♦ Μαύρα μεσάνυχτα
Στις 4 το απόγευμα ολοκληρώθηκε η συνέντευξη Τύπου των τροϊκανών στο Ζάππειο, την Παρασκευή 11 Φλεβάρη. Είπαν ό,τι είχαν να πουν, μπήκαν στο αεροπλάνο και έφυγαν, χωρίς κανείς από την κυβέρνηση και ιδιαίτερα ο Γ. Παπακωνσταντίνου να ενοχληθεί. Σκέφτηκαν και πονηρά, ότι έχει αρχίσει το Σαββατοκύριακο των δημοσιογράφων, οπότε ουδείς θα ασχολιόταν με τους τροϊκανούς. Αρχισαν, όμως, ν’ ασχολούνται τα διαδικτυακά Μέσα. Οταν είδαν και τα δελτία ειδήσεων των τηλεοπτικών σταθμών, κατάλαβαν ότι την είχαν πατήσει. Και τότε άρχισε ο μαραθώνιος τηλεφωνημάτων ανάμεσα στα στελέχη του Μαξίμου, τα οποία –όπως γράφτηκε στον αστικό Τύπο– δέχονταν συνεχώς τηλεφωνήματα από υπουργούς που ζητούσαν να υπάρξει απάντηση. Εριχναν, μάλιστα, και μπινελίκια στον Παπακωνσταντίνου, ο οποίος γνώριζε αλλά δεν είχε ενημερώσει κανέναν, ούτε είχε ζητήσει να καθοριστεί μια επικοινωνιακή τακτική.
Ο ίδιος ο Παπανδρέου, πλήρως ενήμερος από τον επί των Οικονομικών υπουργό του, συνειδητοποίησε ότι έπρεπε να παρέμβει προσωπικά, μπας και καταφέρει να κοπάσει το θόρυβο. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, πέρασαν τα μεσάνυχτα και γύρω στη 1 βγήκε με το μάτι γαρίδα ο Πεταλωτής και έκανε την «εθνικά υπερήφανη» δήλωση. Και τι έλεγε η δήλωση; Οτι οι τροϊκανοί μπορούν να πηδάνε την κυβέρνηση Παπανδρέου, όχι όμως και να το διατυμπανίζουν. «Εχουμε ανάγκη, αλλά υπάρχουν και όρια, τα όρια της αξιοπρέπειάς μας δεν τα διαπραγματευόμαστε με κανέναν και εντολές παίρνουμε μόνο από τον ελληνικό λαό», δήλωσε ο Πεταλωτής και γέλασε κάθε πικραμένος.
♦ Θρασύδειλοι
Μέσα στο τζόγο του Σαββατοκύριακου, όταν τα κυβερνητικά στελέχη «τα έχωναν» στους τροϊκανούς, είπε να κάνει ένα ποντάρισμα και η ΓΣΕΕ, εκδίδοντας δελτίο Τύπου στο οποίο χαρακτήρισε «ανεπιθύμητα πρόσωπα» τους «υπαλλήλους της τρόικα». Πότε το ανακάλυψε αυτό η ΓΣΕΕ και ποιος είναι ο λόγος που ζητάει από την κυβέρνηση «να χαρακτηρίσει τους υπαλλήλους εκπροσώπους της Τρόϊκα οι οποίοι ξεπέρασαν κάθε όριο ως “ανεπιθύμητα πρόσωπα” για τη χώρα μας»; Τις δυο προηγούμενες φορές ο Παναγόπουλος είχε συναντηθεί με την τρόικα, δήθεν για να προβάλει τα αιτήματα των εργαζόμενων; Τότε ήταν ευπρόσδεκτοι και τώρα ξεφνικά έγιναν ανεπιθύμητοι.
♦ Η ουρά του γαϊδάρου
Δεν είναι μόνο η ΓΣΕΕ που ζητά να κηρυχθούν οι υπάλληλοι της τρόικας «ανεπιθύμητοι». Είναι και ο Καρατζαφέρης, που άσκησε δριμεία κριτική στην κυβέρνηση, διότι επιτρέπει στην τρόικα να δίνει συνεντεύξεις για την οικονομική πολιτική της χώρας. Σιγά μη στάξει η ουρά του γαϊδάρου. Αφού ψήφισε το Μνημόνιο και με τα δυο χέρια, τώρα τον ενοχλούν οι δηλώσεις και το ύφος των επιτηρητών. Γι’ αυτό και προτείνει να κηρυχθούν ανεπιθύμητοι οι τρεις συγκεκριμένοι εκπρόσωποι της τρόικας και να αντικατασταθούν με άλλους που θα διαθέτουν «περισσότερο πολιτικό πολιτισμό και ευγένεια προς τη χώρα που τους φιλοξενεί»!
♦ Προθυμότατος
Δεν πάει πίσω, όμως, και ο Κουβέλης που διαπίστωσε, επίσης, ότι η τρόικα «ξεπέρασε τα όρια συμπεριφοράς»! Οντας σοβαρός στην ευρωλαγνεία του, όμως, και συνηθισμένος να τον φτύνουν και να λέει ότι ψιχαλίζει, ξεκαθάρισε στο «Εθνος της Κυριακής» ότι «η συμμετοχή της χώρας στην ΕΕ είναι όχι μόνο αναγκαία, αλλά και επιτακτική». Και βέβαια, κάνοντας κριτική στην τρόικα για τη συμπεριφορά της, πέρασε από το παράθυρο την προθυμία του να συναντηθεί με τον Παπακωνσταντίνου για να καταθέσει τις «προτάσεις του», προσφέροντας στην κυβέρνηση το άλλοθι πολιτικού διαλόγου που ζητά και εξασφαλίζοντας μια θεσούλα στα τηλεπαράθυρα του Mega και των άλλων καναλιών.
♦ Προάγγελος
Γύρω στις 4 το απόγευμα τελείωσε η συνέντευξη Τύπου των μελών της τρόικας, η οποία προκάλεσε τη μεταμεσονύχτια ενόχληση της κυβέρνησης. Ομως, κάμποσες ώρες πριν μιλήσουν τα στελέχη της τρόικας, είχε βγει στα ΜΜΕ ο εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ Π. Ρουμελιώτης και είχε δηλώσει ότι το Μνημόνιο δεν θα σταματήσει το 2013, ούτε το 2015, αλλά θα επεκταθεί τουλάχισατον μέχρι το 2025! Ουδείς, όμως, ενοχλήθηκε από τον προάγγελο των όσων είπαν οι τροϊκανοί, ούτε εξέδωσε ανακοινώσεις με περιεχόμενο «ποιος κυβερνά αυτό τον τόπο». Για την ιστορία αναφέρουμε ότι ο Ρουμελιώτης διορίστηκε για δεύτερη θητεία ως εκπρόσωπος της Ελλάδας στο ΔΝΤ, με το επιχείρημα ότι, εκτός από ΠΑΣΟΚ, είναι και κολλητός του Στρος-Καν.
♦ Ξεσάλωμα
Ξεσαλωμένος ο πρόεδρος του ΣΕΒ, τέως βιομήχανος και νυν ραντιέρης, Δ. Δασκαλόπουλος, επιτίθεται ενάντια σε όποιον αρθρώνει λόγο ενάντια στη βάρβαρη πολιτική που επιβάλλουν κυβέρνηση και τρόικα για λογαριασμό του κεφάλαιου. Κάνει λόγο για «δημαγωγούς του μπαλκονιού και του πεζοδρομίου», που «διευκολύνουν, από ανευθυνότητα, ιδεοληψία ή ιδιοτέλεια, εκείνα τα συμφέροντα –εκτός, ίσως και εντός Ελλάδος– που στοιχηματίζουν στη χρεοκοπία της χώρας μας για να την εξαγοράσουν σε εξευτελιστική τιμή». Για δείτε ποιος μιλάει. Ο άνθρωπος που είχε στην ιδιοκτησία του ένα βιομηχανικό κλάδο και τον πού-λησε, για να βάλει τα λεφτά σε ένα fund με έδρα το Λουξεμ- βούργο, το οποίο κερδοσκοπεί στα διεθνή χρηματιστήρια και –γιατί όχι;– κερδοσκοπεί και με το ελληνικό κρατικό χρέος.
Σαν τυπικός φασίστας ο Δασκαλόπουλος αναφέρεται στη «σιωπηλή κοινωνική πλειοψηφία», η οποία «θέλει να επιβιώσει κι όχι να αυτοκτονήσει συλλογικά». Και καλεί σε αντίσταση «σε σε όσους αντιστέκονται με άλλοθι το Μνημόνιο στις αναγκαίες αλλαγές, αν θέλουμε οι θυσίες των πολιτών να πιάσουν τόπο και η Ελλάδα να παραμείνει χώρα ευρωπαϊκή, αλλά και εθνικά αξιοπρεπής». Αυτός είναι ο «κοινωνικός εταίρος» της συνδικαλιστικής γραφειοκρατίας. Δεν θυμόμαστε άλλη φορά οι καπιταλιστές να διεκδικούσαν τόσο ενεργό πολιτικό ρόλο. Κι αυτό του το επέτρεψαν του Δασκαλόπουλου εκείνοι που τον κατέστησαν «αξιόπιστο συνομιλητή» τους.
♦ Σαν τον κλέφτη
«Η ΑΔΕΔΥ και η ΓΣΕΕ σχετικά με τους 247 μετανάστες, οι οποίοι διανύουν τη 18η ημέρα απεργίας πείνας, παρενέβησαν στην Κυβέρνηση, καταδεικνύοντας την οριακή κατάσταση των απεργών και ζήτησαν:
Να δοθεί λύση στο πρόβλημα των μεταναστών με βάση την πραγματική κατάστασή τους, δηλαδή το γεγονός ότι επί χρόνια παραμένουν και εργάζονται στη χώρα». Αυτά ανέφερε δελτίο Τύπου της ΑΔΕΔΥ, που εκδόθηκε μετά την επίσκεψη του προεδρείου της οργάνωσης στους απεργούς πείνας. Και καλά η ΑΔΕΔΥ, και επίσκεψη έκανε και ανακοίνωση εξέδωσε, η ΓΣΕΕ, όμως, πού κολλάει; Στο κτίριο «Υπατία» ρουθούνι δεν πάτησε από δαύτους. Ανακοίνωση δεν εξέδωσαν, ούτε μετά τη συμβολική κατάληψη του κτιρίου τους από την Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης. Γιατί κόλλησαν και το όνομα της ΓΣΕΕ δίπλα σ’ αυτό της ΑΔΕΔΥ; Συμπεριφέρονται σαν τον κλέφτη που προσπαθεί να τρυπώσει κάπου για ν’ αρπάξει κάτι. Ο Παναγόπουλος και η συντροφιά του ούτε διάθεση να στηρίξουν τους απεργούς πείνας έχουν, ούτε επίσκεψη τολμούν να κάνουν (κυκλοφορούν και φραπέδες).
♦ Γιωργάκης ο ελευθερωτής
«Στόχος μας, στόχος της κυβέρνησης, στόχος δικός μου και προσωπικά, είναι να απελευθερωθούμε και να αποκτήσουμε το συντομότερο – και το τονίζω, το συντομότερο – μια πορεία που θα βασίζεται στις δικές μας δυνάμεις και μόνο. Να απαλλάξουμε οριστικά την πατρίδα μας από επιτηρήσεις και εξαρτήσεις. Αυτός είναι ο στόχος». Τάδε έφη Γιωργάκης Παπανδρέου, στη συνεδρίαση του συμβουλίου «διά βίου μάθησης».
Κάποιος να του γράφει όλες τις ομιλίες (ας του εξηγήσουν ότι όταν μιλάς για απελευθέρωση, παραδέχεσαι ότι είσαι σκλαβωμένος) και κάποιος άλλος να του πει πως όταν δίνει συνεχώς τέτοιες υποσχέσεις, το μόνο που καταφέρνει είναι να πείθει τον ελληνικό λαό για το αντίθετο.
♦ Συμπαραστάτες μάλαμα
Μετά το ΠΑΜΕ, που πέρασε να κάνει την εξιλαστήρια περατζάδα του από το κτίριο της οδού Ηπείρου, όπου δίνουν τον αγώνα τους οι 300 μετανάστες απεργοί πείνας, περατζάδα έκαναν και οι δικηγόροι του Περισσού. Πεντέξι νοματαίοι όλοι κι όλοι, με την κάμερα του 902 να τους συνοδεύει, ήρθαν δηλώνοντας δυο ιδιότητες: κάποια συσπείρωση για τις λαϊκές ελευθερίες και τη συνδικαλιστική παράταξη του Περισσού στο ΔΣΑ (έρχονται και εκλογές σύντομα).
Μια κυρία, φλύαρη και προπετής, απευθύνθηκε στους απεργούς πείνας και τους είπε ότι τους θέλουν όρθιους και αγωνιστές και όχι πεθαμένους! Δηλαδή, τους λέτε να σταματήσουν την απεργία πείνας; ρώτησε κάποιος από τους παρευρισκόμενους. Εχουμε διαφορετικές απόψεις, απάντησε με ξυνισμένο ύφος η κυρία, επιβεβαιώνοντας πως αυτόν τον αγώνα ούτε τον ήθελαν, ούτε τον θέλουν κι αν περνούσε από το χέρι τους θα τον τσάκιζαν.
♦ Ουδείς θα πειράξει τα λαμόγια
Ανακάλυψε, λέει, η εισαγγελία ότι κάτι τρέχει με τις ΜΚΟ και διέταξε έρευνα. Παρελαύνουν από τα κανάλια διάφοροι παράγοντες του κυβερνώντος κόμματος και λένε κι αυτοί το κοντό τους και το μακρύ τους. Λοιπόν, σταματήστε το παραμύθι. Τα λαμόγια των ΜΚΟ κανείς δεν πρόκειται να τα πειράξει. Ξέρετε γιατί; Γιατί είναι διαπλεκόμενα με την πολιτική εξουσία. Γιατί πολλά απ’ αυτά που παίρνουν τα λαμόγια διοχετεύονται στις τσέπες πολιτικών παραγόντων, που παίρνουν μ’ αυτό τον τρόπο τις μίζες τους.
Και για να μη λέμε πολλά-πολλά, ας ψάξουν στα κονδύλια του υπουργείου Εξωτερικών, τότε που ο σημερινός πρωθυπουργός ήταν ΥΠΕΞ της κυβέρνησης Σημίτη. Είναι ο άνθρωπος που έδωσε υπόσταση στα μεγάλα «καρτάλια» των ΜΚΟ, που δούλευαν για λογαριασμό του. Γιατί ΜΚΟ δεν είναι μόνο διάφορα ψιλολαμόγια που προσφέρουν τάχα κάθε είδους κοινωνικές υπηρεσίες. Ως ΜΚΟ παρουσιάζονται και διάφορα πρακτόρικα μαγαζιά που δρουν για λογαριασμό της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής.
Ουδείς, λοιπόν, θα πειράξει τα λαμόγια που λυμαίνονται κρατικό χρήμα. Το πολύ-πολύ να γίνει κάποιο ξαναμοίρασμα μεταξύ τους, όπως έχει γίνει και στο παρελθόν. Αυτές οι οργανώσεις είναι καραμπινάτες κυβερνητικές (και όχι μη κυβερνητικές) οργανώσεις, που προσφέρουν μεγάλη βοήθεια στην αστική εξουσία.