♦ Μικρό κόμμα, μεγάλα προβλήματα. Μαλλιά κουβάρια έχουν γίνει και πάλι στο ΣΥΝ, απ’ αφορμή το αιώνιο θέμα: Με το ΠΑΣΟΚ ή μόνοι μας; Κάποιοι μάλιστα έχουν διοχετεύσει την πληροφορία ότι ο Αλαβάνος ετοιμάζεται να καρατομήσει τον Βούτση από εκπρόσωπο Τύπου του κόμματος και οι του «αριστερού ρεύματος» διαμηνύουν ότι κάτι τέτοιο θα το θεωρήσουν casus belli και απειλούν με τη σύγκληση έκτακτου συνέδριου για να επιβεβαιώσει τις αποφάσεις του προηγούμενου σχετικά με τη συνεργασία με το ΠΑΣΟΚ.
♦ «Δε θεωρώ την ευρωπαϊκή σοσιαλδημοκρατία ιδεολογική και πολιτική εκδοχή του νεοφιλελευθερισμού (…) Κρίσιμο πολιτικό ζήτημα αυτής της δεκαετίας η διαμόρφωση όρων συνεργασίας (…) Προϋποθέτει από την πλευρά του Συνασπισμού εγκατάλειψη της στατικής αντίληψης που κατατάσσει τη σοσιαλδημοκρατική παράταξη στον πόλο του νεοφιλελευθερισμού». Ο Φώτης Κουβέλης (τα αποσπάσματα από συνέντευξή του στην «Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία») δε μασάει τα λόγια του, άσχετα αν διευκρινίζει ότι δεν θεωρεί ώριμο και της παρούσης το ζήτημα της συνεργασίας με το ΠΑΣΟΚ.
♦ «Αυτό που έχει σημασία, σας το λέω ξεκάθαρα, είναι η άρση της απαγόρευσης (σ.σ. για την ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων). Εχουμε με το “franchising” υποδομές που δεν αναγνωρίζονται ως πανεπιστήμια. Από την άλλη, έχουμε ξένα πανεπιστήμια που έχουν πραγματοποιήσει επενδύσεις στη χώρα μας και τα οποία διαμαρτύρονται. Δυστυχώς, δεν έχουμε το “εργαλείο” ούτε για να τα πιστοποιήσουμε, ούτε για να τα αξιολογήσουμε ποιοτικά. Δηλαδή κοροϊδεύουμε τον εαυτό μας». Ξεκάθαρη η υπουργός Παιδείας (από συνέντευξη στην «Καθημερινή της Κυριακής»).
♦ Πάει και η φετινή «ημέρα του καταναλωτή». Ξέρετε τι μας προκάλεσε την πιο αλγεινή εντύπωση; Οχι οι παπαριές των πολιτικών (με πρώτο τον Σιούφα), αλλά o προκλητικός λόγος κάποιων «καταναλωτικών οργανώσεων», που είχαν το θράσος να καλέσουν το λαό σε αποχή από την αγορά για μια μέρα, για να στείλει λέει μήνυμα ενάντια στην ακρίβεια. Μήνυμα ενάντια στην ακρίβεια μπορεί να στείλει μόνο ο αγώνας για αυξήσεις στους μισθούς, τα μεροκάματα και τις συντάξεις κι αυτή την αλήθεια συγκαλύπτουν με τα μηνύματά τους οι λεγόμενες καταναλωτικές οργανώσεις, που λειτουργούν τελικά ως δεκανίκια του συστήματος για το παραμύθιασμα του εργαζόμενου λαού.
♦ Εντάξει, δεν είναι ο παλιός Μητσοτάκης, κάπου χάνει και λίγα λάδια (λόγω ηλικίας), όμως ακόμα κι έτσι την κάνει τη ζημιά του. Μια συνέντευξη το μήνα να δίνει και είναι ικανός από μόνος του να τη ρίξει την κυβέρνηση.
♦Ως ατζέντης των ελλήνων καπιταλιστών (21 από δαύτους τον συνόδευαν) πήγε στη Λιβύη ο Κ. Παπούλιας. Είναι μάλιστα κατάλληλος γι’ αυτή τη δουλειά, επειδή διατηρεί και καλές προσωπικές σχέσεις με το πολιτικό προσωπικό της περιοχής. Γι’ αυτό θα πραγματοποιήσει και άλλα τέτοια ταξίδια σε αραβικές χώρες. Ποιος είπε ότι ο πρόεδρος είναι μόνο για τις παρελάσεις; Μια χαρά βοηθάει το σύστημα.