♦ Ζητείται ένοχος
«Δεν είμαι λαμόγιο, αλλά ηλίθιος». Αυτό ήταν το μότο που επαναλάμβανε σαν χαλασμένο γραμμόφωνο ο βουλευτής της ΝΔ Ακης Γεροντόπουλος, μετά την αποκάλυψη για το περιεχόμενο της τροπολογίας που κατέθεσε. Στην τροπολογία, εκτός από τη ρύθμιση κτηματικών υποθέσεων της εκλογικής του πελατείας, περιλαμβάνονταν και ρυθμίσεις κτηματικών υποθέσεων στο Κιλκίς και τη Χαλκιδική, πολύ μακριά από την εκλογική του περιφέρεια. Στην τελευταία περίπτωση, οι ρυθμίσεις ήταν… βατοπεδινού ενδιαφέροντος.
Αν ο Γεροντόπουλος είχε λίγη τσίπα, θα παραιτούνταν. ‘Η θα απεκάλυπτε ποιοι στο υπουργείο Γεωργίας του ετοίμασαν την τροπολογία και του έχωσαν μέσα και τις ρυθμίσεις υπέρ των αγίων μπίζνεσμεν. Κάποιοι που δεν είναι τυχαίοι υπηρεσιακοί παράγοντες, αλλά εντολοδόχοι της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου. Την τροπολογία του την είχαν ετοιμάσει παλιότερα, όμως στο μεταξύ προέκυψαν οι αποκαλύψεις για τα άλλα βατοπεδινά σκάνδαλα, ο Γεροντόπουλος δεν ήξερε τι ακριβώς περιλάμβανε η τροπολογία, την κατέθεσε και ο Κοντός το ‘παιξε ήρωας και την απέρριψε ως εκπρόθεσμη.
Το σκάνδαλο είναι σκάνδαλο σε κάθε περίπτωση και έχει ρίζες στο υπουργείο Γεωργίας (εκεί, άλλωστε, κυοφορείται και το σκάνδαλο του αποχαρακτηρισμού δάσους 8.800 στρεμμάτων, που η βατοπεδινή φαμίλια θέλει να «αξιοποιήσει» τουριστικά), ανεξάρτητα αν το πήρε πάνω του ο Γεροντόπουλος, προσπαθώντας να πείσει ότι είναι απλά ένας βλάκας που δεν έλεγξε πού έβαλε την υπογραφή του.
♦ Πασαρέλα
Πασαρέλα μετανοημένων στην τελετή υποδοχής του καϊκιού «Αγ. Νικόλαος»-Liberty, το βράδυ της Πέμπτης 4 Σεπτέμβρη στο λιμάνι του Πειραιά. Οι μόνοι για τους οποίους δε μπορούμε να πούμε τίποτα είναι η Σακοράφα και ο Δρίτσας. Στήριξαν με την υπογραφή τους την αποστολή πριν ακόμα ξεκινήσει και όπως μας είπαν οι σύντροφοι που ήταν στην αποστολή, τηλεφωνούσαν καθημερινά και εξέφραζαν τη διαθεσιμότητά τους για κάθε βοήθεια.
Ο Γιωργάκης, όμως, πώς ξετσουτσούμισε τώρα; Πού ήταν όταν η αποστολή απειλούνταν ανοιχτά από το Ισραήλ και δεχόταν έναν άγριο ψυχολογικό πόλεμο; Γιατί δεν έκανε μια απλή δήλωση να στηρίξει μια νόμιμη αποστολή; Γιατί δεν απάντησε στην επιστολή που του έστειλε η ελληνική αντιπροσωπεία, ζητώντας του να την ενημερώσει τι σκοπεύει να κάνει για να προστατεύσει την ασφάλεια των (ελληνικών) σκαφών και των επιβαινόντων σ’ αυτά;
Κι ο Μαχμούντ Αμπάς πώς τόλμησε να στείλει άνθρωπο της εδώ Παλαιστινιακής Πρεσβείας να μεταφέρει τις ευχαριστίες του στα μέλη της αποστολής; Οσο η αποστολή βρισκόταν σε εξέλιξη, δεν είπε ούτε μια λέξη. Αφηνε το Ισραήλ να απειλεί και έδειχνε να βολεύεται κι αυτός με μια αποτυχία της αποστολής, γεγονός που επισημάνθηκε και στα διεθνή ΜΜΕ (βλέπε, για παράδειγμα, άρθρο της Monde). Οταν η αποστολή έσπασε τον αποκλεισμό και έφτασε στη Γάζα, δεν έκανε τον κόπο να σηκώσει το τηλέφωνο και να πει δυο λόγια στους συντονιστές της. ‘Η έστω να κάνει μια δήλωση στα ΜΜΕ. Περίμενε, φαίνεται, να γίνει κάτι και να παρέμβει το Ισραήλ κατά την επιστροφή. Οταν η αποστολή ολοκληρώθηκε με μια ακόμη κίνηση ματ (μεταφορά από τη Γάζα ενός ακρωτηριασμένου παιδιού και μιας αποκλεισμένης οικογένειας), κατάλαβε πως είχε χάσει και αυτός και έστειλε άνθρωπο της πρεσβείας στον Πειραιά.
ΥΓ: Την ομιλία του Γρ. Ψαριανού μπορεί να την αποδώσουμε στο άγχος κάθε βουλευτή για δημοσιότητα. Σαν να ‘θελε να πει «είμαι και εγώ εδώ». Οσο για την εξοργιστική γραφικότητα μερικών της «Συμμαχίας σταματήστε τον πόλεμο», που σήκωναν πλακάτ για να τα πάρουν οι τηλεοπτικές κάμερες, την έχουμε συνηθίσει. Ο Μητσάρας δείχνει το δρόμο.
♦ Ψυχρολουσία
Ψυχρολουσία ήταν για τον ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ τα πρώτα μετά τις διακοπές γκάλοπ, καθώς έδειξαν να χάνει το ένα τρίτο της δημοσκοπικής του δύναμης. Εκεί που περίμεναν να φτάσουν στο 20%, είδαν να κατρακυλούν στο 10% και οι απώλειές τους να πηγαίνουν κατά ένα μέρος στο ΠΑΣΟΚ και κατά ένα άλλο (μεγαλύτερο) μέρος στη λεγόμενη αδιευκρίνιστη ψήφο.
Η εξέλιξη αυτή είναι ευανάγνωστη. Σημαντικό κομμάτι των ψηφοφόρων του ΠΑΣΟΚ δήλωνε ότι θα ψηφίσει ΣΥΡΙΖΑ, εκφράζοντας επιθυμία για κυβερνητική συνεργασία ΠΑΣΟΚ-ΣΥΡΙΖΑ. Οι επιθέσεις φιλίας και κυβερνητικής συνεργασίας από την ηγεσία του ΠΑΣΟΚ, από τη μια, και η άρνηση του ΣΥΡΙΖΑ, από την άλλη, οδήγησε άλλους σε «επαναπατρισμό» στο πράσινο στρατόπεδο και άλλους σε αποστασιοποίηση και στάση αναμονής.
Το «διά ταύτα» για τους συνασπισμοσυριζαίους είναι πως αυξάνεται πάνω τους η πίεση για συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ και παίρνει διλημματικό χαρακτήρα. Αν θέλουν μεγάλο ποσοστό, θα πρέπει ν’ ανοίξουν παράθυρο συνεργασίας, διότι τα περί συνεργασίας «με ένα κομμάτι του ΠΑΣΟΚ» θυμίζουν ανέκδοτο, ειδικά όσο το ΠΑΣΟΚ δε διασπάται και δείχνει να αποκαθιστά μια έστω και επίπλαστη εσωτερική ενότητα. Αλλιώς, θα πρέπει να συνηθίσουν από τώρα στην ιδέα ότι πολύ δύσκολα θα πιάσουν διψήφιο νού-μερο (για να μη πούμε ότι πολύ δύσκολα θα ξεπεράσουν τον Περισσό, και τους κακοκαρδίσουμε).
♦ Πού θα κάτσει η μπίλια;
Επίσημη αντίδραση από πλευράς ΣΥΝ/ΣΥΡΙΖΑ ακόμα δεν έχουμε. Υπάρχουν, όμως, μερικά δημοσιεύματα που δείχνουν μια… κινητικότητα. Για παράδειγμα, στον «Κόσμο του Επενδυτή» διαβάσαμε ότι στην τελευταία συνεδρίαση της ΠΓ του ΣΥΝ ο Τσίπρας έριξε μια «βόμβα», παίρνοντας το λόγο προς το τέλος της συνεδρίασης και λέγοντας: «Σύντροφοι, ξέρω πως θα δημιουργηθούν αντιδράσεις από το θέμα που θα θίξω, αλλά πρέπει να το συζητήσουμε. Ο ΣΥΝ πρέπει να απαντήσει ξεκάθαρα σε μια προοπτική διακυβέρνησης της χώρας»! Στο «Εθνος» διαβάσαμε ότι η ηγεσία του ΣΥΝ υψώνει «προστατευτικό τείχος για να περιορίσει τη “φυγή” ψηφοφόρων που το τελευταίο χρονικό διάστημα έστρεφαν το βλέμμα τους προς τη ριζοσπαστική Αριστερά» και πως (εδώ βρίσκεται το «ζουμί») «τα στελέχη της Κουμουνδούρου έχουν διαπιστώσει ότι οι πολίτες ζητούν εναλλακτική πρόταση και προοπτική όχι μόνο για μια δυναμική αντιπολίτευση αλλά και για τη διακυβέρνηση της χώρας».
Επειδή αυτά τα ρεπορτάζ δεν είναι τυχαία, περιμένουμε να δού-με πού θα κάτσει η μπίλια και τι κραδασμούς θα προκαλέσει.
♦ Αντιμετάθεση
Αντιμετάθεση μεταξύ Γιωργάκη και δάμαλου στην αντιμετώπιση των ευρωεκλογών. Ο Γιωργάκης, που μέχρι πρότινος μιλούσε για «χαλαρή ψήφο» που δεν έχει καμιά μεγάλη σημασία για την πορεία του ΠΑΣΟΚ, τώρα, σπρωγμένος από την εσωκομματική γκρίνια και αναθαρρήσας από τα τελευταία γκάλοπ που δείχνουν την ψαλίδα να κλείνει, χαρακτηρίζει τις ευρωεκλογές «δημοψήφισμα». Αντίθετα, ο Καραμανλής, φοβούμενος ευρεία ήττα της ΝΔ, δηλώνει πως οι ευρωκλογές «είναι σημαντικές, γιατί αφορούν την πορεία της ενωμένης Ευρώπης, γιατί αφορούν τη δική μας ευρωπαϊκή τροχιά» (καμιά σχέση με το εσωτερικό πολιτικό μέτωπο), όμως, «ούτε κυβέρνηση εκλέγουν ούτε τις πολιτικές εξελίξεις καθοριστικά επηρεάζουν».
Πέρα από τις παπαριές που κατά καιρούς λένε, και οι δύο ξέρουν καλά πως οι ευρωεκλογές σε κάθε περίπτωση θα λειτουργήσουν σαν πρόκριμα για τις επόμενες βουλευτικές εκλογές. Γι’ αυτό και τα επιτελεία τους θα εργαστούν σκληρά για να νικήσουν ή για να περιορίσουν την έκταση της ήττας ώστε να έχουν ελπίδα ανάκαμψης στη συνέχεια.
♦ Αποκαθήλωση
Ο Καραμανλής, το υποτιθέμενο ισχυρό χαρτί της ΝΔ, αποκαθηλώθηκε μέσα σε μιάμιση ώρα στη Θεσσαλονίκη. Ούτε η ρητορική του δεινότητα ούτε η προετοιμασία σε ερωτήσεις που ανέμενε στάθηκαν αρκετές για να προστατεύσουν την εικόνα του. Εφτά φορές αρνήθηκε να απαντήσει σε ερωτήσεις που του τέθηκαν, λέγοντας «έχω απαντήσει». Αυτός, όμως, δεν είναι ο Αντώναρος που απαντά μ’ αυτό τον τρόπο στο press room. Είναι υποτίθεται ο άνθρωπος που έχει απαντήσεις για όλα. Ομως, το μόνο που είχε διαθέσιμο ήταν το έτοιμο ποίημα: όταν θα ρωτήσουν αυτό, θα απαντήσω έτσι… Μόλις η ερώτηση διαφοροποιούνταν λίγο και συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει η προηγούμενη απάντηση, ο πρωθυπουργός προτιμούσε να το βάλει στα πόδια. Και μόνο αυτό τσαλάκωσε ανεπανόρθωτα την εικόνα του και γέμισε ξανά με ελπίδες την καρδιά του Γιωργάκη.
ΥΓ1: Πέραν των άλλων, ο Καραμανλής βρίσκεται αντιμέτωπος και με τους βαρόνους του κόμματός του, αυτούς που τον ανέδειξαν προ αρκετών ετών στην ηγεσία της ΝΔ. Βαρβιτσιώτης, Εβερτ, Κεφαλογιάννης (αλλά και κάμποσοι νεότεροι στην κομματική επετηρίδα) την έπεσαν χωρίς μισόλογα στο Βουλγαράκη για τις επιχειρηματικές του δραστηριότητες και τον προκλητικό τρόπο ζωής του και πριν και μετά την πλήρη κάλυψη που του προσέφερε ο Καραμανλής. Επέλεξαν να λειτουργήσουν ως «η συνείδηση της παράταξης», απομονώνοντας ακόμη περισσότερο τον ηγέτη της.
ΥΓ2: Η αποκαθήλωση του Καραμανλή καταγράφηκε πεντακάθαρα στις δυο πρώτες δημοσκοπήσεις που έγιναν μετά την παρουσία του στη ΔΕΘ και στο Μαξίμου έχουν απλώσει μαύρες πλερέζες, διότι είναι γνωστή η δημοσκοπολαγνεία τους.
Πού είναι, ρε παιδιά, εκείνος ο Ανδριανόπουλος να μας εξηγήσει γιατί το αμερικάνικο κράτος παρεμβαίνει και χρηματοδοτεί τις δυο μεγαλύτερες εταιρίες ενυπόθηκων δανείων για να μη καταρρεύσουν. Συνάδει αυτό με το φιλελευθερισμό και την απόλυτη ελευθερία της αγοράς;
♦ Master speaking
«H aποφασιστικότητα που εξέπεμψε ο πρωθυπουργός, εφαρμοζόμενη στην πράξη, είναι αυτό ακριβώς που χρειάζεται ο τόπος αυτές τις δύσκολες μέρες».
Δ. Δασκαλόπουλος, πρόεδρος ΣΕΒ
Θέλει η πουτάνα να κρυφτεί, μα η χαρά δεν την αφήνει. Αφήνοντας στην άκρη την κοινωνικίζουσα ψευτοφιλολογία, ο εκπρόσωπος του συνδικάτου των καπιταλιστών έδωσε το στίγμα τους, μετά την παρουσία του Καραμανλή στη ΔΕΘ: σε επίπεδο δηλώσεων μας καλύπτετε πλήρως, κάντε τις πράξη και θα έχετε ως κυβέρνηση και ως κόμμα την αμέριστη στήριξή μας. Και βέβαια, το ΠΑΣΟΚ δεν έβγαλε κιχ μετά τις πανηγυρικές ιαχές του ΣΕΒ. Αλλωστε, δεν πέρασε πολύς καιρός από τότε που ολόκληρη κουστωδία πράσινων στελεχών, με επικεφαλής τη Λ. Κατσέλη, επισκέφτηκε τα γραφεία του ΣΕΒ, διαπίστωσε ταύτιση απόψεων και υποσχέθηκε ότι θα ξαναπάει για να τα ξαναπούν.