♦«Εάν δεν είναι ύποπτη, είναι πολιτικά αφελής η θέση πολλών (αριστερών;) συναδέλφων να ζητούν “Ανοιχτά Πανεπιστήμια” προκειμένου, συζητώντας, να διαβάλουν τον νόμο της Γιαννάκου. Ο νόμος θα ισχύσει ως έχει, μάνατζερ (επίτροποι) θα συναλλάσσονται με τον εκάστοτε υπουργό, το υπουργείο θα έχει μπάσει τα ιδιωτικά πανεπιστήμια από τα σπασμένα παράθυρα, τα αμφιθέατρα θα μοιάζουν με τηλεοπτικά πλατό που μοιράζουν εκατομμύρια, οι έρευνες θα κάνουν ορισμένους επιτήδειους καθηγητές πλούσιους, η έρημος θα επεκτείνεται. Μόνο με κλειστά πανεπιστήμια οι περιφρονημένοι από τη νέα τάξη και τα μίντια καθηγητές θα αντισταθούν (υπογραμμίζω) στον φονταμενταλισμό της αγοράς που θα σπάσει την πόρτα των πανεπιστημίων με τους φύλακες που θα αναλάβουν να τη φυλάξουν» (ο Γιώργος Βέλτσος στα «ΝΕΑ», διαυγέστατος και καίριος).
♦Ακμαιότατος επανήλθε στην ενεργό δράση ο Δρακουμέλ, προς μεγάλη θλίψη του Καραμανλή. Αφού πρώτα «περιποιήθηκε» τον Γιωργάκη, επαναλαμβάνοντας τη γνωστή δήλωση, ότι δεν είναι ώριμος για πρωθυπουργός, στη συνέχεια «περίλαβε» τον Καραμανλή: «Δυστυχώς η εκλογική μας νίκη είναι βέβαια και όταν λέω “δυστυχώς” το εννοώ», είπε σε συνέντευξή του στο «Βήμα της Κυριακής». Σκεφτείτε τι θα λέει την επόμενη τετραετία, προκειμένου να φέρει μια ώρα γρηγορότερα τη Ντόρα στην αρχηγία της ΝΔ και μετά στην πρωθυπουργία. Και θα έχει τότε «καβαλήσει» τα 90 ο βρυκόλακας.
♦ Εκεί που τον θαυμάσαμε, πάντως, τον Μητσοτάκη ήταν όταν από τη μια υπερασπίστηκε τον Κυριάκο, που δεν ψήφισε την αναθεώρηση του άρθρου 24, επειδή «δεν συμφωνεί με την κατεύθυνση που δίνει η κυβέρνηση» και από την άλλη υπερασπίστηκε, με το γνωστό του ύφος, την ουσία της κυβερνητικής αναθεώρησης, καταλήγοντας: «Η μισή ελληνική γη είναι εκτός συναλλαγής και δεν μπορεί να αξιοποιηθεί. Αυτό δεν αντέχεται, προπαντός σήμερα που ο κυριότερος πλούτος που μας απέμεινε είναι η ελληνική γη»! Ολα στο σφυρί. Μητσοτάκης είν’ αυτός. Με τον Κυριάκο, όμως, ακόμα δεν καταλάβαμε τι έγινε. Παραβίασε τη γραμμή του padre padrone ή απλώς καταψήφισε για να φωνάξει «παρών» το μητσοτακέικο;
♦ Μέσα σε 65 μέρες θα πρέπει οι Δήμοι να εκδίδουν άδειες στα «καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος». Αν δεν έχει αποφανθεί ο Δήμος, θα λογίζεται ότι η άδεια έχει εκδοθεί! Αυτό προβλέπει Κοινή Υπουργική Απόφαση των Παυλόπουλου και Σιούφα. Γιατί τόση πρεμούρα; Οχι, βέβαια, για την αδειοδότηση κάποιου επαρχιακού καφενείου. Για τα διάφορα «πολιτιστικά κέντρα» γίνεται όλη η φτιάξη. Για να μπορούν να λειτουργούν ασύδοτα.