Είπε ο υφυπουργός Οικονομικών Φ. Σαχινίδης στη Βουλή, απευθυνόμενος προς τον Τσίπρα: «Εάν κάτι μπορώ να ανακαλέσω στη μνήμη μου από την πρόσφατη στάση των στελεχών του κόμματός του, είναι ότι με τις δημόσιες τοποθετήσεις τους καλλιεργούν, εάν δεν δημιουργούν, ανησυχίες στο καταθετικό κοινό, με προτάσεις για στάση πληρωμών, για έξοδο από το ευρώ, αδιαφορώντας, όταν καταθέτουν αυτές τις προτάσεις, για το ποιες μπορεί να είναι οι συνέπειες και για το τραπεζικό σύστημα, αλλά και για την ίδια την χώρα και την πορεία της». Δεν έχουμε καμιά διάθεση να υπερασπιστούμε τον ΣΥΡΙΖΑ, αλλά διαβάζοντας τέτοιες ιταμές τοποθετήσεις από το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης δεν μπορούμε να μην αναφωνήσουμε: για δες ποιοι μιλάνε! Δεν είναι ο Παπακωνσταντίνου που μίλησε για κίνδυνο μη εκταμίευσης της πέμπτης δόσης και κατέβασμα ρολών, όπως χαρακτηριστικά είπε; Δεν είναι η Δαμανάκη που μίλησε για σχέδια εξόδου από το ευρώ; Δηλαδή, οι δηλώσεις των Συριζαίων δημι- ούργησαν ανησυχίες στο καταθετικό κοινό και όχι οι δηλώσεις του καθ’ ύλην αρμόδιου υπουργού Οικονομικών και της επιτρόπου της χώρας;
Και βέβαια, δεν μιλάμε απλά για ανησυχίες, αλλά για πανικό που προκάλεσε νέο κύμα ανάληψης καταθέσεων. Στέρεψαν από ρευστό τα ΑΤΜ των τραπεζών.