♦ Γλείφουν εκεί που έφτυναν
«Εμείς υποστηρίζουμε ότι αυτό που μπορεί να γίνει στο επόμενο διάστημα είναι να παρέμβει ο λαός μαζικά, νέες δυνάμεις να μπουν στο κίνημα. Δεύτερον, όταν θα γίνουν οι εκλογές τα δύο κόμματα να είναι πραγματικά αποδυναμωμένα. Στις ευρωεκλογές αποδυναμώθηκαν με την αποχή. Βέβαια την πληρώσαμε όλοι την αποχή, αλλά αποδυναμώθηκαν αυτά τα δύο κόμματα από την αποχή, τη μεγάλη αποχή. Τώρα πρέπει να αποδυναμωθούν με την ενεργητική συμμετοχή και την καταψήφισή τους». Αλέκα Παπαρήγα, συνέντευξη Τύπου 15.7.09.
Το διαβάσαμε και… μας έφυγαν τα μαλλιά. Οι άνθρωποι που συκοφάντησαν όσο κανένας άλλος την αποχή, οι άνθρωποι που έγραφαν ότι η αποχή είναι μια καλά οργανωμένη επιχείρηση κύκλων της άρχουσας τάξης, που υποστήριζαν ότι η αποχή βοηθάει τη ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ, το κεφάλαιο και την ΕΕ, βγαίνουν τώρα και υποστηρίζουν ότι η αποχή αποδυνάμωσε το δικομματισμό! Δηλαδή, δεν ήταν σχέδιο της αστικής τάξης;
Συνηθισμένοι να γλείφουν εκεί που έφτυναν οι άνθρωποι του Περισσού, δεν δίστασαν να κάνουν και αυτή την κωλοτούμπα. Χωρίς ίχνος αυτοκριτικής, φυσικά, χωρίς ούτε μια συγνώμη προς όσους λοιδόρησαν και συκοφάντησαν προεκλογικά.
ΥΓ: Τέσσερις μέρες αργότερα, στην απόφαση της ΚΕ του Περισσού, διαβάσαμε ότι η αποχή «τελικά, συμβάλλει στην ενίσχυση της κυρίαρχης πολιτικής και των σχεδιασμών της, ότι όχι μόνο δεν αποτελεί μέσο πίεσης αλλά το αντίθετο, είναι επιλογή αποστράτευσης από τον αγώνα». Η διαφορά βγάζει μάτι. Προφανώς, έχουμε δυο γλώσσες: μία για το κομματικό ακροατήριο και μία για όσους έκαναν αποχή. Αυτούς γλείφει η Παπαρήγα, με σκοπό τον «επαναπατρισμό» τους στο εκλογικό μαντρί.
♦ Για δες ποιοι μιλούν
Ο αμερικανός στρατιωτικός εκπρόσωπος, λοχαγός Τζον Στοκ, επιβεβαίωσε ότι ο άνδρας που εμφανίζεται σε βίντεο να ζητά να φύγουν τα αμερικάνικα στρατεύματα από το Αφγανιστάν είναι ο στρατιώτης που συνέλαβαν αιχμάλωτο οι Ταλιμπάν και καταδίκασε την εκμετάλλευσή του για λόγους προπαγάνδας!
Για δες ποιοι μιλούν. Αυτοί που εισέβαλαν σε μια ξένη χώρα, χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από τη δική τους, αυτοί που βομβαρδίζουν γάμους και πανηγύρια, σκοτώνοντας γέρους και γυναικόπαιδα, αυτοί που δημιούργησαν το Γκουαντανάμο και απήγαγαν ανθρώπους από τη χώρα τους για να τους κλείσουν εκεί, αυτοί που σκοτώνουν, βιάζουν, βασανίζουν ανθρώπους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη της γης.
♦ Κάλυψη στην αστυνομική βαρβαρότητα
Τα σημάδια στα σώματα των δυο τούρκων νέων δεν αφήνουν αμφιβολία ότι ξυλοκοπήθηκαν άγρια. Η καταγγελία τους είναι επίσης σαφής: ξυλοκοπήθηκαν από άνδρες του Ελληνικού Λιμενικού Σώματος καθώς ψάρευαν ανάμεσα στη Λέσβο και τα τουρκικά παράλια. Είτε τους πέρασαν για «λαθρο»μετανάστες είτε όχι, δεν αλλάζει τίποτα. Οπως δεν αλλάζει και η πάγια τακτική του ελληνικού κράτους να καλύπτει πλήρως την αστυνομική βαρβαρότητα, παρά τις καταγγελίες που έχουν γίνει από μετανάστες, πρόσφυγες και διεθνείς ανθρωπιστικές οργανώσεις. Η τουρκική εθνικότητα των δυο νεαρών ψαράδων ήταν προφανώς ένας παραπάνω λόγος για τους θρασύδειλους του Λιμενικού, για να βγάλουν πάνω τους τα ζωώδη ένστικτά τους. Πολύ φοβόμαστε, ότι κάποιοι έλληνες ψαράδες, επαγγελματίες ή ερασιτέχνες, θα υποστούν αντίποινα από τουρκικής πλευράς, γιατί η λογική του μπάτσου είναι ίδια και στην άλλη ακτή του Αιγαίου.
♦ Εξουσία και ξερό ψωμί
Πριν καν γίνουν οι ψηφοφορίες για τα πόστα στις διάφορες Επιτροπές του ευρωκοινοβούλιου, οι Οικολόγοι-Πράσινοι έσπευσαν να ανακοινώσουν ότι ο Τρεμόπουλος εκλέχτηκε αντιπρόεδρος στην Επιτροπή Περιφερειακής Ανάπτυξης. Οι ψηφοφορίες έγιναν στις 20 Ιούλη, η ανακοίνωση των Οικολόγων-Πρασίνων εκδόθηκε στις 14 Ιούλη, όταν απλά είχε γίνει η παρασκηνιακή μοιρασιά των πόστων ανάμεσα στις διάφορες ομάδες (σκίζουν από δημοκρατικότητα όλοι τους). Πιστοί στο δόγμα «εξουσία και ξερό ψωμί», οι έλληνες επαγγελματίες της οικολογίας έσπευσαν να πανηγυρίσουν, δεσμευόμενοι ότι θα αξιοποιήσουν το πόστο που εξασφάλισαν για την «πράσινη στροφή στην οικονομία». Δηλαδή, για τις μπίζνες των καπιταλιστικών επιχειρήσεων που θεωρούν πως με μερικές «πράσινες» πινελιές ανοίγεται πεδίον κερδοφορίας λαμπρόν, μόλις η κρίση αρχίσει να ξεπερνιέται.
♦ Αγρύπνια…
Για το ξήλωμα των ΒΑΕ τα είπαμε επανειλημμένα. Ομως, σημασία έχει και τι λέει ο γαλάζιος πρόεδρος του Εργατοϋπαλληλικού Κέντρου Ξάνθης: «Εμείς ζητήσαμε και ζητάμε πραγματική κι επιστημονική αξιολόγηση. Δεν μπορεί ελαφρά τη καρδία και με αόριστα κριτήρια να αποχαρακτηρίζονται επαγγέλματα, θα πρέπει να είναι γνώστες αυτοί που τον κάνουν. Κι αυτό τον διαχωρισμό θα πρέπει να τον δει πολύ σοβαρά η κυβέρνηση. Αυτή ήταν και είναι η θέση της ΓΣΕΕ και όλου του συνδικαλιστικού κινήματος».
Σε ερώτημα τι θα γίνει ενόψει της νέας ληστρικής επιδρομής σε βάρος των εργαζομένων, ο πρόεδρος απαντά: «Θα το δούμε αν θα περάσει!… Είμαι σίγουρος ότι η ΓΣΕΕ αγρυπνεί και δε θα το αφήσει να περάσει. Και μόνο το γεγονός ότι ο εκπρόσωπός της αποχώρησε από την επιτροπή, αρκεί». Σε νέο ερώτημα –μετά τα γέλια μας– τι μπορεί να γίνει μέσα στο καλοκαίρι των… «μπάνιων του λαού» για να ματαιωθεί μια δρομολογημένη κατάσταση, από μια ΓΣΕΕ που απέδειξε ότι είναι άσφαιρη κι από ένα ανύπαρκτο πλέον κίνημα, ο πρόεδρος εμφανίζεται… αισιόδοξος: «Μπορεί ν’ αντιδράσουμε…», λέει, χωρίς φυσικά ούτε ο ίδιος αλλά ούτε και κανείς να γνωρίζει τον… θερινό τρόπο αντίδρασης και πολύ περισσότερο τ’ αποτελέσματά του… Ωστόσο, ο ίδιος παραδέχεται ότι «σαφώς και είναι εκ του πονηρού» η ενέργεια της κυβέρνησης να τελειώνει ένα τέτοιο ζήτημα μέσα στο καλοκαίρι. Τα (ευνόητα) συμπεράσματα δικά σας.
♦ Δυο μέτρα και δυο σταθμά
Κνίτες και Παμίτες άνοιξαν την περασμένη Παρασκευή για λίγη ώρα τα διόδια και τα αυτοκίνητα περνούσαν ελεύθερα, ενώ την Κυριακή άνοιξαν για κάνα δίωρο την πλαζ της Βουλιαγμένης και ο κόσμος έμπαινε τζάμπα. Οι ενέργειες αυτές, βέβαια, είναι συμβολικές, όμως ποιος θα μπορούσε να τις καταδικάσει; Γιατί, όμως, όταν κάποιοι κάνουν συμβολικά «ντου» σε σούπερ μάρκετ, αρπάζουν πράγματα και τα μοιράζουν στον κόσμο στη λαϊκή, οι του Περισσού βγάζουν σπυράκια και επιτίθενται με απαξιωτικά και συκοφαντικά σχόλια;
♦ Σταθερά στην ίδια ρότα
«Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί πολίτες, που να πιστεύουν ότι αυτή η κυβέρνηση θα κυβερνήσει τη χώρα μέχρι το 2011, συνεχίζοντας με αυτή την κατάσταση, να μην παίρνονται αποφάσεις, να μην προχωρά τίποτα, η οικονομία να πηγαίνει προς τα πίσω, το κράτος να διαλύεται». Αυτά δήλωσε την περασμένη Δευτέρα ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπακωνσταντίνου, αποκαλύπτοντας για πολλοστή φορά την ουσία της αντιπολίτευσης που ασκεί το ΠΑΣΟΚ. Η ουσία της αντιλαϊκής πολιτικής που ασκεί (με ιδιαίτερη ζέση μες στο καλοκαίρι, μάλιστα) η κυβέρνηση μένει στο απυρόβλητο και η κυβέρνηση κατηγορείται για αδράνεια και ανικανότητα.
♦ Πρωτοβουλία υπέρ των τραπεζών
Πρόταση νόμου δήθεν για απαλλαγή των νοικοκυριών από τα χρέη ανακοίνωσε ότι θα καταθέσει το ΠΑΣΟΚ. Στην πραγματικότητα, πρόκειται για μια πρόταση σε όφελος των τραπεζών.
Σύμφωνα με την πρόταση νόμου, την οποία παρουσίασε η Λ. Κατσέλη, δικαίωμα ένταξης στη ρύθμιση έχουν οι υπερχρεωμένοι δανειολήπτες, οι οποίοι δεν έχουν περιουσιακά στοιχεία, ενώ τα τρέχοντα εισοδήματά τους δεν επαρκούν για να πληρώνουν τις υποχρεώσεις τους έναντι των δανειστριών τραπεζών. Οι άνθρωποι αυτοί θα μπορούν να συμφωνήσουν να πληρώσουν σε δόσεις ένα 10% των χρεών που έχουν (μεγάλο μέρος των οποίων δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι είναι τόκοι και πανωτόκια) και να απαλλαγούν από τα υπόλοιπα. Ποιος βολεύεται απ’ αυτή τη ρύθμιση; Οι τράπεζες, φυσικά, αφού οι δανειολήπτες δεν έχουν ούτε περιουσιακά στοιχεία ούτε εισοδήματα για να τους πάρουν. Ενώ με τη ρύθμιση θα πάρουν ένα 10% που αλλιώς το είχαν χαμένο.
♦ Οποία πρωτοτυπία!
Θυμόσαστε τον Σημίτη, που οι επικοινωνιολόγοι του τον κουβάλησαν σ’ ένα υποκατάστημα του ΙΚΑ, όπου έκανε τον τηλεφωνητή κλείνοντας ραντεβού μ’ εκείνο το αμίμητο «Σημίτης ο πρωθυπουργός εδώ»; Το παράδειγμά του ακολουθούν οι επικοινωνιολόγοι του Καραμανλή που κουβάλησαν το δάμαλο καλοκαιριάτικα στο ΙΚΑ Περιστερίου, προκειμένου να ανακοινώσει ότι το ΙΚΑ θα ξεκινήσει από τον Οκτώβρη πιλοτικά σε 8 μονάδες υπηρεσίες προληπτικής ιατρικής (ένα τσεκ απ το χρόνο).
Ηταν απλά μια κίνηση για να ωραιοποιηθεί η προωθούμενη μες στο καλοκαίρι διάσπαση του κλάδου υγείας από τον κλάδο σύνταξης του ΙΚΑ ή ο δάμαλος ετοιμάζεται για εκλογές;
♦ Πράσινη υποκρισία
Ολόκληρο πόνημα έγραψε στην «Ελευθεροτυπία» ο βουλευτής Επικρατείας και πολιτικός εκπρόσωπος Περιβάλλοντος και Χωροταξίας του ΠΑΣΟΚ Σπύρος Κουβέλης, για να εκφράσει το θυμό και τη λύπη του που το ανάλγητο κράτος γκρέμισε τον καταυλισμό των αφγανών προσφύγων στην Πάτρα. «Ξέχασε» να γράψει, όμως, πως οι δυο πόλοι της τοπικής εξουσίας, ο δήμαρχος Φούρας και ο νομάρχης Κατσικόπουλος, που πρωτοστάτησαν στην άσκηση πίεσης στην κυβέρνηση για να κάνει αυτό που έκανε είναι ΠΑΣΟΚ.
Και πέρα από την επιλεκτική ευαισθησία, όμως, ο Κουβέλης παραμένει… ΠΑΣΟΚ, καθώς από τη μια μιλά για «ακροδεξιά ξενοφοβική νοοτροπία (που) θριαμβεύει» και από την άλλη εισηγείται την ίδια πολιτική: «Με σοβαρές συμφωνίες επαναπροώθησης που θα τηρούνται, με πραγματικό έλεγχο των συνόρων και με αυστηρή πολιτική ελεγχόμενης ένταξης στο παραγωγικό δυναμικό και τις εισφορές σε Ταμεία, το πρόβλημα ίσως να μη λύνεται ολοκληρωτικά, αλλά γίνεται διαχειρίσιμο».