♦ «Ο γεωγραφικός χώρος όπου βρίσκονται η Παλαιστίνη, το Ισραήλ και η Ιερουσαλήμ, επί αιώνες έζησε υπό τουρκική διοίκηση. Ποιος θα ενδιαφερθεί για την Παλαιστίνη αν δεν το κάνω εγώ;». Δήλωση του Αμπντουλάχ Γκιουλ, απάντηση στις κατηγορίες που δέχτηκε η τουρκική κυβέρνηση για την πρόσκληση στην Αγκυρα του ηγέτη της Χαμάς. Για μια ακόμη φορά η τουρκική διπλωματία απέδειξε ότι ξέρει να διεκδικεί για την Τουρκία το ρόλο μιας σημαντικής περιφερειακής δύναμης, την οποία πρέπει να παίρνουν υπόψη τους οι ιμπεριαλιστές στους σχεδιασμούς που κάνουν για την περιοχή της Μέσης Ανατολής. Ταυτόχρονα, ο Γκιουλ βούλωσε τα στόματα όσων κατηγόρησαν την κυβέρνηση Ερντογάν για ροπή προς τον Ισλαμισμό, μεταφέροντας το κέντρο βάρους στον πυρήνα του κεμαλισμού, που είναι η διεκδίκηση από την Τουρκία περιφερειακού ρόλου που αρμόζει στον διάδοχο της Οθωμανικής Αυτοκρατορίας.
♦ Ο γνωστός «μαυροτρύπας», κατά κόσμο Θέμος Αναστασιάδης, έπαθε -λέει- υπέρταση και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο την ώρα που έκανε γυρίσματα για την εκπομπή «Ολα», στην οποία -όπως ο ίδιος είχε προαναγγείλει- θα προχωρούσε σε νέα σκληρή επίθεση εναντίον του (και προέδρου πλέον του Alpha) Ν. Χατζηνικολάου. Αλήθεια, υπάρχει έστω και ένας άνθρωπος που να πίστεψε ότι ο «τρύπας» έπαθε υπέρταση ακριβώς σ’ αυτό το γύρισμα;
♦ Αντιγράφουμε από γκάλοπ στο οποίο αναφέρεται η φιλοκυβερνητική «Βραδυνή»: «Στο ερώτημα “τα οικονομικά του νοικοκυριού σας τα τελευταία δύο χρόνια βελτιώνονται ή χειροτερεύουν;” το 65% απαντά ότι χειροτερεύουν, το 8,5% ότι βελτιώνονται και το 26,5% ότι παραμένουν στα ίδια επίπεδα». Θα μπορούσε να είναι και μια εμπειρική ανάλυση για την ταξική διάρθρωση του ελληνικού καπιταλισμού.
♦ Μια μέρα πριν η κυβέρνηση ανακοινώσει την επιστράτευση των απεργών ναυτεργατών, ο μοντέρνος και φιλελεύθερος κυβερνητικός βουλευτής Κερκύρας Ν. Γεωργιάδης είχε εκφράσει την επιθυμία του: «Ναι, εγώ θα ήθελα πολύ να δω επιστράτευση». Και γιατί παρακαλούμε; Διότι την Πέμπτη θα κατέπλεε στην Κέρκυρα το αμερικάνικο αεροπλανοφόρο «Θίοντορ Ρούσβελτ» και ο γιάπης βουλευτής ανησυχούσε διότι «δεν υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν οι απαραίτητες εισαγωγές τροφίμων γι’ αυτούς τους ανθρώπους»! Κορίτσια, ο στόλος…
♦ Αύξηση κατά 161% σημείωσαν τα καθαρά κέρδη των Ελληνικών Πετρελαίων το 2005, σύμφωνα με επίσημη ανακοίνωση της εταιρίας. Η εταιρία ανακοίνωσε, επίσης, ότι θα δώσει «μπόνους» στους εργαζόμενους, θεωρώντας ότι συνέβαλαν στην αύξηση της κερδοφορίας. Για αυξήσεις, όμως, ούτε λόγος, διότι πρέπει να επικρατεί ένα «ελαστικό επίπεδο κόστους». Μόνο «μπόνους», όποτε το κρίνει η εταιρία.
♦ Ευρωπαϊκό έτος κινητικότητας των εργαζομένων κήρυξε το 2006 η ΕΕ. Τι εστί κινητικότητα; Η δυνατότητα των καπιταλιστών να απολύουν και να προσλαμβάνουν εργαζόμενους κατά το δοκούν και ο εξαναγκασμός των εργατών να περιφέρονται από περιοχή σε περιοχή και από κράτος σε κράτος.