♦ Ασυμβίβαστα, ελεύθερα, δυνατά. 30 χρόνια δημιουργίας (ΔΑΠ-ΝΔΦΚ)
♦ Το πρόγραμμα των χειμερινών εξετάσεων μπορείτε να το προμηθευτείτε από τα τραπεζάκια της ΔΑΠ και το site.
Το πρώτο μέρος είναι σε ιλουστρασιόν αφίσα με τα γαλάζια της χρώματα. Το δεύτερο μέρος είναι ένα τεράστιο αφισέτο που δεσπόζει στο χώρο. Οχι, δεν έχουν χάσει οι λέξεις τη σημασία τους στην εποχή μας. Ακόμα και οι πιο αφηρημένες έννοιες αποκτούν συγκεκριμένο περιεχόμενο, όταν αναρωτιέσαι γιατί και για ποιον τις διατυπώνει, τις αναφέρει κάποιος. Ασυμβίβαστα, ελεύθερα, δυνατά, ονειρεύεται ο ΔΑΠίτης για την κοινωνική τάξη που εκπροσωπεί και μέσα σ’ αυτή την ονειρεμένη του νιρβάνα την πρωτοκαθεδρία έχει ο εαυτός του. Ασυμβίβαστος, ελεύθερος, δυνατός, για πλούτο, δύναμη και δόξα. Οι εποχές όμως έχουν αλλάξει. Οι μεγάλες λέξεις, ακόμα και πιο αφηρημένες, είναι ανέκδοτα στο στόμα του ΔΑΠίτη και της ΔΑΠίτισσας. Γι’ αυτό απλά τις μεταχειρίζονται στο στυλ «ε, λέμε και καμιά μαλακία για να περνάει η ώρα». Για το μάρκετινγκ είναι όλη η ιστορία, για την ψήφο. Το μαγαζί, αυτό το μεγάλο… το πρώτο μαγαζί, το μόνο που μπορεί να πουλήσει είναι καμιά μικροεκδούλευση. Η καλύτερη γραμματεία της σχολής.
♦ Η Αθήνα άλλαξε – Εμείς συνεχίζουμε στον ίδιο ρυθμό (Δήμος Αθηναίων)
Μπορεί ο μπαμπάς βρυκόλακας να λέει ότι ο λαός πρέπει να ακούει την αλήθεια για να πάει μπροστά ο τόπος -την Μητσοτακέικη αλήθεια εννοεί ο βρυκόλακας- αλλά η Ντορούλα (η φακλανοντορούλα) έχει στόχους και φιλοδοξίες. Γι’ αυτό, ναι μεν ακολουθεί τη Μητσοτάκεια γραμμή, όπου την βολεύει, αλλά και το παραμύθι, παραμύθι. Τί άλλαξε δηλαδή στην Αθήνα; Καθαρίστηκε η βιτρίνα λόγω ολυμπιάδας. Ολα τα άλλα αλλάζουν προς το χειρότερο. Ακόμα και το κυκλοφοριακό ξαναγύρισε στην προ ολυμπιάδας εποχή. Αλλά η Ντόρα είναι φιλόδοξη πολιτικός. Θα βοηθήσει τον τόπο να πάει μπροστά. Οταν κυβερνήσει, τα προβλήματα θα αρχίσουν να λύνονται. Οπως λύθηκαν ή όπως λύνονται τα προβλήματα του λαού της Αθήνας. Κανένας εθελοντής, ρε παιδιά;
♦ Αναιρούμε τον κόσμο τους, παλεύουμε για την ανατροπή του (ΝΑΡ – Νεολαία Κομμουνιστική Απελευθέρωση)
Γιατί, όμως, πολλοί ισχυρίζονται ότι δεν πουλάνε μόνο παραμυθάκι και μεγαλοστομίες οι αστικές δυνάμεις; Οτι και οι αριστεροί άλλα λένε και άλλα κάνουνε; Οτι οι διακηρύξεις από τις πρακτικές απέχουν παρασάγγας; Ελα τώρα μωρέ!
Παραμύθια των συμβιβασμένων είναι όλα αυτά! Προφάσεις εν αμαρτίαις! Για να δικαιολογήσουν την ανυπαρξία τους. Αφού η προκήρυξη του ΝΑΡ και της νεολαίας του αναφέρει με τη μεγαλύτερη σαφήνεια και κατηγορηματικότητα, ότι «η τεράστια επιχείρηση καταστολής των δημοκρατικών μας δικαιωμάτων, οι μεσαιωνικές εργασιακές σχέσεις, η καταστροφή του περιβάλλοντος, η ντόπα, ο εθελοντισμός δεν είναι κάτι που θα αφήσουμε πίσω μας αλλά κάτι που θα βρούμε να γιγαντώνεται μπροστά μας». Δεν είναι ότι λένε παραμύθια τα παιδιά. Είναι ότι η τεράστια επιχείρηση καταστολής των δημοκρατικών μας δικαιωμάτων, που γιγαντώνεται μπροστά τους, τους εμποδίζει να δουν τί γίνεται κατά Κορυδαλλό μεριά. Αλλωστε, όπως σωστά λένε οι πρώην σύντροφοί τους, του ΚΚΕ, πρόκειται για πράκτορες των Αμερικάνων. Το ΝΑΡ έχει αποδείξει χιλιάδες φορές ότι αυτό που λέει το εννοεί. Εγγυημένα πράγματα.