Ασίγαστο πάθος
Χρώμα απέκτησε το γκρίζο δικαστικό μέγαρο της Θεσσαλονίκης, ένα κτίριο που η αισθητική του είναι ασορτί με τις διαδικασίες κρατικής καταστολής που εξελίσσονται στο εσωτερικό του. Οι αντιστεκόμενοι κάτοικοι της Χαλκιδικής, με τη συμπαράσταση πολλών αλληλέγγυων, το «στόλισαν» με τα πανό τους. Ηταν η μέρα που δικάζονταν 21 κάτοικοι κατηγορούμενοι για τον εμπρησμό των εγκαταστάσεων της «Ελληνικός Χρυσός» στις Σκουριές. Η δίκη αναβλήθηκε, όμως οι αγωνιζόμενοι χαλκιδικιώτες έδειξαν για μια ακόμα φορά ότι δεν τα έχουν παρατήσει. Και κυρίως δεν έχουν παρατήσει τους συμπατριώτες τους και συντρόφους τους στον κοινό αγώνα, που οι μηχανισμοί της κρατικής καταστολής επέλεξαν ως θύματά τους, για να στείλουν τρομοκρατικό μήνυμα σε όλους.
♦ Ρουά ματ
Στις σχέσεις της Γαλλίας με τη Γερμανία αναφέρθηκε σε πρόσφατη συνέντευξή του ο Φρανσουά Ολάντ, απαντώντας στα όσα ακούγονται (από τη Λεπέν κυρίως) για υποχωρητικότητά του έναντι της Μέρκελ. Και έφερε ως παράδειγμα τους χειρισμούς σε σχέση με την Ελλάδα. «Η Γαλλία τόνιζε πόσο θα κόστιζε αν η Ελλάδα εγκατέλειπε την Ευρωζώνη. Και η Γερμανία φρόντισε στη συζήτηση να καθοριστούν οι όροι και οι δεσμεύσεις, τις οποίες επιπλέον τήρησε ο Αλέξης Τσίπρας», τόνισε ο απερχόμενος γάλλος πρόεδρος.
Ο Ολάντ περιέγραψε με εκλαϊκευτικό τρόπο τη λειτουργία του γερμανογαλλικού άξονα. Και σίγουρα έκανε δυστυχή τον Τσίπρα, καθώς τον ξεμπρόστιασε και ξέσκισε την απατηλή προπαγάνδα των «πολιτικών πρωτοβουλιών», μέσω των οποίων υποτίθεται ότι ο Τσίπρας τράβηξε σε συμμαχία τη Γαλλία και έβαλε φρένο στην επιθετικότητα της Γερμανίας.
♦ Ζητούν πλήρη ασυδοσία
«Υπάρχουν διάφορες ιδεοληψίες καθώς και αρρυθμίες της Δημόσιας Διοίκησης όπως στο Ελληνικό, σχετικά με τα δασικά και αρχαιολογικά ζητήματα». Απόλυτα ενημερωμένος ο πρόεδρος του ΣΕΒ Θ. Φέσσας για το «σκάλωμα» του πλιάτσικου στο Ελληνικό. Μόνο που αν επρόκειτο για ιδεοληψίες κάποιων υπαλλήλων, το ζήτημα θα είχε τελειώσει. Και οι… ιδεοληπτικοί υπάλληλοι ενδεχομένως να ήταν και ελεγχόμενοι διοικητικά. Εκείνο που συμβαίνει, όμως, δεν είναι η «ιδεοληψία» κάποιων υπαλλήλων, αλλά η προσπάθειά τους να τηρήσουν τη νομιμότητα (ό,τι έχει απομείνει στον τομέα της προστασίας του περιβάλλοντος ή των αρχαίων ευρημάτων). Γι' αυτό και ο πρόεδρος του συνδικάτου των καπιταλιστών καταλήγει υποβάλλοντας αίτημα: «Επειδή όμως συχνά η νομοθεσία μας είναι αντιφατική, θα μπορούσε να διευκολυνθούν οι μεγάλες επενδύσεις με κάποιες ειδικές ρυθμίσεις, όπως ακριβώς έγινε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004».
Απόλυτη ασυδοσία ζητούν οι καπιταλιστές. Να δηώσουν τα πάντα. Στο Ελληνικό και τον Αγιο Κοσμά να αποχαρακτηρίσουν τα περιμετρικά δάση. Στη Νέα Φιλαδέλφεια ν' αρπάξει η εταιρία του Μελισσανίδη ένα οικόπεδο που το κράτος έχει παραχωρήσει στην ερασιτεχνική ΑΕΚ. Και να παρακάμψουν όποια δημόσια υπηρεσία επιμένει στην τήρηση της στοιχειώδους νομιμότητας.
♦ Αποσμητικά
«Η αριστερά, παραδοσιακά, ξέρει να διεκδικεί χώρους και δικαιώματα με το δικό της τρόπο: με πρόταση, έμπνευση, αλληλεγγύη, με ανθρώπους, κίνημα και ασφαλώς όχι με τα ΜΑΤ». Αυτό ήταν το «Σχόλιο του Τμήματος Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ για τις αστυνομικές επιχειρήσεις εκκένωσης καταλήψεων στην Αθήνα». Για μια ακόμα φορά, το εν λόγω υποκατάστημα του ΣΥΡΙΖΑ ρίχνει αποσμητικό πάνω στις επιχειρήσεις καταστολής της κυβέρνησης του ΣΥΡΙΖΑ. Οπως το Εργατικό Τμήμα ρίχνει αποσμητικό πάνω στα αντεργατικά μέτρα, καλώντας σε συμμετοχή στις απεργίες της ΓΣΕΕ.
Αφήστε, ρε μάγκες, το αποσμητικό σας βρομάει περισσότερο από την πολιτική της κυβέρνησής σας. Κανέναν δεν μπορείτε να κοροϊδέψετε πια. Μπορεί ο αστικός Τύπος να σας κάνει αβάντα με «κίτρινους» τίτλους όπως «ΣΥΡΙΖΑ κατά Τόσκα για την εκκένωση», όμως το κίνημα ξέρει πως ο Τόσκας (και ο κάθε Τόσκας) είναι ο ΣΥΡΙΖΑ κι εσείς οι γελωτοποιοί του.
♦ Ανελέητοι
Ο Φίλης βρίσκεται εκτός κυβέρνησης και προσπαθεί να αναδειχτεί σε διακριτό πόλο εντός του ΣΥΡΙΖΑ. Δεν παίζει κανέναν ιδιαίτερο ρόλο κι έτσι και επέστρεφε στην κυβέρνηση, το σίγουρο είναι ότι δε θα επέστρεφε στο υπουργείο Παιδείας. Γιατί, λοιπόν, ο… μετριοπαθής Ιερώνυμος αισθάνθηκε την ανάγκη να εγερθεί στη σύναξη του δεσποταριάτου και να περιγράψει με κάθε λεπτομέρεια τι συνέβη στην περιβόητη συνάντηση του Μαξίμου τον Οκτώβρη του 2016; Μπορεί τα πυρά να στράφηκαν ενάντια στον Φίλη, αυτό όμως αφορά μόνο την πρώτη ανάγνωση της ομιλίας Ιερώνυμου. Στην πραγματικότητα, ο Ιερώνυμος προειδοποίησε ολόκληρο το πολιτικό σύστημα: μην τα βάζετε μαζί μας, γιατί θα έχετε την τύχη του Φίλη. Συμπεριφερθείτε ως Τσίπρας και Γαβρόγλου και δε θα έχετε κανένα πρόβλημα.
Οι δεσποτάδες είναι ανελέητοι στον πολιτικό πόλεμο. Οι λέξεις συναίνεση και συμβιβασμός τους είναι άγνωστες. Απαιτούν την ολοκληρωτική υποταγή του αντίπαλου. Γι' αυτό και μόλις ο Φίλης πήγε να «ζουζουρέψει» λίγο, ασκώντας εσωτερική αντιπολίτευση στον Τσίπρα, βγήκε ο Ιερώνυμος και τον έκανε ρόμπα.
♦ Τι πήγε στραβά;
Εντάξει, η γνωστή κυρία είχε κάθε λόγο να παρουσιάσει το ξήλωμά της από «πρέσβειρα εκ προσωπικοτήτων» σαν αποποίηση του τίτλου από την ίδια, επειδή θύμωσε από κάποιες… παραλείψεις του υπουργείου Εξωτερικών. Η αλήθεια είναι ότι την ξήλωσαν οι Τσιπραίοι κι ότι δε στενοχωρήθηκε κανένας από τα άλλα κόμματα. Το ερώτημα είναι για ποιο λόγο το έκαναν τώρα. Πού χάλασαν οι σχέσεις των Αγγελοπουλαίων με το Μαξίμου; Γιατί εμείς θυμόμαστε τη μαντάμ να λέει καλά λόγια για την κυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων, να προλογίζει τον Τσίπρα στη Νέα Υόρκη (σε εκδήλωση του Ιδρύματος Κλίντον), να αποκαλύπτει ότι συναντήθηκε με τον Τσίπρα και στη Βουλή και στο Μαξίμου.
Από τους Τσιπραίους δεν πρόκειται να μάθουμε πού χάλασε η «δουλειά». Ισως μάθουμε κάποια πράγματα από τους εχθρούς της Αγγελοπουλίνας στην Αθήνα (κι έχει άφθονους) και από τους ανταγωνιστές του συζύγου της.
♦ Δούρειος ίππος
Με το που επανέκαμψε στο ΠΑΣΟΚ ο Λ. Γρηγοράκος βάλθηκε ν' αποδείξει ότι θα λειτουργεί σαν Δούρειος ίππος της «γραμμής Μπένι», που θέλει να σπρώξει το ΠΑΣΟΚ σε κυβερνητική συνεργασία με τη ΝΔ. «Η θέση της Φώφης Γεννηματά για εθνική συνεννόηση, αν και εύλογη, δύσκολα αποκτά πρακτικό αντίκρισμα» έγραψε σε άρθρο του στα «Νέα». Και τι πρέπει να γίνει, αφού η θέση της Φώφης είναι πρακτικά άχρηστη; Ο Γρηγοράκος έχει την απάντηση: «Η στρατηγική ήττα και η αποδόμηση του ΣΥΡΙΖΑ είναι εκ των ων ουκ άνευ. Μαζί τους δεν επιτυγχάνεται βιώσιμη κυβερνητική λύση. Η απεξάρτηση από τον εσμό των ανίκανων, ανερμάτιστων, ανεκδιήγητων, ιδεοληπτικών και εν τέλει επικίνδυνων συγκυβερνώντων αποτελεί προϋπόθεση για να επανέλθει η χώρα στην κανονικότητα».
Μακριά από τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ και μ' όποιον άλλον ας γίνει συνεργασία είναι το μήνυμα. Ποιος μένει; Η ΝΔ, φυσικά…
♦ Υποκριτές
«Καθεστώς φόβου για πολλούς δημοσιογράφους» κατήγγειλε η Ενωση Τύπου της Μαδρίτης. Ποιος τους τρομοκράτησε; Οι Podemos, που θέλουν οι δημοσιογράφοι να μιλούν και να γράφουν θετικά γι' αυτούς. Και από πότε απέκτησαν οι Podemos τέτοια δύναμη, ώστε να μπορούν να τρομοκρατούν δημοσιογράφους των αστικών Μέσων; Αστεία πράγματα. Παρεμβάσεις μπορεί να έκαναν οι Podemos, όπως κάνουν όλα τα αστικά κόμματα. Οχι και να τους φόβισαν, όμως. Απλώς, βρήκαν την ευκαιρία να χτυπήσουν τους Podemos για λογαριασμό των άλλων αστικών κομμάτων.
♦ Οχι χαφιεδοφοβία
Οι ρωσικές μυστικές υπηρεσίες αντεπιτέθηκαν (μετά τις αποκαλύψεις των αμερικάνικων υπηρεσιών για την παρέμβασή τους στην προεκλογική εκστρατεία στις ΗΠΑ) και διέρρευσαν ένα τεράστιο πακέτο εγγράφων που αποκαλύπτουν τη δράση του τμήματος ηλεκτρονικής παρακολούθησης της CIA. Από τα έγγραφα αποκαλύπτονται οι μεγάλες δυνατότητες που έχουν να μετατρέπουν σε συσκευή παρακολούθησης κάθε «έξυπνη» συσκευή. Είτε πρόκειται για κινητά, τάμπλετ, λάπτοπ, είτε ακόμα και για τις λεγόμενες smart TV (τηλεοπτικές συσκευές με επεξεργαστή που τους επιτρέπει να συνδέονται σε δίκτυα).
Τίποτα απ' αυτά που αποκαλύπτονται δεν μας εκπλήσσει. Στην εποχή μας, εποχή της πληροφορικής και της διάχυσής της στις καθημερινές δραστηριότητες, οι μυστικές υπηρεσίες θα βρίσκονται μπροστά από το κοινωνικό κίνημα, γιατί είναι απευθείας συνδεδεμένες με τις εταιρίες που αναπτύσσουν εφαρμογές πληροφορικής. Και φυσικά, θα αξιοποιούν αυτό το προβάδισμά τους στον τομέα της ηλεκτρονικής παρακολούθησης. Αυτό, όμως, δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε χαφιεδοφοβία. Αν έχεις στο μυαλό σου τις δυνατότητες των μυστικών υπηρεσιών και εφαρμόζεις στοιχειώδεις κανόνες επαγρύπνησης, τότε μπορείς να αποφύγεις πανεύκολα τον ηλεκτρονικό χαφιέ. Αν συμπεριφέρεσαι με αφέλεια και μακαριότητα, τότε θα γίνεις το εύκολο θύμα τους.
♦ Παραπονιάρικα
«Βρέχει λεφτά κι εμείς κρατάμε ομπρέλα» είπε ο Κούλης μιλώντας στην Κρήτη. Παρασύρθηκε από τον αντιπολιτευτικό του οίστρο και χρησιμοποίησε μια φράση παραπλήσια με το τόσο… παρεξηγημένο «λεφτά υπάρχουν», που επαναλάμβανε ο Γιωργάκης στην προεκλογική περίοδο του 2009. Γι' αυτό και το ΚΙΔΗΣΟ προσπάθησε να βγάλει το άχτι του με μια παραπονιάρικη ανακοίνωση, που ξεκινούσε με τη φράση: «Βρέχει λεφτά κ. Μητσοτάκη; ”Βρέχει λεφτά και εμείς κρατάμε ομπρέλα” είπε ο κ. Μητσοτάκης, χωρίς να βγάλει άχνα για όσα πρέπει να φτιάξουμε στο κράτος και τους θεσμούς μας». Και στη συνέχεια υποστήριζε ότι όλοι στη ΝΔ «αυτό που απομόνωσαν για να κρύψουν την απροθυμία τους για αλλαγές», ήταν το «λεφτά υπάρχουν» του Γιωργάκη.
♦ Ευκαιρία για προβολή
Ευκαιρίες για προβολή αναζητά η Δούρου και χρησιμοποιεί το χρήμα της Περιφέρειας. Στο πλαίσιο αυτής της της προσπάθειας συναντήθηκε με τον Παναγόπουλο του ΣΕΓΑΣ και ανακοίνωσε τη συνδιοργάνωση (συμμετοχή στη χρηματοδότηση, δηλαδή) μιας σειράς εκδηλώσεων (επαγγελματικούς μαραθώνιους κυρίως), που φυσικά δεν έχουν καμιά σχέση με το μαζικό λαϊκό αθλητισμό, αφού χρησιμοποιούν τον απλό κόσμο ως ντεκόρ για τους επαγγελματίες αθλητές και για τη διαφήμιση εταιριών. Η Δούρου, όμως, όπως και ο Καμίνης, θα εξασφαλίσει την προβολή της.