♦ Απέλπιδες γελοίοι
Νομίζουμε ότι κανένας σοβαρός άνθρωπος δε μπαίνει σε συζήτηση για το… δημοσιογραφικό απόρρητο που καλύπτει τον διευθυντή του Γραφείου Τύπου του Καραμανλή, πίσω από το οποίο καλύπτεται ολόκληρο το μέγαρο Μαξίμου. Κάθε τέτοια συζήτηση υποτιμά τη νοημοσύνη όλων και εν πάση περιπτώσει το θέμα έχει επαρκώς διερευνηθεί στις δημοσιογραφικές, τις πολιτικές και τις νομικές του παραμέτρους. Αναρωτιόμαστε, όμως: οι δικαστικές αρχές γιατί καλούν μόνο τον Ανδριανό, ο οποίος κρύβεται πίσω από το (ανύπαρκτο στην περίπτωσή του) δημοσιογραφικό απόρρητο; Δεν υπάρχουν άλλοι άνθρωποι στο Μαξίμου; Ας πούμε ο Αγγέλου, ο Ρουσόπουλος και -γιατί όχι;- ο ίδιος ο Καραμανλής; Γιατί δεν τους καλούν κι αυτούς να δώσουν εξηγήσεις; Αρκούνται, μήπως, στις γελοιότητες που άρχισε να λέει στο press room ο Ρουσόπουλος (τι να κάνει κι αυτός; μες στην απελπισία του προτιμά τη γελοιότητα της «τρελίτσας»), ότι ουδείς άλλος πλην Ανδριανού είδε το περιβόητο DVD; Ο Ρουσόπουλος, βέβαια, μπορεί να λέει ό,τι θέλει, όμως οι δικαστικές αρχές δεν έχουν υποχρέωση να καλέσουν ως μάρτυρες όλα τα πρόσωπα του επιτελείου του Μαξίμου;
Οσο για τον Ρουσόπουλο, τα είπαμε παραπάνω: πουλάει «τρελίτσα» και ξέρει ότι γελοιοποιείται, αλλά δε μπορεί να κάνει αλλιώς. Δηλώνει ότι κανένας στο Μαξίμου, πλην Ανδριανού, δεν είδε το DVD (!), πως σε κανέναν δεν είπε ο Ανδριανός το όνομα του ντιβιντοκομιστή (!) και πως ο Ζαχόπουλος δεν αποπέμφθηκε, αλλά παραιτήθηκε… για λόγους υγείας! Τι να του πεις τώρα; Οτι δεν πρόσεξαν τις λεπτομέρειες και την πάτησαν, αφού ανακοίνωσαν την παραίτηση Ζαχόπουλου στις 18 και η επιστολή παραίτησης φέρει ημερομηνία 19 Δεκέμβρη; Πάντως, ξέρει να φυλάγεται. Οταν ρωτήθηκε αν στις 17 Δεκέμβρη ο Ζαχόπουλος κλήθηκε από τον Αγγέλου στο Μαξίμου, δεν απάντησε, αλλά οχυρώθηκε πίσω από το «δεν ανακοινώνω ποτέ συναντήσεις του Αγγέλου». Βλέπετε, ο Ζαχόπουλος τη γλίτωσε και η σούπα ξίνισε. Αν είχε πεθάνει, θα βολεύονταν μια χαρά, ενώ τώρα δεν ξέρουν τι θα γίνει όταν συνέλθει εντελώς και ξαναβγεί στην πολιτική πιάτσα.
♦ Συμψηφισμός
Με το που υπέβαλαν οι Πασόκοι αίτημα να κληθούν στην Επιτροπή Μορφωτικών Υποθέσεων της Βουλής όλοι οι υπουργοί Πολιτισμού της ΝΔ (με πρώτο τον ίδιο τον Καραμανλή), ήρθε η ρελάνς από τους Νεοδημοκράτες. Ναι, αλλά να κληθούν όλοι οι υπουργοί Πολιτισμού από το 1996. Αλλη μια προσπάθεια συμψηφισμού σε εξέλιξη. Βλέπετε, τα μικρά και μεγάλα σκάνδαλα του ΥΠΠΟ, η καταστροφή αρχαιολογικών χώρων και τα συναφή δεν ξεκίνησαν το 2004 από τον Ζαχόπουλο. Ποιος ξεχνά τα όσα έγιναν από το ΠΑΣΟΚ ενόψει Ολυμπιακών Αγώνων, ποιος ξεχνά το σκάνδαλο «Θεσσαλονίκη Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης» και τα παρόμοια; Να γιατί το ΠΑΣΟΚ δε μπορεί να βγάλει μεγάλη υπεραξία από τα γαλάζια σκάνδαλα. Γιατί αμέσως ξεθάβονται τα πράσινα. Σε όλους τους τομείς.
♦ Ποιητής
«Τέτοιες συμπεριφορές κάνουν κακό στον Καραμανλή και το έχω πει πολλές φορές. Αλλωστε, προ καιρού έχω μιλήσει για πρίγκιπες και χανουμάκια», δήλωσε ο Παναγιώτης Ψωμιάδης. Επειδή τους «πρίγκιπες» μπορούμε να τους ταυτοποιήσουμε, αλλά στα «χανουμάκια» δυσκολευόμαστε, μήπως μπορεί ο ποιητής Πανίκας να μας πει ποιους ακριβώς εννοεί; Ρητορικό το ερώτημα, αλλά με το μπουρδέλο της Δεξιάς έχουμε λιγουλάκι μπερδευτεί. Αυτοί σε λιγότερο από μια τετραετία κατάφεραν να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους (κυριολεκτικώς και μεταφορικώς).
♦ Οσο μπόι του λείπει…
Αντιγράφουμε από τη στήλη του Μάρκου Μουζάκη στο «Παρόν» (5-6.1.2008): «ΚΟΥΙΖ: Ποιος ο ρόλος (πρώην) μεγαλοσυνδικαλιστή στη διακίνηση του περιεχομένου της γνωστής ροζ κασέτας ή DVD ή δεν ξέρω τι άλλο σε πολιτικά γραφεία, καθώς και σε επαφές με νομικό που εμπλέκεται στην υπόθεση Ζαχόπουλου; Εχει αυτή η “εμπιστευτική” πληροφόρηση σχέση με την εντυπωσιακή άνοδο των (πολιτικών) μετοχών του εσχάτως, κάτι που έχει θορυβήσει τους συντρόφους του;». Το «κουΐζ» ήταν γραμμένο με γράμματα τίτλων, μη τυχόν και διαφύγει της προσοχής κάποιου από τους αναγνώστες. Δε χρειάζεται να σας πούμε ποιον φωτογραφίζει, το καταλάβατε ήδη. Το ερώτημα είναι γιατί δεν αντέδρασε ο φωτογραφιζόμενος…
♦ Ηταν πολλά τα λεφτά…
Ακούστε τώρα τι λένε οι κακεντρεχείς στη δημοσιογραφική πιάτσα. Ο μεγαλοδημοσιογράφος (το μεγάλος δεν πάει στις δημοσιογραφικές ικανότητες, αλλά στα φράγκα και τη σωματοδομή σε… φάρδος) βρέθηκε «ανοιχτός». Πολύ «ανοιχτός». Είχε μέτωπο ανοιχτό με το Μαξίμου, αυτοί του την είχαν στημένη και το ΣΔΟΕ (κάπως αλλιώς λέγεται τώρα επί γαλάζιας διακυβέρνησης) τον τσίμπησε. Μιλάμε για πολλά λεφτά. Τόσο πολλά που έδωσε το DVD χωρίς να πάρει μία επιπλέον!
Κοιτάξτε τώρα και μια διαβολική σύμπτωση. Επικεφαλής του πρώην ΣΔΟΕ είναι ο Σπ. Κλαδάς, προσωπικός φίλος του πρωθυπουργού και του Ζαχόπουλου, στον οποίο ανετέθη από τον Ζαχόπουλο, σύμφωνα με όσα ο ίδιος κατέθεσε στην ανάκριση, να ενημερώσει την Τσέκου ότι κόπηκε από το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ (η Τσέκου, βέβαια, τα λέει διαφορετικά).
♦ Η ρόμπα του καρτέλ
Σε μια γραφική προπαγανδιστική ενέργεια, ο υφυπουργός Ανάπτυξης Γ. Βλάχος «διέταξε» κοστολογικούς ελέγχους για μια σειρά προϊόντα που οι επιχειρήσεις που τα παράγουν ανακοίνωσαν αυξήσεις τιμών από το Γενάρη. Οι βιομήχανοι του διαμήνυσαν αμέσως, ότι τέτοιο δικαίωμα δεν έχει και ο υφυπουργός έγινε ρόμπα, δηλώνοντας ότι οι έλεγχοι που διέταξε έχουν… ηθική σημασία. Ποιος, όμως, έκανε ρόμπα τον γραφικό υφυπουργό; Ο έως πρότινος επικεφαλής του καρτέλ του γάλακτος και πρόεδρος του ΣΕΒ Δ. Δασκαλόπουλος, που δεν παρέλειψε να δηλώσει ότι «το σύστημα που έχουμε διαλέξει είναι αυτό της ελεύθερης αγοράς» (!!!!) και «σε αυτήν τη βασική οικονομική αλήθεια δεν υπάρχει υπαναχώρηση».
♦ Πολιτισμός εξ Εσπερίας
Μπορεί ο Κ. Χατζηδάκης να έχει αναγκαστεί (προς το παρόν) να κάνει γαργάρα το κλείσιμο-ξεπούλημα της «Ολυμπιακής», όμως δεν πρέπει να ξεχάσουμε μια ενδιαφέρουσα αποκάλυψη σχετικά με την προσωπικότητα του εντιμότατου κομισάριου Ζακ Μπαρό. Ο μεσιέ Μπαρό, λοιπόν, ως ταμίας του κόμματος του Σιράκ, είχε αποκτήσει ταχυδακτυλουργικές ικανότητες. Τεράστια ποσά κρατικού χρήματος περνούσαν από τα χέρια του και εξαφανίζονταν στην κομματική μαύρη τρύπα. Η υπόθεση έφτασε στα δικαστήρια το 2000 και ο Μπαρό με δυο βοηθούς του καταδικάστηκαν στη βαρύτατη ποινή των… 8 μηνών φυλάκιση με αναστολή και διετή στέρηση των πολιτικών του δικαιωμάτων. Ομως, η γαλλική Δημοκρατία είχε φροντίσει από το 1995 να θεσπίσει ένα νόμο «για τη διαφύλαξη του κύρους των πολιτικών», τον οποίο ενεργοποίησε αμέσως ο Ζακ Σιράκ. Ετσι, ο Μπαρό αμνηστεύτηκε για την καταδίκη του, το ποινικό του μητρώο έγινε πάλλευκο σαν το φρέσκο χιόνι και στα γαλλικά ΜΜΕ απαγορεύτηκε (με την απειλή ποινών και προστίμων) οποιαδήποτε αναφορά στην καταδίκη. Ετσι, ο μεσιέ Μπαρό συνέχισε ανεμπόδιστος την πολιτική του καριέρα, καταλαμβάνοντας ένα από τα κρίσιμα (παραγωγικά) κομισαριάτα της ΕΕ.
Γιατί τα θυμίζουμε όλ’ αυτά; Γιατί κάθε φορά που ξεσπά ένα πολιτικό σκάνδαλο στην Ελλάδα και συγκαλύπτεται είναι πολλοί αυτοί (με πρώτους κάποιους ευρωλιγούρηδες), που εξαπολύουν μύδρους ενάντια στον «καθυστερημένο» ελληνικό κοινοβουλευτισμό, εξαίροντας την «πολιτισμένη Ευρώπη», όπου υποτίθεται πως βασιλεύει η Δικαιοσύνη και οι πολιτικές παρεκτροπές τιμωρούνται αμείλικτα. Οπως βλέπουμε, όμως, όλα τα γουρούνια έχουν την ίδια μούρη.
► Τι γίνεται, ρε παιδιά, με εκείνο το σκάνδαλο του ΤΣΠΕΑΘ; Ο Ζορμπάς έστειλε το πόρισμα, αλλά δεν το διέρρευσε, όπως το προηγούμενο για το ομόλογο του ΤΕΑΔΥ. Και η ΕΣΗΕΑ μούγκα. Και ο Καπράνος ακλόνητος. Λέτε να ‘χουμε πολυπολική συναλλαγή; (!!!)
♦ Μας δουλεύουν
Το Γενάρη του 2003, ψηφίστηκε ο νόμος 3094, που προέβλεπε ότι ο Συνήγορος του Πολίτη και οι βοηθοί του δεν ευθύνονται ούτε διώκονται ούτε καν ανακρίνονται για γνώμη που διατύπωσαν ή πράξη που έκαναν στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων τους. Διάταξη λογική, θα λέγαμε, αφού (υποτίθεται ότι) οι υπηρεσίες του ΣτΠ παρεμβαίνουν προς όφελος των πολιτών, ελέγχοντας την εξουσία.
Το Δεκέμβρη της ίδιας χρονιάς, με το νόμο 3207, η νομική προστασία του ΣτΠ και των βοηθών του επεκτάθηκε και στα μέλη του ΚΑΣ! Δηλαδή, τα μέλη του ΚΑΣ μπορούν να αποφασίζουν χωρίς το φόβο οποιασδήποτε νομικής εμπλοκής τους. Δεν χρειάζεται να αναλύσουμε, βέβαια, πως οι δυο αυτές υπηρεσίες δεν έχουν καμιά σχέση. Ο ΣτΠ είναι κατά κάποιο τρόπο ανεξάρτητο νομικό όργανο, ενώ το ΚΑΣ είναι όργανο του κράτους, που παίρνει αποφάσεις που αφορούν μεγάλα συμφέροντα. Γιατί, λοιπόν, επεκτάθηκε στα μέλη του το ακαταδίωκτο; Από τι ήθελαν να τα προστατεύσουν;
Στα τέλη του 2003 βρισκόμαστε στην τελική ευθεία για τα Ολυμπιακά Εργα. Στα μέλη του ΚΑΣ ασκούνται μεγάλες πιέσεις (θυμηθείτε μόνο την υπόθεση του Σχοινιά). Αλλά πιέσεις ασκούνται και για ιδιωτικά έργα σε περιοχές αρχαιολογικού ενδιαφέροντος. Τους προσφέρουν, λοιπόν, το ακαταδίωκτο, για να είναι πιο αποτελεσματικές οι πιέσεις. Για να παίρνονται πιο εύκολα οι αποφάσεις. Αυτό το έκανε το ΠΑΣΟΚ (που σήμερα σκούζει για τα έργα και τις ημέρες του Ζαχόπουλου) και φυσικά το διατήρησε η ΝΔ. Μας δουλεύουν χοντρά, λοιπόν, όταν λένε πως θα ασκηθούν διώξεις για παράνομους αποχαρακτηρισμούς από το ΚΑΣ.