♦ Δεν μας έπεισε καθόλου ο Στάθης (Σταυρόπουλος) στη διαμάχη του με τους Ζούγκλα – Μαυροτρύπα. Ηταν -έγραψε- πολέμιος της ανάληψης των Ολυμπιακών Αγώνων, αλλά πήρε μέρος στο διαγωνισμό για τη μασκότ. Αφιλοκερδώς, ως ένα είδος εθελοντισμού! Προσπαθεί να μας πείσει ότι ενήργησε ως μαλάκας. Ποιος; αυτός που έχει βγάλει τσουβάλια φράγκα από τη σκιτσογραφική του δραστηριότητα, πουλώντας το ταλέντο του στους εκδότες όσο πιο ακριβά μπορεί. Δεν μας τα λες καθόλου καλά κυρ-Στάθη. Και δεν πείθεις κανένα επικαλούμενος προσωπικές συζητήσεις με στελέχη του «Αθήνα 2004». Δηλαδή, έτσι και κέρδιζε η δική σου μασκότ, θα έβλεπες να βγαίνουν δισεκατομμύρια από την εμπορική της εκμετάλλευση και συ δεν θα έπαιρνες ούτε ευρώ; Αμ, το άλλο, ότι εκ των υστέρων ανακάλυψες τι κομπίνα ήταν οι Αγώνες και άρχισες να την πέφτεις από τη στήλη σου; Δηλαδή, αν σου είχαν επιλέξει τη μασκότ, θα έλεγες τα ίδια;
♦ Στο μεταξύ, ο πόλεμος μεταξύ των μεγαλοεκδοτών μαίνεται ανελέητος. Ακλόνητος ο Ζούγκλας ξεφουρνίζει πράγματα και ο Τεγόπουλος προσπαθεί να αμυνθεί με δημοσιευματάκια και επιστρατεύοντας διάφορους διανοούμενους που αρθρογραφούν κατά των «τηλεδικείων», χωρίς να μπαίνουν στην ουσία της διαμάχης. Πού ήταν αλήθεια όλοι αυτοί οι λεβέντες, όταν τα τηλετρομοδικεία δίκαζαν όχι μόνο τους συλλαμβανόμενους και κατηγορούμενους ως μέλη της 17Ν και του ΕΛΑ, αλλά και άλλους ανθρώπους, που τελικά δεν συνελήφθησαν; Οταν παραβιαζόταν βάναυσα το τεκμήριο αθωότητας και όλοι οι συλλαμβανόμενοι καταδικάζονταν πριν καν δικαστούν; Πού ήταν τότε η ευαισθησία όλων αυτών που στέκονται σήμερα στο πλευρό του Τεγόπουλου;
♦ Εισβολή στα γραφεία του ΚΚΕ, στο χωριό Χριστός Ραχών Ικαρίας, έκανε ομάδα αναρχικών προχθές τα ξημερώματα, σύμφωνα με δημοσιεύματα τοπικών εφημερίδων. Οι εισβολείς κατέστρεψαν έπιπλα και εγκαταστάσεις. Στη συνέχεια, μάζεψαν όλα τα χαρτιά σε κάδο απορριμμάτων και έβαλαν φωτιά. Να πούμε ότι οι καιρικές συνθήκες στην περιοχή δεν ήταν και τόσο καλές, κάτι που σε συνδυασμό με την πιθανή ανεπάρκεια θερμαντικών μέσων, ώθησε τους επιδρομείς σ’ αυτή την αποτρόπαια πράξη. Φεύγοντας, έγραψαν στους τοίχους «Κνίτες θα πεθάνετε» και «Κνίτες προδότες», χωρίς να γνωρίζουμε την αιτιολόγηση (κάτι θα έχουν μάλλον κατά νου). Ο δήμαρχος Ραχών Φανούρης Καρούτσος, δήλωσε ότι πρέπει σύντομα να επαναλειτουργήσει αστυνομικό τμήμα στη βόρεια Ικαρία, καθώς στο νησί υπάρχει μόνο το πολυδύναμο τμήμα στον Αγιο Κήρυκο και για να φτάσουν οι αστυνομικοί στην βόρεια Ικαρία χρειάζονται δύο ώρες. Συμφωνώντας με την ανάγκη καταστολής στις ανασφαλείς μέρες που διάγουμε, εμείς θα προτείναμε την δέσμευση και μόνιμη στάθμευση στο νησί ενός τουλάχιστον ελικοπτέρου Απάτσι, μιας ευέλικτης ομάδας ταχείας επέμβασης και μιας συστοιχίας πυροβόλων στις ψηλότερες κορυφές.
♦ Νέα αναβολή για ν’ απολογηθεί πήρε ο Σάκης (όχι ο Ρουβάς, ρε, ο Κεχαγιόγλου). Μεγάλη πλάκα θα ‘χει να τον δούμε να σκάει μύτη στη δίκη για τη 17Ν, όπου ήταν συνήγορος πολιτικής αγωγής. Χριστόδουλε, ο λόγος σε σένα (στον Ξηρό αναφερόμαστε, όχι στον Παρασκευαΐδη).