♦ Βίοι παράλληλοι (1)
Θα αυξηθεί ή όχι ο ΦΠΑ μετά τις εκλογές; ‘Η μήπως θα μειωθεί από το ΠΑΣΟΚ, που είχε καταγγείλει την κατά μία μονάδα αύξησή του από την κυβέρνηση Καραμανλή; Το θέμα ετέθη κατ’ επανάληψη από τους δημοσιογράφους, οι αρχηγοί του δικομματισμού προσπάθησαν να το αποφύγουν, αλλά στις συνεντεύξεις που έδωσαν στη ΔΕΘ αναγκάστηκαν να απαντήσουν.
Ο Καραμανλής απάντησε ότι αύξηση του ΦΠΑ «δεν είναι στις προθέσεις μου», για να συμπληρώσει απνευστί: «Αλλά κανένας δεν μπορεί να προβλέψει το μέλλον, σε δύο, σε τρία, ή σε τέσσερα χρόνια. Και αυτό βέβαια το καταλαβαίνετε όλοι»! Οταν από το προεκλογικό μπαλκόνι, μια βδομάδα πριν τις εκλογές και σε συνθήκες που η κυβέρνηση φοβάται ότι μπορεί και να μην ξαναείναι κυβέρνηση δίνεται τέτοια απάντηση, καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει.
Ο Γιωργάκης στην αρχή το ‘παιξε φιλολαϊκός: «Εγώ μπορώ να σας πω ότι η δέσμευσή μας είναι να μειώσουμε το ΦΠΑ ή μάλλον ακόμα περισσότερο, για να το πω πιο συγκεκριμένα, να μειώσουμε την ψαλίδα μεταξύ άμεσης και έμμεσης φορολογίας». Αμέσως τα στελέχη του σφύριξαν ότι είπε παπαριά και λίγο μετά το διόρθωσε, απαντώντας σε δημοσιογράφο που υπέβαλε άλλη, άσχετη με το ΦΠΑ ερώτηση: «Θέλω μάλιστα εδώ να διορθώσω ή να συμπληρώσω κάτι. Διότι μου είπαν ότι, πιθανώς δεν ήμουν σαφής. Είμαι πολύ σαφής και σε ότι αφορά το ΦΠΑ. Δεν θα αυξήσουμε το ΦΠΑ». Αρα, ο ΦΠΑ θα παραμείνει (τουλάχιστον) ο ίδιος. Πώς του ξέφυγε και προηγουμένως μίλησε για μείωση; Ελα μου ντε. Και γιατί δεν έμεινε στα περί μείωσης, που είναι και αβανταδόρικα σε σχέση με τα όσα δηλώνει ο Καραμανλής; Γιατί το ΠΑΣΟΚ είναι ένα υπεύθυνο κόμμα της κεφαλαιοκρατίας και ξέρει να χαλιναγωγεί ακόμα και την προεκλογική του προπαγάνδα. Να μη καλλιεργεί προσδοκίες στο λαουτζίκο.
ΥΓ: Το βράδυ, στο κεντρικό δελτίο του MEGA, ο Χρυσοχοΐδης δεν είχε κανένα πρόβλημα να πει πως το ΠΑΣΟΚ θα μειώσει τον ΦΠΑ!
♦ Βίοι παράλληλοι (2)
Ποια είναι η κατεύθυνση της ανασυγκρότησης που ΝΔ και ΠΑΣΟΚ υπόσχονται στην πυρόπληκτη Ηλεία; Και αυτό το θέμα τέθηκε στις συνεντεύξεις Τύπου της ΔΕΘ.
Ο Καραμανλής, αν και του επισημάνθηκε από εκπρόσωπο ΜΜΕ της Ηλείας, ότι «αυτό που έχει μεγάλη σημασία είναι να μην φύγουν οι κάτοικοι από τον τόπο τους» απάντησε με γενικολογίες, χωρίς να πει τίποτα συγκεκριμένο. Χωρίς να δώσει ένα αδρό περίγραμμα κάποιου σχεδίου ανασυγκρότησης. Προσέξτε… σαφήνεια: «Εκείνο που ανήγγειλα λίγες ημέρες μετά τη θεομηνία, είναι ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα οικονομικής και κοινωνικής ανασυγκρότησης και ανάπτυξης των περιοχών, όχι μόνο περιβαλλοντικά αλλά και οικονομικά. Τα κίνητρα που θα δοθούν, οι επιδοτήσεις, και πιθανώς τα φορολογικά κίνητρα, θα εξειδικευτούν στο αμέσως επόμενο διάστημα και μάλιστα σε διάλογο με τους φορείς του τόπου. Να είστε βέβαιος -θα σας ηχήσει ίσως λίγο φιλόδοξο αυτό- ήταν μία τραγωδία που ζήσαμε, αλλά μέσα από αυτή την τραγωδία ίσως μας δίνεται μία ευκαιρία, αν δράσουμε αποτελεσματικά, να κάνουμε τα πράγματα για τις περιοχές αυτές καλύτερα απ’ ότι ήταν»!!!
Ο Γιωργάκης είπε να το παίξει… συγκεκριμένος. «Αυτό το οποίο πρέπει να κάνουμε και αυτή είναι η πρότασή μας, συμβολίζεται από τη νέα Ολυμπία. Ουσιαστικά είναι μια πρόταση ανασυγκρότησης, που βασίζεται στον πολιτισμό, σε μια πανεπιστημιούπολη, στην οικολογική ανάπτυξη των αγροτικών προϊόντων, στην προστασία του περιβάλλοντος και σε μια τουριστική ανάπτυξη που σέβεται το περιβάλλον»!!! Ντίσνεϊλαντ στην Ολυμπία και τουριστική ανάπτυξη. Οσο για τη φτωχή αγροτιά, την πλειοψηφία των κατοίκων στις πυρόπληκτες περιοχές, να πάει να…
♦ Ολα τα μωρά στην πίστα…
Μετά τον θεατρικό επιχειρηματία (ήτοι καπιταλιστή) και πρωταγωνιστή σε τηλεοπτικές σαπουνόπερες που… μορφώνουν και διαπαιδαγωγούν καθημερινά τον ελληνικό λαό, Κώστα Καζάκο, που τοποθετήθηκε συμβολικά (προφανώς, λόγω της τεράστιας πολιτιστικής και κοινωνικής προσφοράς του μέσω της «Βέρας στο δεξί») επικεφαλής στο ψηφοδέλτιο Επικρατείας, μετά την κολλητή του μεγάλου δημοκράτη και πατριώτη Χριστόδουλου Παρασκευαΐδη, Γαρυφαλλιά (Λιάνα) Κανέλλη, στην οποία απονεμήθηκε έδρα στην Α’ Αθήνας (έχει μπόλικες, προχωρημένης ηλικίας θεούσες η περιοχή), ήρθε η ώρα να επανακάμψει και ένας φίλος από τα παλιά, με τον οποίο οι σχέσεις τα τελευταία χρόνια δεν ήταν καθόλου καλές (μια εδρούλα είχε διεκδικήσει κι αυτός, διότι την εδικαιούτο, όπως έλεγε στην άψογη αρχαιοελληνική διάλεκτο με την οποία απευθύνεται στο χριστεπώνυμο πλήθος). Ο Κώστας Ζουράρις απευθύνει «κάλεσμα ενίσχυσης του ΚΚΕ», όπως μας πληροφόρησε με διθυραμβικό δημοσίευμα ο «Ριζοσπάστης» (7.9.07). «Στο πλευρό των υποψηφίων βουλευτών του ΚΚΕ δίνει τη μάχη και ο πολιτειολόγος Κώστας Ζουράρις», μας πληροφορεί το δημοσίευμα (αλήθεια, γιατί σκέτα πολιτειολόγος και όχι εκδότης-διευθυντής της υπερσυντηρητικής «Μακεδονίας»;). Βέβαια, μετά τις εκλογές ο Ζουράρις μπορεί να τους ξαναπεράσει γενεές δεκατέσσερις, αλλά ποιος δίνει σημασία σ’ αυτά, όταν έχει μπροστά του τον υπέρτερο στόχο του διεμβολισμού του υπερσυντηρητικού-ελληνορθόδοξου ακροατήριου της Βόρειας Ελλάδας; Μόνο ένας Ζουράρις μπορεί να μπει σφήνα ανάμεσα σε Καρατζαφέρη και Παπαθεμελή.
ΥΓ: Πολύ πιο σεμνή είναι η στήριξη του αρχιπλοιάρχου ε.α. Αντώνη Κακαρά, ο οποίος καλεί, από των στηλών της εφημερίδας του Περισσού, «τους συναδέλφους στρατιωτικούς εν ενεργεία και αποστράτους να στηρίξουν το ΚΚΕ χωρίς καμία επιφύλαξη και αναστολή», διότι «η πολιτική και οι θέσεις του ΚΚΕ και στον τομέα της Εθνικής μας Αμυνας είναι πρόσθετος λόγος να ενισχυθεί».
♦ Η ψήφος δεν έχει χρώμα
Και για να μην κατηγορηθούμε ότι παρατραβάμε την κριτική για την προσπάθεια του Περισσού να μαζέψει ψήφους από τα πιο δεξιά κοινωνικά στρώματα, σας ενημερώνουμε ότι –όπως μας ενημέρωσε ο «Ριζοσπάστης»- «την Αστυνομική Διεύθυνση Κορινθίας, την Πυροσβεστική και τη Λιμενική Υπηρεσία Κορίνθου επισκέφτηκαν οι υποψήφιοι βουλευτές του ΚΚΕ στην Κορινθία και ο Γιάννης Νάκης, μέλος της ΚΕ του Κόμματος (σ.σ. είναι ο υπεύθυνος για τους μπάτσους). Οι εκπρόσωποι του Κόμματος κάλεσαν τους εργαζόμενους στα Σώματα Ασφαλείας (sic!) να καταδικάσουν τη ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ, να ψηφίσουν ΚΚΕ». Για ποιο λόγο; Διότι ο Περισσός τους αντιμετωπίζει «ως εργαζόμενους που αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα», διότι «στήριξε από την πρώτη στιγμή το δικαίωμά τους στο συνδικαλισμό καθώς και τα αιτήματά τους ως μισθωτών». Δεν παρέλειψαν δε να υπογραμμίσουν ότι από τον αυταρχισμό και την καταστολή «δεν εξαιρούνται οι υπάλληλοι των σωμάτων ασφαλείας»!
Το πρώτο που θα σημειώσει κάποιος είναι ότι με τέτοιες δραστηριότητες εκείνο που επιδιώκεται είναι η νομιμοποίηση των μπάτσων και νερόμπατσων ως «παιδιών του λαού». Ομως, είπαμε, η ψήφος δεν έχει χρώμα. Φτάνει να πέσει στην κάλπη.
♦ Μπίζνες και προπαγάνδα
Αρχικά, το δεσποταριάτο, με εντολή Χρυσόδουλου, ανακοίνωσε ότι προσφέρει για τους πυρόπληκτους 500.000 ευρώ. Μετά τη γενική αγανάκτηση, το ξανακοίταξαν και διπλασίασαν το ποσό. Εκείνο που δεν άλλαξαν είναι η απόφασή τους να ανοίξουν χωριστό λογαριασμό συγκέντρωσης χρημάτων, ανεξάρτητο απ’ αυτόν του Ταμείου Μολυβιάτη. Κορόιδα είναι; Ο,τι λεφτά δώσουν για να κάνουν το κομμάτι τους, θα έχουν συγκεντρωθεί από αφελείς πιστούς. Κι ό,τι περισσέψει στα ταμεία των μητροπόλεών τους και στις μπίζνες. Χώρια τις κονόμες της «Αλληλεγγύης».
Ο Χρυσόδουλος, όπως είναι γνωστό, δεν δίστασε από το Μαϊάμι να κάνει και προπαγάνδα υπέρ της «δεξιάς του Κυρίου», μιλώντας για «ευρύτερο σχέδιο πολιτικής αποσταθεροποίησης της χώρας μας ίσως κι εν όψει των εκλογών». Παραήταν χοντρή αυτή η δήλωση, για να την καταπιούν ακόμα και οι δεσποτάδες που κάνουν πολιτικό παιχνίδι κυρίως με υποψήφιους από τα δυο μεγάλα κόμματα κι όχι με το ένα ή το άλλο κόμμα. Ετσι, βγήκε ο Ανθιμος και άδειασε δημοσίως τον Χρυσόδουλο, ο οποίος κατάλαβε τη γκάφα κι έβαλε τον παρακοιμώμενό του (και) στο Μαϊάμι Θεόκλητο να δηλώσει ότι «παρανοήθηκαν οι δηλώσεις του μακαριωτάτου»!
♦ Στο στόχαστρο η μονιμότητα
Δεν είμαστε διεστραμμένοι, αλλά η δουλειά της εφημερίδας μας επιβάλλει να υφιστάμεθα όλες τις παπαριές των κομμάτων και των αρχηγών τους. Τα παρακολουθούμε εμείς, τα κοσκινίζουμε και ενημερώνουμε εσάς που αποφεύγετε το συνεχές μαρτύριο.
Οταν, λοιπόν, ρωτήθηκε ο Καραμανλής στη συνέντευξη Τύπου της Θεσσαλονίκης για την έως τώρα πολιτική της κυβέρνησής του στις ΔΕΚΟ, απάντησε πως το μεγαλύτερο επίτευγμα ήταν η αλλαγή του θεσμικού πλαισίου και η κατάργηση της μονιμότητας για τους νεοπροσλαμβανόμενους εργαζόμενους. Μάλιστα, έξυπνα ενεργώντας, δεν εξέθεσε τη συνδικαλιστική γραφειοκρατία, αναφερόμενος στη δημόσια (βλέπε ΟΤΕ) ή σιωπηρή (βλέπε ΔΕΗ) συμφωνία με την κυβέρνηση σ’ αυτό το ιστορικού χαρακτήρα αντεργατικό μέτρο (πούλησαν τα παιδιά τους οι αλήτες).
Εκείνο, όμως, που πρέπει να σημειωθεί είναι ότι αυτή η τοποθέτηση του Καραμανλή προοιονίζεται και την προώθηση ανάλογης ρύθμισης και στο λεγόμενο στενό δημόσιο τομέα. Το θεσμικό πλαίσιο υπάρχει και το Σύνταγμα δεν αποτελεί εμπόδιο. Η πλήρης ανατροπή των εργασιακών σχέσεων είναι επί θύρας.