Οπως αποδεικνύει η φωτογραφία, η ΕΔΕΜ (Ενωση Δημοκρατικής Εθνικής Μεταρρύθμισης) προσχώρησε στη Δημοκρατική Συμπαράταξη. Αν αναρωτιόσαστε τι είναι αυτή η ΕΔΕΜ και ψέγετε τον εαυτό σας επειδή δεν την γνωρίζατε, σας λέμε να μην αισθάνεστε την παραμικρή τύψη. Ούτε εμείς γνωρίζαμε ότι υπήρχε τέτοιο «μαγαζί». Από τη φωτογραφία με την (πάντα) χαμογελαστή Φώφη πληροφορηθήκαμε την ύπαρξη της ΕΔΕΜ, που ιδρύθηκε μετά τις εκλογές του Σεπτέμβρη του 2014 από κάποιον δικηγόρο ονόματι Πόντα (συγνώμη, αλλά ούτε αυτόν τον γνωρίζαμε) και φαίνεται να τρέφει ιδιαίτερη λατρεία για τους «έλληνες επιχειρηματίες της θάλασσας». Προφανώς το εν λόγω «μαγαζί» δεν αντιπροσωπεύει τίποτα σε κοινωνικό επίπεδο, αλλά στη σημερινή φάση της «Κεντροαριστεράς» ισχύει το δόγμα «μάζευε κι ας είν' και ρώγες». Μετά το ΠΑΣΟΚ, τη ΔΗΜΑΡ, τις Κινήσεις Πολιτών και το ΚΙΔΗΣΟ, άλλη μια υπογραφή εμπλουτίζει την πινακοθήκη της ΔΗΣΥ και υπογραμμίζει τη… φτώχεια των ΦλωΡαΔια.
Πρόστυχοι ανησυχούντες
Την επιστολή Γκάμπριελ προς Μέρκελ, στην οποία ο μέχρι τώρα ηγέτης των γερμανών σοσιαλδημοκρατών εκφράζει την «έντονη ανησυχία» του για τη διαπραγμάτευση με την Ελλάδα και επικρίνει τους χειρισμούς του Σόιμπλε, δεν την είδαμε. Το πρωτόκολλο ανάμεσα στα κόμματα του «μεγάλου συνασπισμού» που κυβερνά τη Γερμανία τηρήθηκε απόλυτα. Είχαμε μόνο ένα δημοσίευμα της Handelsblatt. Από διαρροή των σοσιαλδημοκρατών, προφανώς, που συνδέεται με την άτυπη έναρξη της προεκλογικής περιόδου. Αυτή εξηγεί και το περιεχόμενο της διαρροής.
Οι σοσιαλδημοκράτες άλλαξαν αρχηγό (έφεραν από την Ευρωβουλή τον «άφθαρτο» Σουλτς) και σε επίπεδο προεκλογικής δημαγωγίας κινούνται προς τ' αριστερά, με στόχο να «ψειρίσουν» ψήφους από την «Αριστερά» και τους «Πράσινους». Το κλείσιμο του ματιού προς τον ΣΥΡΙΖΑ είναι απαραίτητο για κάτι τέτοιο. Ο ΣΥΡΙΖΑ «πουλάει» στους ψηφοφόρους της σοσιαλδημοκρατίας και της αστικής ψευτοαριστεράς στη Δυτική Ευρώπη.
Πρόκειται, βέβαια, για πολιτικάντικη προστυχιά. Ποτέ μέχρι τώρα, στα τέσσερα χρόνια του «μεγάλου συνασπισμού» χριστιανοδημοκρατών-σοσιαλδημοκρατών στη Γερμανία δεν είχαμε κάποια παρέμβαση του αντικαγκελάριου Γκάμπριελ, του ΥΠΕΞ Σταϊνμάγιερ ή άλλου υπουργού ή στελέχους του SPD, για χαλάρωση έστω της πίεσης πάνω στις ελληνικές κυβερνήσεις. Οσο για τον Σουλτς, όποτε χρειάστηκε συντάχθηκε πλήρως με το «διευθυντήριο» των Βρυξελλών και με τον Σόιμπλε, χρησιμοποιώντας μάλιστα μερικές φορές στυγνή, επιθετική και ονειδιστική για τα στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ γλώσσα. Ας θυμόμαστε, λοιπόν, ότι χριστιανοδημοκράτες και σοσιαλδημοκράτες υπερασπίζονται εξίσου φανατικά τα συμφέροντα του γερμανικού χρηματιστικού κεφαλαίου και του γερμανικού ιμπεριαλιστικού κράτους.
Αντιλαϊκή εξίσωση
Η κυβέρνηση καμαρώνει ότι το 2016 υπήρξε «υπεραπόδοση εσόδων». Κάνει, όμως, ότι δε βλέπει τη νέα αύξηση των απλήρωτων φόρων, που εκτινάχτηκαν στα 12,157 δισ. ευρώ. Τι σημαίνει αυτό; Με απλά λόγια σημαίνει ότι αυξάνεται συνεχώς η υπερφορολόγηση και παράλληλα αυξάνονται και οι απλήρωτοι φόροι. Με τη συνεχή αύξηση των φόρων, κάποιοι «κλατάρουν» και παύουν να πληρώνουν, ενώ όσοι έχουν ακόμα τη δυνατότητα να πληρώνουν επιβαρύνονται ολοένα και περισσότερο, ώστε να καλύπτουν και τις απώλειες από εικείνους που δεν μπορούν πια να πληρώσουν και τις συνεχώς αυξανόμενες απαιτήσεις των ιμπεριαλιστών δανειστών.
Αυτή η αντιλαϊκή εξίσωση αποτελεί το φορολογικό δόγμα της μνημονιακής περιόδου. Πολίτες που στο παρελθόν πλήρωναν κανονικά τις φορολογικές τους υποχρεώσεις οδηγούνται σε αδυναμία πληρωμής (μιλάμε κυριολεκτικά για «στύψιμο») και οι υπόλοιποι καλούνται να πληρώσουν ολοένα και περισσότερους φόρους. Ας σημειωθεί ότι αυτό αφορά μόνο την άμεση φορολογία, γιατί η υπερφορολόγηση συνεχίζεται και στον τομέα της έμμεσης φορολογίας, την οποία κανείς δεν μπορεί να την αποφύγει. Οσο και να ρίξει την κατανάλωσή του, πρέπει να ζήσει, άρα πληρώνει αναγκαστικά ΦΠΑ και ειδικούς φόρους κατανάλωσης.
Αλητάμπουρες
Στην Ελλάδα θα πρέπει να εφαρμοστεί μια «δημοσιονομικά ουδέτερη πολιτική», χωρίς περαιτέρω προσαρμογή πέραν αυτής που ήδη βρίσκεται σε εξέλιξη, υποστηρίζει στην έκθεσή του το ΔΝΤ. Ωστόσο, συμπληρώνει, θα απαιτηθούν «δημοσιονομικές μεταρρυθμίσεις», όπως μείωση του αφορολόγητου, προκειμένου να διευρυνθεί η φορολογική βάση.
Εκτός από κοινωνικά ανάλγητοι, είναι και αλητάμπουρες. Μιλούν για «δημοσιονομικά ουδέτερη πολιτική» και την ίδια στιγμή προτείνουν μείωση του αφορολόγητου, που περισσότερο απ' όλους θα πλήξει τους χαμηλόμισθους και τους χαμηλοσυνταξιούχους.
Προκλητικοί νταβατζήδες
Ο Ψυχάρης θεώρησε απαραίτητο να διορθώσει τον Τσίπρα που είχε πει ότι υπέκλεψε για προσωπικούς λόγους μέρος του δανείου ύψους 50 εκατ. ευρώ, μέσω του οποίου αγόρασε το 25% των μετοχών του ΔΟΛ. Τα λεφτά, λέει, τα πήρε αυτοπροσώπως ο Λαμπράκης και τα μοίρασε στα τρία, όσοι ήταν και οι κληρονόμοι του. Αργότερα, όταν το Χρηματιστήριο κατρακύλησε, η τράπεζα του σύστησε (του Ψυχάρη) να αγοράσει τις μετοχές του ΔΟΛ που προσφέρονταν «σε τιμές προκλητικά χαμηλές» και «τελικώς η τράπεζα οργάνωσε επιτυχώς την αγορά των μετοχών του ΔΟΛ με δημόσια προσφορά για λογαριασμό του Σταύρου Ψυχάρη».
Με τον πιο προκλητικό τρόπο έρχεται να ομολογήσει ότι απέκτησε το πανίσχυρο Συγκρότημα Λαμπράκη χωρίς να βάλει δεκάρα τσακιστή ο ίδιος!
Αλλες εποχές
Ανεξάρτητα από το αν ο Τσίπρας «βόλεψε» ή όχι και την οικογένειά του στο πρωθυπουργικό αεροπλάνο, κάνοντας στάση στο Παρίσι και ανεξάρτητα από το μείζον πολιτικό πρόβλημα των συναντήσεων με εκπροσώπους μονοπωλιακών ομίλων σε μια ξένη πρωτεύουσα, υπάρχει και το ζήτημα της ίδιας της χρήσης του πανάκριβου πρωθυπουργικού αεροπλάνου για ψύλλου πήδημα. Το παίρνει ο Τσίπρας και πάει στην Αβάνα για την κηδεία του Κάστρο, το παίρνουν ο Καμμένος με τον Παππά και πάνε στην Ουάσιγκτον για την ενθρόνιση του Τραμπ. Ξανά-μανά ο Τσίπρας για το δρομολόγιο Αθήνα-Λισαβόνα-Παρίσι-Αθήνα. Αυτοί δεν είναι που τον πρώτο καιρό φωτογραφίζονταν στο κήτος κάποιου C-130 για τα εντός Ελλάδας ταξίδια και διακήρυτταν ότι θα ταξιδεύουν με αεροπλάνα της γραμμής και σε οικονομική θέση, για να μην επιβαρύνουν το ελληνικό κράτος; Αυτοί δεν είναι που έλεγαν ότι θα πουλήσουν το ένα από τα τρία VIP αεροπλάνα, για να εξοικονομήσουν λεφτά; Πάνε και αυτές οι υποσχέσεις μαζί με όλες τις άλλες.
Συντεχνιακή υποκρισία
Συντεχνιακή υποκρισία «μυρίζει» η σφοδρή ανακοίνωση της Πανελλήνιας Ενωσης Φιλολόγων για «την επιχειρούμενη —σύμφωνα με πρόταση του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής— κατάργηση του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας και Γραμματείας από το ωρολόγιο πρόγραμμα γενικής παιδείας της Β́ Λυκείου και —κατά συνέπεια— τον εξοβελισμό ενός ακόμα εμβληματικού για την ιστορία της ελληνικής εκπαίδευσης κειμένου, της Αντιγόνης του Σοφοκλή, που μέχρι σήμερα διδάσκεται από το πρωτότυπο επί δίωρο σε όλους ανεξαιρέτως τους μαθητές που φοιτούν στην αντίστοιχη τάξη».
Ετσι όπως γίνεται η διαδασκαλία, από το αρχαίο κείμενο, ο μαθητής βασανίζεται με την εκμάθηση νεκρών λέξεων και συντακτικών τύπων, χωρίς να έχει καμιά επαφή με την ουσία του κειμένου. Αν η ΠΕΦ ενδιαφερόταν για την «ουσιαστική αγωγή δημοκρατίας» και την «μαθητεία στην αντίσταση απέναντι στις αυθαιρεσίες της εκάστοτε εξουσίας» (δε θα συζητήσουμε το ότι αυτό είναι μόνο μια επιφανειακή ανάγνωση της «Αντιγόνης»), τότε θα ακολουθούσε τον μεγάλο δάσκαλο Δημήτρη Γληνό, που από τη δεκαετία του 1920 ξεκίνησε αγώνα ενάντια στον ψευτοκλασσικισμό, όπως τον χαρακτήριζε, εισηγούμενος τη διδασκαλία των αρχαιοελληνικών κειμένων από μετάφραση. Τις απόψεις του Γληνού συμμερίστηκαν και φιλόλογοι των επόμενων γενεών (Μπουζάκης, Καρούζος, Μαρωνίτης, Μάνος, Παπανούτσος κ.ά.).
Aπανθρωπιά
Επιβεβαίωσε ουσιαστικά ο ΕΟΠΥΥ ότι για καρκινοπαθή που ζήτησε έγκριση για χορήγηση ακριβού φαρμάκου ζητήθηκε να συμπληρωθεί ο ιατρικός φάκελος με αναφορά στο προσδόκιμο επιβίωσής του. Η διαδικασία παρουσιάστηκε σαν… τυπική. Οντως τυπική της μνημονιακής περιόδου που χαρακτηρίζεται από κοινωνική αναλγησία έως απανθρωπιά. Γιατί τι άλλο εκτός από απανθρωπιά είναι να ζητάς από καρκινοπαθή να σου γράψει… πόσος καιρός του μένει ακόμα, ώστε να υπολογίσεις πόσο θα σου κοστίσει μέχρι να πεθάνει; Ούτε το δικαίωμα στη μάχη για τη ζωή, που συχνά ανατρέπει τις ιατρικές προβλέψεις, δεν του αναγνωρίζεις.
Ωχ, Παναγία μου…
«Θεοτόκε η ελπίς, πάντων των Χριστιανών, Σκέπε, φρούρει, φύλαττε τους ελπίζοντας εις Σε». Οχι, δεν είναι απόσπασμα από μάθημα τακτικής προς τους ποδοσφαιριστές του από τον γνωστό γραφικό προπονητή (μας έχει λείψει τόσον καιρό που δε βρίσκει ομάδα να κοουτσάρει). Είναι η κατακλείδα της επίσημης δήλωσης που έκανε ο πρόεδρος Πάκης στην Καλαμάτα, όπου μετέβη για να συμμετάσχει σε μια τοπική θρησκευτική γιορτή. Οπως είπε, «αντί για άλλη δήλωση θέλω σήμερα εδώ, στην Καλαμάτα, την Πόλη της Παναγίας, και μέσα σ’ αυτούς τους ταραγμένους καιρούς για τον Λαό μας, την Ευρωπαϊκή μας Οικογένεια και ολόκληρη την Ανθρωπότητα, να επαναλάβω τους στίχους του Μεγαλυναρίου της Υπαπαντής του Κυρίου» (διατηρούμε όλα τα κεφαλαία αρχικά γράμματα, όπως ακριβώς παρατίθενται στη σχετική ανάρτηση στην ιστοσελίδα της προεδρίας της Δημοκρατίας: https://www.presidency.gr/?p=12205).
Ετσι εξηγείται
Τώρα καταλάβαμε το λόγο του τεράστιου θαυμασμού που τρέφει ο πρωθυπουργικός σύμβουλος Νίκος Καρανίκας για την Ελένη Μενεγάκη. Διάβασε τόσο Τολστόι, τόσο Ρίτσο, τόσο Ντοστογιέβσκι, τόσο Βάρναλη, τόσο Λένιν, Μαρξ και Μπακούνιν, τόσο Ρουσό και Ντιντερό, τόσο Μπρικνέρ και Μποβουάρ, τόσο Φουκό και Ουάιλντ στα νιάτα του, που μπούχτισε. Γι' αυτό και πλέον διαβάζει μόνο «κινέζικη φιλοσοφία και στρατηγική» και παρακολουθεί μανιωδώς Μενεγάκη, «γιατί είναι όμορφη, ευγενική, διακριτική, δεν κουτσομπολεύει και δεν προσβάλλει ποτέ κανέναν άνθρωπο», γιατί «είναι ένας στρατηγός της τηλεόρασης. Υπάρχει ο πόλεμος των αριθμών και τον κερδίζει. Και καθώς είναι ενταγμένη σε αυτόν τον πόλεμο, αναπτύσσει μια ευφυΐα. Είναι η ευφυΐα του στρατηγού».
Μην αναρωτηθείτε «πού τα μάζεψαν όλ' αυτά τα νούμερα»; Και οι παλιοί ευρωαναθεωρητές τέτοιοι ήταν. Δηθενιστές του κερατά, που διάβαζαν βιβλία διαγωνίως (ή με τη μέθοδο αρχή-μέση-τέλος) για να κάνουν τους μορφωμένους. Απλά, η εξουσία τους ξεβράκωσε. Εδειξε πόσο φελλοί είναι.