♦ Χατζηαβάτηδες
«Η Ελλάδα την Πέμπτη κατάφερε μια μεγάλη νίκη, αποτέλεσμα των κόπων και των προσπαθειών που καταβάλλουν όλοι οι Ελληνες, για να μπορέσει η χώρα να σταθεί στα πόδια της, παλεύοντας με τις δικές της δυνάμεις ενάντια σε μια εξαιρετικά αρνητική διεθνή συγκυρία (…)Είναι ακόμη το αποτέλεσμα του έργου ενός πρωθυπουργού και μιας κυβέρνησης (…)Η Ελλάδα πέτυχε να κερδίσει αυτό που είχε ανάγκη. Εναν μηχανισμό που θα δημιουργεί μια “αξιόπιστη απειλή”, ένα “γεμάτο πιστόλι πάνω στο τραπέζι” απέναντι σε όσους επιχειρούν να εκμεταλλευτούν τη δύσκολη θέση της χώρας ανεβάζοντας το κόστος δανεισμού» (Γ. Παπακωνσταντίνου, Εθνος της Κυριακής, 28.3.10)
«ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Αποκλείετε το ενδεχόμενο να λάβετε ακόμη επαχθέστερα μέτρα ακόμη και σε περίπτωση εμπλοκής του ΔΝΤ;
Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Ναι το αποκλείω» (συνέντευξη στην Καθημερινή, 28.3.10).
«Γ. ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ: Το ΔΝΤ συμμετέχει στο μηχανισμό με ρόλο μειοψηφικό και συμπληρωματικό. Και σε καμία περίπτωση ο όποιος ρόλος του δεν συνεπάγεται νέα μέτρα» (συνέντευξη στην Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία, 28.3.10).
«Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Να ξεκαθαρίσουμε ότι η χώρα δεν έχει ανάγκη από άλλα μέτρα, ότι τα μέτρα που έχουμε πάρει μπορούν να οδηγήσουν σε μείωση του ελλείμματος μεγαλύτερη και από 4 ποσοστιαίες μονάδες.
Π. ΓΑΒΡΑ: κ. Υπουργέ, δεν υπάρχει θέμα λήψης κι άλλων μέτρων και θέλω να σας ρωτήσω, ανεξαρτήτως της αξιολόγησης του Μαΐου αυτό;
Φ. ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ: Η αξιολόγηση του Μαΐου δεν πρόκειται να είναι διαφορετική απ΄όλες τις απόψεις που κατά καιρούς έχουν διατυπώσει μέχρι σήμερα οι εταίροι μας στα διάφορα όργανα της Ευρωπαϊκής Ενωσης. Ολοι τους είναι απόλυτα πεπεισμένοι ότι τα μέτρα που έχει πάρει η Ελλάδα είναι τα σωστά μέτρα, αυτά τα οποία έπρεπε να πάρει η χώρα και κανένας δεν εξέφρασε τον παραμικρό δισταγμό, την παραμικρή επιφύλαξη σε ό,τι αφορά την δυνατότητα των μέτρων αυτών να βοηθήσουν την Ελλάδα να αντιμετωπίσει τα προβλήματά της. Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο που μπορεί να οδηγεί σε μια διαφορετική αξιολόγηση μέχρι τον Μάιο» (συνέντευξη στο Ρ/Σ ΝΕΤ 105,8, 30.3.10).
«Ο μηχανισμός στήριξης ήταν μία μεγάλη νίκη της Ελλάδας και μια μεγάλη επιτυχία της Ευρωζώνης. Αυτό που χρειαζόμασταν ήταν κάτι που θα δημιουργεί μια “αξιόπιστη απειλή”, ένα “γεμάτο πιστόλι πάνω στο τραπέζι” απέναντι σε όσους εκμεταλλεύονταν τη δύσκολη θέση της χώρας μας ανεβάζοντας το κόστος δανεισμού, αλλά και ένα δίκτυ εμπιστοσύνης απέναντι στην Ελλάδα» (Γ. Παπακωνσταντίνου, Ημερησία, 1.4.10).
«Η απάντηση είναι σαφής και είναι όχι. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός» (Γ. Παπακωνσταντίνου, Mega, 6.4.10).
«Τα μέτρα τα οποία πήραμε – που είναι σαφές ότι είναι δύσκολα και πλήττουν τους πολίτες – ήταν απολύτως αναγκαία και εξακολουθούν να είναι απολύτως αναγκαία. Δεν θα υπάρξει ανάγκη για νέα μέτρα (…) Δεν υπάρχουν νέα μέτρα, τα οποία σκοπεύουμε να πάρουμε, πέρα απ’ αυτά που είναι αποτυπωμένα στο Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης» (Γ. Παπακωνσταντίνου, ΑΝΤ1, 7.4.10).
«Η ελληνική κυβέρνηση δεν έχει ζητήσει την ενεργοποίηση του μηχανισμού, παρόλο που αυτός είναι, ήδη, άμεσα διαθέσιμος. Στόχος είναι και πιστεύουμε ότι θα συνεχίσουμε να δανειζόμαστε απρόσκοπτα από τις αγορές» (Γ. Παπακωνσταντίνου, μετά την τηλεδιάσκεψη των υπουργών του Eurogroup, 11.4.10).
«Αγαπητοί Κύριοι,
Σύμφωνα με τη δήλωση της 11ης Απριλίου 2010 για τη στήριξη της Ελλάδας από τις χώρες-μέλη της Ευρωζώνης, οι ελληνικές αρχές ζητούν διαβουλεύσεις με την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, την ΕΚΤ και το ΔΝΤ πάνω σε ένα πολυετές πρόγραμμα οικονομικών πολιτικών, που θα στηρίζεται στα συμπεράσματα του ECOFIN του Φεβρουαρίου και το οποίο θα μπορεί να υποστηριχθεί με οικονομική βοήθεια από τις χώρες μέλη της Ευρωζώνης και το ΔΝΤ στην περίπτωση που οι ελληνικές αρχές αποφασίσουν να αιτηθούν μία τέτοια βοήθεια.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Παπακωνσταντίνου» (επιστολή προς Ολι Ρεν, Ντομινίκ Στρος-Καν, Ζαν-Κλοντ Τρισέ, 15.4.10).
♦ Και άσχετος
Ο Α. Λοβέρδος είναι ένας από τους πιο προκλητικούς υπουργούς της κυβέρνησης Παπανδρέου. Πέραν τούτου καθημερινά αποδεικνύει ότι εκτός των άλλων είναι και άσχετος στο Ασφαλιστικό. Το θράσος του, όμως, είναι τέτοιο που τον οδηγεί να λέει με το γνωστό ύφος του «ξερόλα» τις πιο χοντρές παπαριές με τον πιο φυσικό τρόπο. Μόνο ο Μητσοτάκης τον ξεπερνά σ’ αυτό. Είπε, λοιπόν, ο υπουργός Εργασίας σε συνέντευξή του στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία»: «Δεν μειώνουμε τις χαμηλές συντάξεις και δίνουμε κίνητρα για να αυξηθούν με την παραμονή στην εργασία μετά το 37ο έτος».
Κάποιος που έχει 37 χρόνια ασφάλισης δεν μπορεί να πάρει χαμηλή σύνταξη. Το φαινόμενο είναι σπάνιο στον ιδιωτικό τομέα, αλλά οι εργαζόμενοι με 37 χρόνια ασφάλισης δεν παίρνουν την κατώτερη σύνταξη, όσο χαμηλόμισθοι κι αν είναι. Με 37 χρόνια μπορούν να βγουν κατά κανόνα εργαζόμενοι στις ΔΕΚΟ, οι οποίοι δεν παίρνουν σε καμιά περίπτωση την κατώτερη σύνταξη του ΙΚΑ. Επομένως, αυτό που είπε ο Λοβέρδος είναι μια παπάρα, η οποία άλλα υποκρύπτει.
♦ Εξίσωση προς τα κάτω
Τι υποκρύπτει η φράση του Λοβέρδου; Το είπε ο ίδιος συνεχίζοντας: «Οι συντάξεις ωστόσο άνω των 1.400 ευρώ, από το έτος 2010 θα κληθούν να συνεισφέρουν σε ένα λογαριασμό αλληλεγγύης, τα χρήματα του οποίου δεν θα πηγαίνουν στο κράτος, αλλά θα δίνονται στα Ταμεία που έχουν οδυνηρές ανάγκες, όπως π.χ. ο ΟΑΕΕ σήμερα».
Αυτό είναι καινούργιο «φασούλι». Δεν έχει ξαναειπωθεί. Εως τώρα μιλούσαν μόνο για ταμείο αλληλεγγύης γενεών, που θα έπαιρνε κάποιους πόρους από το κράτος (το έχει θεσπίσει η Πετραλιά και ο Λοβέρδος το αντιμετώπιζε με απολύτως θετικό τρόπο). Τώρα μιλούν για ειδικό χαράτσι στις συντάξεις άνω των 1.400 ευρώ, που θα τροφοδοτεί αυτόν τον λογαριασμό. Μιλούν, δηλαδή, για μια αναδιανομή ανάμεσα στους συνταξιούχους, μέσω της οποίας θα υλοποιείται η εξίσωση των συντάξεων προς τα κάτω. Οι εργαζόμενοι θα κληθούν να πληρώσουν την πολύχρονη ληστεία των ασφαλιστικών ταμείων από κράτος και καπιταλιστές, που θα παραμείνουν στο απυρόβλητο.
♦ «Πισινή» για τα χειρότερα
Μέχρι τώρα ο Α. Λοβέρδος, όταν τον ρωτούσαν για το Ασφαλιστικό σε σχέση με την ΕΕ, απαντούσε πως το Εκοφίν έχει υποβάλει 7 αιτήματα στην ελληνική κυβέρνηση και πως το υπουργείο Εργασίας, πριν ακόμη υποβληθεί το έγγραφο του Εκοφίν, είχε ήδη ικανοποιήσει με τις αποφάσεις του τα 6,5 (στο μόνο που εμφανιζόταν να υπάρχει διάσταση απόψεων ήταν η γενική αύξηση των ορίων ηλικίας από τα 65 στα 67, πάντα σύμφωνα με το Λοβέρδο).
Την Πέμπτη 15 Απρίλη, μετά το «άτυπο» υπουργικό συμβούλιο, ο Λοβέρδος έκανε δηλώσεις. Οταν ρωτήθηκε αν η αξιολόγηση που θα γίνει από τα κοινοτικά όργανα «μπορεί να επιφέρει κάποιες αλλαγές από αυτές που είχατε πει στην αρχή», ξέχασε όσα έλεγε στο παρελθόν και κράτησε την «πισινή» του: «Η αξιολόγηση είναι αξιολόγηση. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έχει καταθέσει τις απόψεις της και μέσω του Επιτρόπου αλλά και το Ecofin έχει κάνει τις εφτά συστάσεις πολιτικής για το Ασφαλιστικό. Εχουμε διαρκή αλληλογραφία και συνεπώς οι διαδικασίες επιτήρησης όπως οργανώνονται από την συνθήκη είναι διαδικασίες που δεν λες, ακούς κιόλας και το τελικό προϊόν η τελική απόφαση είναι δική σου».
Το συμπέρασμα είναι πως το τελικό νομοσχέδιο θα είναι χειρότερο, πιο αντεργατικό απ’ αυτό που έχει ετοιμάσει ο Λοβέρδος.
♦ Φτιάχνουν κλίμα
«Τα μέτρα και οι αποφάσεις που πήραμε για το 2010 είναι υπεραρκετά, είναι περισσότερα από αυτά που θα μας ζητούσε το ΔΝΤ, αλλά και οι άλλοι φορείς που αποτελούν το μηχανισμό στήριξης», δήλωσε ο Γ. Πεταλωτής, την περασμένη Δευτέρα. Τότε προς τι ο θόρυβος; Γιατί δεν κάνουν την προσφυγή να τελειώνουμε; Γιατί ο Παπακωνσταντίνου έστειλε επιστολή σε Ρεν, Στρος-Καν και Τρισέ ζητώντας διαβουλεύσεις για τον καθορισμό νέων μέτρων για τα επόμενα χρόνια;
Η δήλωση Πεταλωτή, που παραθέσαμε παραπάνω, έχει και «ουρά». Οπως είπε, «από το 2011 και 2012 θα εξειδικευτούν οι αποφάσεις και τα μέτρα», γιατί «το τριετές Πρόγραμμα Σταθερότητας έχει εξειδικευτεί μόνο για το 2010»! Τι σημαίνει αυτό; Οτι το μόνο που διαπραγματεύεται (λέμε τώρα) η κυβέρνηση με τους διεθνείς ιμπεριαλιστικούς οργανισμούς είναι να μη πάρει νέα φοροεισπρακτικά μέτρα και μέτρα περικοπής μισθών και συντάξεων την τρέχουσα χρονιά, φοβούμενη κοινωνική έκρηξη. Ομως, για το 2011 και το 2012 είναι έτοιμη να πάρει όσα μέτρα απαιτήσουν οι ιμπεριαλιστικοί οργανισμοί, που αποφασίζουν για λογαριασμό του ξένου και ντόπιου κεφάλαιου. Μιλάμε για μέτρα σαρωτικά, με τα οποία θα επιχειρηθεί να αλλάξει εντελώς το τοπίο. Να αλλάξουν δραματικά σε βάρος των εργαζόμενων οι όροι πώλησης της εργατικής δύναμης, για να εξασφαλιστεί η κερδοφορία μέσω της αύξησης της εκμετάλλευσης.
♦ Διακοσμητικά όργανα
Στο «άτυπο» υπουργικό συμβούλιο παρουσίασε το Ασφαλιστικό ο Α. Λοβέρδος, την περασμένη βδομάδα. Τι παρουσίασε; Το γενικόλογο κείμενο που έχει δώσει στη δημοσιότητα εδώ και καιρό (υπάρχει ήδη και στην ηλεκτρονική σελίδα της «διαβούλευσης» opengov.gr). Νομοσχέδιο με συγκεκριμένες ρυθμίσεις δεν παρουσίασε. Φρόντισε, μάλιστα, να μη διαρρεύσει ούτε στα «παπαγαλάκια» του εργατικού ρεπορτάζ, όπως συνήθως γίνεται.
Γιατί; Γιατί το νομοσχέδιο πρώτα θα εγκριθεί από την Κομισιόν και το Εκοφίν και μετά θα κατατεθεί στη Βουλή για ψήφιση! Αυτή τη διαδικασία την περιέγραφε και παλιότερα ο Λοβέρδος, αλλά σε κάπως αδρές γραμμές. Τώρα το λέει ευθέως: «Το τρίτο δεκαήμερο του Απριλίου εμείς είμαστε έτοιμοι και θα υποβάλουμε την έκθεσή μας κατά το άρθρο 126/9 της συνθήκης στην συνέχεια αυτή θα αξιολογηθεί από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή. Μετά με τον κύριο Πετσάλνικο έχουμε συνεννοηθεί γύρω στις 30 Απριλίου να καταθέτουμε το Σχέδιο Νόμου για το Ασφαλιστικό».
Υπουργικό συμβούλιο και Βουλή έχουν μετατραπεί σε καθαρά διακοσμητικά όργανα. Ούτε τα προσχήματα δεν τηρούνται πλέον. Φυσικά, κάποιοι θα εγκρίνουν το νομοσχέδιο, πριν ο Λοβέρδος το στείλει στην ΕΕ (μάλλον το έχουν ήδη εγκρίνει). Είναι η «παρακυβέρνηση» του μεγάρου Μαξίμου, η «αυλή» του Γ. Παπανδρέου.