Η γλώσσα του σώματος
Θα μπορούσε κανείς να μιλήσει για τη γλώσα του σώματος. Ο Κούλης με γουρλωμένο μάτι, ελαφρώς σκυμμένος μπροστά σε ένδειξη σεβασμού, προσπαθεί να δείξει στη Μέρκελ πόσο τη θαυμάζει και πόση προσπάθεια καταβάλλει για να μη χάσει ούτε λέξη απ' αυτά που του λέει. Η Μέρκελ εμφανώς βαριεστημένη, σα να σκέφτεται: άντε, να τον ξεπετάξουμε κι αυτόν τον μπιπ, να κάνουμε και καμιά δουλειά. Ο «σέρπα» στα δεξιά της έχει ανοιχτό το τετράδιο, για να καταγράψει αυτά που θα πει ο Κούλης. Οργανωμένοι άνθρωποι οι γερμανοί ιμπεριαλιστές, έχουν συγκεκριμένο τυπικό για τις οντισιόν των υποψήφιων φυλάρχων στις αποικίες τους.
Συνένοχοι
Πρόταση να ξανασυγκληθεί η κεντρική επιτροπή του ΣΥΡΙΖΑ και να εγκρίνει τη συμφωνία με τους δανειστές κατέθεσαν οι 53+ στη συνεδρίαση της ΚΕ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Ο Τσίπρας δεν είχε καμιά δυσκολία να συμφωνήσει με την πρόταση, η οποία εγκρίθηκε έτσι με μεγάλη πλειοψηφία. Γιατί να μην τους κάνουν όλους συνένοχους, ώστε να είναι πιο εύκολα τα πράγματα στην κοινοβουλευτική ομάδα; Το κλίμα μετρήθηκε σ' αυτή την προκαταρκτική συνεδρίαση και διαπίστωσαν ότι είναι όλοι «ώριμοι». Δηλαδή, έτοιμοι να τα ψηφίσουν όλα.
Ζήτημα στιλ
Κάποιοι σχολιαστές του αστικού Τύπου (κρυφοδεξιοί ή ορφανά του Σημίτη, για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους) απορούν με τη διγλωσσία των μελών της κυβέρνησης, που την Παρασκευή διαρρέουν ότι έχουν ήδη αποδεχτεί τη μείωση του αφορολόγητου και το διπλασιασμό των ομαδικών απολύσεων και πως παλεύουν να σώσουν κάτι από τα υπόλοιπα, ενώ το Σαββατοκύριακο ξαναβάζουν μπροστά την κασέτα με την ακλόνητη υπεράσπιση των θεμάτων αρχών κτλ. Προς τι η απορία, όμως; Αυτό δεν είναι το πολιτικό στιλ του ΣΥΡΙΖΑ; Ετσι δεν έχει πορευτεί μέχρι τώρα;
Προδόθηκε
«Δεν διαπραγματευόμαστε μόνο για το αφορολόγητο αλλά και για θετικά πράγματα» δήλωσε ο Τσακαλώτος στο δελτίο ειδήσεων του ΑΝΤ1, όπου τον έβγαλε ο Χατζηνικολάου για να βοηθήσει την κυβερνητική προπαγάνδα. Δυστυχώς γι' αυτόν, ευτυχώς για μας, τον πρόδωσαν τα φτωχά ελληνικά του.
Ποιον κοροϊδεύει;
Μάθανε πως πηδιόμαστε, πλάκωσε κι ο Στουρνάρας. παρουσιάζοντας στην Επιτροπή Οικονομικών Υποθέσεων της Βουλής την Εκθεση της ΤτΕ για τη Νομισματική Πολιτική, αφού επιδόθηκε σ' ένα ρεσιτάλ χυδαίας κινδυνολογίας (μέχρι και ότι θα συλλαμβάνονται οι Ελληνες στα ευρωπαϊκά σύνορα, αν η χώρα βγει από το ευρώ, είπε!), έφτασε κάποια στιγμή και στο «ζουμί»: «Δεν θεωρώ ανάθεμα τη μείωση αφορολογήτου, αρκεί να εξαιρέσουμε οικογένειες με παιδιά και να ζητήσουμε παράλληλα μείωση φορολογικών συντελεστών».
Το επιχείρημα για τις οικογένειες με παιδιά το επικαλέστηκε ο Τσακαλώτος πέρσι τον Απρίλη, όταν η πρώτη αξιολόγηση έκλεισε με μια «βαρβάτη» μείωση του αφορολόγητου, που είχε και μια μικρή κλιμάκωση για ασφαλισμένους με παιδιά. Οσο για τη μείωση των φορολογικών συντελεστών, είναι κάτι που το παζαρεύει ήδη ο Τσακαλώτος, ώστε να δημιουργηθούν νέες κλιμακώσεις στη νέα μείωση του αφορολόγητου. Ομως, η ουσία βρίσκεται στη «σούμα». Δηλαδή, στο τελικό ποσό που θα εισρεύσει στα κρατικά ταμεία από τη νέα μείωση του αφορολόγητου. Αυτό δε θ' αλλάξει όσες κλιμακώσεις κι αν κάνουν για να σερβίρουν το μέτρο σαν «κοινωνικά δίκαιο». Θα είναι ένα σκληρό ταξικό μέτρο, καθώς θα πλήξει αποκλειστικά μισθωτούς και συνταξιούχους.
Κόλλησε
Σαν κολλημένη βελόνα γραμμόφωνου ο Παππάς εξακολουθεί να λέει ότι δεν υπέστη πολιτικό Βατερλό στο ΣτΕ, αλλά ότι ηττήθηκε… με οριακή πλειοψηφία. Οι συριζαίοι ούτε στην κατασκευή νεολογισμών δεν τα καταφέρνουν πια. Γιατί το 14-11 δεν το λες οριακή πλειοψηφία. Ειδικά με όσα προηγήθηκαν. Με τη διαπόμπευση του αντιπροέδρου του ΣτΕ, ώστε να εξαναγκαστεί σε παραίτηση, με τον τοποθετημένο από τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ πρόεδρο του ΣτΕ να κάνει «σημεία και τέρατα» (κυριολεκτικά πανικόβλητος), με τις δημόσιες παρεμβάσεις όχι μόνο του Παππά αλλά και του Τσίπρα κτλ., δεν το λες «οριακή πλειοψηφία» το 14-11. Οριακό θα ήταν μόνο το 13-12. Γι' αυτό και ο Παππάς μόνο να γελοιοποιείται καταφέρνει.
Ξεκατίνιασμα
Δημόσιο ξεκατίνιασμα στους ΑΝΕΛ ανάμεσα σε Παπαχριστόπουλο και Κατσίκη. Ο Κατσίκης κάνει τελευταία ντόρο γύρω από το όνομά του (το μήλο πέφτει κάτω από τη μηλιά – θυμηθείτε την πολιτική ιστορία του πατέρα του), διαδίδει ότι δεν πρόκειται να ψηφίσει νέα μέτρα και ο Παπαχριστόπουλος, που εμφανίζεται πια ως υπαρχηγός του προέδρου, ανέλαβε να τον συνετίσει: «Οποιος διαφωνεί να πάει στο σπίτι του» διαμήνυσε με ύφος χιλίων αυτοκρατόρων. Ο Κατσίκης του την έπεσε με ένα «δεν ξέρω αν εννοούσε τον εαυτό του ή εμένα», θυμίζοντας ότι ο Παπαχριστόπουλος ψήφισε το σύμφωνο συμβίωσης, διαφωνώντας με την κομματική γραμμή. Το μόνο βέβαιο είναι πως άνθρωποι σαν τον Κατσίκη, άμα αποφασίσουν να καταψηφίσουν ένα κρίσιμο νομοσχέδιο, όπως αυτό με τα νέα μέτρα, δε θα πάνε στο σπίτι τους, αλλά σε άλλο κόμμα της γαλάζιας… πολυκατοικίας.
Αυτή είναι μπίζνα
Δεν ξέρουμε αν το πληροφορηθήκατε, αλλά στις 14 Μάη θα αριβάρει στην Αθήνα από τη Βενετία το ιερό λείψανο της Αγίας Ισαποστόλου Ελένης. Είναι η πρώτη φορά που θα ταξιδέψει εκτός Βενετίας, όπου το μετέφεραν οι Φράγκοι από την Κωνσταντινούπολη το 1211. Φυσικά, η υποδοχή θα γίνει με τιμές… αρχηγού κράτους, ενώ αναμένεται την πομπή να παρακολουθήσουν πλήθη πιστών που θα συρρεύσουν από όλη την Ελλάδα. Μάλιστα, έχουν έναν παραπάνω λόγο να έρθουν στην Αθήνα, καθώς μαζί με το ιερό λείψανο θα μεταφερθεί και τεμάχιο Τιμίου Ξύλου με τα Αχραντα Πάθη του Χριστού, που αποθησαυρίζεται στον Θησαυρό της Βασιλικής του Αγίου Μάρκου στην πόλη των δόγηδων. Προσφορά δύο σε ένα δηλαδή, όπως κάτι ρύζια που πουλάει ο Σκλαβενίτης.
Μετά, επί ένα μήνα (μέχρι τις 15 Ιούνη), το ιερό σκήνωμα και το τίμιο ξύλο θα εκτίθενται για προσκύνημα στην εκκλησία της Αγίας Βαρβάρας (στον ομώνυμο δήμο), όπου είχε εκτεθεί και το ιερό λείψανο της αγίας Βαρβάρας (να μην ψάχνονται οι πιστοί, τώρα που έμαθαν το δρόμο). Στα παγκάρια αναμένεται να συρρεύσουν εκατομμύρια, καθώς το μαγαζί θα δουλεύει σε 24ωρη βάση (τρεις βάρδιες). Ακολουθία το πρωί, ακολουθία το απόγευμα και αγρυπνία το βράδυ.
Και συ Αμυρά;
Θα μπορούσε -ως άλλος σεξπιρικός Καίσαρας- να το πει ο Θεοδωράκης διαβάζοντας τη συνέντευξη Αμυρά στο ΑΠΕ ΜΠΕ, στην οποία είπε τη φράση-μαχαιριά: «Είμαι βέβαιος ότι ο Κυριάκος Μητσοτάκης θα είναι 1000 φορές καλύτερος από τον Τσίπρα». Θα μπορούσε, όμως, ο Αμυράς να μην συμπεριφέρεται ως Βρούτος αλλά ως λαγός. Εδώ που τα λέμε, δύσκολα να συναντήσεις στον Αμυρά την ευγένεια, τη μόρφωση, την αρχοντιά του Βρούτου, όπως τον περιγράφει ο μεγάλος ελισαβετιανός.
Εκτός αν ο Θεοδωράκης κάνει «κορδελάκια» και ο Αμυράς αποφάσισε να κοιτάξει το μέλλον του και την καριέρα του. Το έχει ξανακάνει, άλλωστε, όταν στις ευρωεκλογές του 2014 έπεισε τον Σαμαρά να τον βάλει στο ψηφοδέλτιο της ΝΔ. Δεν μπόρεσε να εκλεγεί, όμως έκανε το άλμα από απλός «ποδηλάτης» στο δημοτικό συμβούλιο Αθηναίων στα ψηλά σαλόνια της αστικής πολιτικής. Κι ένα χρόνο μετά, το Γενάρη του 2015, κατάφερε να γίνει βουλευτής. Μέχρι τώρα όλα του ήρθαν βολικά και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να συνεχιστεί η τύχη του. Ε, με το Ποτάμι δεν έχει καμία τύχη. Ούτε με τα ΦλωΡαΔια, που δεν είναι καν σίγουρο ότι θα φτιάξουν ένα σχήμα. Κι άμα φτιάξουν, ποιος να πρωτοβγεί βουλευτής, αν καταφέρουν να πιάσουν το 3%. Ο καλός ο έμπορος πουλάει την πραμάτεια όσο αυτή είναι φρέσκια και μπορεί να πιάσει τιμή. Αμα μπαγιατέψει δεν πιάνει μία. Κι ο Αμυράς ως πολιτική πραμάτεια μπορεί να πιάσει τιμή μόνο όσο είναι βουλευτής.
Παραπλανητική μπουρδολογία
Το καινούργιο «επιχείρημα» Τσίπρα κατά Μητσοτάκη είναι η υποτιθέμενη έκδοση του Χριστοφοράκου από τη Γερμανία. Εγώ το ζήτησα από τη Μέρκελ, θα το ζητήσεις κι εσύ; λέει απευθυνόμενος στον Μητσοτάκη. Πράγματι, κάτι ανέφερε όταν πρωτοσυνάντησε τη Μέρκελ στο Βερολίνο, στις 24 Μάρτη του 2015. Γενικά και αόριστα, όμως: «Ζητώ τη βοήθεια και τη συνέργεια της γερμανικής κυβέρνησης και νομίζω ότι μια πρώτη πρωτοβουλία σ΄ αυτήν την κατεύθυνση θα είναι η δικαστική συνδρομή από τις γερμανικές αρχές, ώστε να υπάρξει και να αποδοθεί δικαιοσύνη σε σχέση με τα πεπραγμένα της Siemens στην Ελλάδα τις προηγούμενες δεκαετίες». Αυτό και τέρμα. Χωρίς καμιά ανταπόκριση από τη μεριά της Μέρκελ.
Για τον απλούστατο λόγο ότι κάθε κυβέρνηση μπορεί και οχυρώνεται πίσω από την «ανεξαρτησία της Δικαιοσύνης». Τι απαντά η συγκυβέρνηση των ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ στις υστερικές κραυγές του Ερντογάν και των υπουργών του για τη μη έκδοση των οχτώ τούρκων φυγάδων αξιωματικών; Δεν είναι δική μας δουλειά η έκδοση, η Δικαιοσύνη αποφασίζει. Και για τον Χριστοφοράκο τυπικά αποφάσισε η γερμανική Δικαιοσύνη. Μ' αυτή την παραπλανητική μπουρδολογία, όμως, ο Τσίπρας στριμώχνει πολιτικά τον Μητσοτάκη, που έχει λερωμένη τη φωλιά του, λόγω σχέσεων (προσωπικών και της φαμίλιας) με τον Χριστοφοράκο και τη Siemens.
Αβεβαιότητα
Αναφέρει το δελτίο Τύπου της Κομισιόν για τις χειμερινές οικονομικές προβλέψεις της: «Η ιδιαίτερα υψηλή αβεβαιότητα που χαρακτηρίζει τις χειμερινές προβλέψεις οφείλεται στις αδιευκρίνιστες ακόμη προθέσεις της νέας κυβέρνησης των ΗΠΑ σε βασικούς τομείς πολιτικής, στις πολυάριθμες εκλογικές αναμετρήσεις που θα διεξαχθούν φέτος στην Ευρώπη, καθώς και στις επικείμενες διαπραγματεύσεις δυνάμει του άρθρου 50 με το Ηνωμένο Βασίλειο».
Πρόκειται για την αβεβαιότητα που προκαλεί η όξυνση των διιμπεριαλιστικών αντιθέσεων, όπως αυτή αντανακλάται στις πολιτικές αλλαγές που γίνονται στα συστήματα διακυβέρνησης των ιμπεριαλιστικών χωρών, θέμα που έχει επισημανθεί από τις στήλες της «Κόντρας», ιδιαίτερα μετά το δημοψήφισμα για το Brexit και την εκλογή Τραμπ.
«Μολονότι έχει αυξηθεί το ενδεχόμενο τόσο για ευνοϊκότερες όσο και για δυσμενέστερες εξελίξεις σε σχέση με τις προβλέψεις, η συνολική κατάσταση εξακολουθεί να τείνει σε δυσμενέστερες εξελίξεις» σημειώνει η Κομισιόν, περιγράφοντας στη συνέχεια τους κινδύνους: «Μεσοπρόθεσμα, οι κίνδυνοι για τις προοπτικές ανάπτυξης οφείλονται στα προβλήματα που κληροδότησαν οι πρόσφατες κρίσεις, στην ψήφο του Ηνωμένου Βασιλείου υπέρ της αποχώρησης από την Ευρωπαϊκή Ενωση, στις πιθανές διαταραχές του εμπορίου, στην ταχύτερη εφαρμογή μιας αυστηρής νομισματικής πολιτικής στις Ηνωμένες Πολιτείες που ενδεχομένως να έχει αρνητικές επιπτώσεις στις αναδυόμενες οικονομίες της αγοράς και στις πιθανές επιπτώσεις του υψηλού και αυξανόμενου χρέους της Κίνας».