Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελά, πατέρα; Γιατί άρχισαν ξανά οι μπίζνες με τη Siemens! O Boρίδης χαμογελά τρισευτυχισμένος, ο Μαγκριώτης βαράει παλαμάκια και ο Τσίτουρας της «Αττικό Μετρό ΑΕ» μόλις έχει υπογράψει τη σύμβαση με τα στελέχη της Siemens, ύψους 41,5 εκατ. ευρώ, για τη συνέχιση των έργων που είχε αναλάβει το γερμανικό μονοπώλιο και πάγωσαν μετά το ξέσπασμα του σκανδάλου. Πλέον, η Siemens όχι μόνο δε θα λαδώνει για να παίρνει δουλειές, αλλά θα αναπτύξει και… πρόγραμμα κατά του λαδώματος. Το Μετρό, βέβαια, το έχει μονοπωλήσει. Δεν μπορεί να μπει άλλη εταιρία στα συστήματα σηματοδότησης και ελέγχου της κίνησης. Αυτά, όμως, είναι ψιλά γράμματα. Σημασία έχει που ξανάρχισαν οι μπίζνες.
♦ Κρυφός πόθος
Ρωτήθηκε ο Παπαδήμος από τους Financial Times: «Είστε διατεθειμένος να συνεχίσετε και μετά τις εκλογές εάν επιλεγείτε ως πρωθυπουργός;». Και απάντησε αποκαλυπτικότατα: «Δεν θα ήταν σωστό να γνωστοποιήσω προεκλογικά τέτοιες προτιμήσεις. Δεν θέλω να εμπλακώ στην προεκλογική συζήτηση».
Ποιον θα ενοχλούσε αν, για παράδειγμα, έλεγε ότι εγώ τελείωσα το έργο μου και δεν προτίθεμαι να συνεχίσω ως πρωθυπουργός; Κανέναν. Μια τέτοια δήλωση δε θα μπορούσε να θεωρηθεί εμπλοκή στην προεκλογική αντιπαράθεση των κομμάτων. Μόνο η αντίθετη δήλωση (δηλαδή ότι αν του ζητηθεί προτίθεται να συνεχίσει ως πρωθυπουργός μιας μετεκλογικής συγκυβέρνησης) θα μπορούσε να θεωρηθεί εμπλοκή από τη μεριά της ΝΔ που διακηρύσσει ότι κυνηγά την αυτοδυναμία. Επομένως, με την άρνησή του να δηλώσει οτιδήποτε, ο Παπαδήμος επιβεβαίωσε, εμμέσως πλην σαφώς, ότι επιθυμεί τρελά να συνεχίσει να είναι πρωθυπουργός. Οπως επιθυμούν και τ’ αφεντικά του του γερμανογαλλικού άξονα.
♦ Ρε, ουστ
Στην ίδια συνέντευξη ο Παπαδήμος θυμήθηκε τη «μεγάλη σιωπηλή πλειοψηφία» που «δεν είναι ο κόσμος που διαδηλώνει στους δρόμους» και μίλησε για λογαριασμό της. Αυτή η «μεγάλη σιωπηλή πλειοψηφία», της οποίας τις απόψεις ο Παπαδήμος πληροφορήθηκε με κάποιον μεταφυσικό τρόπο, «κατανοεί ότι η σταθερότητα των τιμών που συνεπάγεται η ευρωπαϊκή νομισματική ένωση και η δημοσιονομική πειθαρχία που απαιτεί για τη χώρα έχει οφέλη για την ίδια και καταλαβαίνει πως η διαδικασία προσαρμογής θα είναι πιο αποτελεσματική εντός του ευρώ κι όχι εκτός».
Στις 12 Φλεβάρη, στις διαδηλώσεις ενάντια στο Μνημόνιο-2, που έγιναν σε όλη την Ελλάδα, πρέπει να πήραν μέρος ένα εκατομμύριο άνθρωποι. Αυτούς τους ανθρώπους, που κανένας δεν θα διανοούνταν να ονομάσει μειοψηφία, έρχεται και βρίζει ο Παπαδήμιος, ο υπάλληλος της Μέρκελ και του Σαρκοζί, που εγκαταλείπει το προσωπείο του «ουδέτερου καθηγητή» και μας δείχνει το αποκρουστικό πρόσωπο του πολιτικού-υπάλληλου της κεφαλαιοκρατίας.
♦ Καπνός παραλλαγής
Και… λογοτέχνης μας προέκυψε ο Κ. Σκανδαλίδης. Και το βιβλίο του, με τον πιασάρικο τίτλο «Οι Ελληνες Τετράδια Πατριδογνωσίας» παρουσιάστηκε… όλως τυχαίως στην έναρξη της προεκλογικής περιόδου. Ενας κι ένας και οι παρουσιαστές: Μπαμπινιώτης, Βασιλικός, Γεωργουσόπουλος, με συντονιστή τον Χατζηνικολάου.
Εμείς, επειδή δεν μπορούμε να συντονιστούμε με τις υψιπετείς σκέψεις του Σκανδαλίδη (τρομάρα του!), θα θέλαμε να τον ρωτήσουμε μερικά πιο πεζά πράγματα (πέρα από εκείνα που ρωτάει τους κυβερνώντες και συγκυβερνώντες κάθε εργαζόμενος): Εκείνον τον υπάλληλο, για τον οποίο έγραφε η «Κόντρα» στο προηγούμενο φύλλο, θα τον τοποθετήσει στη θέση που αποφάσισε το ειδικό υπηρεσιακό συμβούλιο ή θα συνεχίσει να γράφει στα παλιά του τα παπούτσια και το ΣτΕ και τον Συνήγορο του Πολίτη και τη νομιμότητα; Εκείνον τον απατεώνα, τον Φλαούνα, που επί τόσα χρόνια πληρωνόταν ως υπάλληλος του υπουργείου Γεωργίας, ενώ ήταν καναλάρχης στη Μεσσηνία (το σκάνδαλο απεκάλυψε η εφημερίδα μας), θα τον στείλει στον εισαγγελέα, όπως ομόφωνα έχει εισηγηθεί το Νομικό Συμβούλιο του Κράτους, ή θα εξακολουθήσει να κρατάει το φάκελο στο συρτάρι του, όπως έκαναν και οι προκάτοχοί του στο κτίριο της Αχαρνών;
♦ Βρόμικη προπαγάνδα
Ακόμη και οι πλέον αφελείς έχουν καταλάβει ότι δεν είναι τυχαίες οι αποκαλύψεις για κάποιους λαδιάρηδες υπάλληλους που συλλαμβάνονται. Ξαφνικά, λίγο πριν τις εκλογές, με το πολιτικό σύστημα απαξιωμένο, θυμήθηκαν να ξηλώσουν κάποια κυκλώματα στο ΙΚΑ. Και βέβαια, δεν έχουμε καμιά διάθεση να υπερασπιστούμε ανθρώπους που είχαν στήσει κυκλώματα και απομυζούσαν το ΙΚΑ. Δεν είμαστε και διατεθειμένοι, όμως, να φάμε το παραμύθι που τόσο όμορφα πλέκουν τα αστικά μέσα μαζικής παραπληροφόρησης. Οσα και να άρπαξαν οι λαδιάρηδες υπάλληλοι, δεν φτάνουν ούτε στο ένα εκατοστό αυτών που κλάπηκαν από το ΙΚΑ με το «κούρεμα» των κρατικών ομολόγων. Για να μη μιλήσουμε για την πολύχρονη καταλήστευση των αποθεματικών από κυβερνήσεις και καπιταλιστές, για την εισφοροκλοπή και την εισφοροδιαφυγή που συνεχίζονται και επιβραβεύονται με συνεχείς χαριστικές ρυθμίσεις κ.λπ. κ.λπ.
Από την άλλη, η ιστορία με τους υπάλληλους του υπουργείου Ανάπτυξης που, όπως λέγεται, πιάστηκαν με τη μίζα στα χέρια, μετά από καταγγελία μεγαλοξενοδόχων, βρομάει. Το αν τα πήραν ή όχι θα φανεί και δεν μας πέφτει λόγος. Αν τα πήραν ας πάνε φυλακή. Οχι, όμως, να βγαίνουν και αθώες περιστερές οι ξενοδόχοι και άλλοι καπιταλιστές που νέμονται τις κρατικές επιχορηγήσεις των διάφορων «αναπτυξιακών» νόμων. Οταν μιλάνε για μίζες εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, δεν πρόκειται για το λεγόμενο «γρηγορόσημο», που δίνεις στον υπάλληλο για να διεκπεραιώσει γρήγορα μια υπόθεση. Σ’ αυτή την περίπτωση τα λεφτά είναι χαμηλά. Μιλάμε για μίζες που πέφτουν για να καλυφθούν παρανομίες. Μιλάμε για υπερτιμολογήσεις, μέσω των οποίων οι καπιταλιστές καταληστεύουν τον κρατικό κορβανά. Γι’ αυτό και παζαρεύουν τόσο μεγάλες μίζες με υπάλληλους που βρίσκονται σε πόστα. Συχνά, δε, αυτοί οι υπάλληλοι είναι δικτυωμένοι με τις πολιτικές ηγεσίες. Θυμηθείτε μόνο την περίπτωση Παυλίδη, που δεν ήταν παρά η κορυφή του παγόβουνου.
♦ Αριθμητική Γ’ Δημοτικού
Ας κάνουμε και εμείς τους υπολογισμούς μας για τους ψηφίσαντες στην κακοσχεδιασμένη εκλογική φιέστα του Μπένι και του ΠΑΣΟΚ. Δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις, αρκούν γνώσεις αριθμητικής Γ’ Δημοτικού. Στην Πανόρμου είχαν στηθεί έξι κάλπες και εκεί πήγε και ψήφισε το βαρύ πυροβολικό του ΠΑΣΟΚ (όλα τα πρωτοκλασάτα στελέχη). Από κοντά και όλοι οι σφουγγοκωλάριοι. Σ’ αυτά τα τμήματα, λοιπόν, ψήφισαν γύρω στους 1.300 ενώ το 2007 είχαν ψηφίσει γύρω στους 6.500. Μιλάμε δηλαδή για το ένα πέμπτο. Με μια απλή αναγωγή στο σύνολο, αυτοί που ψήφισαν δεν έφτασαν με τίποτα τους 150.000. Ειδικά αν σκεφτού-με ότι στις άλλες περιοχές η εικόνα ήταν περισσότερο απογοητευτική.
♦ Οποία πρωτοτυπία
Σιγά που δεν θα ανακάλυπτε ο Περισσός «οργανωμένο σχέδιο» ΚΑΙ πίσω από τα επεισόδια του ΟΑΚΑ. «Πολύ καλά οργανωμένη επιχείρηση», «καλά εξοπλισμένες ομάδες», «σκηνικό μάχης με συγκεκριμένες κινήσεις». Οι μολότοφ, οι φωτοβολίδες και τα σφυριά βαφτίστηκαν «βαρύς οπλισμός» (τι είδους οπλισμός είναι οι όλμοι, τα πολυβόλα, τα κανόνια;). Κατά τον «Ριζοσπάστη», από κεντρικό πολιτικό άρθρο του οποίου προέρχονται οι εντός εισαγωγικών λέξεις, στο ΟΑΚΑ έγιναν «πρόβες για χτυπήματα ενάντια στο κίνημα»!
Ετσι, με τη συνήθη προβοκατορολογία, καθάρισαν με ένα ακόμη κοινωνικό φαινόμενο.
♦ Τραπεζίτης… σοσιαλιστής
Δεν τα πάει και τόσο καλά ο… σύντροφος Χριστόφιας με την κυβέρνησή του. Οι διαφωνίες είναι τόσο πολλές (κρίση γαρ) που την περασμένη Δευτέρα αναγκάστηκε να κάνει ανασχηματισμό και μάλιστα σε βασικά υπουργεία (Οικονομικών και Εμπορίου). Και ποιον έβαλε στο υπουργείο Οικονομικών; Τον… Παπαδήμο της Κύπρου. Το όνομά του είναι Βάσος Σιαρλής και επί σειρά ετών ήταν κορυφαίο στέλεχος της Τράπεζας Κύπρου. Ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση. Πάντως, ούτε από Περισσό μεριά ακούσαμε κανένα σχόλιο ούτε από Κουμουνδούρου μεριά.
♦ Του κλώτσου και του μπάτσου
Δε λέει να κάτσει στ’ αυγά του ο Χρυσοχοΐδης. Μέσα του είναι πεπεισμένος ότι έπρεπε να γίνει αρχηγός του ΠΑΣΟΚ και δεν έγινε επειδή συνωμότησε το σύμπαν εναντίον του. Αντί, λοιπόν, ν’ ασχοληθεί με τους αγαπημένους του μπάτσους και να λουφάξει, μπας και καταφέρει να ξαναβγεί βουλευτής, εμφανίζεται με αρχηγικές δηλώσεις, αξιοποιώντας κάποια «κονέ» που δημιούργησε όταν ήταν υπουργός Ανάπτυξης, πριν τον διώξει πυξ-λαξ ο Παπαδήμος, κατ’ απαίτηση της γερμανικής κυβέρνησης (βγήκε, βλέπετε, και απάντησε απαξιωτικά στις επίσης απαξιωτικές δηλώσεις Ρέσλερ). Την ώρα, λοιπόν, που οι εκλογές έχουν «κλειδώσει» (παίζουν ανάμεσα σε δυο-τρεις Κυριακές), την ώρα που ο Βενιζέλος βάζει το ΠΑΣΟΚ σε εκλογική τροχιά και μιλάει για πρωτιά (τι άλλο να πει κι αυτός;), ο Χρυσοχοΐδης εμφανίζεται με δηλώσεις στη «Χαντελσμπλατ» να χαρακτηρίζει τις εκλογές «περιπέτεια» και να προτείνει να παραταθεί η θητεία της κυβέρνησης Παπαδήμου για ένα χρόνο! Εντάξει, δίνει εξετάσεις νομιμοφροσύνης στους Γερμανούς, αλλά γελοιοποιείται στην Ελλάδα. Λέτε να μην το καταλαβαίνει;
♦ Μούγκα ο… καθηγητής
Θα πληροφορηθήκατε ασφαλώς τις προβλέψεις για την πορεία της ελληνικής οικονομίας που περιλαμβάνονται στην έκθεση της Τράπεζας της Ελλάδος για τη νομισματική πολιτική, την οποία ο Προβόπουλος παρέδωσε την περασμένη Δευτέρα, με όλες τις προβλεπόμενες τιμές, στον Πετσάλνικο. Η πρόβλεψη της ΤτΕ μιλά για ύφεση 4,5% το 2012 και επίσης ύφεση 0,5% το 2013.
Φυσικά, και αυτές οι προβλέψεις θα αναθεωρηθούν προς τα κάτω μετά από μερικούς μήνες (όπως γίνεται παγίως, ιδιαίτερα τα τελευταία χρόνια), όμως εμείς άλλο θέλαμε να σημειώσουμε. Μήπως θυμάται κανείς τις «προβλέψεις» του πρωθυπουργεύοντος «κυρίου καθηγητή», πριν από λίγο καιρό; Λιγότερο από 4% η ύφεση το 2012 και ανάπτυξη το 2013.
Με τα μούτρα στα λεγόμενα social media έχουν πέσει οι αστοί πολιτικοί, αλλά αυτά ενίοτε εκδικούνται…