♦ Το κτήνος και ο άνθρωπος…
Η φωτογραφία τραβήχτηκε το μεσημέρι της περασμένης Τρίτης (1.3.2011) στη Βασ. Σοφίας, έξω από τη Βουλή. Ενας αποκτηνωμένος ΜΑΤάς προσπαθεί να «συνομιλήσει» γρυλίζοντας με τον διάσημο συγγραφέα Βασίλη Αλεξάκη. Λίγο πριν, ο Αλεξάκης και μέλη της Πρωτοβουλίας Αλληλεγγύης στους 300 μετανάστες απεργούς πείνας δέχτηκαν επίθεση από ΜΑΤάδες, που σπρώχνοντας με τις ασπίδες και με κλοτσιές στα μουλωχτά τους ανάγκασαν να κατέβουν από το πεζοδρόμιο στο δρόμο. Για να περνάνε οι τσολιάδες, όπως είπε ο επικεφαλής τους. Ο Αλεξάκης προσπάθησε –με ενθουσιασμό εφήβου– να κρατήσει κι αυτός άμυνα, όμως ο συσχετισμός ήταν δυσμενής.Δεν σεβάστηκαν όχι την ιδιότητά του (σιγά μη ξέρουν τα ανθρωποειδή ποιος είναι), αλλά ούτε τα άσπρα του μαλλιά. Δείτε το ύφος του ΜΑΤά. Ούτε που καταλαβαίνει τι του λέει ο συγγραφέας.Λάμπει από… εξυπνάδα το μάτι του.
♦ Σαν τσάτσος
Σε αντίθεση με τον Βασίλη Αλεξάκη, που στέκεται αταλάντευτα στο πλευρό των 300 απεργών πείνας μεταναστών, ένας άλλος Ελληνας του Παρισιού, της ίδιας γενιάς, συμπεριφέρθηκε σαν κοινός τσάτσος όταν φοιτητές και φοιτήτριες «έκραξαν» τον Πάγκαλο. Αναφερόμαστε στον σκηνοθέτη Κώστα Γαβρά, του οποίου ο Πάγκαλος μάλλον ήταν προσωπικός προσκεκλημένος (ίσως και παλιός φίλος, από τα χρόνια που ο Πάγκαλος έφτιαχνε πατσές στο Παρίσι). Αναρωτήθηκε ο κ. Γαβράς, κατά πόσο είναι δημοκρατικό να απαιτεί μια ομάδα αποχώρηση ενός εκλεγμένου από τον ελληνικό λαό ανθρώπου, ο οποίος ήρθε να παρακολουθήσει μια πολιτιστική εκδήλωση! Οποία αθωότης. Ο Πάγκαλος με τη φασιστική συμπεριφορά, ο Πάγκαλος με το στόμα-βόθρο έχει εξαγνιστεί στη συνείδηση του «προοδευτικού διανοούμενου», επειδή είναι εκλεγμένος! Τίποτα δεν έχει ακούσει ο κ. Γαβράς για τη λειτουργία της πάλης των τάξεων; Ούτε για τη λειτουργία της αγοράς του δήμου στην αρχαία Αθήνα;
♦ Ασύστολα ψεύδη
Την περασμένη Δευτέρα, ο Γ. Παπακωνσταντίνου συναντήθηκε με εκπροσώπους των ΑμΕΑ και τους «διαβεβαίωσε» ότι δεν θα υπάρξει καμιά περικοπή των επιδομάτων που παίρνουν. Τι γράφει, όμως, και το φρεσκο-επικαιροποιημένο Μνημόνιο; Οτι η κυβέρνηση δεσμεύεται να επαναξιολογήσει όλα τα κοινωνικά επιδόματα, τα οποία θα πρέπει να χορηγούνται με εισοδηματικά κριτήρια. Και βέβαια, στα κοινωνικά επιδόματα συμπεριλαμβάνονται και τα επιδόματα προς τα ΑμΕΑ. Ο Παπακωνσταντίνου δεν είχε κανένα πρόβλημα να ψευστεί ασύστολα και προς αυτούς. Ο τυπάκος αυτός, με τη συμπεριφορά σιγανοπαπαδιάς, δεν είχε διστάσει να πει πως αν χρειαστεί να παρθούν νέα μέτρα, αυτός θα παραιτηθεί, γιατί θα σημαίνει πως έχει αποτύχει. Εκτοτε, τα νέα «πακέτα» έρχονται το ένα μετά το άλλο, αυτός όμως παραμένει ακλόνητος στη θέση του και μόνο ως αποδιοπομπαίος τράγος μπορεί να φύγει (αν ο Παπανδρέου κρίνει ότι αυτό μπορεί να τον βοηθήσει προπαγανδιστικά).
♦ Τι ψάχνει ο εισαγγελέας;
Προκαταρκτική εξέταση διέταξε ο εισαγγελέας Εφετών Αθήνας, μετά από δημοσιεύματα εφημερίδων, σύμφωνα με τα οποία κάποιοι κερδοσκόπησαν στο Χρηματιστήριο, κατά τη διάρκεια των εμπιστευτικών (υποτίθεται) συζητήσεων μεταξύ Εθνικής και Alpha Bank για το ενδεχόμενο συγχώνευσής τους με απορρόφηση της δεύτερης από την πρώτη.
Φυσικά, ο εισαγγελέας δεν πρόκειται να βγάλει τίποτα και ο φάκελος θα πάει στο αρχείο, χωρίς να ασκηθούν διώξεις. Για τα μάτια έγινε η κίνηση του εισαγγελικού προϊστάμενου. Ομως, καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει. Κι απ’ ό,τι φαίνεται, στην Αθήνα παίχτηκε χοντρότερος τζόγος απ’ ό,τι στη Νέα Υόρκη. Τρεις μέρες κράτησαν οι εμπιστευτικές (υποτίθεται) διαπραγματεύσεις, μέχρι να ανακοινωθεί επίσημα η πρόταση της ΕΤΕ, την οποία απέρριψε το ΔΣ της Alpha Bank. Στη διάρκεια αυτού του τριήμερου, η μετοχή της Alpha Bank αυξήθηκε κατά 33% και της ΕΤΕ κατά 18%. Την πρώτη, δε, μέρα που οι μετοχές μπήκαν ξανά στο ταμπλό, μετά την προσωρινή αναστολή της διαπραγμάτευσής τους, ο όγκος των συναλλαγών ήταν υπερτριπλάσιος για την ΕΤΕ και υπερτετραπλάσιος για την Alpha Bank. Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια, μ’ άλλα λόγια, αλλά ο εισαγγελέας δεν θα το βρει!
ΥΓ: Ο Παπακωνσταντίνου θα δώσει εξηγήσεις για ποιο λόγο έσπευσε να εκδώσει επίσημη, πανηγυρική ανακοίνωση υπέρ της πρότασης της Εθνικής, η οποία τελικά απορρίφθηκε ομόφωνα από την Alpha Bank;
♦ Στην ούγια να γράφει Μάνος
Ενα από τα καλά πολιτικά ανέκδοτα είνα το «το κόμμα του κ. Μάνου». Κι ένα άλλο είναι το «τα τέσσερα κόμματα που στηρίζουν την παράταξη Καμίνη στο Δήμο Αθήνας, το ΠΑΣΟΚ, οι Οικολόγοι, η ΔΗΑΡΙ και η “Δράση” του κ. Μάνου». Από πού κι ως πού κόμμα μια παρέα νεοφιλελεύθερων, που δεν γεμίζουν ούτε καφέ στο Κολωνάκι; Κι όμως, ένα μέλος αυτής της παρέας έχει τοποθετηθεί αντιδήμαρχος και αναβαθμίζεται παίρνοντας περισσότερες αρμοδιότητες, μετά την παραίτηση δύο άλλων αντιδημάρχων. Το ίδιο αναβαθμίζεται κι ένα άλλο μέλος της νεοφιλελεύθερης παρέας.
Αλλά δεν είναι μόνο οι νεοφιλελεύθεροι που παίρνουν πόστα από τον Καμίνη. Είναι και η παρέα του Κουβέλη. Πόστο αντιδημάρχου πήρε και η Φιλίνη, ενώ η Παπαχελά, που είχε παραιτηθεί λόγω της κρίσης με τους μετανάστες απεργούς πείνας, ανακάλεσε την παραίτησή της, ο Καμίνης ανακάλεσε την αποδοχή και της έδωσε μερικές αρμοδιότητες ακόμα.
Ολα τούτα αποδεικνύουν πως στον κόσμο της αστικής πολιτικής δεν υπάρχουν ιδεολογίες. Υπάρχουν μόνο μπίζνες.
♦ Γιατί τους δανείζουν;
Καταχρεωμένα στις τράπεζες είναι τα δυο κόμματα εξουσίας, ΠΑΣΟΚ και ΝΔ, ακόμα και σύμφωνα με τους μαϊμουδισμένους προϋπολογισμούς τους. Μόνο το 2010 οι τράπεζες δάνεισαν με 40 εκατ. το ΠΑΣΟΚ και με 25 τη ΝΔ! Κι αυτό όταν τα χρέη των δυο κομμάτων ξεπερνούν τα 250 εκατ. ευρώ! Είναι δυνατόν να δανείζεις έναν καταχρεωμένο; Ναι, αν αυτός είναι κόμμα εξουσίας, που «χρωστάει» στους τραπεζίτες. Ολα έχουν την τιμή τους στο άγιο σύστημα της ελεύθερης οικονομίας.
♦ Γελοιότητες
Το κουσούρι δεν κόβεται και ο Πέτρος Τατούλης δεν θα μπορούσε ν’ αποτελέσει εξαίρεση. Του έχει λείψει η δημοσιότητα, αντιμετωπίζει με κόμπλεξ το ρόλο του περιφερειάρχη (όνειρό του είναι να ξαναγίνει υπουργός, έστω του ΠΑΣΟΚ), οπότε ψάχνει τρόπους για να βγει λίγο στη δημοσιότητα. Το τελευταίο που σκαρφίστηκε είναι μια απόφαση-ψήφισμα του περιφερειακού συμβούλιο Πελοποννήσου υπέρ της… ευνομίας. «Ολοι ανεξαιρέτως οι πολίτες θα σέβονται τους νόμους του ελληνικού κράτους και η Περιφέρειά μας θα γίνει υπόδειγμα ελληνικής Περιφέρειας ως προς την εφαρμογή της ευρωπαϊκής νομοθεσίας», αναφέρει εισαγωγικά το ψήφισμα και κάνει κάθε πικραμένο να γελάει. Στη συνέχεια, «δηλώνει απερίφραστα ότι: Οι καταλήψεις δημόσιων χώρων αντίκεινται στους νόμους του κράτους» και ξεκαθαρίζει ότι «στέκεται ενάντια σε: Οσες έκνομες συμπεριφορές, οι οποίες, με το πρόσχημα της μεγάλης κοινωνικής ευαισθησίας των ατόμων που τις υιοθετούν, επιτείνουν το αίσθημα της ανασφάλειας που γεννά για τους πολίτες η κατάλυση του κράτους δικαίου, ως ακρογωνιαίου λίθου του δημοκρατικού μας πολιτεύματος και ως ύψιστης προϋπόθεσης της οιασδήποτε αναπτυξιακής μας προοπτικής». Και καταλήγει με την απόφαση ότι «στην Περιφέρεια Πελοποννήσου είναι μη επιθυμητές οι παράνομες καταλήψεις δημοσίων κτιρίων, οι οποίες δεν αποτελούν σε καμία περίπτωση τρόπο αντίδρασης στα κακώς κείμενα και δεν εκφράζουν επί της ουσίας κανέναν αντισυμβατικό συμβολισμό, αλλά αντίθετα εκπορεύονται από αναχρονιστικές, αυτοκαταστροφικές και μηδενιστικές ιδεοληψίες, τελούν στην υπηρεσία εξυπηρέτησης προσωπικών και ιδιοτελών στρατηγικών και ξεδιπλώνονται εις βάρος της νέας προοπτικής που η νέα Περιφέρεια μαζί με τη συντριπτική πλειοψηφία των Πελοποννήσιων πολιτών είναι αποφασισμένη να ανοίξει».
Επειδή εμάς μας πέφτει λίγο μακριά, δεν του κάνετε μια κατάληψη, ρε παιδιά, να γελάσουμε λίγο;
♦ Το συνηθίσαμε;
Πριν από δυο χρόνια, μοτοσυκλετιστές της ομάδας «Δέλτα» είχαν επιτεθεί στη διαδήλωση για την επέτειο της δολοφονίας του Μιχάλη Γρηγορόπουλου. Χτύπησαν το μπλοκ του ΕΕΚ στο Σύνταγμα και τραυμάτισαν σοβαρά μια διαδηλώτρια. Ο Χρυσοχοΐδης, τότε υπουργός Μπάτσων και Καταστολής, είχε διαψεύσει το γεγονός και υποκριτικά είχε διατάξει «να γίνει έρευνα». Εκτοτε, έχουμε δει πολλές φορές αυτά τα καθάρματα να συμπεριφέρονται σαν πληρωμένοι φονιάδες, επιτιθέμενοι με τις μοτοσικλέτες σε διαδηλωτές. Φαίνεται πως το ‘χουμε συνηθίσει, αν κρίνουμε από όσα συνέβησαν πάλι στο Σύνταγμα, κατά την απεργιακή συγκέντρωση της 23ης Φλεβάρη. Στο εξώφυλλο του προηγούμενου φύλλου της «Κ» φιλοξενούσαμε φωτογραφία που έδειχνε έναν «Δελτά» να έχει κυριολεκτικά σηκώσει στον αέρα διαδηλωτή, χτυπώντας τον με τον μπροστινό τροχό της «εντούρο» μηχανής του. Το CNN μετέδωσε και το πλήρες βίντεο που δείχνει τους «Δελτάδες» να ορμάνε με δυο μηχανές πάνω στους διαδηλωτές, να χτυπάνε έναν σηκώνονάς τον στον αέρα και μετά ένας «Δελτάς» να τρώει μια μολότοφ στο κεφάλι.
Αλλες εποχές, αν συνέβαινε αυτή η πραγματικά δολοφονική επίθεση (από τύχη δεν σκοτώθηκε ο διαδηλωτής), θα είχε ξεσηκωθεί το σύμπαν. Αυτή τη φορά, όμως, μολονότι υπήρξαν φωτογραφίες από πολλά πρακτορεία, το γεγονός πέρασε σαν να μην συνέβη. Δείγμα της αντίληψης που έχει το σύστημα για την αστυνομική καταστολή αυτή την περίοδο. Και βέβαια, ο «ευαίσθητος» σημερινός υπουργός Μπάτσων και Καταστολής Χ. Παπουτσής, μολονότι έχει δει και τις φωτογραφίες και το βίντεο, δεν είπε λέξη.