♦ ΔΑΠ-ΝΔΦΚ γίνε η αλλαγή – Σύλλογοι, πέρα από κόμματα – Ενώνουμε τις φωνές μας, δυναμώνουμε τις σχολές (αφίσα)
Τι άλλο θα δούμε ακόμη; Η επίσημη φοιτητική παράταξη της ΝΔ, το φυτώριο πολιτικών στελεχών της ελληνικής Δεξιάς, διακηρύσσει ανεξαρτησία από κόμματα! Οπως λένε, «το μοντέλο που έχει υιοθετηθεί για πάνω από τρεις δεκαετίες, ολοκλήρωσε τον κύκλο του» και «για να ζωντανέψει ξανά το φοιτητικό κίνημα, θα πρέπει πρώτα από όλα να δυναμώσουν οι φοιτητικοί και σπουδαστικοί σύλλογοι και να απελευθερωθούν από τα κομματικά συμφέροντα και τα μικροπολιτικά παιχνίδια που τους κρατούν σήμερα δέσμιους». Δε συνεχίζουμε, γιατί είναι ψυχοφθόρο. Περιοριζόμαστε μόνο να φωνάξουμε: Τι κάνει ο Παπαμιμίκος για να μαζέψει ψηφαλάκια!
♦ Διήμερο δράσεων αλληλεγγύης – Παρασκευή 28/3 Πορεία, συγκέντρωση Καμάρα 18:00 – Προβολή ταινίας: «Ταινία τύπου F» για τα Λευκά Κελιά, Πολυτεχνείο 21:00 – Σάββατο 29/3 Συναυλία με τους Πλήρη Ντάξει, Γκοντίκι, Μαλλιά Κουβάρια, Πολυτεχνείο 20:00 – Αμεση απελευθέρωση του Hasan Kosar (Τσετίν) – Καμιά έκδοση στους πολιτι- κούς πρόσφυγες και αγωνιστές από την Τουρκία – Ο αγώνας ενάντια στον καπιταλισμό και τον φασισμό δεν είναι έγκλημα! Είναι καθήκον! – Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στους πολιτικούς πρόσφυγες και αγωνιστές από την Τουρκία (αφίσα)
Στη Θεσσαλονίκη γίνεται το διήμερο και εμείς θέλουμε να εκφράσουμε από μακριά την αμέριστη αλληλεγγύη μας. Οι σύντροφοί μας στη Θεσσαλονίκη συμμετέχουν στις εκδηλώσεις και ήδη ανέβαλαν μια προγραμματισμένη πολιτιστική εκδήλωση στην «Κόντρα» την Παρασκευή.
♦ Κάτω τα χέρια από το Ελληνικό – Πάρκο υψηλού πρασίνου, καμία οικοπεδοποίηση, καμία επιχειρηματική δραστηριότητα, ελεύθερη πρόσβαση στο χώρο και την παραλία, προάσπιση των κοινωνικών υπηρεσιών – 29/3 11:00 πορεία Αγ. Τρύφωνα Τερψιθέα Γεννηματά & Αθανάτου – μετά την πορεία συνέλευση πλ. Βάρναλη Αργυρούπολη – Ολα μας ανήκουν – Συνέλευση δράσεων για το Ελληνικό (αφίσα)
Υπάρχουν αυτοί που θέλουν να μετατρέψουν το Ελληνικό σε φιλέτο για επιχειρηματική δράση, ξεπουλώντας το με τις πιο σκανδαλώδεις διαδικασίες (μαϊμού διαγωνισμός για να τον πάρει ο Ομιλος Λάτση, με τίμημα προκλητικά εξευτελιστικό). Μπροστά στα σχέδιά τους το παλιότερο «σχέδιο Σουφλιά» μοιάζει… φιλολαϊκό και φιλοπεριβαλλοντικό. Υπάρχουν αυτοί που αγωνίζονται πραγματικά, με ειλικρίνεια και ανιδιοτέλεια να αποτρέψουν ένα ακόμη περιβαλλοντικό έγκλημα, που δε θα επιβαρύνει μόνο τους κατοίκους των γύρω περιοχών, αλλά ολόκληρο το βαρυφορτωμένο λεκανοπέδιο. Υπάρχουν κι αυτοί (λέγε με ΣΥΡΙΖΑ) που χρησιμοποιούν το Ελληνικό και τον αγώνα των κατοίκων σαν προεκλογικό καύσιμο, έτοιμοι να προσχωρήσουν (ιδιαίτερα αν γίνουν κυβέρνηση) σε «ρεαλιστικότερες προσεγγίσεις», με μερική οικοπεδοποίηση κτλ. Γι’ αυτό και ο αγώνας πρέπει να δοθεί με «μαξιμαλιστικούς» στόχους: ούτε ένα κτίριο στο Ελληνικό, ούτε ένα κυβικό τσιμέντο, πάρκο και μόνο πάρκο.