♦ Να απομονωθούν
Αυτό που οργανώθηκε την περασμένη Παρασκευή δεν ήταν ένα φοιτητικό συλλαλητήριο, κάποιων έστω συλλόγων που δεν ήθελαν να πάνε μαζί με τους υπόλοιπους την Τετάρτη. Ηταν μια στημένη κομματική φιέστα του Περισσού και της νεολαίας του. Τα μόνα που προσπαθούσαν να ξεγελάσουν τους ανυποψίαστους διαβάτες ήταν τα πανό με τις υπογραφές φοιτητικών και σπουδαστικών συλλόγων. Ο «μυημένος» παρατηρητής, όμως, έβλεπε καλά τον τρόπο οργάνωσης της κομματικής φιέστας (ήταν εκεί και οι γνωστοί ματσουκοφόροι με ανά χείρας τα στυλιάρια που σε δεμάτια κουβαλούν με το λευκό βανάκι από τα κομματικά γραφεία της πλατείας Λαυρίου.
Και βέβαια, η παρουσία των κομματικών στελεχών με το κινητό στο χέρι δεν κρυβόταν. Αλλωστε, το στίγμα φρόντισε να δώσει ο βουλευτής και οιονεί γραμματέας της ΚΝΕ Γ. Πρωτούλης, με μια δήλωση της οποίας τα 2/3 αναλώθηκαν στην για πολλοστή φορά καταδίκη των εκδηλώσεων του αγωνιστικού φοιτητικού κινήματος («στημένο παιχνίδι που γίνεται με τα εκδοτικά συγκροτήματα και με την κυβέρνηση και διάφορες ομάδες και γκρούπες» στόχος είναι «να εμφανιστεί το πανεπιστήμιο και το φοιτητικό κίνημα με εικόνες χάους, βιβλικής καταστροφής, να εμφανιστεί το φοιτητικό κίνημα σαν ένα αντιδημοκρατικό κίνημα κάποιων παράξενων και μυστήριων»).
Δεν είναι η πρώτη φορά που ο Περισσός παραβιάζει με προκλητικό και τραμπούκικο τρόπο την αυτοτέλεια και τις δημοκρατικές διαδικασίες στο φοιτητικό κίνημα. Οπως πάντοτε, στόχος των αγωνιστικών κομματιών του φοιτητικού κινήματος πρέπει να είναι η πολιτική απομόνωση των δυνάμεων του Περισσού. Μόνο έτσι θα βοηθηθούν φοιτητές και φοιτήτριες που τους εμπλέκουν σ’ αυτό το βρόμικο παιχνίδι.
♦ Ξετσίπωτα
«Το ΠΑΣΟΚ δεν διαφωνεί με οποιαδήποτε κίνηση γίνεται στο πλαίσιο του Συντάγματος και των νόμων του κράτους. Υπάρχει μια ευρωπαϊκή συζήτηση και μια ευρωπαϊκή νομοθεσία, η οποία και αυτή πρέπει να εφαρμοστεί στη χώρα μας».
Αυτή την πλήρη νοημάτων δήλωση έκανε την περασμένη Δευτέρα ο εκπρόσωπος Τύπου του ΠΑΣΟΚ Γ. Παπακωνσταντίνου, απαντώντας σε ερώτηση σχετική με τα κυβερνητικά σχέδια για την τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η δήλωση έχει δυο σκέλη. Το πρώτο αναφέρεται στην παράκαμψη του άρθρου 16, ώστε να ιδρυθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια με το φερετζέ του «μη κρατικού – μη κερδοσκοπικού». Το δεύτερο σκέλος αναφέρεται στη νομιμοποίηση των κακόφημων Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών, σύμφωνα με τη σχετική κοινοτική οδηγία, γεγονός που θα οδηγήσει στη de facto και de jure ίδρυση καθαρόαιμων ιδιωτικών πανεπιστημίων.
Μ’ άλλα λόγια, το ΠΑΣΟΚ ταυτίζεται πλήρως με την κυβερνητική πολιτική και κλείνει το μάτι στην κυβέρνηση να μη διστάσει να προχωρήσει σ’ αυτές τις ρυθμίσεις. Το ότι δεν έβαλαν μυαλό μετά το κάζο που έπαθαν με το άρθρο 16 είναι δικό τους θέμα. Θέμα του φοιτητικού κινήματος και γενικότερα της εκπαιδευτικής κοινότητας (αλλά όχι μόνον αυτών) είναι να κινητοποιηθεί άμεσα, για να ναυαγήσουν εν τη γενέσει τους τα νέα αντιδραστικά σχέδια. Αν δεν υπάρξει άμεση αντίδραση, δεν πρέπει να αποκλείσουμε αιφνιδιασμούς και μέσα στο καλοκαίρι.
♦ Ας κοιτάξουν στον καθρέφτη
Εισαγγελική βοήθεια για να χτυπηθεί η οικοδόμηση καμένων δασικών εκτάσεων υποσχέθηκε ο εισαγγελέας του Αρείου Πάγου Γ. Σανιδάς στα μέλη της «Διεπιστημονικής Επιτροπής για το Περιβάλλον», που τον επισκέφτηκαν για να ζητήσουν την εφαρμογή αυστηρών μέτρων και να καταγγείλουν ότι στα καμένα ξεφυτρώνουν βίλες.
Δε γνωρίζουμε τι ακριβώς συζητήθηκε μεταξύ τους και αν τέθηκε υπόψη του Σανιδά το μέγα σκάνδαλο της «Νέας Αιολίδας». Του συνεταιρισμού που με τη βοήθεια ανώτερων δικαστικών, στους οποίους χορήγησε οικόπεδα όπου έχουν χτίσει βιλάρες, κατάφερε να οικοπεδοποιήσει καταπατημένα δάση (και καμένα) στην περιοχή της Ροδόπολης, στο δάσος της Σταμάτας. Μ’ αυτό το σκάνδαλο στην πλάτη τους και τη χοντροκομμένη συγκάλυψή του, οι δικαστικοί δεν έχουν δικαίωμα να μιλούν. Ας πάνε πρώτα να γκρεμίσουν τις βιλάρες των συναδέλφων τους και μετά τα λέμε. Οχι να πουλάνε τζάμπα οικολογική ευαισθησία για προπαγανδιστικούς λόγους.
♦ Ξεβράκωτοι
Με το που έστειλε ο Αλογοσκούφης στη Βουλή το νομοσχέδιο για την εισοδηματική πολιτική, έβγαλε και η εκτελεστική επιτροπή της ΑΔΕΔΥ την καθιερωμένη ανακοίνωση. Σ’ αυτή, αφού σημειώνει ότι «η πολιτική αυτή είναι απαράδεκτη και απορρίπτεται από τους εργαζόμενους» (σιγά το νέο), καταλήγει: «Η ΕΕ της ΑΔΕΔΥ ζητά την άμεση θεσμοθέτηση νέου μισθολογίου με 1.300 ευρώ κατώτερο βασικό μισθό». Είναι τόσο ξεβράκωτοι πια οι ξεφτίλες εργατοπατέρες που ούτε τις γνωστές φραστικές απειλές για «αγώνες» που «θα ανατρέψουν την πολιτική της λιτότητας» δεν τολμούν να γράψουν πλέον.
♦ Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά
Μετά από μια αρχική περίοδο αμηχανίας κι ένα ελαφρύ σοκ από τη σφοδρότητα της επίθεσης που δέχτηκαν στελέχη του από συγκροτήματα του Τύπου, που έως εκείνη τη στιγμή έπιναν νερό στο όνομα του διδύμου Αλέκου-Αλέξη, στην ηγεσία του ΣΥΝ ξαναβρίσκουν την ψυχραιμία τους και έχουν και εξήγηση για την εικόνα των τελευταίων γκάλοπ. Με το γνωστό ύφος κομπασμού ο Αλαβάνος δήλωνε πρόσφατα στο ραδιόφωνο του «Αλφα», ότι το κόμμα του «με μια σταθερότητα σ’ αυτά τα διψήφια ποσοστά έχει καταφέρει ένα μεγάλο αποτέλεσμα. Ακυρώνει τον εκλογικό νόμο που δίνει αυτοδυναμία και έτσι ανοίγει εξελίξεις για την πολιτική ζωή, ώστε να φύγει από το τέλμα». «Αν σκεφτεί κανείς ότι τον προηγού-μενο Σεπτέμβριο ανεβήκαμε από το 3% στο 5% και τώρα οι δημοσκοπήσεις μάς δίνουν 12 – 14% δεν θα βάλουμε τα κλάματα», κατέληξε!
Ας προσέξουν, όμως, γιατί τα ίδια έλεγαν και πριν τις φοιτητικές εκλογές και το χαστούκι που έφαγαν ήταν ιδιαίτερα βαρύ. Τόσο βαρύ που να τρέχει σήμερα η νεολαία τους και να κάνει καταλήψεις σε πρυτανικά γραφεία, σε μια προσπάθεια να αποκτήσει κάποια βάση στο ριζοσπαστικό φοιτητόκοσμο.
♦ Πολιτικό σκάνδαλο
«Αποσπασματική και ελλιπή» χαρακτήρισε ο υφυπουργός ΠΕΧΩΔΕ Θ. Ξανθόπουλος την αντιπλημμυρική θωράκιση τα τελευταία τριάντα χρόνια, σε πρόσφατη συζήτηση στη Βουλή. Αφού δήλωσε ότι «υπάρχει μείζον θέμα», λόγω του διπλασιασμού της απορροής (άρα και των κινδύνων πλημμύρας) μέσα στα τελευταία 50 χρόνια, πέταξε μια μικρή «βόμβα»: «Πρέπει δε να ομολογήσουμε ότι γίνονται και μερικά χοντρά τεχνικοοικονομικά λάθη όπως ήταν του 1999. Οταν η ΕΥΔΑΠ μπήκε στο Χρηματιστήριο, η αρμοδιότητα που είχε και ήξερε να κάνει καλά ήταν ο καθαρισμός των φρεατίων ομβρίων. Γιατί απαλλάχθηκε από αυτό; Για να μην επιβαρυνθεί το χρηματοοικονομικό μοντέλο εισαγωγής της στο Χρηματιστήριο με αυτήν τη δαπάνη. Αυτό το έργο ανατέθηκε στο ΥΠΕΧΩΔΕ που τότε ήταν ανέτοιμο να το αναλάβει».
Αυτό, βέβαια, δεν συνιστά «τεχνικοοικονομικό λάθος», όπως το χαρακτηρίζει ο τεχνοκράτης υφυπουργός. Συνιστά πολιτικό σκάνδαλο. Ισως ο κ. Ξανθόπουλος αναφέρεται σ’ αυτό επειδή έγινε επί ΠΑΣΟΚ. Δεν ισχύει, όμως, το ίδιο με όλες τις ιδιωτικοποιήσεις που προωθεί η κυβέρνηση της ΝΔ;
♦ Μούγκα
Μούγκα στη στρούγκα των οικο-λαμόγιων. Αυτοί που είναι έτοιμοι να ξεσηκώσουν τον κόσμο για τις θαλάσσιες χελώνες, τις φώκιες, τις αρκούδες και άλλα συμπαθή ζώα και ζωάκια, δε λένε κουβέντα για το νέο κρίκο στην αλυσίδα του διατροφικού σκανδάλου, που σκοτώνει τον άνθρωπο.
Μπορείτε να δηλητηριάζετε ελεύθερα τους ανθρώπους, φτάνει να δίνετε σ’ εμάς παραδάκι για να προστατεύουμε τα άγρια ζώα. Σ’ αυτό συνοψίζεται το μήνυμα που στέλνουν στις κυβερνήσεις.
♦ Aς τον λουστούν
Με την ΕΡΤ και έναν παραγωγό της τα ‘βαλε προ ημερών η ηγεσία του Περισσού (με πρωτοσέλιδο σχόλιο του «Ριζοσπάστη», υπό το βαρύγδουπο τίτλο «Αντικομμουνισμός») διότι μετέδωσαν τρέιλερ εκπομπής στην οποία ο Ζουράρις εμφανίζεται να αποκαλεί το ΚΚΕ «κλινικά νεκρό, που δεν το ξέρει». «Αξιος» – αναφωνεί ο σχολιογράφος για τον Ζουράρι και αναρωτιέται αν η ΕΡΤ και ο παραγωγός της «τόσο ενθουσιάστηκαν από την ανοησία, ώστε την προβάλλουν και διαφημιστικά;».
Δεν έχουμε καμιά διάθεση να υπερασπιστούμε την ΕΡΤ, όμως εν προκειμένω η ηγεσία του Περισσού καλύτερα θα ήταν να το βούλωνε. Διότι είναι αυτή που περιέβαλε τον Ζουράρι με τον τίτλο του «αντιιμπεριαλιστή». Είναι αυτή που τον «κατέβασε» κατ’ επανάληψη στα ψηφοδέλτιά της. Και μη μας πει κανείς ότι αυτό έγινε παλιά. Στις τελευταίες δημοτικές εκλογές (που δεν έγιναν και τόσο παλιά) με καμάρι μας ενημέρωσε ο «Ριζοσπάστης» (29.6.2006) πως το συνδυασμό του Περισσού στη Θεσσαλονίκη στήριξε και «ο Κώστας Ζουράρις, πολιτειολόγος, διευθυντής της εφημερίδας “Μακεδονία”». Και στις ακόμα πιο πρόσφατες βουλευτικές εκλογές, με ακόμα μεγαλύτερο καμάρι και υπό τον τίτλο «Κάλεσμα ενίσχυσης του ΚΚΕ από τον Κώστα Ζουράρι» («Ριζοσπάστης», 7.9.2007) πληροφορηθήκαμε τους λόγους με τους οποίους ο Ζουράρις «εξήγησε τη συστράτευσή του με το ΚΚΕ στην εκλογική μάχη». Ας λουστούν, λοιπόν, και αυτά που τους σέρνει τώρα, γιατί είναι πολύ πιθανό και στις προσεχείς ευρωεκλογές να τους ξαναδούμε αγκαλίτσα.