♦ Αυτό κι αν είναι χαστούκι. Μυστική δημοσκόπηση έκαναν οι Βρετανοί στο Ιράκ και τους βγήκε το 65% να υποστηρίζει τις επιθέσεις αυτοκτονίας και μόλις το 1% να εκτιμά ότι η κατοχή βελτίωσε την ασφάλεια στη χώρα (εντάξει, 1% οπαδοί του δωσιλογισμού δεν είναι και πολύ).
♦ Δεν το λέμε εμείς, οι άσπονδοι φίλοι του Μαντούβαλου στη ΝΔ βγήκαν και το είπαν φόρα παρτίδα. Δεν παραιτήθηκε από βουλευτής για να έχει ευχέρεια ελιγμών. Δηλαδή, βουλευτική ασυλία. Παναπεί, έχει λερωμένη τη φωλιά του και θέλει τις βουλευτικές πλάτες. Ετσι δεν είναι ή καταλάβαμε λάθος; Ο μόνος που (φαίνεται να) είναι αθώος σ’ αυτή την ιστορία είναι ο νεαρός δικηγόρος, βοηθός του Μαντούβαλου. Αυτόν απλά τον έστειλαν να καταθέσει λεφτά σε κάποιο λογαριασμό. Το παιδί για τα θελήματα ήταν.
♦ Και μια που κατεβήκαμε κάτω στον Πειραιά στο λιμάνι και ασχοληθήκαμε με τις διαμάχες ανάμεσα στους Μανιάτες, θυμηθήκαμε εκείνη την παλιά υπόθεση, της βόμβας κατά Μιχαλολιάκου, που την απέδωσαν στην «τρομοκρατία». Η 17Ν διευκρίνισε ότι δεν ήταν δική της ενέργεια, καμιά άλλη οργάνωση δεν ανέλαβε την ευθύνη και οι φήμες λένε πολλά. Αλήθεια, πώς θάφτηκε έτσι αυτή η υπόθεση; Γιατί κανείς δεν τη θυμάται; Γιατί δεν τη σκαλίζει η ΝΔ τώρα που είναι στην κυβέρνηση;
♦ Θα μας πείτε πώς συσχετίζουμε Μιχαλολιάκο με Μαντούβαλο. Στον Πειραιά κυκλοφόρησε μια φήμη. Οτι το γραφείο Μαντούβαλου άσκησε «σκιώδη» υπεράσπιση σε επιχειρηματία που κατηγορήθηκε για ηθική αυτουργία σε τοποθέτηση εκρηκτικών μηχανισμών σε καταστήματα ανταγωνιστή του (απαλλάχτηκε με βούλευμα τελικά). Ο Μαντούβαλος, φυσικά, διέψευσε τη φήμη, όμως οι εκρηκτικοί μηχανισμοί συνδέουν τις δυο υποθέσεις. Και μην ξεχνάτε ότι στο μεγάλο λιμάνι κυκλοφορεί πολύ χρήμα. Μαύρο, κατάμαυρο σαν κατράμι.
♦ Οπως δήλωσε ο ίδιος ο γίγας Γιακουμάτος, η γυναίκα που κατηγορείται για δωροδοκία πρόσφερε στο συνεργάτη του ένα κουτί με γλυκά και του είπε: «Γιωργάκη, αυτά να τα πάρεις για τα παιδιά σου». Εμείς δεν είμαστε μπροστά για να ξέρουμε πως έγινε το γεγονός, αλλά αυτή η οικειότητα μας… έβγαλε τα μάτια. Από πότε μια απλή πολίτης επισκέπτεται τον ιδιαίτερο ενός υπουργού και τον αποκαλεί χαϊδευτικά «Γιωργάκη». Μήπως γνωρίζονταν από πριν;
♦ Τελικά, τί εγκληματικό έκανε εκείνος ο έρμος ο Πολύζος και είναι ο μόνος που τέθηκε εκτός κοινοβουλευτικής ομάδας της ΝΔ με απόφαση του πρωθυπουργού; Μια κοινοτοπία είπε ο άνθρωπος και του ‘ρθε νταμπλάς στο κεφάλι.
♦ Προς όλους εκείνους που μιλούν για τηλεκανιβαλισμό και ζητούν πολιτικές παρεμβάσεις για να σταματήσει. Πού ήσασταν, ορέ παλικάρια, όταν διαπομπεύονταν σε καθημερινή βάση οι συλλαμβανόμενοι ως μέλη της 17Ν και του ΕΛΑ, αλλά και άλλοι άσχετοι άνθρωποι οι οποίοι τελικά δεν συνελήφθησαν; Γιατί δεν σας έπιασε τότε η ευαισθησία για το τεκμήριο αθωότητας και όλα τα υπόλοιπα που θυμόσαστε σήμερα;