Τακιμιάσματα
«Είναι ελάχιστοι άνθρωποι σ' αυτόν τον τόπο που τους αναγνωρίζεται ότι είναι ικανοί, αφοσιωμένοι, έντιμοι, πατριώτες. Είναι αυτοί που μας κάνουν να διαμορφώνουμε την εσωτερική αντίληψη για το τι είναι πατρίδα. Και πατρίδα είναι πάνω απ' όλα οι άνθρωποί της. Εχω περάσει βαθύτατες οδύνες βλέποντας ένστολο έντιμο Ελληνα να σκυλεύεται και να λοιδορείται αβρόχοις ποσί από ανθρώπους που λένε ότι σέβονται το στρατό στον καιρό της δημοκρατίας ως σάρκα εκ της σαρκός του ελληνικού λαού. Είναι υποκριτές και είναι φαρισαίοι. (…) Ανάμεσα στο δημαγωγό και τον δημοκράτη, ο Φράγκος Φραγκούλης φόρεσε τη στολή του εν ονόματί μας. Τον ευχαριστώ και τον παρακολουθώ».
Τον ύμνο στον -περιβόητο πλέον- «είναι τρελός ο στρατηγός» Φραγκούλη Φράγκο έκανε η βουλευτίνα του Περισσού Λιάνα Κανέλλη, το 2012, παρουσιάζοντας το βιβλίο του «Ποια Τουρκία; Ποιοι Τούρκοι;», ένα ψευδοεπιστημονικό εθνικιστικό παραλήρημα, το οποίο η Κανέλλη χαρακτήρισε «θησαυρό». Είπε κι άλλα. Χαρακτήρισε τον -επί εικοσαετία φίλο της, όπως είπε- Φράγκο «μούσα την ώρα που θα χρειαστούμε το φρόνημα» και δήλωσε γι' αυτόν ότι «μπορεί να είναι περήφανος γιατί είναι μούσα του ελληνικού λαού»!
Κατόπιν τούτων, μπορούμε ν' αναφωνήσουμε όπως η… μούσα μας από το εθνικοφασιστικό συλλαλητήριο της Θεσσαλονίκης: «Ζήτω η Ελλάς! Ζήτω ο στρατός και οι ειδικές δυνάμεις».
ΥΓ. Μπορείτε να… απολαύσετε την ομιλία της βουλευτίνας του Περισσού στο youtube: https://www.youtube.com/watch?v=U4FWIHKEw7M.
Ενας κι ένας
Το Συγκρότημα Χατζηνικολάου ανέλαβε να ξεμπροστιάσει τον περιβόητο Μιχάκη. Τον ξεφλούδισε σαν πασχαλινό αυγό ο Στραβελάκης και ανέλαβε ο ίδιος ο Χατζηνικολάου να ρίξει το αλατοπίπερο με τον (ομολογουμένως εύστοχο) χαρακτηρισμό «αρσενική Ελένη Λουκά». Ετσι, η διοργάνωση του εθνικοφασιστικού συλλαλητήριου της Αθήνας πέρασε στα χέρια μιας εκλεκτής συντονιστικής επιτροπής, η οποία αποτελείται από διάφορα σωματεία με εξωτικά ονόματα (Παμμακεδονικές Ενώσεις Υφηλίου, Αθηναϊκοί Σύλλογοι Μακεδόνων, Πανελλήνια Ομοσπονδία Πολιτιστικών Συλλόγων Μακεδόνων, Ομοσπονδία Συλλόγων Μείζονος Νέας Υόρκης, Ελληνοαμερικανικό Συμβούλιο), στα οποία προστέθηκε η (επίσης εξωτική) Ενωση Χριστιανικών Οργανώσεων Αθηνών και οι (καθόλου άγνωστες) Ενωση Αποστράτων Αξιωματικών Στρατού, Ενωση Αποστράτων Αξιωματικών Ναυτικού, Ενωση Αποστράτων Αξιωματικών Αεροπορίας και Ενωση Αποστράτων Αξιωματικών Αστυνομίας.
Δεν χρειάζονται περαιτέρω συστάσεις. Οι διοργανωτές είναι διαλεχτοί ένας προς έναν. Η σύνθεση της παρέας αποτελεί και το μέτρο για να κρίνει κανείς το ιδεολογικό και πολιτικό περιεχόμενο του συλλαλητήριου.
Μύλος
Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι άλλοι ξεφορτώθηκαν τον Μιχάκη, αυτός έκανε αίτηση στο Δήμο Αθηναίων να του δώσει την πλατεία Συντάγματος για συγκέντρωση, εμφανιζόμενος ως εκπρόσωπος των σωματείων «Ελληνορθόδοξο Κίνημα Σωτηρίας», «Πολιτιστικό Οδοιπορικό», «Παμμακεδονική Ενωση Αυστραλίας», «Επιστημονική Επιτροπή Εθνικών Ζητημάτων» και «Οι μωμόγεροι»! Τους κάλεσε η αρμόδια αντιδήμαρχος μπας και συμβιβαστούν για να πάνε όλοι μαζί, όμως αυτό κατέστη αδύνατον. Η πρώτη σκέψη του Δήμου ήταν να κάνει… κλήρωση κι όποιος κερδίσει να πάρει την εξέδρα. Μετά σκέφτηκε να πετάξει το μπαλάκι στην ΕΛΑΣ. Στο τέλος, έπεσαν τα μεγάλα «μέσα» και η αίτηση του Μιχάκη απορρίφθηκε. Πέραν των άλλων, και ο σκυλοκαυγάς αποδεικνύει την… ποιότητα των… πατριωτών.
Σιγά την κατάντια
Πολλοί χαρακτηρίζουν κατάντια τη συμμετοχή του Μίκη Θεοδωράκη στο εθνικοφασιστικό συλλαλητήριο, όπου θα αντικαταστήσει τον «είναι τρελός ο στρατηγός» Φραγκούλη Φράγκο, ως κεντρικός ομιλητής. Σιγά την κατάντια. Ο άνθρωπος δε δίστασε να γίνει υπουργός του Μητσοτάκη, θα διστάσει να πάει σ' αυτό το συλλαλητήριο, όταν οι ακροδεξιοί-εθνικιστές διοργανωτές τού προσφέρουν τον τίτλο του «εθνικού συμβόλου»; Αυτό δεν είναι που θέλει, που κυνηγά σε όλη του τη ζωή; Δεν ξέρουμε αν είναι σε θέση να αξιολογήσει τα πράγματα, το γεγονός όμως ότι και άλλοι «αντιμνημονιακοί» (Κωνσταντοπούλου, Αριστερό Ρεύμα της ΛΑΕ) χαιρετίζουν τις εθνικιστικές φιέστες σαν… αντιιμπεριαλιστικά συλλαλητήρια, του δίνει ένα επιπλέον άλλοθι.
Πατιρντί
Πώς μαθεύτηκε από τον ελληνικό Τύπο ότι ο Ζάεφ είπε στον Τσίπρα πως ένας τέως έλληνας πρωθυπουργός είχε αποδεχτεί στο παρελθόν την ονομασία Δημοκρατία της Μακεδονίας (Σκόπια); Το διέρρευσαν οι Τσιπραίοι, προφανώς. Ετσι έχουν μάθει να κάνουν πολιτική: με διαρροές για γεγονότα που κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν είναι αληθινά ή ψεύτικα. Γιατί δεν πήρε την ευθύνη ο Τσίπρας να το δηλώσει αυτό δημόσια, παίρνοντας και τη σχετική ευθύνη, αλλά κατέφυγε στην ανεύθυνη διαρροή; Γιατί το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι μπας και κερδίσει τον τίτλο του «σκληρού διαπραγματευτή».
Ποιος ήταν ο πρώην πρωθυπουργός; Το μυαλό όλων πήγε στον Σημίτη. Βγήκε, όμως, ο Λεβέντης και δήλωσε ότι ο Τσίπρας του είπε πως ο πρώην πρωθυπουργός ήταν ο Καραμανλής!
Τον ξήλωσαν
Δεν πρόλαβε να χαρεί ο στρατηγός (είπαμε: ένας είναι ο στρατηγός) και του ξήλωσαν τα γαλόνια. Βγήκαν κάτι τύποι των «μακεδονικών» σωματείων και δήλωσαν ότι τα «παρατράγουδα» με τους ομιλητές της Θεσσαλονίκης οφείλονταν στο ότι δεν είχαν αυτοί την οργάνωση του συλλαλητήριου. Χωρίς να αναφερθούν στο όνομά του, φωτογράφισαν τον Φράγκο ως υπεύθυνο για τα ακροδεξιά «παρατράγουδα» και είπαν πως δε θα είναι ομιλητής και στην Αθήνα.
Πώς ερμηνεύουμε εμείς τον… αποσχηματισμό του υποψήφιου αρχηγού της «Λέγκας του Βορρά»; Οι πρώτες δηλώσεις του ότι δεν αποκλείει να ηγηθεί νέου κόμματος, αν παραστεί ανάγκη, διότι δεν είναι «ριψάσπις» (έτσι ακριβώς το είπε), ενόχλησαν πολλούς. Κινήθηκαν λοιπόν όλοι αυτοί, από Μητσοτάκη μέχρι Καμμένο, και έβγαλαν «κόκκινη κάρτα» στον Φράγκο. Ετσι, ο… στρατηγούκος μάλλον θα μείνει με τη χαρά. Σαν τους φιλάθλους της ΑΕΚ που χαίρονταν όταν νικούσαν στα ντέρμπι, ενώ ο Ολυμπιακός έπαιρνε τα πρωταθλήματα.
Οχι και στα δύο
Η κυβερνητική προπαγάνδα προσπαθεί να πείσει ότι η ΝΔ είναι κομμένη στα δύο ενόψει «Μακεδονικού» και συλλαλητηρίων. Ευσεβείς πόθοι των Τσιπραίων, που προσπαθούν να ντοπάρουν το κομματικό τους ακροατήριο. Η ΝΔ τους χωράει όλους μια χαρά. Κι εκείνους που δηλώνουν ότι δε θα πάνε στο συλλαλητήριο (Ντόρα, Δένδιας, Χατζηδάκης) και εκείνους που ξεσκονίζουν τις αποκριάτικες «μακεδονικές» στολές (Βορίδης, Κικίλιας, Αννα-Μισέλ κ.ά.). Δεν έχει κανένα λόγο η ΝΔ να κάνει το «Μακεδονικό» δικό της εσωτερικό πρόβλημα. Δεν είναι αυτή που χειρίζεται το ζήτημα, ούτε αυτή που θα πάει στη Βουλή τυχόν συμφωνία. Ανάλογα με το περιεχόμενο της συμφωνίας, μπορεί να βρει επιχειρήματα για να την καταψηφίσει ή και να την υπερψηφίσει, αν χρειαστεί, χωρίς να υποστεί εσωτερικούς κραδασμούς. Η προοπτική της επανόδου στην εξουσία τους κρατάει ενωμένους.
Αμα έχεις μπάρμπα
Τα ιδιωτικά κανάλια τον είχαν «ξεφορτωθεί» εδώ και χρόνια, γιατί δεν «πουλούσε» πια (όλο τα ίδια και τα ίδια). Ο Γ. Μητσικώστας, όμως, βρήκε φιλόξενη στέγη στην κρατική τηλεόραση, στην οποία θα εμφανίζεται σε καθημερινή βάση από την ερχόμενη Δευτέρα. «Η σάτιρα του αγαπημένου μίμου έρχεται πιο καυστική από ποτέ μέσα από τη συχνότητα της ΕΡΤ1! Πρέπει να το δεις για να το πιστέψεις…», ανέφερε η ανακοίνωση της ΕΡΤ. Ανατριχιάσαμε.
Το γεγονός ότι ο Μητσικώστας είναι το «πουλέν» του Μελισσανίδη, μπας και καταφέρει στις επόμενες εκλογές να «πάρει» το Δήμο Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, είναι -ασφαλώς- εντελώς συμπτωματικό. Ούτε ο Φλαμπουράρης έπαιξε κάποιο ρόλο για να πάρει ο παραπεταμένος διασκεδαστής ένα συμβόλαιο με την κρατική τηλεόραση…
Xρίσμα;
«Τον κύριο Μπουτάρη τον εκτιμούσα πάντα. Εχω όμως εντυπωσιαστεί βαθιά από τον τρόπο που διαχειρίζεται το δημαρχιακό αξίωμα. Νομίζω ότι έχει κάτι μαγικό. Ακούει τη βουή της ιστορίας της πόλης και τη μεταφράζει σε όραμα για το παρόν και το μέλλον. Μακάρι να έχει τη δύναμη για μια ακόμα θητεία». Η δήλωση δεν έγινε από κάποιο «παπαγαλάκι» του Μπουτάρη, αλλά από τον υφυπουργό Ανάπτυξης Στέργιο Πιτσιόρλα (συνέντευξη στη «Νέα Σελίδα», 28.1.2018). Οπως βλέπετε, δεν αφορά επιμέρους πτυχές της στάσης του Μπουτάρη (π.χ. την ψύχραιμη κοσμοπολίτικη στάση του στο «Μακεδονικό»), αλλά είναι «εφ' όλης της ύλης». Εκφράζει, άραγε, ο Πιτσιόρλας και το Μαξίμου, λειτουργώντας σαν «λαγός» του για την απόδοση του συριζαϊκού χρίσματος στον Μπουτάρη, που θέλει να διεκδικήσει και άλλη δημαρχιακή θητεία, ή εκφράζει μόνο τον Πιτσιόρλα και κάποιους άλλους συριζαίους, που θέλουν να δοθεί το χρίσμα στον Μπουτάρη; Εν καιρώ θα το μάθουμε.
Ρεσιτάλ
Ρεσιτάλ Λεβέντη, μετά τη συνάντηση με τον Τσίπρα στο Μαξίμου: «του είπα τούτο, μου απάντησε εκείνο, τον ρώτησα τούτο, μου απάντησε το άλλο». Και δώσ' του να τον βγάζουν στα ράδια και να αναπαράγονται οι δηλώσεις του από τις εφημερίδες και να γράφουν… αναλύσεις οι πολιτικοί σχολιαστές. Ο Λεβέντης είναι μια από τις τιμωρίες του αστικού κοινοβουλευτικού συστήματος. Ο μεταμεσονύχτιος τηλεοπτικός βόρβορος, με τις πίτσες, τις βρισιές και τις κατάρες, κωλοκάθισε στο κέντρο της κοινοβουλευτικής σκηνής. Κανένας δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς συζήτησε με τον Τσίπρα. Ομως ο Λεβέντης ξέρει να «πουλάει» αυτό που έχει. Φτιάχνει «αποκαλύψεις» (κάποιες είναι τόσο τερατώδεις που «φωνάζουν» από μακριά ότι είναι κατασκευασμένες) και αυτές είναι το εισιτήριό του για τη δημοσιότητα. Και το Μαξίμου μπαίνει σε συζήτηση μαζί του, διαψεύδοντάς τον, αντί να βγάλει μια λιτή ανακοίνωση που να λέει ότι ο πρωθυπουργός δε θα τον ξανακαλέσει για ενημέρωση. Γι' αυτό λέμε ότι είναι η τιμωρία τους.