♦ 24ωρη γενική απεργία στις 9 Απρίλη – Διεκδικούμε την αξιοπρέπειά μας, το δικαίωμα στη ζωή, το δικαίωμα στην εργασία – Ισχυροποιούμε τη δύναμή μας – Λέμε ΟΧΙ στα Μνημόνια λιτότητας, εξαθλίωσης, αυταρχισμού – Ολοι στη συγκέντρωση των συνδικάτων – ΓΣΕΕ (αφίσα)
Αλλη μια 24ωρη (ούτε καν) ντουφεκιά στον αέρα, με την οποία έμειναν όλοι ευχαριστημένοι. Οι εργατοπατέρες της ΠΑΣΚΕ και της ΔΑΚΕ, γιατί κανένας δε θα μπορεί να τους κατηγορήσει ότι δεν… αγωνίζονται. Ο ΣΥΡΙΖΑ διότι η «νέα» παράταξή του (μετονομασία της παλιάς με κάποιες προσθήκες πρώην Πασόκων) θέλει… αγώνες. Ο Περισσός διότι αυτές οι περιοδικές (ούτε καν) ντουφεκιές είναι οι καλύτερες ευκαιρίες για… κομματική γυμναστική και επίδειξη δύναμης προς τον ΣΥΡΙΖΑ. Αηδία…
♦ Kεφαλογιάννης ΟΧΤΡΟΣ της Δημόσιας Παιδείας (πλακάτ)
Τα πλακάτ σηκώθηκαν στη Λάρισα, όπου ο Μανόλο Κεφαλογιάννης (ο αυτοχαρακτηρισθείς ως καραγκιόζης, για να μην ξεχνιόμαστε), επικεφαλής του προεκλογικού αγώνα της ΝΔ για τις ευρωεκλογές, πήγε να κάνει ομιλία. Τα κρατούσαν εκπαιδευτικοί, από το στόχαστρο των οποίων δεν ξέφυγε ούτε ο τρισμέγιστος Ταμήλος, που αν και Τρικαλινός, δεν παρέλειψε να παραστεί στη φιέστα της Λάρισας.
♦ D.O.M.I. Διά Βίου Μάθηση – Είσαι άνεργος; Η αγορά σε χρειάζεται… – Επιταγή εισόδου στην αγορά εργασίας για νέους 18-29 ετών! – Επίδομα θεωρητικής κατάρτισης-Επίδομα πρακτικής άσκησης-Προοπτική πρόσληψης – Κέντρο Διά Βίου Μάθησης επιπέδου 2 D.O.M.I. (διαφημιστική αφίσα)
Μαύρα κοράκια με νύχια γαμψά πέσανε πάνω στην άνεργη νεολαία…
♦ 6 Απριλίου – Ελα κι εσύ στη μεγάλη αυτή εθελοντική οικογένεια!!! – Let's do it GREECE 2014 – Με την υποστήριξη του: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΥΠΟΔΟΜΕΣ ΑΕ (αφίσα)
Η εταιρία «Κτιριακές Υποδομές ΑΕ» είναι κρατική και προέκυψε από τη συγχώνευση του ΟΣΚ και της ΔΕΠΑΝΟΜ. Τη διευθύνει κάποιος Ηρακλής Δρούλιας, ο οποίος –εκτός των άλλων– είναι και υποψήφιος δήμαρχος Χαϊδαρίου. Βρήκε, λοιπόν, την ευκαιρία για μια καλή δόση προεκλογικής δημαγωγίας. Βεβαίως, ο Δρούλιας θα κάνει το προεκλογικό του «κομμάτι» από σπόντα. Ο βασικός στόχος αυτής της βρομερής καμπάνιας είναι «η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση των νέων για τον εθελοντισμό και την ανάδειξη της προστασίας του περιβάλλοντος, εντός του δικού τους οικείου περιβάλλοντος, στο σχολείο. Η φροντίδα από τους ίδιους τους μαθητές του εσωτερικού και προαύλιου χώρου των σχολείων, οδηγεί σε μια σταθερή σχέση σεβασμού και αγάπης προς όλη την εκπαιδευτική διαδικασία». Στήνουν πανηγυράκια για να καλλιεργήσουν την εθελοδουλεία στα παιδιά. Να τα δηλητηριάσουν από μικρή ηλικία με αντιλήψεις για τη «δική μας ευθύνη» (ώστε να μην αναζητούν ευθύνες από τον καπιταλισμό και το κράτος του), που πρέπει να την αναγνωρίζουμε και να τη μετατρέπουμε σε «εθελοντική προσφορά» για να διαιωνίζεται το απάνθρωπο καπιταλιστικό σύστημα.