![](/wp-content/uploads/2020/08/1675/content_soylts_kraft.jpg)
Κηδεία
Το ζεύγος Μάρτιν Σουλτς (πρόεδρος και υποψήφιος καγκελάριος του SPD) και Χανελόρε Κραφτ (αντιπρόεδρος του SPD και πρωθυπουργός -μέχρι την περασμένη Κυριακή- του ομοσπονδιακού κρατίδιου της Βόρειας Ρηνανίας – Βεστφαλίας) σε δύο φωτογραφικά στιγμιότυπα με απόσταση μερικών ημερών. Πριν τις εκλογές χαρές και πανηγύρια, το βράδυ των εκλογών κηδεία. Οι χριστιανοδημοκράτες της Μέρκελ τους τσάκισαν (κυριολεκτικά), παίρνοντας την πρωτιά στο μεγαλύτερο ομοσπονδιακό κρατίδιο της Γερμανίας, που είναι προπύργιο των σοσιαλδημοκρατών. Αυτά έχει, όμως, η αστική πολιτική. Κερδίζεις, μένεις – χάνεις, φεύγεις. Η Χανελόρε Κραφτ, που φιλοδοξούσε κάποια στιγμή να γίνει η αντι-Μέρκελ των σοσιαλδημοκρατών, παραιτήθηκε από τα πάντα, μην καταφέρνοντας να συγκρατήσει τα δάκρυά της μπροστά στις κάμερες. Κι ο Σουλτς, νιώθει μια… ανατριχίλα στη ραχοκοκαλιά του, καθώς «ανθίζεται» τι τον περιμένει τον Σεπτέμβρη. Μόνο που στο παιχνίδι δεν είναι μόνο η Μέρκελ, ο Σουλτς, ο Σόιμπλε, η Κραφτ και ο υπόλοιπος θίασος των αστικών πολιτικών κομμάτων. Είναι και οι ψηφοφόροι. Το συγκεκριμένο κρατίδιο είναι η πολιτική δομή με τη μεγαλύτερη συγκέντρωση προλεταριάτου στη Γερμανία, ενδεχομένως και στην Ευρώπη. Κι αν αξίζει να κοιτάξουμε τις εξελίξεις δεν είναι τόσο από τη σκοπιά των αστών πολιτικών, που ξέρουν ότι πότε θα έχουν «γάμο» και πότε «κηδεία», αλλά από τη σκοπιά του προλεταριάτου, που έχει μόνιμα «κηδεία». Γι' αυτά, όμως, στις αρμόδιες στήλες (σελίδες 4-5 της «Κόντρας»).
♦ Λογοκρισία
«Η διευθύνουσα σύμβουλος του ΔΝΤ Κριστίν Λαγκάρντ συναντήθηκε σήμερα στο Πεκίνο με τον έλληνα πρωθυπουργό στο περιθώριο του Belt and Road Forum. Είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για την πρόοδο που υπήρξε στο οικονομικό πρόγραμμα της Ελλάδας. Αντάλλαξαν απόψεις για τα επόμενα βήματα και για τη σημασία της συνεχούς εφαρμογής των συμφωνημένων μεταρρυθμίσεων και την υποστήριξη των εταίρων της Ελλάδας, συμπεριλαμβανομένων των κατάλληλων μέτρων ανακούφισης του χρέους».
Αυτή τη λακωνική ανακοίνωση εξέδωσε το ΔΝΤ μετά τη συνάντηση Τσίπρα-Λαγκάρντ στο Πεκίνο. Η κυβερνητική πλευρά λογόκρινε το σημείο της συμφωνίας Τσίπρα-Λαγκάρντ στο μνημονιακό πρόγραμμα. Και στο twitter του Τσίπρα έγραψαν για «γνωστές διαφωνίες (με το ΔΝΤ) σε μέτρα πολιτικής». Οσο για το χρέος, ο Τσίπρας μίλησε και πάλι για «ουσιαστική απομείωση» του χρέους, που φυσικά δεν πρόκειται να γίνει. Εχουν συμφωνήσει ότι «κούρεμα» δεν πρόκειται να γίνει και ότι συζητούν μόνο για επιμήκυνση λήξεων και αλλαγές επιτοκίων.
♦ Αλλαγή ρόλων
Ακουγε κανείς τους αγορητές της ΝΔ και του ΠΑΣΟΚ, τον Τζαβάρα και τον Λοβέρδο, να επιχειρηματολογούν υπέρ της αντισυνταγματικότητας διατάξεων του νέου μνημονιακού πολυνομοσχέδιου, αναφερόμενοι κυρίως στις ασφαλιστικές διατάξεις που θεσπίζουν νέο πετσόκομμα στις συντάξεις, και του ανέβαινε το αίμα στο κεφάλι. Γιατί τα ίδια ακριβώς είχαν κάνει οι δικές τους κυβερνήσεις. Και όχι μόνο μια φορά. Και τότε υποβλήθηκαν ενστάσεις αντισυνταγματικότητας για τις συγκεκριμένες διατάξεις και απορρίφθηκαν από τη γαλαζοπράσινη κοινοβουλευτική πλειοψηφία. Τα επιχειρήματα είναι ακριβώς τα ίδια. Και βασιμότατα. Ιδια ακριβώς και τα έωλα αντεπιχειρήματα. Ιδιοι και οι παθιασμένοι κοινοβουλευτικοί ρήτορες, νομικοί κατά κανόνα. Μόνο που έχουν αλλάξει αμοιβαία ρόλους. Τότε ήταν οι συριζαίοι που υποστήριζαν ότι τα πετσοκόμματα των συντάξεων είναι αντισυνταγματικά και οι πασοκονεοδημοκράτες που υποστήριζαν το αντίθετο. Χωρίς ντροπή, χωρίς τσίπα, και οι μεν και οι δε.
Αυτός είναι ο ρόλος του αστικού κοινοβουλίου. Φλυαρούν για να κοροϊδεύουν το «λαουτζίκο», όπως έλεγε ο Λένιν.
♦ Στο διηνεκές
Θυμόσαστε ασφαλώς τα πανηγύρια των συριζαίων για την εκλογή του Μακρόν και τη διαρροή από το Μαξίμου, πως όταν ο Τσίπρας τηλεφώνησε στον νεοεκλεγέντα γάλλο πρόεδρο για να τον συγχαρεί, μίλησαν για το ελληνικό χρέος, καθώς ο Μακρόν είναι ένθερμος θιασώτης της έκδοσης ευρωομολόγου. Στην πρώτη επίσκεψή του ως πρόεδρος στο Βερολίνο, ο Μακρόν φρόντισε να προσγειώσει ανώμαλα πολλούς, μεταξύ των οποίων και ο Τσίπρας με τους γκεμπελίσκους του. Οταν κλήθηκε να διευκρινίσει τη θέση του για το ευρωομόλογο, είπε: «Δεν είμαι υπέρ της αμοιβαιοποίησης προηγούμενων χρεών». Και συμπλήρωσε: «Χρειαζόμαστε νέες επενδύσεις και μηχανισμούς ανάπτυξης για το μέλλον, επ' ουδενί αμοιβαιοποίηση των χρεών του παρελθόντος». Και εξήγησε ότι αναφέρεται στην ανάγκη υιοθέτησης ενός νέου αναπτυξιακού σχεδίου που, σε αντίθεση με το σχέδιο Γιούνκερ, που ήταν εργαλείο με ήδη υπάρχοντα κονδύλια στον προϋπολογισμό της ΕΕ, θα εξασφαλίζει «νέο, φρέσκο χρήμα».
Αυτό σημαίνει πως ο Μακρόν σκοπεύει να διεκδικήσει δυνατότητα του γαλλικού καπιταλισμού να δανείζεται -σε κάποιο βαθμό έστω- με όρους που δανείζεται ο γερμανικός καπιταλισμός και όχι βέβαια να διεκδικήσει δανεισμό μέσω ευρωομόλογου, που θα χρησιμοποιηθεί για την ανακύκλωση δανείων όπως τα ελληνικά. Αυτά τα δάνεια θα εξακολουθήσουν να αποπληρώνονται με τους συμφωνημένους στις δανειακές συμβάσεις όρους και η σχετική υποχρέωση της χώρας οφειλέτη θα ισχύει «στο διηνεκές», όπως έλεγε ο Μπαρουφάκης όταν ήταν υπουργός.
♦ Πρωτοκολλητής
«Δεν έχω καμιά σχέση με φωτογραφική τροπολογία και με κανέναν κύριο επιχειρηματία, με οποιοδήποτε ονοματεπώνυμο. Είναι μια τροπολογία που την έκανε η συντονιστική ομάδα του ΣΥΡΙΖΑ και την κατέθεσα ως υπεύθυνος των Επιτροπών Παραγωγής και Ελέγχου Κυβερνητικού Εργου». Τάδε έφη Δημήτρης Δημητριάδης. Ο συριζαίος βουλευτής που κατέθεσε τη (ν)τροπολογία Σαββίδη. Παιδιά, μη βαράτε, εγώ απλώς έκανα τη δουλειά της πρωτοκόλλησης της τροπολογίας. Μου την έδωσαν έτοιμη και την κατέθεσα. Ούτε που ήξερα ποιον αφορούσε, δήλωσε ο άθλιος αυτός πολιτικάντης.
Χωρίς να το καταλάβει, όμως, αποκάλυψε ότι ο αρχηγός του είναι ακόμα πιο άθλιος. Γιατί τι έλεγε ο Τσίπρας στη Βουλή, στις 28 Απρίλη, απαντώντας στον Μητσοτάκη; «Η αγωνία του κ. Μητσοτάκη είναι ότι η τροπολογία αυτή κατατέθηκε από βουλευτή και όχι από υπουργό. Και δεν ξέρω αν το πρόβλημά του είναι ότι ο βουλευτής είναι από την Κοζάνη. Μάλλον, όμως, το πρόβλημά του είναι η υποτίμηση του ρόλου του βουλευτή και της κοινοβουλευτικής διαδικασίας, πιστεύοντας ότι οι βουλευτές δεν έχουν ρόλο σε αυτό το Κοινοβούλιο και δεν πρέπει να καταθέτουν τροπολογίες». Κοτζάμ πρωθυπουργός και να λέει τόσο ξεδιάντροπα ψέματα…
♦ Ξεδιάντροπος
Κουβέντα μ' ένα συνταξιούχο αναγκάστηκε να κάνει ο Τσίπρας στη Θεσσαλονίκη. «Παίρνω σύνταξη 652 ευρώ. Τα έξοδά μου είναι 500 ευρώ το μήνα. Πώς θα ζήσω;» τον ρώτησε ο άνθρωπος. Ο Τσίπρας άρχισε να τον ρωτάει αν μένει με νοίκι ή σε δικό του σπίτι και από ποιο φορέα παίρνει σύνταξη, προσπαθώντας να πάει την κουβέντα σε άσχετα πράγματα. «Οι μειώσεις γίνανε επί ΝΔ, αλλά από εσάς δεν είδα τίποτα, πέντε ευρώ» επέμεινε ο συνταξιούχος, για να εισπράξει την εξής εκπληκτική απάντηση από τον Τσίπρα: «Να τα λέμε κι αυτά γιατί παραλάβαμε το σπίτι διαλυμένο και μας κουνάνε και το δάχτυλο»! Πόσο ξετσίπωτος πρέπει να είσαι για να λες τέτοια πράγματα σ' έναν άρρωστο συνταξιούχο που σου λέει ότι δεν μπορεί να ζήσει με εξίμισι κατοστάρικα το μήνα;
♦ Ρεκόρ ξεδιαντροπιάς
Εκείνος που έσπασε τα κοντέρ της ξεδιαντροπιάς ήταν ο Τσακαλώτος, που παράτησε και πάλι το προσωπείο του καλού παιδιού που φοράει και έβγαλε όλον τον κωλοπαιδισμό του πλουσιόπαιδου που δε θέλει να του πηγαίνουν κόντρα. Ξεκίνησε λέγοντας ότι διάβασε τα τρία πρώτα συνέδρια της Κομμουνιστικής Διεθνούς και είδε πως ο Λένιν ήταν οπαδός μιας πολιτικής σαν αυτή που εφαρμόζει ο ΣΥΡΙΖΑ! Μετά, εγκατέλειψε τη μέχρι τώρα προπαγάνδα («ίσα μέτρα και αντίμετρα») και ισχυρίστηκε (σύμφωνα με τη λογική «τρεις το λάδι, τρεις το ξύδι, έξι το λαδόξυδο»), ότι μέχρι το 2021 τα αρνητικά μέτρα είναι 4,9 δισ. ενώ τα θετικά μέτρα είναι 7,6 δισ., «άρα με την λογική του κυρίου Κουτσούκου ο Πανελευσινιακός κέρδισε την Μπαρτσελόνα 7 – 5»! Και συνέχισε με το εξυπνακίστικο ύφος: «Νομίζω ότι τη τελευταία φορά που μέτρησα το 7 είναι μεγαλύτερο από το 5».
♦ Σφήνα
Αύριο, στο πλαίσιο των εκδηλώσεων μνήμης των Ποντίων, θα γίνει στον Πειραιά μια εκδήλωση με ξεχωριστή σημασία. Ο δήμαρχος Γιάννης Μώραλης θα τιμήσει τον δημοτικό σύμβουλο Βαγγέλη Μαρινάκη για την εν γένει προσφορά του στον Πειραιά. Ο υπάλληλος θα τιμήσει το αφεντικό, θα πείτε. Ναι, αλλά αυτό θα γίνει μαζί με τα αποκαλυπτήρια Μνημείου για τους νεκρούς Πόντιους, το οποίο έκανε δωρεά ο Μαρινάκης, μετά από αίτημα του Πανελλήνιου Συνδέσμου Ποντίων Εκπαιδευτικών. Εχει, λέει, και ο Μαρινάκης δεσμούς με τον Πόντο, από την πλευρά της μητέρας του. Πάντως, ένας άλλος Πόντιος, που έχει δεσμούς με ποντιακά σωματεία, θα πονέσει πολύ από τη σφήνα που χώνει στα πλευρά του ο Μαρινάκης. Στον Μελισσανίδη αναφερόμαστε, που έχει επίσης την έδρα των επιχειρήσεών του στον Πειραιά.
♦ Γομάρια
Εστω και με καθυστέρηση (περίμενε φαίνεται να τον ειδοποιήσουν πρώτα, ότι έχει κόσμο) έσκασε μύτη στη συγκέντρωση της Νέας Φιλαδέλφειας ο Παναγιώτης Λαφαζάνης. Η παρουσία του πέρασε απαρατήρητη, βέβαια, μολονότι φρόντισε να τον ανακοινώσουν από τη μικροφωνική του Δήμου, όμως δεν μπορούμε να μη σχολιάσουμε τη γαϊδουριά και τον παχυδερμισμό της ηγεσίας της ΛΑΕ και του Λαφαζάνη προσωπικά. Γιατί ο υπαρχηγός Στρατούλης ξημεροβραδιαζόταν -παρέα με τον Φλαμπουράρη- στα γραφεία του ομίλου Μελισσανίδη, για να κλείσουν συμφωνία στήριξης των αισχρών φωτογραφικών διατάξεων του Ν. 4277/2014, την οποία ο ίδιος ο Στρατούλης πήγε και ανακοίνωσε στη Βουλή (παρέα με την Αυλωνίτου και τον Πάντζα). Και γιατί ο Λαφαζάνης, ως υπερ-υπουργός της πρώτης συγκυβέρνησης Τσίπρα-Καμμένου, βοήθησε τους ανθρώπους του Μελισσανίδη να προωθήσουν τα παράνομα σχέδιά τους στις υπηρεσίες του ΥΠΕΝ και έστρωσε τον δρόμο για την παράνομη έγκριση της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων, την οποία τελικά ενέκρινε ο Σκουρλέτης που τον διαδέχτηκε.
♦ Ζαχαρώματα
«Το θέμα μας είναι το 4ο Μνημόνιο των ΣΥΡΙΖΑ-ΑΝΕΛ, ΟΧΙ ο Κασιδιάρης και οι ναζιστές», «τιτίβισε» η ανεξαρτητοποιηθείσα από το Ποτάμι Κατερίνα Μάρκου, ευθυγραμμιζόμενη με την επίσημη γραμμή της ΝΔ. Ο αντιπρόεδρος Μπουμπούκος έσπευσε να τη συγχαρεί, διά «τιτιβίσματος» κι αυτός. Αρκετοί αναρωτήθηκαν αν ο Κούλης θα την εντάξει στο δυναμικό της γαλάζιας κοινοβουλευτικής ομάδας. Εμείς δεν τρέφουμε αμφιβολία ότι αυτό θα γίνει. Απλά, πρέπει να επιλυθούν κάποια «τεχνικά» ζητήματα (να σταματήσουν να γκρινιάζουν οι γαλάζιοι υποψήφιοι στη Θεσσαλονίκη). Το «ντιλ» έχει κλείσει και αυτό αποδεικνύεται από τη συμπεριφορά της Μάρκου. Δε θα εξετίθετο τόσο πολύ, αν δεν είχε τη διαβεβαίωση του Κούλη ότι η μεταγραφή της θα γίνει.
♦ Χρυσόστομος
Είναι συριζαίος, είναι πολύ θρήσκος, του αρέσει η δημοσιότητα, τη διεκδικεί όπως μπορεί. Ο υφυπουργός Εξωτερικών Γιάννης Αμανατίδης δεν ήταν επικεφαλής στην υποδοχή των… αρχηγών κρατών λειψάνων της Μαρίας της Μαγδαληνής και της Ελένης (τον πρώτο… αρχηγό κράτους υποδέχτηκε ο Κουρουμπλής, τον δεύτερο τον είχε καπαρωμένο ο Καμμένος), είναι όμως ο μοναδικός συριζαίος που μιλά… ακομπλεξάριστα για success story (και βάλε): «Δεν είναι ένα εικονικό success story. Είναι μια πραγματική εικόνα ανάκαμψης της ελληνικής οικονομίας»!
ΥΓ. «Εμείς δεν έχουμε success story, όπως έλεγαν οι προηγούμενοι» είπε στη Βουλή ο… σεμνός Τσακαλώτος!