Ο ΟΠΕΚΑ είναι ασπίδα για όλους τους πολίτες απέναντι στις πελατειακές σχέσεις και τη διαφθορά. Εγινε μέσα σε ένα χρόνο εγγυητής διαφάνειας και αξιοπρέπειας για όλους. Ηταν άθλος. Αναγνωρίζεται ως μοναδικός ευρωπαϊκός προνοιακός θεσμός από τους ευρωπαίους εταίρους μας, οι οποίοι δεν πίστευαν ότι θα μπορούσε να γίνει ο μετασχηματισμός του πρώην ΟΓΑ σε δημόσιο προνοιακό φορέα, τόσο γρήγορα και τόσο αξιόπιστα.
Θεανώ Φωτίου