Στην Ελλάδα απλώς τους έπνιξαν στα χημικά, όταν στο υπόγειο του Μετρό στο Σύνταγμα προσπαθούσαν να κάνουν το ιατρικό τους χρέος προσφέροντας τις πρώτες βοήθειες σε διαδηλωτές με αναπνευστικά προβλήματα και ανοιχτά τραύματα από τις γκλομπιές. Στην Τουρκία τους συνέλαβαν κιόλας και τους έδεσαν με πλαστικές χειροπέδες.
Αλλοτε, οι γιατροί γίνονταν σεβαστοί ακόμη και στα πεδία πολύνεκρων μαχών. Στο σύγχρονο καπιταλισμό αποτελούν τμήμα του εχθρού-λαού και έτσι αντιμετωπίζονται.
♦ Αντε και…
«Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας θεωρεί ότι η αναδιάρθρωση της ΕΡΤ μπορεί να γίνει με την κρατική τηλεόραση εν λειτουργία και αυτό να γίνει το ταχύτερο». Αυτό δήλωσαν «κύκλοι» του Παπούλια, τέσσερις μέρες αφότου αυτός υπέγραψε την δικτατορικού τύπου Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου και όταν πια είχε διαφανεί ότι του Σαμαρά δεν του βγήκε η βοναπαρτιστική κίνηση όπως την είχε σχεδιάσει. Δεν έχω δικαιοδοσία να μην υπογράψω, είπε ο Παπούλιας στον Τσίπρα που πήγε να κάνει παράπονα. Ναι, αλλά έχεις το δικαίωμα να παραιτηθείς και θα το έκανες αν είχες λίγη τσίπα.
♦ Αθλιος και ολίγιστος
Δεν χρειαζόμασταν αποδείξεις για το ότι ο Σίμος Κεδίκογλου είναι ένας άθλιος πολιτικάντης. Ο ίδιος φρόντισε να μας δείξει ότι είναι και ολίγιστος. Η ιστοσελίδα Aftodioikisi.gr έθεσε το ερώτημα αν αληθεύει ότι ο Κεδίκογλου μετά την ανακοίνωση για το λουκέτο στην ΕΡΤ τηλεφωνούσε σε διάφορους και έλεγε: «Τι να κάνω ρε παιδιά, ο Μουρούτης έγραψε το κείμενο και αναγκάστηκα να το διαβάσω». Λίγο αργότερα, ο Κεδίκογλου επικοινώνησε με την ιστοσελίδα και διευκρίνισε ότι «επρόκειτο για μία κυβερνητική ανακοίνωση που συντάχθηκε από το επιτελείο του Μαξίμου και την οποία διάβασε ο κυβερνητικός εκπρόσωπος». Δηλαδή, επιβεβαίωσε πλήρως το ρεπορτάζ της ιστοσελίδας.
Επιβεβαίωσε, όμως, και κάτι ακόμη. Οτι ο ίδιος αντιλαμβάνεται την πολιτική καριέρα όπως ακριβώς αντιλαμβανόταν τη δημοσιογραφική καριέρα την εποχή που ήταν βοηθός της Κορομηλά στο «Μπράβο Ρούλα!». Είναι πολιτικά ασπόνδυλος και μόνο για διεκπεραιωτής βρόμικων δουλειών κάνει. Τέτοιοι όμως υπάρχουν πολλοί, πάρα πολλοί, γι’ αυτό και βλέπουμε τον πορφυρογέννητο Σίμο να τρώει σουτ από τον Σαμαρά (ίσως και στον επόμενο ανασχηματισμό).
♦ Ιφιγένειες
Πάντως, πέρα από τον άθλιο και ολίγιστο Σίμο Κεδίκογλου, και κάποιος ή κάποιοι άλλοι από το επιτελείο του Σαμαρά θα θυσιαστούν ως Ιφιγένειες, όταν τελειώσει η σημερινή χλαπαταγή. Διότι οι σύμβουλοι είναι για να συμβουλεύουν σωστά τον πρωθυπουργό και όχι για να τον οδη- γούν σε παγίδες από τις οποίες δυσκολεύεται να βγει. Βέβαια, την απόφαση την παίρνει ο ίδιος ο πρωθυπουργός, έχοντας ακούσει τους συμβούλους. Μην περιμένετε, όμως, από έναν αστό πολιτικό όπως ο Σαμαράς να πάρει πάνω του την ευθύνη. Σε κάποιους από το επιτελείο του θα τη μεταβιβάσει, θα τους καρατομήσει και θα φροντίσει αυτό να γίνει γνωστό, με τη γνωστή μέθοδο των διαρροών. Ετσι παίζεται το παιχνίδι.
ΥΓ: Εκείνος που μάλλον δεν κινδυνεύει είναι ο περιβόητος Χρύσανθος Λαζαρίδης, ο οποίος –ενόσω ακόμη ο Σαμαράς έπαιζε το παιχνίδι του σκληρού– εμφανίστηκε στα «Νέα» να δηλώνει με νόημα: «Νομίζω ότι από αυτή την ιστορία βγαίνουμε όλοι σοφότεροι» (ίχνη αυτοκριτικής), ενώ περιέγραψε ακριβώς αυτό που έγινε τη Δευτέρα, με την απόφαση του προέδρου του ΣτΕ και τις προτάσεις που έκανε στους συνεταίρους του ο Σαμαράς. Τη συγκεκριμένη δήλωση ο Λαζαρίδης την έκανε Παρασκευή. Δηλαδή, τρεις μέρες πριν την τελική λύση!
♦ Γελοίος
Και τι να πεις για τον Στουρνάρα, που έχει πλέον και πολιτικές φιλοδοξίες, ο οποίος έσπευσε να στείλει επιστολή στην «Εισαγγελέα Διαφθοράς» Ελένη Ράικου, «με την οποία ζητείται η διερεύνηση της τυχόν τέλεσης ποινικών αδικημάτων ως προς την προμήθεια εξοπλισμού, τις αναθέσεις παραγωγών και τις συμβάσεις έργου για παροχή υπηρεσιών δημοσιογραφικών και άλλων»! Ενα χρόνο είναι υπουργός Οικονομικών, τώρα ξαφνικά θυμήθηκε να ζητήσει εισαγγελική έρευνα στην ΕΡΤ; Και γιατί μόνο στην ΕΡΤ και όχι σε όλους τους δημόσιους φορείς; Αν είχε κάνει αυτή την κίνηση πριν από λίγο καιρό και αν είχαν βάλει τη Ράικου να «βρει» κάτι (που δε θ’ αφορούσε τους σημερινούς κυβερνώντες, αλλά τους προηγούμενους), θα είχαν ίσως κάποιο προπαγανδιστικό επιχείρημα. Εκ των υστέρων, όμως, καθίστανται καταγέλαστοι και προκαλούν οργή.
♦ Χωρίς αρχές, χωρίς όρια
Μέχρι πού μπορεί να φτάσει ο χωρίς αρχές πολιτικός τυχοδιωκτισμός και ο λαϊκίστικος αμοραλισμός; Ο ΣΥΡΙΖΑ και η ηγετική του ομάδα αποδεικνύουν ότι δεν έχουν κανένα όριο. Οτι είναι ικανοί για όλα. «Ακόμα και η αγαπημένη σας κ. Μέρκελ αρνήθηκε να ταυτιστεί μαζί σας». Το είπε ο Τσίπρας από την εξέδρα της πλατείας Συντάγματος, το βράδυ της περασμένης Δευτέρας, λίγες ώρες μετά τη δημοσίευση της απόλυτης στήριξης της Μέρκελ προς τον Σαμαρά (τον οποίο μάλιστα κάλεσε σε φιέστα που οργάνωσε στη Γερμανία, μαζί με τον Ολάντ, τον Λέτα και άλλους ηγέτες ιμπεριαλιστικών κρατών) και του Σόιμπλε προς τον Στουρνάρα (ο Σόιμπλε ανακοίνωσε, μάλιστα, πως έρχεται οσονούπω στην Αθήνα).
Γιατί, όμως, ο Τσίπρας και το επιτελείο του θεώρησαν πρέπον να πουν κι αυτό το ψέμα, αυτή τη μπούρδα; Δεν είναι αυτοί που κατηγορούν τον Σαμαρά ως δούλο της Μέρκελ, η οποία τον κρατάει στο χέρι με τις λίστες της Siemens; Τι προσφέρει αυτό το ψέμα για εγκατάλειψη του Σαμαρά από τη Μέρκελ; Το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι μια τοξική ντόπα στους οπαδούς του ΣΥΡΙΖΑ, ότι οσονούπω το κόμμα τους θα βρεθεί στην εξουσία, γιατί τον Σαμαρά τον εγκατέλειψε και η Μέρκελ. Θα 'πρεπε, όμως, αυτό να ενδιαφέρει τον ελληνικό λαό; Σύμφωνα με τη λογική του ΣΥΡΙΖΑ ναι, γιατί ο δρόμος προς την κυβερνητική εξουσία περνάει (και) από την έγκριση του Βερολίνου. Γι' αυτό ο Τσίπρας έβαλε λυτούς και δεμένους για να του κλείσουν μια συνάντηση με τον Σόιμπλε. Αυτή την ξενόδουλη και ευρωλιγούρικη λογική θέλουν να καλλιεργήσουν στους οπαδούς του ΣΥΡΙΖΑ. Οτι αυτοί είναι καλύτεροι διαχειριστές κι αυτό αρχίζουν και το βλέπουν και οι πολιτικές ηγεσίες στις ιμπεριαλιστικές πρωτεύουσες.
♦ Οχι Γιάννης, Γιαννάκης
«Ούτε η αποφασιστική επαναδιαπραγμάτευση του μνημονίου, ούτε η αναμονή της μακρινής "λαϊκής εξουσίας", αποτελούν λύση. Η λύση βρίσκεται στην πάλη για να έρθουν τώρα οι εργαζόμενοι και ο λαός στο τιμόνι, να γίνει πράξη ένας άλλος δρόμος έξω από το ευρώ και την ΕΕ, με διαγραφή του χρέους, εθνικοποιήσεις τραπεζών και μεγάλων επιχειρήσεων, εργατικό – λαϊκό έλεγχο παντού, σε ρήξη με την καπιταλιστική βαρβαρότητα σε μια σύγχρονη σοσιαλιστική προοπτική». Το απόσπασμα είναι από ανακοίνωση της ΑΝΤΑΡΣΥΑ, που μοιραζόταν στον περίβολο του κατειλημμένου κτιρίου της ΝΕΤ.
Τι ακριβώς θέλουν να πουν οι ποιητές; Κατηγορούν τον Περισσό ότι με τη «λαϊκή εξουσία» προτείνει μια μακρινή λύση που δεν δίνει απάντηση στο σήμερα. Την ίδια στιγμή αντιπροτείνουν αγώνα «για να έρθουν τώρα οι εργαζόμενοι και ο λαός στο τιμόνι» και να υλοποιήσουν τα υπόλοιπα (έξοδος από το ευρώ κλπ.). Πώς ακριβώς θα έρθουν «τώρα οι εργαζόμενοι και ο λαός στο τιμόνι», για να υλοποιήσουν ένα τόσο φιλόδοξο πρόγραμμα; Αφού αυτό δε θα είναι «λαϊκή εξουσία» (εξουσία-απότοκος επανάστασης, δηλαδή), τι θα είναι; Μια κυβέρνηση στα αστικά πλαίσια, προφανώς. Τότε γιατί κατηγορούν τον Αλαβάνο ή τον Ρούσση και μερικούς άλλους ΑΝΤΑΡΣΥΑδες που θέτουν ευθέως αίτημα κυβέρνησης;
♦ Δεν κρατιόταν
Δεν κρατιόταν ο Στουρνάρας μετά τη δήλωση στήριξης της συγκυβέρνησης από τον Σόιμπλε. Πρώτα έστειλε non paper με σύνδεσμο σε γερμανική ιστοσελίδα, η οποία φιλοξενούσε τη δήλωση Σόιμπλε. Αμέσως παρήγγειλε και μετάφραση και αργότερα έστειλε «άτυπη ενημέρωση» η οποία περιλάμβανε μεταφρασμένη τη δήλωση Σόιμπλε. Εκείνο που έκανε τον Στουρνάρα να καμαρώνει σα γύφτικο σκεπάρνι ήταν το εξής απόσπασμα από τη δήλωση Σόιμπλε: «Είχα κατά το Σαββατοκύριακο συμφωνήσει με τον φίλο και συνάδελφό μου Γ. Στουρνάρα, ότι μαζί με την συνεπή συνέχιση εφαρμογής του προγράμματος, θα πρέπει να έχουμε ως προτεραιότητα να ενισχύσουμε τις συνθήκες που θα ευνοήσουν την ανάπτυξη και θα καταπολεμήσουν τόσο την ανεργία, όσο και τη νεανική ανεργία. Με προσκάλεσε στην Αθήνα, προκειμένου να συζητήσουμε μαζί το πως θα μεταφέρουμε σύντομα την εμπειρία από την διμερή πρωτοβουλία με την Ισπανία, για την ενίσχυση των μικρών και μεσαίων επιχειρήσεων και αυτές με τη σειρά τους να δημιουργήσουν θέσεις εργασίας, όπως θα ήταν για παράδειγμα η με ταχείες διαδικασίες ίδρυση αναπτυξιακής τράπεζας στην Ελλάδα. Θα συζητήσουμε κατά τη διάρκεια του Eurogroup και του Ecofin την Πέμπτη και την Παρασκευή στο Λουξεμβούργο τις λεπτομέρειες».
► Ξεμπρόστιασμα
«Πιέσεις, απειλές, εκβιασμούς, σενάρια και μυθεύματα περί του τι ήξεραν οι αρχηγοί, τι δεν ήξεραν, τι ειπώθηκε, μπάστα!», αναφώνησε ο Βενιζέλος στη Βουλή, λίγο πριν αναχωρήσει για μονοήμερη επίσκεψη στο Παρίσι. Την οργή του για την αποκάλυψη της μυστικής συνάντησής τους με τον Σαμαρά στη Μουρούζη, που έγινε με διαρροή από το Μαξίμου, εξέφραζε μέσω έμπιστων στελεχών της ΔΗΜΑΡ ο Κουβέλης.
Προσπάθησαν να ξεπεράσουν το ζήτημα της μυστικής συνάντησης και της πλήρους ενημέρωσης από τον Σαμαρά για τις προθέσεις του με καταγγελίες για σπάσιμο της «μπέσας» από τη ΝΔ. Το ότι βρέθηκαν εκτεθειμένοι και έναντι των στελεχών τους, στα οποία δεν αποκάλυψαν τη μυστική συνάντηση της Μουρούζη, δεν μας ενδιαφέρει. Εκείνο που έχει σημασία είναι ότι αποδείχτηκε για μια ακόμη φορά πως πρόκειται για αδίστακτους μηχανορράφους του παρασκήνιου, που ενδιαφέρονται μόνο για τη θέση τους στον εξουσιαστικό αστερισμό του αστικού συστήματος. Στην αρχή μυξόκλαιγαν και παρίσταναν τους ανενημέρωτους. Οταν είδαν ότι ο Σαμαράς την πάτησε, τότε μόνο σήκωσαν τους τόνους.