♦ Υπέροχη τέχνη του δρόμου, την οποία διέσωσε ο φωτογραφικός φακός. Δυστυχώς, δεν γνωρίζουμε περισσότερες πληροφορίες για τα συγκεκριμένα εικαστικά έργα (κυρίως πού βρίσκονται κι αν σώζονται ακόμη ή εξαφανίστηκαν από τη μπατανόβουρτσα κάποιου δημοτικού υπάλληλου). Το βέβαιο είναι πως οι δημιουργοί τέτοιων έργων σπάνε το κέλυφος του καθωσπρεπισμού (που, εκτός των άλλων, υπηρετεί την τέχνη-εμπόριο) και επικοινωνούν άμεσα με το μεγάλο κοινό, με την ίδια την εργαζόμενη κοινωνία.
![](/wp-content/uploads/2020/08/454/content_koritsaki.jpg)
![](/wp-content/uploads/2020/08/455/content_no_future.jpg)
♦ Στην επόμενη φωτογραφία, πάλι, τι να σχολιάσεις; Ο ιδιοκτήτης του βοθρατζίδικου έβαλε τα γυαλιά σε γελοιογράφους και διασκεδαστές. Με έξι λέξεις τα είπε όλα.
![](/wp-content/uploads/2020/08/456/content_sinthimata-afisa.jpg)
♦ Στηρίζεις ναζιστές και φασίστες; Δεν είσαι παραπλανημένος. Είσαι συνεργός στα εγκλήματά τους. Τσακίστε τους φασίστες – ΟΥΛΑΛΟΥΜ (αφίσα, Χαλκίδα)
Σε πολλούς η λογική φαίνεται «τετράγωνη», όμως είναι η μόνη λογική. Οι άλλες είναι άλογες.