![](/wp-content/uploads/2020/08/1210/content_timame_to_oxi.jpg)
♦ Αντί να ψάξουν τρύπα να κρυφτούν, αποδεικνύουν και πάλι ότι είναι εντελώς ξετσίπωτοι. Αυτοί που λειτουργούσαν ως αριστεροί μαϊντανοί της συγκυβέρνησης των Τσιπροκαμμένων, αυτοί που κορόιδευαν τον κόσμο στο ψευ-τοδημοψήφισμα, παρέα με τον Τσίπρα και την κλίκα του (ήταν γνωστό ότι ο Τσίπρας είχε αποδεχτεί ήδη την πρόταση Γιούνκερ, ενώ είχε υποβάλει και αίτηση για τρίτο δάνειο και τρίτο Μνημόνιο, πριν από το δημοψήφισμα), αυτοί που έκαναν πως τάχαμου δεν κατάλαβαν ότι η σύσκεψη στο προεδρικό την επομένη του δημοψηφίσματος και το κοινό ανακοινωθέν με τους εκπροσώπους του Ναι, ήταν μέρος ενός σχεδίου, αυτοί που δεν έκαναν τίποτα για να σαμποτάρουν το τρίτο Μνημόνιο και τους νόμους με τα προαπαιτούμενα, αλλά περίμεναν σαν ήσυχα σκυλάκια να διαμορφωθεί η μεγάλη μνημονιακή πλειοψηφία, για να καταγράψουν οι ίδιοι μια πρόστυχη διαφωνία, έχουν το θράσος να συνεχίζουν το παραμύθι στις νέες συνθήκες.
![](/wp-content/uploads/2020/08/1211/content_posteroxi2016.jpg)
♦ Στην ίδια ρότα και το άλλο παρεάκι των χειροκροτητών του Τσίπρα, θεωρεί ότι οι δικές του ευθύνες έχουν ξεχαστεί, επειδή δε συμμετείχε στον ΣΥΡΙΖΑ, δε συμμετείχε στην κυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων. Ποιος ξεχνάει, όμως, ότι έσπαγαν τα χέρια τους να χειροκροτούν τον Τσίπρα; Κι ότι χόρευαν σαν νικητές, την ώρα που ο Τσίπρας είχε ήδη αναγγείλει την προδοσία;