Για να μην ξεχνάμε
Εκεί πάνω υπάρχει μια εταιρία σύγχρονων χρυσοθήρων που ξεκοιλιάζει ένα ολόκληρο βουνό για να βγάλει υπερκέρδη κι ένας κόσμος που αγωνίζεται σκληρά για να γλιτώσει τον τόπο του από την καταστροφή.
Ποια δημοκρατία;
Ο Μακρόν έκανε το «κομμάτι» του εκφωνώντας ομιλία από την Πνύκα. Εκλεψε την ιδέα του Ομπάμα, που οι υπηρεσίες ασφάλειας δεν τον άφησαν να μιλήσει σε ανοιχτό χώρο και αναγκάστηκε να πάει στο Νιάρχειο. Ως εδώ, τα πράγματα είναι απολύτως ερμηνεύσιμα: κάθε αστός πολιτικός, όταν εκφωνεί τις γνωστές παπάρες του περί δημοκρατίας, θα κάνει μια αναφορά στην αρχαία αθηναϊκή δημοκρατία (αποφεύγοντας φυσικά να μιλήσει για τον δουλοκτητικό χαρακτήρα εκείνου του συστήματος). Αν μπορέσει να έχει ως φόντο και την Ακρόπολη, αυτό το σπουδαίο μνημείο του αρχαίου πολιτισμού, το σκηνικό γίνεται τέλειο.
Οι εγχώριοι «απόγονοι σπουδαίων προγόνων» καμαρώνουν σαν γύφτικα σκεπάρνια όταν κάποιος ιμπεριαλιστής ηγέτης -για τους δικούς του λόγους- επιλέξει αυτό το σκηνικό. Στριμώχνονται δίπλα του και προσπαθούν να μπουν κι αυτοί στο κάδρο φωτισμένοι από τους προβολείς της δημοσιότητας που εξασφαλίζει ο ιμπεριαλιστής ηγέτης. Μια ζωή κακομοίρηδες, άθλιοι, υποταγμένοι, δούλοι του κεφαλαίου, θεράποντες ενός συστήματος που ζει από την ιμπεριαλιστική εξάρτηση, πουλώντας ταυτόχρονα εθνικοφροσύνη.
Για ποια δημοκρατία, όμως, μιλάει ο Μακρόν, όταν την αντεργατική μεταρρύθμιση στη Γαλλία θα την κάνει με προεδρικά διατάγματα, χωρίς να την περάσει από τη Βουλή (πήρε ήδη τη σχετική εξουσιοδότηση), για να έχει στα χέρια του τα όπλα του αιφνιδιασμού και της ταχείας διεκπεραίωσης; Δεν είδαμε να… προβληματίζεται κανείς απ' αυτό!
Αχαλίνωτοι
Βγήκε ο Φάμελλος στην τηλεόραση του Alpha, την περασμένη Δευτέρα και κατηγόρησε τη σημερινή αντιπολίτευση ότι… καθυστερούσε μια σειρά επενδύσεις, τις οποίες αδειοδότησε η σημερινή κυβέρνηση! Και ποια παραδείγματα έδωσε, μεταξύ άλλων; Τα 14 αεροδρόμια! Το απόλυτο ξεπούλημα, που ο ΣΥΡΙΖΑ το κατήγγειλε ακόμα και όταν ήταν στην κυβέρνηση, «δεσμευόμενος» για αναθεώρηση της σύμβασης με τη γερμανική Fraport, στην οποία η προηγούμενη μνημονιακή κυβέρνηση είχε κατακυρώσει το διαγωνισμό! Το γήπεδο της ΑΕΚ, που και να ήθελε η προηγούμενη κυβέρνηση δεν προλάβαινε να δώσει την άδεια στον Μελισσανίδη. Του ψήφισε, όμως, τη σχετική διάταξη (στο πλαίσιο του περιβαλλοντοκτόνου Ν. 4277/2014), με τον ΣΥΡΙΖΑ να καταψηφίζει και να «δεσμεύεται» ότι θα τον αλλάξει, για να μην είναι ενάντια στο νόμο. Το σχέδιο Atallanti Hills («η καθυστέρηση αγγίζει τα 6 έτη» είπε ο Φάμελλος), που αφορά το περιβόητο γκολφ σε δασική περιοχή της Αταλάντης, για το οποίο είχε ξεσηκωθεί πολύς κόσμος (γράφαμε κι εμείς τότε).
Οι τύποι έκοψαν το χαλινάρι και ξαμολύθηκαν, μοστράροντας την κυβέρνησή τους ως πιο φιλική στο κεφάλαιο σε σχέση με τις κυβερνήσεις της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ! Γι' αυτό λέει ο Τσίπρας ότι… σε άλλον ΣΥΡΙΖΑ κάνει κριτική η αντιπολίτευση. Εννοεί, προφανώς, ότι οι «κακοί» εκδιώχτηκαν και αυτοί που έμειναν στον ΣΥΡΙΖΑ… ωρίμασαν.
Κυνισμός
Το ερώτημα για τις τηλεοπτικές άδειες το περίμενε ο Τσίπρας και την απάντηση την είχε έτοιμη και την έδωσε απνευστί: δικαιωθήκαμε! Κάλυψε, μάλιστα, δημόσια και τον Παππά, που έχει λανσάρει αυτή την άποψη.
Δε θα σχολιάσουμε, βέβαια, την ουσία. Ολοι ξέρουν ότι έχασαν κατά κράτος. Ακόμα και τα λεφτά τα γύρισαν πίσω στους «υπερθεματιστές» καναλάρχες. Και κανένας δεν ξεχνά την εικόνα της παραπαίουσας Γεροβασίλη, που βγήκε μέσα στα άγρια μεσάνυχτα και κατακεραύνωσε το ΣτΕ που με την απόφασή του έκοψε τον παιδικό σταθμό από χιλιάδες παιδάκια και στέρησε τα νοσοκομεία από χιλιάδες νοσηλευτές. Κι ο Τσίπρας ξέρει πολύ καλά πως αυτή είναι η εικόνα που έχουν οι πάντες. Ιδιαίτερα τα μέλη του ΣΥΡΙΖΑ που αναγκάστηκαν να βάλουν την ουρά στα σκέλια. Το ότι επέλεξε να δώσει αυτή την προκλητική απάντηση (αντί για μια ψευτοαυτοκριτική) δείχνει τον κυνισμό των συριζαίων εξουσιαστών. Αυτός ο κυνισμός στηρίζεται σε μια απλή σκέψη: αύριο, ελάχιστοι θα το θυμούνται! Αυτή είναι η αντίληψή τους για τον λαό που υποτίθεται ότι εκπροσωπούν.
Αρπακτικά
Το διαβάσαμε στη φιλοκυβερνητική Documento. Στο ελληνογαλλικό επιχειρηματικό φόρουμ που έγινε στο Νιάρχειο, με τη συμμετοχή και των Μακρόν (για λίγο) και Τσίπρα, ο εκπρόσωπος της Vinci είπε: «Δεν φύγαμε στα δύσκολα από την Ελλάδα, τώρα με την ανάκαμψη των δεικτών και την αναθέρμανση της οικονομίας θα στηρίξουμε τη χώρα». Καμαρώνουν οι συριζαίοι, ως γνήσιοι εκπρόσωποι της ιμπεριαλιστικής εξάρτησης και της ξενοδουλείας για τέτοιες δηλώσεις. Για ποια «δύσκολα», όμως, μιλάει η Vinci; Η δική της παρουσία στην Ελλάδα έχει όλα τα χαρακτηριστικά του πλιάτσικου. Εχει τη γέφυρα Ρίου-Αντίρριου με σύμβαση μακρόχρονης παραχώρησης. Καθ' όλη την περίοδο της βαθιάς κρίσης, τα εξωφρενικά διόδια στη γέφυρα αυξάνονταν κανονικότατα, με απαίτηση της Vinci. Συμμετέχει ακόμα στις κοινοπραξίες για την κατασκευή δύο αυτοκινητόδρομων. Καθ' όλη τη διάρκεια της κρίσης, τα διόδια αυξάνονταν κανονικότατα, για δρόμους που δεν είχαν κατασκευαστεί! Και δύο φορές, από δύο διαδοχικές κυβερνήσεις (Σαμαροβενιζέλων και Τσιπροκαμμένων) οι εργολάβοι απαίτησαν και πήραν «πανωπροίκια», εκτινάσσοντας το κόστος. Αυτά ήταν τα «δύσκολα» για τη Vinci. Οπότε μπορούμε να καταλάβουμε και τι «στήριξη» σκοπεύει να προσφέρει στη χώρα (την Εγνατία Οδό θέλει να πάρει και δεν το κρύβει).
Παιδική χαρά
Θες επειδή ήταν ακόμα ξενυχτισμένος, καθώς είχε επισκεφτεί τη γενέτειρα, ως σύμβουλος επικοινωνίας του πρωθυπουργού αυτή τη φορά, θες γιατί έβλεπε με τα μάτια της ψυχής του την οπτασία της λατρεμένης (του) Ελένης Μενεγάκη, το βέβαιο είναι πως όταν ο Νίκος Καρανίκας άρπαξε το πληκτρολόγιο για να γράψει το πόνημά του στο αγαπημένο (του) facebook, είχε κάνει ένα ταξίδι στο χρόνο και βρισκόταν τρία χρόνια πίσω (σαν την πρωταγωνίστρια του Outlander ένα πράμα). Οπότε… εκφράστηκε αβίαστα: «Στα τσακιδια el dorado και να μην στεριώσεις πουθενά». Αν είχε ήδη βρεθεί στο Μαξίμου, μπορούμε να φανταστούμε το κύπελλο με τον φρέντο του κυρ-Αλέκου να προσγειώνεται πάνω του. Αν βρισκόταν αλλού, μπορούμε να φανταστούμε τα «γαλλικά» από το τηλέφωνο. Το μόνο βέβαιο είναι ότι το ηρωικό ποστ κατέβηκε λίγο μετά την ανάρτησή του.
Αντίθετα, ο πονηρός Καμμένος, αυτός που έλεγε στους χαλκιδικιώτες να λιντσάρουν τον Πάχτα που είναι τσιράκι της Eldorado, δεν την πάτησε σαν τον Καρανίκα. Εχοντας πληροφορηθεί τον σχετικό θόρυβο, φόρεσε το πιο θλιμμένο (και σοβαρό!) ύφος του και δήλωσε ότι «δεν είναι ευχάριστη η αποχώρηση της ElDorado από την Ελλάδα» και εξέφρασε την ευχή «να καθίσουν στο τραπέζι και να συνεχιστεί η επένδυση»!
Νευράκια
Εχει, όμως, και ο πρόεδρος Πάνος τις… άτυχες στιγμές του. Και καθώς πλησιάζει η μέρα που θα συζητηθεί στη Βουλή η πρόταση για σύσταση εξεταστικής επιτροπής για τα νταλαβέρια του με τον καταδικασμένο για πρεζεμπόριο Γιαννουσάκη, λειτουργεί αντανακλαστικά σαν το σκυλάκι του Παβλόφ. Ας πούμε, μόλις μαθαίνει ότι ο Μελισσανίδης πλάκωσε στις «γρήγορες» τον Κούγια (έτσι λέει ο Κούγιας, εμείς δεν ήμασταν εκεί), ο Καμμένος ξεσπαθώνει και γράφει στο twitter (ελπίζουμε να μην πει στο τέλος ότι του πήρε το τάμπλετ «το παιδί» κι έκανε μια ακόμα σκανταλιά): «Μεγαλύτερη απόδειξη ότι εγκέφαλος του noor1 είναι ο “εκδότης“ είναι ότι ο δικηγόρος του έτρωγε με τον καταδικασμένο ναρκέμπορο Κοτσώνη, Κούλη;».
Δε θ' ασχοληθούμε με ποιον έτρωγε ο Κούγιας (ο ίδιος διέψευσε ότι έτρωγε με τον Κοτσώνη και έδωσε τα ονόματα δύο ζευγαριών που -όπως είπε- ήταν οι συνδαιτυμόνες του), όμως είναι αυτή εμφάνιση υπουργού και πολιτικού στελέχους; Ούτε έφηβοι που μαλώνουν ιντερνετικά για τις ομάδες τους δε γράφουν έτσι.
Θα μπορούσε να του αντιγυρίσει κάποιος, ακολουθώντας τη λογική του, ότι η μεγαλύτερη απόδειξη για τη δική του ενοχή είναι ο εκνευρισμός του, μόλις ο Κούγιας με τον Κουρτάκη παρουσιάστηκαν στην εισαγγελία και κατέθεσαν νέο ηχητικό που -όπως λένε- αποδεικνύει ότι οι Μελισσανίδης, Πατέρας και Καμμένος προσπάθησαν να «στήσουν» τον Μαρινάκη. Δεν του απάντησαν. Φαίνεται ότι κρατάνε τα πυρά τους για την κοινοβουλευτική συζήτηση.
Τρελίτσα
Ο εκπρόσωπος των «Νέων» ρώτησε τον Τσίπρα στη Θεσσαλονίκη αν σχεδιάζει δημοψήφισμα για τη συνταγματική αναθεώρηση. Και ο Τσίπρας το έριξε στην τρελίτσα, απαντώντας: «Δεν κατανοώ, όμως, το τελευταίο σκέλος της ερώτησής σας, για ποιο δημοψήφισμα αναφέρεστε. Δεν έχω ιδέα τι λέτε. Αλλά, θα ήθελα να σας προτείνω να μην αντιμετωπίζετε με τόσο μεγάλη, αν θέλετε, φοβία και με τόσο μεγάλη ανησυχία την προοπτική ο λαός μας να τοποθετείται πάνω σε κρίσιμα ερωτήματα, όταν πρέπει να τοποθετηθεί σε αυτά». Η δήλωση έχει δυο αναγνώσεις, σαν χρησμός της Πυθίας. Είτε ότι δεν έχει περάσει ποτέ από το μυαλό του να κάνει δημοψήφισμα για συνταγματική αναθεώρηση, είτε ότι αυτό το ζήτημα παραμένει ανοιχτό.
Βαρόνοι και υποκόμητες
Κάποιοι απορούν με τους δέκα νοματαίους που έχουν δηλώσει υποψηφιότητα για να γίνουν αρχηγοί του νέου ΠΑΣΟΚ. Δεν είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Κάθε μία έχει το δικό της σκεπτικό. Η Φώφη είναι η πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ. Του Καμίνη του είπαν να βάλει υποψηφιότητα για να σύρει και τον Θεοδωράκη, που αφού σύρθηκε σ' αυτή την επιλογή, αναγκαστικά θα παλέψει ως υποψήφιος πρώτης γραμμής. Ο Ραγκούσης πρέπει να προβληθεί ως βαρόνος, γιατί αλλιώς δε θα μπορεί να παίξει κανέναν ρόλο, δεδομένου ότι έχει πλακωθεί και με τους πασόκους της Φώφης και με τους πασόκους του Γιωργάκη, που ήταν αυτός που από ιδιοκτήτη μπιφτεκάδικου στην Πάρο τον έκανε υπαρχηγό του. Ο Μανιάτης, ο Ανδρουλάκης και ο Κωνσταντινόπουλος είναι υποκόμητες στην πασοκική ιεραρχία, που θέλουν να γίνουν βαρόνοι στη νέα κατάσταση. Ξέρουν ότι δεν μπορούν να εκλεγούν, όμως και μόνο η υποψηφιότητά τους και το γεγονός ότι οι δύο πρώτοι θα αναζητήσουν τη στήριξή τους μετά τον πρώτο γύρο, ήδη τους ανεβάζει… επίπεδο. Ακόμα και προσωπικές ομάδες μπορούν να συγκροτήσουν. Ο Ανδρουλάκης έχει ήδη ομάδα, ενώ ο Κωνσταντινόπουλος ελπίζει να «πάρει» τους υποστηρικτές του Βενιζέλου. Οι υπόλοιποι είναι απλά οι… συνήθεις γραφικότητες. Ας σκεφτούμε, όμως, ότι ο Πόντας έφτιαξε μια μικροομάδα και κατάφερε να γίνει δεκτός ως συνιστώσα της ΔΗΣΥ, εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι πριν από λίγο καιρό ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ ήθελαν να δείξουν ότι… υπάρχει ρεύμα (και ο Πόντας -με την ΕΔΕΜ- ήταν ο μόνος διαθέσιμος).