♦ Ηθος
Ο ένας (Αλαβάνος) μιλάει για «συνέδριο με ολίγη ή συνέδριο γλυκύ βραστό», αναφερόμενος στην (υποτιθέμενη) κορυφαία διαδικασία του κόμματός του, κατά την οποία η εξουσία (υποτίθεται ότι) περνάει στα μέλη. Προφανώς, προτιμά το παζάρι ανάμεσα στις διάφορες ηγετικές κλίκες, που δεν είναι ούτε «με ολίγη» ούτε «γλυκύ βραστό».
Ο άλλος (Κοροβέσης) γράφει: «Εμείς δεν χρωστάμε τίποτα στην Αριστερά. Αυτή μας χρωστάει»!
Αν μη τι άλλο, από ήθος σκίζουν εκεί στον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ.
♦ Καπιταλιστές αγωνιούντες
«Η προϊούσα απαξίωση της πολιτικής κινδυνεύει να στερήσει τον τόπο από την ισχυρή διακυβέρνηση και από την πολιτική πνοή που σήμερα έχει ανάγκη». Αυτή τη γεμάτη νόημα δήλωση έκανε ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δ. Δασκαλόπουλος, μετά τη συνάντησή του με τον Γ. Παπανδρέου στις 27 Αυγούστου. Οι καπιταλιστές εύλογα ανησυχούν μήπως μπούμε σε μια περίοδο «ακυβερνησίας», με συχνές εκλογικές αναμετρήσεις και εναλλαγές κομμάτων στην εξουσία.
Η πλάκα είναι πως οι ίδιοι (και προσωπικά ο Δασκαλόπουλος) τα προηγούμενα χρόνια έκαναν συχνά δηλώσεις εναντίον των πολιτικών κομμάτων και αποθέωναν τη «συνεργασία των κοινωνικών εταίρων» (δηλαδή τα νταλαβέρια τους με τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία της ΓΣΕΕ). Επεδίωκαν κόμματα σχετικά αδύναμα, για να μπο- ρούν να παρεμβαίνουν και να προβάλλουν με μεγαλύτερες αξιώσεις τα προκλητικά αιτήματά τους, αγνοώντας τις κοινωνικές ισορροπίες που στον ένα ή τον άλλο βαθμό είναι αναγκασμένα να τηρούν τα κόμματα. Τώρα, όμως, στις συνθήκες της κρίσης, βλέπουν τον κίνδυνο της δημιουργίας ενός μεγάλου «κοινωνικού κενού», το οποίο μπορεί να παράξει «Δεκέμβρηδες». Γι’ αυτό και ζητούν την ενίσχυση των κομμάτων, για να ελέγξουν την εργατική τάξη και τη νεολαία και να κλείσουν αυτό το «κοινωνικό κενό».
♦ Καταϊδρωμένοι
«ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ – Προγραμμάτιζαν προσλήψεις για τα Δασαρχεία στα τέλη Σεπτέμβρη!», διατυμπάνιζε από την κορυφή της πρώτης σελίδας του ο «Ριζοσπάστης» την Τρίτη, 25 Αυγούστου. Το δημοσίευμα ήταν βέβαια σωστό, όμως με αποκλειστικότητα δεν είχε καμιά σχέση. Απόδειξη ότι το ίδιο θέμα είχε την ίδια μέρα η «Ελευθεροτυπία», χωρίς βέβαια να το διαφημίζει σαν αποκλειστικό.
Το ντροπιαστικό για την εφημερίδα του Περισσού, όμως, είναι πως η συγκεκριμένη αποκάλυψη είχε γίνει από την «Κόντρα» πριν ενάμιση μήνα! Χωρίς, βέβαια, να βάζουμε τη λέξη «Αποκλειστικό», γιατί όπως πολλές φορές έχουμε διακηρύξει, απεχθανόμαστε τα «αποκλειστικά». Οταν έχουμε μια πληροφορία (κι αυτό συμβαίνει συχνά με θέματα που έχουν να κάνουν με το διατροφικό σκάνδαλο, τη δασική πολιτική, καταπατήσεις εδαφών και θέματα περιβάλλοντος), προσπαθούμε να τη διοχετεύσουμε σε όσο γίνεται περισσότερα μέσα. Το δυστύχημα είναι πως τις περισσότερες φορές συναντάμε είτε κλειστά δημοσιογραφικά αυτιά, είτε φοβισμένα δημοσιογραφικά μάτια (καραδοκεί ο κέρβερος εκδότης, βλέπετε).
Για το συγκεκριμένο θέμα γράψαμε αναλυτικά στο φύλλο μας της 11ης Ιούλη (σελίδα 8) με τίτλο «Μετέωρη η δασοπροστασία». Είχαμε όλο το ρεπορτάζ μέχρι εκείνη τη στιγμή: την αίτηση για την πρόσληψη 1200-1140 τριμηνιτών διάφορων ειδικοτήτων, που είχε υποβάλει από τις αρχές Φλεβάρη η αρμόδια Διεύθυνση του υπουργείου Γεωργίας, την απάντηση που ο υφυπουργός Οικονομίας Λέγκας εδέησε να δώσει μόλις στις 19 Ιούνη, το έγγραφο που έφυγε από το υπουργείο Εσωτερικών, για να βγει η απαιτούμενη πράξη του υπουργικού συμβουλίου, στις 3 Ιούλη και την καθυστέρηση στη συλλογή των απαραίτητων υπογραφών (μέχρι τις 8 Ιούλη, που έκλεισε το ρεπορτάζ μας, είχε υπογράψει μόνο ο Παυλόπουλος και αναμένονταν οι υπογραφές του Παπαθανασίου και του γραμματέα του υπουργικού συμβουλίου). Σημειώναμε ότι με τους ρυθμούς που βαδίζουν τα πράγματα θα περάσουν κι άλλες μέρες μέχρι να βγει η πράξη του υπουργικού συμβουλίου (πράγματι βγήκε στις 29 Ιουλίου) και θα φτάσουμε τουλάχιστον στα τέλη Αυγούστου, δηλαδή στο τέλος της επικίνδυνης για πυρκαγιές περιόδου για να τοποθετηθούν οι δασεργάτες.
Τι ανάγκη έχει ο «Ριζοσπάστης» να βαφτίζει αποκλειστικές ειδήσεις που δημοσιεύει τελευταίος και καταϊδρωμένος; Γιατί προσπαθεί μ’ αυτόν τον τρόπο, που παραπέμπει στη χυδαία αστική δημοσιογραφία, να δείξει επιτυχίες, καλύπτοντας την αδυναμία (είτε από αδιαφορία είτε από ανικανότητα) των συντακτών του να κάνουν έρευνα που θα οδηγεί σε αποκαλύψεις;
♦ Eγκληματίες πολέμου
Η είδηση πέρασε στα ψιλά, σαν ένα ασήμαντο περιστατικό στον πόλεμο του Αφγανιστάν. Τη νύχτα της 26ης Αυγούστου, οι ΝΑΤΟικές κατοχικές δυνάμεις εξαπέλυσαν επίθεση κατά του νοσοκομείου της αφγανικής πόλης Σαρ Χάουζα (επαρχία Πάκτια), μετά από πληροφορίες ότι εκεί είχαν καταφύγει τραυματίες Ταλιμπάν. Ακολούθησε πολύωρη μάχη ανάμεσα στις κατοχικές δυνάμεις και σε αντάρτες, που έληξε με τον από αέρος βομβαρδισμό του νοσοκομείου. Οπως γράφτηκε, σκοτώθηκαν 12 μαχητές και 2 αστυνομικοί. Οι κατοχικές δυνάμεις δεν επιβεβαίωσαν αυτές τις πληροφορίες, αλλά ανακοίνωσαν ότι «τραυματίστηκαν οι στόχοι»! Δηλαδή, αυτοί που ήταν ήδη τραυματισμένοι και νοσηλεύονταν. Μιλάμε για ένα ακόμη καραμπινάτο έγκλημα πολέμου, με το οποίο κανένα «Διεθνές Δικαστήριο» δεν πρόκειται να ασχοληθεί.
ΥΓ: Ξεσαλωμένοι οι ΝΑΤΟικοί μακελάρηδες ανακοίνωσαν ότι «ο ντόπιος πληθυσμός εξέφρασε απέχθεια για τη συμπεριφορά των Ταλιμπάν και τη μετατροπή του νοσοκομείου σε προπύργιο και ευχαρίστησε τις αμερικανικές
δυνάμεις»!!!
♦ Ανερυθρίαστα
Οσοι παρακολουθούν το ρεπορτάζ σε σχέση με τη νέα μορφή της γρίπης Η1Ν1 θυμούνται ασφαλώς τις δηλώσεις Αβραμόπουλου, ότι το Σεπτέμβρη θα έχουν παραληφθεί όλα τα εμβόλια που απαιτούνται για να εμβολιαστεί όλος ο πληθυσμός της Ελλάδας, ξεκινώντας από τα παιδιά. Δηλώσεις που διαψεύστηκαν εν τοις πράγμασι, όχι μόνο γιατί επιστήμονες έκρουσαν το καμπανάκι του κινδύνου για τον εμβολιασμό των παιδιών, αλλά και γιατί, παρά την κούρσα των φαρμακευτικών μονοπωλίων προς τη μεγάλη κονόμα, τα εμβόλια δεν θα είναι έτοιμα και μάλιστα σε επαρκή ποσότητα το Σεπτέμβρη. Το αυτί του Αβραμόπουλου, όμως, δεν ιδρώνει. Ο άνθρωπος έχει την ικανότητα να λέει τα πιο χοντροκομμένα ψέματα χωρίς να κοκκινίζει και να επιμένει ακόμα και όταν διαψεύδεται από συνεργάτες του.
Την περασμένη Δευτέρα φώναξε τους συντάκτες του υπουργείου Υγείας για να τους κάνει νέες ανακοινώσεις (έτσι εξασφαλίζει την προσωπική προβολή, για την οποία και μόνο ενδιαφέρεται). Απαντώντας στις πρώτες κιόλας ερωτήσεις, δεν δίστασε να δηλώσει: «Εχουν εξασφαλιστεί για το μήνα Σεπτέμβριο οι πρώτες δόσεις και έπεται συνέχεια». Αμέσως, έδωσε το λόγο στον πρόεδρο του ΕΟΦ Β. Κοντοζαμάνη για να δώσει περισσότερες πληροφορίες και τα πρώτα λόγια που αυτός είπε ήταν: «Καταρχήν να πούμε ότι η έγκριση από τον Ευρωπαϊκό Οργανισμό Φαρμάκων, αναμένεται περί τα μέσα Οκτωβρίου». Αρα, εμβόλια δεν υπάρχει περίπτωση να παραληφθούν πριν τα τέλη Οκτώβρη. Απτόητος από τη διάψευσή του ο Αβραμόπουλος ξαναπήρε το λόγο για να πει: «Εχετε υπόψη σας, ότι έχουμε μπροστά μας άπλετο χρόνο. Δε μας πιέζει τίποτα»!
♦ Γιατί σκούζουν;
Στις 25 Αυγούστου, ο πρόεδρος του ΣΕΒ Δ. Δασκαλόπουλος συναντήθηκε με τον υπουργό Οικονομίας Ι. Παπαθανασίου και του υπέβαλε «δέκα μέτρα – ανάχωμα στην ανεργία». Την ίδια μέρα η ΓΣΕΕ έβγαλε ανακοίνωση διαμαρτυρίας, προειδοποιώντας την κυβέρνηση να μη τολμήσει να αποδεχτεί τις προτάσεις του ΣΕΒ.
Προς τι όμως το σκούξιμο; Στα μέσα του περασμένου Φλεβάρη δεν ήταν η ΓΣΕΕ που υπέγραψε με τον ΣΕΒ «συμφωνία 11 σημείων»; Τα περισσότερα από τα αιτήματα που υπέβαλε στην κυβέρνηση ο ΣΕΒ, ειδικά αυτά που αφορούν τη μείωση των ασφαλιστικών εισφορών, περιλαμβάνονται σ’ αυτή τη συμφωνία. Γι’ αυτό, άλλωστε ο Δασκαλόπουλος δήλωσε με κουτοπονηριά και θράσος, βγαίνοντας από τη συνάντηση με τον Παπαθανασίου, ότι τα δέκα μέτρα που κατέθεσε «ο ΣΕΒ τα έχει, ήδη, συζητήσει με τη ΓΣΕΕ και τους άλλους κοινωνικούς εταίρους». Ομως, η «πράσινη» πλειοψηφία της ΓΣΕΕ είχε ανάγκη πρώτο να φορέσει λεοντή ενόψει του συλλαλητήριου στη Θεσσαλονίκη και δεύτερο να κάνει πολιτική προς όφελος του ΠΑΣΟΚ, «χώνοντάς» τα στη σχέση κυβέρνησης-ΣΕΒ (άλλο αν μετά από δυο μέρες ο Δασκαλόπουλος συναντήθηκε με τον Παπανδρέου και τα βρήκαν μια χαρά).
♦ Πρόκληση χωρίς όρια
Ακόμα και μετά το δεύτερο μέσα σε 24 μέρες θανατηφόρο εργατικό «ατύχημα» στη ΛΑΡΚΟ, η Πετραλιά δεν δίστασε να κάνει την καθιερωμένη δήλωση και να πει πως «σε ό,τι αφορά τις συνθήκες εργασίας είμαστε σκληροί και αμείλικτοι»! Τη στιγμή που έκανε αυτή τη δήλωση οι νεκροί εργάτες από την αρχή του χρόνου είχαν φτάσει τους 54, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του υπουργείου της.
Τι να πεις μετά απ’ αυτό; Να ρωτήσεις την Πετραλιά τι έκαναν οι υπηρεσίες της μετά το πρώτο θανατηφόρο κρούσμα στη ΛΑΡΚΟ; Αδικος κόπος. Απλά σημειώνεις την χωρίς όρια πρόκληση, που δεν μπορεί να δικαιολογηθεί με το… ακαταλόγιστο της υπουργού.
ΥΓ: Την επόμενη μέρα, ο 38χρονος συμβασιούχος εργάτης της ΔΕΗ, Παναγιώτης Χατζηδημητρίου, έβρισκε τραγικό θάνατο πέφτοντας από κολόνα, όπου εκτελούσε εργασία αποκατάστασης βλάβης στο δίκτυο χαμηλής τάσης. Το «ατύχημα» έγινε στην περιοχή του Λαγκαδά Θεσσαλονίκης. Ο εργάτης είχε προσληφθεί ως οχταμηνίτης τον Ιούνη και είχε περάσει εκπαίδευση μόλις 15 ημερών, όταν για την ίδια δουλειά παλιότερα οι προαλειφόμενοι για εναερίτες της ΔΕΗ περνούσαν εκπαίδευση 6 μηνών.