσχετοι, και θα χτυπήσουν την κατάλληλη στιγμή.
♦ ΕΞ-ΕΓΕΡΘΗΤΙ (σύνθημα με μαύρο σπρέι και υπογραφή αστέρι πίσω από το υπουργείο Μακεδονίας-Θράκης στη Θεσσαλονίκη)
Υπάρχουν κάποιες έξυπνες ιδέες που περνούν ένα μήνυμα απλό, με τρόπο λιτό και προπαντός χωρίς να αναδίδουν ελιτισμό ή διάθεση πρόκλησης ή προσβολής αυτών που θα διαβάσουν το σύνθημα.
♦ Το κράτος παρακράτησε – Α (σύνθημα με μαύρο σπρέι στην Ανω Πόλη στη Θεσσαλονίκη)
Κι αυτό είναι έξυπνο, αλλά δεν έχει τη δύναμη του προηγούμενου. Δεν κάνει κάποιο κάλεσμα, βέβαια, αλλά καταγράφει ένα συμπέρασμα (δε γνωρίζουμε με ποια αφορμή γράφτηκε) και σ' αυτές τις περιπτώσεις ακόμα κι ένα έξυπνο σύνθημα εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να έχει μεγάλη δύναμη.