Η Ευρώπη-φρούριο θριαμβεύει
Προπαντός τάξη! Αριστερά, οι πνιγμένοι. Σε λευκές πλαστικές σακούλες, παραταγμένες στι σειρά. Δεξιά, οι διασωθέντες. Στη σειρά κι αυτοί, μη τυχόν και δραπετεύσει κανένας. Γλίτωσαν από τα μανιασμένα κύματα της Μεσογείου, γλίτωσαν από τις δαγκωματιές των σκυλόψαρων, όμως από τα άγρια σκυλιά του νόμου δε θα γλιτώσουν. Θα απογραφούν και θα εγκλειστούν σε στρατόπεδο συγκέντρωσης, ώστε να καταστεί δυνατή η απέλασή τους στη χώρα προέλευσής τους. Ενα ακόμα ναυάγιο στη ρότα Λιβύης-Ιταλίας. Ανοιχτά των δυτικών ακτών της Λιβύης. Τουλάχιστον 31 οι νεκροί. Αλλοι 40 αγνοούνται (πλέον θα είναι και αυτοί νεκροί). Ανάμεσά τους και αρκετά παιδιά. Ξεπέρασε τους 3.000 νεκρούς ο μακάβριος απολογισμός του 2017. Ακόμα και ο Διεθνής Οργανισμός Μετανάστευσης, υπηρεσία του ΟΗΕ, αναγκάστηκε ν' ανακοινώσει πως από το 2000 η Μεσόγειος είναι «με μεγάλη διαφορά το πιο φονικό σύνορο στον κόσμο»! Αυτή η φρικτή πραγματικότητα, όμως, δεν πτοεί τα «πολιτισμένα» ιμπεριαλιστικά κράτη της Δυτικής Ευρώπης. Το χρήμα έρευσε άφθονο προς τους φυλάρχους της Λιβύης, η λιβυκή ακτοφυλακή ενισχύθηκε με σύγχρονα σκάφη, οι περιπολίες πύκνωσαν, οι αναχαιτίσεις σκαφών που μεταφέρουν μετανάστες αυξήθηκαν αλματώδικα. Το πέρασμα έγινε πιο δύσκολο, τα δρομολόγια λιγόστεψαν, τα «ναύλα» αυξήθηκαν, το στοίβαγμα στα σαπιοκάραβα έγινε πιο ασφυκτικό, τα ναυάγια θα πολλαπλασιαστούν, το ίδιο και οι απώλειες ζωών. Η Ευρώπη-φρούριο θριαμβεύει…
Συμβουλάτορας!
Σύμφωνα με διαρροή από κυβερνητικούς κύκλους, ο Τσίπρας τηλεφώνησε στον Σουλτς και τον ενθάρρυνε να μπει σε νέα κυβέρνηση «μεγάλου συνασπισμού» με τη Μέρκελ. Δεν ξέρουμε αν όντως έγινε το τηλεφώνημα και τι του απάντησε ο Σουλτς. Μας φαίνεται κομματάκι δύσκολο, με τα ζόρια που τραβάει ακόμα και μέσα στο ίδιο του το κόμμα, να κάθησε ήρεμος να δεχτεί συμβουλές από έναν υπάλληλο του γερμανικού ιμπεριαλισμού. Από την άλλη, το επιτελείο προπαγάνδας του Μαξίμου έχει κάθε λόγο να θέλει να παρουσιάσει τον Τσίπρα σαν πολιτικό παράγοντα ευρωπαϊκού βεληνεκούς, που δίνει συμβουλές ακόμα και σε ιμπεριαλιστές πολιτικούς επιπέδου Σουλτς (του είπε, λέει, ότι η πραγματικά αριστερή και προοδευτική στάση δεν είναι να διατηρείς την καθαρότητα των θέσεών σου, αλλά να δίνεις μάχες για εφικτές αλλαγές προς όφελος των πολλών!).
ΥΓ1. Σύμφωνα με την ανταποκρίτρια της ιταλικής «Ρεπούμπλικα» στο Βερολίνο, ο Σουλτς έδειξε στη γραμματέα της νεολαίας του SPD το κινητό του με το μήνυμα του Τσίπρα (μήνυμα, λέει, όχι τηλεφώνημα) και της είπε: «Δεν συμμερίζετε την άποψή σας». Και η γραμματέας έσκυψε το κεφάλι ντροπιασμένη!
ΥΓ2. Με τη λογική Τσίπρα, αν στις επόμενες εκλογές βγει πρώτη η ΝΔ, η Φώφη θα πρέπει να μπει σε κυβέρνηση Κούλη! 'Η αυτά ισχύουν μόνο για τη Γερμανία, ενώ εδώ σ' εμάς η σοσιαλδημοκρατία δικαιούται να συμμαχεί μόνο με τον ΣΥΡΙΖΑ; Αν προεκτείνουμε την ίδια λογική, ο Τσίπρας θα πρέπει να μπει σε κυβέρνηση «μεγάλου συνασπισμού» με τον Κούλη.
Εγινε ρόμπα
Ρόμπα ξεκούμπωτη έγινε η προεδράρα της Βουλής, καθώς πρώτα συμπεριφέρθηκε σα συνδικαλιστής της συμφοράς και μετά προσπάθησε να υπερασπιστεί… το κύρος της Βουλής με επιχειρήματα νηπιαγωγείου. Αναφερόμαστε στην υπόθεση με τα απόρρητα έγγραφα που δεν έλεγαν και τίποτα το απόρρητο (όλος ο κόσμος το ήξερε πια). Οταν τα πρωτοκατέθεσε ο Λοβέρδος, τα σφράγισε και τα παρέδωσε στην κυβέρνηση, χωρίς να επιτρέψει στους βουλευτές να τα δουν. Οταν τα ξανακατέθεσε η Γεννηματά, έκανε το ίδιο, εμφανώς εκνευρισμένος.
Στο μεταξύ, όμως, ο ίδιος ο Τσίπρας διά-βαζε από το βήμα της Βουλής απόρρητα έγγραφα, τα οποία έλεγαν κάτι που ήταν καινούργιο (για τον πρέσβη στη Σαουδική Αραβία που είχε ως «πηγή» κάποιον Σφακιανάκη). Και τι έκανε ο Βούτσης; Δεν του έκανε παρατήρηση για το σπάσιμο του απόρρητου σε συνεδρίαση που μεταδιδόταν απευθείας τηλεοπτικά, αλλά έβγαλε από την κωλότσεπη το «επιχείρημα» ότι ο Τσίπρας δεν τα κατέθεσε στα πρακτικά, αλλά μόνο περιέγραψε τι αναφέρουν αυτά τα έγγραφα, καλώντας τους πολιτικούς αρχηγούς να τα δουν αν θέλουν!
Οταν ΔΗΣΥ και Ποτάμι έδωσαν στη δημοσιότητα τα έγγραφα που ο Βούτσης είχε σφραγίσει, αρνούμενος να επιδειχτούν έστω στους βουλευτές, αντί να το βουλώσει ξανανέβηκε στο προεδρείο της Βουλής για να πει ότι… «διαφυλάξαμε τη Βουλή, έστω και μέσα από την αντιπαράθεσή μας, από το να γίνει όχημα δημιουργίας εντυπώσεων και εμβρυουλκός παράνομης διαχείρισης απορρήτων κρατικών εγγράφων»! Ο πρωθυπουργός ή ο υπουργός -είπε ο Βούτσης- μπορεί να επικαλούνται και να περιγράφουν το περιεχόμενο απόρρητων εγγράφων, μπορούν να καλούν βουλευτές στο γραφείο τους και να τους επιδεικνύουν, τα κόμματα μπορούν να παίρνουν την πολιτική ευθύνη και να δημοσιοποιούν τέτοια έγγραφα, η Βουλή όμως πρέπει να μείνει μακριά απ' αυτή τη διαδικασία και απόρρητα έγγραφα να μην κατατίθενται στα πρακτικά της!
Μπόχα
Πριν αρχίσει η συνεδρίαση της Βουλής για το «σαουδαραβικό σκάνδαλο», ο Καμμένος έκανε (από το αγαπημένο του Twitter) μια αποκάλυψη: «ΑΔΙΣΤΑΚΤΟΙ! Σε συνεργασία με καταζητούμενο πράκτορα της ΜΙΤ οι “αποκαλύψεις“ για την Σαουδική Αραβία». Αναφορά του ήταν μια από τις αγαπημένες του ιστοσελίδες που ειδικεύονται σε… πρακτοριλίκια και συνωμοσιολογίες, ο δε «καταζητούμενος πράκτορας της ΜΙΤ» είναι κάποιος Μανώλης Χατζησάββας, που αν ψάξετε λίγο στο διαδίκτυο είναι παλιός γνώριμος του Καμμένου, καθώς ξεκατινιάζεται μαζί του διαδικτυακά για διάφορα θέματα (π.χ. το γιοτ της οικογένειας Καμμένου και οι… περιπέτειές του), ενώ κατηγορεί τον Καμμένο πως τον πούλησε, γιατί αυτός (ο Χατζησάββας) ήταν πρώην πράκτορας της ΕΥΠ, συνεργαζόταν μαζί του (με τον Καμμένο), του έδινε στοιχεία κτλ. κτλ. Στο θέμα παρενέβη και η εκπεσούσα Ραχήλ (πρώην βουλευτής ΑΝΕΛ, πρώην βουλευτής ΣΥΡΙΖΑ, διωγμένη από την πρώην κολλητή της Ζωή) με το δικό της απαράμιλλο ύφος («Αι σιχτιρ ρε που έχεις και θράσος» κτλ.) για να πει ότι ο Χατζησάββας τροφοδοτούσε με στοιχεία τον Καμμένο και να δημοσιεύσει e-mail που -όπως ισχυρίζεται- αντάλλασσαν ο Καμμένος με τον Χατζησάββα. Ο Μπουμπούκος μυρίστηκε «ψητό» και ζήτησε από τη Ραχήλ διευκρινίσεις, η οποία τις έδωσε με μεγάλη ευχαρίστηση. Ο ίδιος κατέθεσε και τα tweet της Ραχήλ στη Βουλή, προκαλώντας τον Καμμένο, ο οποίος δεν απάντησε.
Απ' όλα αυτά αναδύεται μια μπόχα βόθρου μυστικών υπηρεσιών, ακροδεξιών συνωμοσιολόγων, λαμόγιων, εκβιαστών κτλ. Αυτός ήταν πάντοτε ο «κόσμος» του Καμμένου, από εκεί αντλούσε τα «στοιχεία» με τα οποία έκανε πολιτική, ουδεμία έκπληξη για όποιον έχει παρακολουθήσει -έστω και από μακριά- την πολιτική του καριέρα στα δεξιά της Δεξιάς. Ολ' αυτά τα χρεώνεται πια και ο ΣΥΡΙΖΑ και προσωπικά ο Τσίπρας, μετά την ολόθερμη, εφ' όλης της ύλης και ανεπιφύλακτη υπεράσπιση του Καμμένου που έκανε ο Τσίπρας την περασμένη Δευτέρα στη Βουλή.
Κυνισμός
Πέρα από τα κοντραρίσματα με τη ΝΔ και τα φληναφήματα περί μάγου του Οζ (έχουμε ξαναγράψει πως ο τύπος νομίζει ότι έχει χιούμορ), αυτό που είπε ο Τσακαλώτος για τον προϋπολογισμό είναι εξαιρετικά απλό. Σε ελεύθερη απόδοση: «ο προϋπολογισμός είναι άδικος κι αν ήμασταν στην αντιπολίτευση θα τον καταψηφίζαμε. Προτιμούμε, όμως, να τον εφαρμόσουμε εμείς και όχι η ΝΔ, ο Τσίπρας και όχι ο Μητσοτάκης, εγώ και όχι ο Σταϊκούρας».
Μπορεί για τον λαό να κάνει το ίδιο, όμως μια εξουσιαστική κλίκα δεν ενδιαφέρεται για τον λαό, αλλά για την πάρτη της. Τα δήθεν ευφυολογήματα του Τσακαλώτου δεν είναι παρά χυδαίος εξουσιαστικός κυνισμός.
Ορθάνοιχτο παράθυρο
Ρωτήθηκε ο Δραγασάκης (συνέντευξη στη Real News) αν τυχόν έξοδος από τα Μνημόνια θα είναι «καθαρή» ή «μήπως απαιτηθεί προληπτική πιστωτική γραμμή, πιθανόν και ένα light πρόγραμμα;». Απάντησε: «Εργαζόμαστε μεθοδικά για τον τερματισμό των μνημονίων χωρίς νέα προαπαιτούμενα, χωρίς ειδική επιτροπεία ή προληπτική πιστωτική γραμμή».
Αλλο «εργαζόμαστε για να υπάρξει κάτι» και άλλο «σίγουρα θα υπάρξει». Το «εργαζόμαστε» αφήνει ορθάνοιχτο το παράθυρο και ο πονηρός Δραγασάκης δε χρησιμοποίησε τυχαία μια έκφραση που δεν εκφράζει καμιά βεβαιότητα. Παραπέρα, ενώ για την «προληπτική πιστωτική γραμμή» λέει ότι έχουν συμφωνήσει με τους δανειστές «να βγούμε στις αγορές έχοντας δημιουργήσει επαρκή κεφαλαιακά αποθέματα αντί της προληπτικής πιστωτικής γραμμής», για την πιθανότητα «light προγράμματος» δεν είπε λέξη.
Θράσος
«Εκείνο που αισθάνθηκα είναι η συστηματική στοχοποίηση από ΜΜΕ και μέσα κοινωνικής δικτύωσης, με παραπληροφόρηση και κατασκευασμένες ειδήσεις. Ολα τα άλλα είναι ευφάνταστα σενάρια που βολεύουν πολλούς εκτός των τειχών του πολιτικού φορέα όπου δραστηριοποιούμαι εδώ και χρόνια». Με το γνωστό της θράσος η Δούρου προσπαθεί να μας πείσει ότι δεν έχει καμιά ευθύνη για όσα συνέβησαν στη Μάνδρα. Οτι απλά κάποιοι πολιτικοί της αντίπαλοι βρήκαν την ευκαιρία να τη στοχοποιήσουν με «κατασκευασμένες ειδήσεις»!
«Μεσαία τάξη»
Τι σας λέγαμε; Οταν οι συριζαίοι μιλούν για «μεσαία τάξη» εννοούν αποκλειστικά την εργατική τάξη. Ευτυχώς που υπάρχει η υπουργός Γεμιστών και Υγιεινής Διατροφής, Θεανώ Φωτίου, και μας το εξήγησε: «Οταν λέμε μεσαία τάξη εννοούμε ότι το ανώτατο ατομικό εισόδημα είναι αυτό που αποτυπώνει η ΕΛΣΤΑΤ». Ποιο είναι αυτό; Οπως εξήγησε η κυρία Θεανώ, το 2009 στη «μεσαία τάξη» ανήκαν αυτοί που είχαν εισόδημα μεταξύ 11.500 και 16.000 ευρώ το χρόνο, ενώ το 2015 -λόγω κρίσης- το όριο έπεσε στα 7.500 ευρώ. Αφού, λοιπόν, ο μισθωτός ή συνταξιούχος των 500-600 ευρώ το μήνα ανήκει στη «μεσαία τάξη», λογικά τον «ζόρισαν» φορολογικά, όπως λέει ο Τσακαλώτος. Κι ακόμα πιο λογικά έχουν προ-νομοθετήσει να πέσει ακόμα παρακάτω το αφορολόγητο από 1.1.2020 (μπορεί και 2019), γιατί είναι απαράδεκτο να παίρνει κανείς το δυσθεώρητο ποσό των 500 ευρώ το μήνα και να μην πληρώνει άμεσο φόρο!
Βρόμικα λεφτά
Αλλος ένας διάσημος καλλιτέχνης, ο Νικ Κέιβ, αγνόησε τις εκκλήσεις ομοτέχνων του και πήγε στο Ισραήλ για να δώσει δύο συναυλίες. Είχε και τη δικαιολογία έτοιμη. Το πού θα δώσει συναυλία ένας καλλιτέχνης είναι προσωπικό του ζήτημα και δε συνδέεται με «δηλώσεις πολιτικών φρονημάτων» σαν αυτές που ζητούν «ο Ρότζερ Γουότερς και η παρέα του» που «προχωρούν σε δημόσια διαπόμπευση όποιου αποφασίζει να εμφανιστεί στο Ισραήλ». Ο Γουότερς απάντησε ήρεμα: «Πιστεύεις πως αυτό σχετίζεται με απαγόρευση της μουσικής; Με όλο τον σεβασμό, Νικ, το θέμα δεν έχει καμιά σχέση με τη μουσική σου. Το ίδιο ισχύει για τη δική μου μουσική, του Μπράιαν Ινο ή του Μπετόβεν. Δεν είναι η μουσική το θέμα, αλλά τα ανθρώπινα δικαιώματα».
Ιερές μπίζνες
Είναι να μην το 'χεις μέσα σου το μικρόβιο του… επιχειρείν. Οπως διαβάσαμε, η μονή Βατοπεδίου, πάντοτε υπό την εμπνευσμένη καθοδήγηση του γέροντα Εφραίμ, έχει πάρει τις απαραίτητες κρατικές άδειες και είναι έτοιμη να ξεκινήσει επιχείρηση ιχθυοκαλλιεργειών και οστρακοκαλλιεργειών στον όρμο του μοναστηριού. Εννοείται πως όλα γίνονται για να στηριχτεί το… πνευματικό έργο του μοναστηριού.