♦ Και γελοίος
Την Πέμπτη, 22 Γενάρη, δυο μέρες μετά το στήσιμο των αγροτικών μπλόκων, ο υπουργός Γεωργίας Σ. Χατζηγάκης ανακοίνωνε το περιβόητο «πακέτο» της κυβέρνησης δηλώνοντας: «Τα μέτρα αυτά είναι το αποτέλεσμα ενός ειλικρινούς και γόνιμου διαλόγου με τους εκπροσώπους των συλλογικών φορέων των αγροτών απ’ όλη τη χώρα και με κοινοβουλευτικούς και αυτοδιοικητικούς παράγοντες».
Πότε μωρέ έγινε αυτός ο διάλογος και δεν τον πήραμε χαμπάρι; Κι αφού ήταν τόσο εξαντλητικός, γιατί δεν είχαν ανακοινωθεί τα αποτελέσματά του πριν βγουν στους εθνικούς δρόμους οι αγρότες;
Μια μέρα μετά, μετά τη συνάντησή του με εκπροσώπους του μπλόκου της Νίκαιας, ο Χατζηγάκης δήλωσε: «Η κυβέρνηση έκανε ό,τι ήταν δυνατόν δίνοντας 500 εκατ. ευρώ. Δεν υπάρχουν άλλα χρήματα αυτή τη στιγμή. Τα αιτήματα των αγροτών θα εξεταστούν στο διάλογο που άρχισε τώρα».
Ο διάλογος που ήταν εξαντλητικός και γόνιμος και έφερε αποτέλεσμα (την Πέμπτη), μόλις άρχισε (την Παρασκευή)! Εκτός του ότι εκπροσωπεί μια αντιδραστική πολιτική, ο Σ. Χατζηγάκης έχει χάσει και την αίσθηση του γελοίου.
ΥΓ: Οταν, κυρ-Σωτήρη έχεις για εκπρόσωπο Τύπου τον γνωστό Μ. Δημητρίου, τον άνθρωπο που έχει μείνει στα δημοσιογραφικά χρονικά ως ο «τις ίδιες πληροφορίες έχω και εγώ Νίκο» (ντουέτο με Κακαουνάκη την περίοδο της τρομοϋστερίας) δεν διαθέτεις καν ασπίδα κατά της γελοιότητας. Α, και που ‘σαι, μάζεψέ τον λίγο, γιατί εμείς τουλάχιστον δεν μασάμε.
♦ Ξεδιαντροπιά
Ενα ξεδιάντροπο παιχνίδι παιζόταν επί τριήμερο μεταξύ του υπουργού Γεωργίας Χατζηγάκη και των γαλάζιων αγροτοπατέρων, που ανέλαβαν το έργο της χαλιναγώγησης των οργισμένων αγροτών. «Πακέτο 500 εκατ. ευρώ», μοιρασμένο σε «υποπακέτα» ανά προϊόν, μοίραζε την Πέμπτη ο Χατζηγάκης. Διευκρίνιση για το τι θα πάρει κάθε παραγωγός ανά στρέμμα, ζητούσαν οι Κοκκινούληδες, που είχαν κατά νου ν’ αρπάξουν κάτι οι μεγαλοαγρότες και να την κάνουν από τα μπλόκα. Και τι έκανε ο υπουργός; Ανακοίνωσε τη Δευτέρα «συγκεκριμενοποίηση» για τέσσερα προϊόντα (βαμβάκι, μαλακό και σκληρό σιτάρι και καλαμπόκι). Εκτός του ότι η «συγκεκριμενοποίηση» άφηνε τις ίδιες ασάφειες με την αρχική εξαγγελία, ήταν στηριγμένη σε ένα ψέμα. Ενα ψέμα που αρκούσαν μερικές απλές μαθηματικές πράξεις για να το διαπιστώσει κάποιος. Κάτι λιγότερο από το 9% των καλλιεργηθεισών εκτάσεων με βαμβάκι θα αποζημιωθούν με την υψηλή τιμή που ανακοίνωσε ο Χατζηγάκης. Τα ίδια ισχύουν και για τα άλλα τρία προϊόντα. Δηλαδή, ο υπουργός, σε συνεργασία με τους Κοκκινούληδες που του έκαναν πλάτες (τόσο δύσκολο ήταν να πάρουν μολύβι και χαρτί και να διαπιστώσουν την απάτη;) δοκίμασε να κοροϊδέψει εν ψυχρώ τους αγρότες, λες και απευθυνόταν σε ηλίθιους.
♦ Γκεμπελίσκοι
Η διοίκηση του ΙΚΑ, οι χρυσοπληρωμένοι με τα λεφτά των εργαζόμενων χαρτογιακάδες, μπήκε πρώτη στο χορό της βρόμικης, φασιστικής προπαγάνδας ενάντια στους αγωνιζόμενους αγρότες, εκδίδοντας την περασμένη Δευτέρα την εξής ανακοίνωση: «Από τη Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ανακοινώνεται ότι ορισμένες ελλείψεις εξειδικευμένων φαρμάκων (όπως αντικαρκινικών) που παρατηρήθηκαν σε μερικά υποκαταστήματά του ανά την επικράτεια, οφείλονται αποκλειστικά στην αδυναμία της εταιρείας που έχει αναλάβει τη μεταφορά τους να τα μεταφέρει εγκαίρως, λόγω των αποκλεισμών των δρόμων».
Ρωτάμε τη διοίκηση του ΙΚΑ: πήγε ένα οποιοδήποτε μεταφορικό μέσο σε αγροτικό μπλόκο, τους είπε ότι μεταφέρει φάρμακα για καρκινοπαθείς και δεν το άφησαν οι αγρότες να περάσει; Αν δεν δώσουν συγκεκριμένα στοιχεία (που δεν πρόκειται να δώσουν), έχουμε κάθε δικαίωμα να τους χαρακτηρίσουμε αλήτες, προβοκάτορες, γκεμπελίσκους κ.λπ. κ.λπ.
♦ Ζαλίστηκε
Μες στη ζαλάδα που του έχουν φέρει τα μπλόκα των αγροτών (δεν είναι και λίγο να μην έχεις προλάβει να κλείσεις μήνα στο υπουργείο και να βρίσκεσαι αντιμέτωπος με τέτοια κινητοποίηση) ο Σ. Χατζηγάκης επιστράτευσε το ύστατο επιχείρημα. Πήρε το πιο σοβαρό του ύφος, στήθηκε μπροστά στην κάμερα και ανακοίνωσε ότι τον παίρνουν τηλέφωνο άλλες κοινωνικές ομάδες και διαμαρτύρονται ότι έδωσε πολλά στους αγρότες, ενώ αυτές τις έχει στο ρίξιμο!
Και καλά, να δεχτούμε ότι ο υπουργός εκτελεί και χρέη τηλεφωνήτριας στο υπουργείο, οπότε κάθε διαμαρτυρόμενος τον βρίσκει εύκολα και του κάνει τα παράπονά του. Εκείνο που δεν μπορούμε να καταλάβουμε είναι τι δουλειά έχουν να τηλεφω-νούν στο υπουργείο Γεωργίας εκπρόσωποι των βιομηχάνων, των εμπόρων, των συνταξιούχων και άλλων κοινωνικών ομάδων (τα ονόματα των οποίων φυσικά και δεν απεκάλυψε ο υπουργός). Ηλίθιοι είναι και δεν τηλεφωνούν στα καθ’ ύλην αρμόδια υπουργεία (κυρίως το Οικονομίας), με τα οποία άλλωστε έχουν και καλά «κονέ»;
♦ Καλά ξεμπερδέματα
Με τον Κύρκο ας πούμε ότι τα καταφέρνει η ηγεσία του ΣΥΝ. Οταν την πέφτει στον Τσίπρα με απαξιωτικές δηλώσεις του τύπου «από μαθητούδια δεν γινόμαστε ηγέτες», όλοι καταλαβαίνουν ότι αντιδρά σαν ένας πεισματάρης και μισοξεμωραμένος γέρος. Ας δεχτούμε ότι τα καταφέρνουν με τον Κωνσταντόπουλο που κάθε Κυριακή τον βρίσκουν μπροστά τους μέσα από τις στήλες κάποιας εφημερίδας (τελευταίας εσοδείας: κάρφωσε τους Αλαβάνο-Τσίπρα, λέγοντας ότι ο πρώτος εξακολουθεί να είναι πρόεδρος του ΣΥΝ, ενώ ο δεύτερος είναι απλώς αχυράνθρωπος). Με τους ανανεωτικούς, όμως, πώς θα ξεμπερδέψουν; Αυτοί παραμένουν νομιμόφρονες, καταγράφουν τις απόψεις τους, όπως έχουν δικαίωμα, και ετοιμάζονται να την κάνουν κατά ΠΑΣΟΚ μεριά, έτσι και προκύψει «ακυβερνησία» και το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται έναν αέρα για να κυβερνήσει.
♦ Πράσινες προκλήσεις
«Το ΠΑΣΟΚ είναι περήφανο για την πολιτική του απέναντι στους αγρότες, πολιτική που αν συνεχιζόταν επί ΝΔ, η κατάσταση θα ήταν πολύ καλύτερη», δήλωσε ο εκπρόσωπος Τύπου Γ. Παπακωνσταντίνου. Οταν ρωτήθηκε αν κάτι στο παρελθόν δεν έγινε καλά, προχώρησε ένα ακόμα βήμα: «Πάντα κοιτάμε κριτικά το παρελθόν μας, όμως συνολικά η σχέση μας με τους αγρότες ήταν σχέση εμπιστοσύνης, την οποία πάντα προσπαθούμε να διατηρούμε και να ενδυναμώνουμε».
Οι άνθρωποι επί των ημερών των οποίων ξεκίνησε και συντελέστηκε το πιο μαζικό ξεκλήρισμα της φτωχής αγροτιάς μεταπολεμικά (ξεκλήρισμα που συνεχίζεται επί ΝΔ, φυσικά) έχουν το θράσος να φτύνουν τους φτωχούς αγρότες, μη αρθρώνοντας έστω δυο λόγια υποκριτικής αυτοκριτικής.
♦ Γκουαντανάμο αλά ελληνικά;
Οταν ένα τέρας μητσοτακικής ψυχραιμίας και παχυδερμισμού, όπως η Μπακογιάννη, αναφέρεται επί δυο διαδοχικές μέρες στο κλείσιμο του Γκουαντανάμο, που έχει ανακοινώσει ο Ομπάμα και αφήνει ανοιχτό το ενδεχόμενο κάποιοι κρατούμενοι να μεταφερθούν σε ελληνικές φυλακές, επιχειρηματολογώντας μάλιστα ότι πρόκειται για… ανθρωπιστικό θέμα, τότε όχι μόνο κάποιο λάκκο έχει η φάβα, αλλά μάλλον βρισκόμαστε μπροστά στη φάση Α’ ενός σχεδίου δημιουργίας πολλών Γκουαντανάμο σε όλο τον κόσμο, με τη δημιουργία των οποίων οι Αμερικάνοι του Ομπάμα θα μοιραστούν την ευθύνη με τους συμμάχους τους.
Η αντίθεσή μας με το Γκουαντανάμο δεν έχει να κάνει μόνο με τις συνθήκες κράτησης, αλλά και με το γεγονός ότι εκεί στοιβάχτηκαν πολιτικοί κρατούμενοι απ’ όλο τον κόσμο μόνο και μόνο επειδή κρίθηκαν «τρομοκράτες» ή «φίλοι της τρομοκρατίας». Οι άνθρωποι αυτοί πρέπει να αφεθούν αμέσως ελεύθεροι και να αποζημιωθούν. Η Ελλάδα δεν έχει καμιά δουλειά να μετατραπεί σε δεσμοφύλακα των Αμερικάνων. Να μην επιτρέψουμε στην κυβέρνηση να χαλάσει τις καλές σχέσεις που ως λαός έχουμε με τους λαούς της Ανατολής. Δεν θα μας συγχωρήσουν.