♦ Λογαριασμό!
Ο Αλογοσκούφης με τον Δούκα επαναλαμβάνουν συνεχώς ότι το δομημένο ομόλογο της JP Morgan εκδόθηκε «με πολύ συμφέροντες όρους για το ελληνικό δημόσιο». Εμείς από την αρχή είχαμε επισημάνει, ότι πανίσχυροι διεθνείς τραπεζικοί-χρηματιστηριακοί οίκοι σαν τη JPM δεν πιάνονται κορόιδα από υπηρεσίες υπουργείων υπερχρεωμένων χωρών. Η διεθνής πιστωτική πιάτσα έχει τους κανόνες της και κανένας Αλογοσκούφης ή Δούκας δε μπορεί να επιβάλει όρους σε τέτοιου μεγέθους και ισχύος τραπεζικούς οργανισμούς. Οι «συμφέροντες όροι» για το δημόσιο είχαν να κάνουν με το ότι η κυβέρνηση βρήκε τα «κορόιδα», τα ασφαλιστικά ταμεία, τα οποία παρέδωσε βορά σε τραπεζίτες και χρηματιστές, για να βγάλουν από αυτά τα υπερκέρδη τους.
Πέρα απ’ αυτό, όμως, οι τελευταίες εξελίξεις κάνουν σκόνη και τους ισχυρισμούς Αλογοσκούφη-Δούκα περί «πολύ συμφερόντων για το δημόσιο όρων δανεισμού». Το δημόσιο (ο κρατικός προϋπολογισμός) αναλαμβάνει να πληρώσει μερικά εκατομμύρια ευρώ που είναι οι τόκοι που ζητούν οι διοικήσεις των ασφαλιστικών ταμείων για να πουλήσουν το δομημένο ομόλογο στη JPM. Και μόνο αυτό το ποσό (χωρίς να λογαριάσουμε τους αφανείς τρόπους με τους οποίους JPM και ΝΑΜ εισέπραξαν τα 8,5 εκατ. ευρώ των μιζών που εμφανίζονται να πλήρωσαν από τα ταμεία τους) αλλάζει εντελώς τους όρους δανεισμού του δημόσιου με την έκδοση του συγκεκριμένου ομόλογου. Τι μένει απ’ όλη αυτή τη βρομερή ιστορία; Η πιστωτική διευκόλυνση, προκειμένου η κυβέρνηση να πετύχει τον (προεκλογικό) στόχο της εξόδου από την επιτήρηση. Αν ο Αλογοσκούφης είναι τόσο μάγκας όσο εμφανίζεται, ας κάνει ξανά λογαριασμό, δίνοντας όλα τα στοιχεία των αρχικών όρων δανεισμού του δημόσιου συν τους τόκους που (λέει ότι) θα πληρώσει στα ασφαλιστικά ταμεία.
♦ Εκνευρισμός ενόχου
Την ώρα που ο κυβερνητικός εκπρόσωπος δήλωνε ότι ο Γιωργάκης υποβιβάζει το επίπεδο του πολιτικού μας πολιτισμού, την ώρα που ακόμα και ο Μητσοτάκης κατηγορούσε τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ για… γλώσσα χαμαιτυπείου, βγήκε ο Αλογοσκούφης και έκανε μαντάρα την «επιχείρηση πολιτικός πολιτισμός», χαρακτηρίζοντας τον Γιωργάκη… «πολιτικό κανακάρη τόσο του εγχώριου όσο και του διεθνούς κατεστημένου». Ας αφήσουμε στην άκρη το ότι ο Αλογοσκούφης είναι ο τελευταίος που «δικαιούται για να ομιλεί» (τη συγκεκριμένη δήλωση την έκανε αμέσως μετά την επιστροφή του από την Ισταμπούλ, όπου πήρε μέρος στα μυστικοσυμβούλια της περιβόητης Λέσχης Μπίλντεμπεργκ, μαζί με την Αννούλα τη Διαμαντοπούλου). Γιατί τόσος εκνευρισμός; Γιατί ο Γιωργάκης για πρώτη φορά «έδειξε» και τον Αλογοσκούφη ως ένοχο του σκανδάλου των ομολόγων. Οσο το ΠΑΣΟΚ «έδειχνε» μόνο τον Δούκα και τον Κουρή, ο Αλογοσκούφης σφύριζε αδιάφορα. Αλλωστε, ήταν αυτός που «έδωσε στην ψύχρα» τον υφυπουργό του στη Βουλή, δηλώνοντας όχι μόνο αναρμόδιος αλλά και ανενημέρωτος για τις εκδόσεις ομολογιακών δανείων από το δημόσιο. Μόλις το ΠΑΣΟΚ τον έβαλε κι αυτόν στο στόχαστρο, αντέδρασε με τον εκνευρισμό του ενόχου που πίστευε ότι την είχε γλιτώσει.
♦ Και άλλος ένοχος
«Ποιοι είναι οι άφθαρτοι; Τα στελέχη του ΠΑΣΟΚ και οι πρώην υπουργοί που έτρεξαν να υπερασπιστούν τους καταχραστές του Παντείου, που έκλεψαν ακόμα και τα χρήματα του Κ. Σημίτη;». Αυτή ήταν η απάντηση του υφυπουργού Οικονομικών Π. Δούκα στις κατηγορίες στελεχών του ΠΑΣΟΚ στη Βουλή για το σκάνδαλο των ομολόγων. Σε απλά ελληνικά τα παραπάνω μεταφράζονται ως εξής: «Ναι, ρε, είμαστε χωμένοι στο σκάνδαλο, αλλά εσείς δεν δικαιούστε να μιλάτε, γιατί κάνατε χειρότερα!
♦ Yes woman
Πήγε η Ντόρα στο Ισραήλ και την Παλαιστίνη, μπας και καταφέρει να μαζέψει το μπάχαλο του πατριαρχείου και να σώσει τα συμφέροντα της ελληνικής μπουρζουαζίας στην περιοχή, συναντήθηκε με τον Ολμέρτ, με τη Λίβνι, με τον Αμπάς, όχι όμως και με τον Χανίγια. Πιστή στην αμερικάνικη πολιτική, που δεν αναγνωρίζει τα κυβερνητικά στελέχη της Χαμάς. Ακόμα και στις λεπτομέρειες yes woman η κόρη του Μητσοτάκη.
♦ Απωθημένα και αλήθεια
Τα δικά του αντικομμουνιστικά απωθημένα (και όχι του συνομιλητή του) έβγαλε ο Σπύρος Κουταβάς της «Ελευθεροτυπίας», που πήρε και δημοσίευσε μια σύντομη συνέντευξη από τον διακεκριμένο επιστήμονα της NASA Θανάση Οικονόμου. Η παρουσίαση που κάνει ο δημοσιογράφος είναι γεμάτη εμπάθεια και ψεύδη. Αναφέρεται στο «φτωχόπαιδο που έφυγε κυνηγημένο με το παιδομάζωμα του εμφυλίου» και που «κατόρθωσε να σπουδάσει Πυρηνική Φυσική στην Πράγα». Πώς «κατόρθωσε να σπουδάσει», ρε μάγκα; Μόνος του; Πήρε τους δρόμους και βρέθηκε στο πανεπιστήμιο και μάλιστα σε τόσο επίλεκτη σχολή, που του επέτρεψε να αναπτύξει την κλίση του και να γίνει ένας από τους διασημότερους επιστήμονες στην οργάνωση διαστημικών αποστολών (έχει δουλέψει σε Ρωσία και ΗΠΑ);
Η περίπτωση του συγκεκριμένου ανθρώπου είναι ένα ακόμα χαστούκι στη μαύρη μοναρχοφασιστική προπαγάνδα περί «παιδομαζώματος». Οντως γινόταν παιδομάζωμα εκείνα τα χρόνια στην Ελλάδα. Ηταν το παιδομάζωμα της Φρειδερίκης. Το εμπόριο παιδιών που έκαναν οι μοναρχοφασίστες. Αν ο δημοσιογράφος ήταν επιεικώς αντικειμενικός, θα έψαχνε να μάθει πώς βρέθηκαν στην Αμερική οι τρεις αδερφές του Θανάση Οικονόμου, που κατάγεται από το ανταρτοχώρι Ζιάκα Γρεβενών. Αυτό το παιδομάζωμα, αυτό το φρικτό έγκλημα των μοναρχοφασιστών πολέμησε ο Δημοκρατικός Στρατός. Πήρε τα παιδιά από τις ζώνες του πολέμου και τα πέρασε με ασφάλεια στην Αλβανία και από εκεί στην Τσεχοσλοβακία. Αυτά τα παιδιά για πρώτη φορά στη ζωή τους ντύθηκαν κανονικά, τράφηκαν κανονικά, μορφώθηκαν κανονικά. Τα περισσότερα πήγαν στο Πανεπιστήμιο, έγιναν επιστήμονες. Οχι περιπλανώμενα στους δρόμους, αλλά ζώντας μέσα στις κοινότητες των ελλήνων πολιτικών προσφύγων και έχοντας κάθε βοήθεια στις σπουδές τους και στη ζωή τους.
Δεν ξέρουμε ποιες είναι οι απόψεις του Θ. Οικονόμου, που είναι σήμερα μεγαλοστέλεχος της NASA. Ομως, από τα δικά του λόγια, που δημοσιεύτηκαν στην εφημερίδα, πουθενά δεν επιβεβαιώνεται ο προκλητικός πρόλογος του εμπαθούς συντάκτη. Αντίθετα, υπάρχουν αναφορές στην αντιφασιστική αντίσταση του ελληνικού λαού και με τέτοιες αναφορές βαφτίζει περιοχές του Αρη που εξερευνά το ρομπότ που κατασκεύασε η ομάδα του.
♦ Ιμπεριαλιστική κεντροαριστερά
Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η επαρχιώτικη δουλοπρέπεια με την οποία υποδέχτηκαν τον Μπους τα καθεστώτα της Αλβανίας και της Βουλγαρίας. Γιατί να μας εκπλήσσει, όμως; Τα καθεστώτα των γειτονικών χωρών βρίσκονται -τηρουμένων των αναλογιών- στο σημείο που βρισκόταν το ελληνικό καθεστώς μετά τη νίκη του στον εμφύλιο. Τότε που προσκυνούσε τους Αμερικανούς και ακουγόταν η δουλική προσφώνηση του Παπάγου προς τον Βαν Φλιτ: «Στρατηγέ, ιδού ο στρατός σας».
Αν πάμε λίγο δυτικά, θα συναντήσουμε μια άλλη χώρα που περιέλαβε ο Μπους στην ευρωπαϊκή περιοδεία του. Την Ιταλία, που τη διοικεί η «κεντροαριστερά» (από μια τροτσκιστική ομάδα μέχρι μετριοπαθείς χριστιανοδημοκράτες, με ενδιάμεσους την «Κομμουνιστική Επανίδρυση» και το Κόμμα Δημοκρατικής Αριστεράς του Ντ’ Αλέμα). Ιμπεριαλιστική χώρα η Ιταλία, δεν υπήρχε περίπτωση οι πολιτικοί της να συμπεριφερθούν σαν τον Μπερίσα. Πρόντι και Μπους συζήτησαν, παζάρεψαν και στο τέλος ο Μπους εξέφρασε τις ευχαριστίες του προς την «κεντροαριστερή» κυβέρνηση για το ρόλο που διαδραματίζει στο Αφγανιστάν, το Λίβανο και το Κοσσυφοπέδιο!
ΥΓ: Ξέρετε ποια ήταν η μόνη διαφορά ουσίας; Οτι στην Ιταλία κόσμος βγήκε στο δρόμο και διαδήλωσε κατά του Μπους.
♦ Νέοι συσχετισμοί
Πριν μερικά χρόνια, η Ρωσία παρακαλούσε να της επιτρέψουν να γίνει τακτικό μέλος του Παγκόσμιου Οργανισμού Εμπορίου (ΠΟΕ). Τώρα ο Πούτιν χαρακτηρίζει τον ΠΟΕ «αρχαϊκό, μη δημοκρατικό και άκαμπτο», που παίρνει υπόψη μόνο ένα μικρό αριθμό χωρών και δεν αντανακλά τη νέα οικονομική τάξη πραγμάτων. Ξεκαθάρισε δε ότι η Ρωσία θα συνεχίσει την πορεία ένταξής της στον ΠΟΕ, αλλά «με όρους ικανοποιητικούς για μας». Υπαινίχτηκε, δηλαδή, ότι ή θ’ αλλάξει ο ΠΟΕ, σε τρόπο που να αντανακλά τους νέους παγκόσμιους συσχετισμούς δύναμης, ή η Ρωσία θα του γυρίσει τις πλάτες.
Βασικό χαρακτηριστικό γνώρισμα του μονοπωλιακού καπιταλισμού είναι η ανισόμετρη ανάπτυξη. Κάποιες οικονομίες αναπτύσσονται γρήγορα ενώ κάποιες άλλες μπαίνουν σε κρίση. Οι συσχετισμοί αλλάζουν, οι ισορροπίες διαταράσσονται. Οι ανερχόμενες δυνάμεις ζητούν μεγαλύτερο μερίδιο σε αγορές και σφαίρες επιρροής, ενώ οι κατερχόμενες προσπαθούν να κρατήσουν τα κεκτημένα. Η Ρωσία είναι σε φάση ανάπτυξης και διεκδικεί αυτό που δικαιούται. Το ίδιο και η Κίνα, η οποία υστερεί όμως στρατιωτικά. Θα δούμε, λοιπόν, πολλά επεισόδια και οικονομικού πολέμου.