♦ Εμπρός λαέ μη σκύβεις το κεφάλι, ο μόνος δρόμος είναι Καραμανλής και πάλι (ΟΝΝΕΔ)
Είναι γεγονός ότι οι δεξιοί δεν φημίζονται για το χιούμορ τους. Είναι επίσης γεγονός ότι δεν φημίζονται για τον κοινωνικό προβληματισμό τους. Γι’ αυτό, πριν εμφανιστούν οι εταιρίες πολιτικής διαφήμισης και προώθησης των προϊόντων, τροφοδότησαν πολλές φορές με γέλιο την πολιτική ζωή. Πότε με τα συνθήματά τους, πότε με το κιτσαριό των εκδηλώσεών τους. Ακόμα ο Καλαμούκης τους παίζει τα τραγούδια της γαλάζιας γενιάς. Που ενώ προκάλεσαν χιλιάδες ευφυολογήματα και άφθονο γέλιο, ήταν αυτά που αποτέλεσαν τους ήχους με τους οποίους εφόρμησαν προς την εξουσία οι σημερινοί κυβερνήτες της χώρας. (Ποιό είναι μεγαλύτερο χάλι, το δικό τους ή όσων γέλαγαν μαζί τους και σήμερα τους γλείφουν ή στην καλύτερη περίπτωση τους ανέχονται;). Ας επανέλθουμε όμως στα προσόντα της σημερινής γαλάζιας γενιάς, που αποθεώνει τον Κωστάκη την ώρα που όλη η Ελλάδα θρηνεί την Πάρνηθα. Είπαμε, χιούμορ, λίγα πράγματα. Κοινωνικός προβληματισμός, στο ναδίρ. Κοινωνική μόρφωση, υπό το ναδίρ. Αντε μετά να βγάλεις σύνθημα. Οπότε τι μένει; Να το παίζεις κουμπάρος. Να απλώσεις τη χερούκλα σου και αντί κάνα δομημένο να τσιμπήσεις κάνα συνθηματάκι. Τι τώρα αν το συγκεκριμένο λέει «ο μόνος δρόμος είναι αντίσταση και πάλη»; Τι κι αν μια παραλλαγή του λέει «βενζίνη και μπουκάλι»; Δεν έχει καμιά σημασία. Σημασία έχει ότι το υπόλοιπο έχει κάτι που συναρπάζει τους ΟΝΝΕΔίτες. Ποιο νομίζετε ότι είναι; Χάσατε!! Το «μη σκύβεις το κεφάλι» είναι. Αυτή η φράση είναι που συγκινεί σφόδρα τους ΟΝΝΕΔίτες. Διότι αυτή η νεολαία έχει μια ανυπότακτη πολιτική. Δεν προσκυνάει καμιά εξουσία, κανένα αφεντικό, κανένα κερατά. Διότι αυτή η νεολαία προέρχεται από ένα πολιτικό χώρο που στο λεξιλόγιό του δεν υπήρχε το yes.
Με τη ροή της σκέψης ανακαλύψαμε ότι κάναμε ένα φοβερό λάθος σε βάρος της ΟΝΝΕΔ. Τους καταλογίσαμε ότι δεν έχουν χιούμορ. Απαράδεκτο. Εχουν χιούμορ. Πολύ χιούμορ. Μόνο έτσι δένει το «μη σκύβεις το κεφάλι» με το «Καραμανλής και πάλι». Με μπόλικο black χιούμορ.
♦ Επενδύουμε στο Μέλλον – Προστατεύουμε το περιβάλλον (Προσυνέδριο Ηπείρου – Νέα Δημοκρατία)
Από τη μια η ΟΝΝΕΔ με ψηλά το κεφάλι καλεί το λαό να την ακολουθήσει. Από την άλλη ο Κωστάκης παίρνει πρωτοβουλίες για το περιβάλλον, για την αειφόρo ανάπτυξη, όπως τον έμαθαν να λέει. Την ίδια στιγμή η Πάρνηθα γινόταν κάρβουνο. Λίγο πριν τοποθέτησαν πυρηνική βόμβα στα θεμέλια της Σαντορίνης. Για να μην πάμε στο δασοκτόνο Σουφλιά, την τροποποίηση του συντάγματος, που λόγω των φοιτητικών κινητοποιήσεων έμεινε στα αζήτητα. Τέτοια λατρεία για την… αειφόρο ανάπτυξη. Πληροφορίες ότι κάτοικοι των Ζαγοροχωρίων έκλεισαν τους δρόμους για να μην πλησιάσουν οι σύνεδροι (έτσι λένε τώρα τους χειροκροτητές) της ΝΔ ελέγχονται ως αναληθείς. Το ίδιο και ότι η Αλβανία έκλεισε για 24 ώρες τα σύνορά της.