► Oλοι στην απεργία διάρκειας από 16/9 – Ολοι στους δρόμους – Δημόσια δωρεάν παιδεία – Κανένα παιδί έξω από το σχολείο – Οχι στις διαθεσιμότητες-απολύσεις και στις υποχρεωτικές μετατάξεις – Μόνιμη και σταθερή δουλειά για όλους – Παιδεία-Υγεία, δημόσια αγαθά για όλο το λαό – ΟΛΜΕ (αφίσα)
Ποιος μπορεί να διαφωνήσει με τον πυρήνα των αιτημάτων αυτής της απεργίας, έτσι όπως εκτίθενται στην αφίσα της Ομοσπονδίας των δασκάλων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης; Δεν υπάρχουν μόνο «δικά τους» αιτήματα (διαθεσιμότητες-απολύσεις, υποχρεωτικές μετατάξεις), που κι αυτά θα ήταν αρκετά για να ωθήσουν σε μια απεργία διάρκειας, την οποία κάθε εργαζόμενος θα έπρεπε να στηρίξει. Ομως, στο κέντρο μπαίνει ένα παλλαϊκό αίτημα: το αίτημα της δημόσιας δωρεάν παιδείας, η οποία και πάλι πλήττεται, με το νομοσχέδιο για το «νέο» Λύκειο. Εχουν γραφεί αναλυτικά στις αρμόδιες στήλες της «Κ» όλα όσα σχετίζονται μ’ αυτή τη νέα αντιλαϊκή μεταρρύθμιση και παρέλκει να επαναληφθούν από τη στήλη. Αναφερόμαστε στο θέμα για να τονίσουμε πως έχουμε εκατό επιπλέον λόγους για να στηρίξουμε μαχητικά αυτόν τον απεργιακό αγώνα. Γιατί αφορά το μέλλον των παιδιών μας, αφορά το δικαίωμα στη μόρφωση (σ’ αυτή την κουτσουρεμένη μόρφωση που προσφέρει το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα), το οποίο ο ελληνικός λαός εδώ και δεκαετίες έχει βάλει πολύ ψηλά.
► «Εγέρθουτου» να λες όταν δεν σου σηκώνεται – Α (σύνθημα στο Πήλιο, στο δρόμο Βόλος-Αγιος Ιωάννης)
Δεν μπορείς να πεις, είχε έμπνευση ο συνθηματογράφος και «έγραψε». Μπορεί κάποιοι, κολλημένοι στο politically correct, να ανακαλύψουν… σεξισμό στο σύνθημα, δε θα ‘πρεπε όμως να τους λογαριάζουμε. Η σάτιρα τσακίζει κόκαλα και δεν μπορεί να χωρέσει στα μαυσωλεία του λόγου.
► Ναι στις μειώσεις των μπάτσων (πανό στη Θύρα 4 των οπαδών του ΠΑΟΚ)
Πάντα εύστοχοι (και) στο (πολιτικό) χιούμορ οι ΠΑΟΚτζήδες… Ισως γι’ αυτό τους έβαλαν στο στόχαστρο οι νεοναζί.
► ΕΑΜ-ΕΛΑΣ-Συνωμοσία Πυρήνων της Φωτιάς (ανυπόγραφο σύνθημα σε τοίχο στην Αγ. Δημητρίου στη Θεσσαλονίκη)
Αν το μάθαιναν τα φυλακισμένα μέλη της «Συνωμοσίας» θα ζητούσαν από τον συνθηματογράφο να πάει να το σβήσει. Διότι, αν εξαιρέσουμε την ομοιοκαταληξία, το σύνθημα είναι μια σκέτη (πολιτική) καταστροφή. Το πιθανότερο είναι ο συνθηματογράφος να μη γνωρίζει ούτε τι ήταν το ΕΑΜ-ΕΛΑΣ ούτε τι είναι η ΣΠΦ. Με θετική παρόρμηση ενήργησε, αλλά τα θαλάσσωσε.
► Δεν αρκεί να έχεις στόχους, πρέπει να ξέρεις και σημάδι (ανυπόγραφο σύνθημα)
Σύνθημα άκρως επίκαιρο, με όλη τη μεταφορικότητά του, ενόψει των απεργιακών κινητοποιήσεων που ξεκινούν στο χώρο της εκπαίδευσης.