♦ Με ομόφωνη απόφαση της Συνέλευσης του Τμήματος Ιατρικής του ΑΠΘ, αναγορεύτηκε Επίτιμος Διδάκτορας ο Δρ. Αλμπερτ Μπουρλά, Chairman elect and Chief Executive Officer (CEO) της φαρμακευτικής εταιρίας Pfizer Inc! Ο τίτλος απονεμήθηκε στον καπιταλιστή «για την πολυετή προσφορά του στον χώρο της υγείας, στον τομέα της έρευνας και της μελέτης νέων φαρμάκων και για το μεγάλο φιλανθρωπικό του έργο»! Μιλάμε για την απόλυτη κατάντια. Εκαναν Επίτιμο Διδάκτορα τον κουμανταδόρο ενός από τα πιο ληστρικά μονοπώλια στο χώρο του φαρμάκου.
♦ Μέσα στην πρωτοτυπία ο υφυπουργός Μπάτσων και Καταστολής Λ. Οικονόμου, μας συστήνει «υπομονή» μέχρι να μάθουμε «τι τελικά συνέβη στο Κουκάκι», παραμένοντας «επιφυλακτικοί ως προς την εικόνα σχετικά που δόθηκε από κάποια Μέσα, ηλεκτρονικά και έντυπα, και τις βιαστικές δηλώσεις που υιοθέτησαν άκριτα αβάσιμους ισχυρισμούς». Εντάξει, ότι το πόρισμα θα βγάλει λάδι τους μπάτσους το ξέρουμε. Ελπίζουμε να μην επιμείνουν στο ότι ο Ινδαρές αποπειράθηκε ν' αρπάξει το όπλο μπάτσου και να τους… καθαρίσει.
♦ Σε δυο ώρες θα βρισκόταν στο Τελ Αβίβ. Είχε όλη την άνεση να κάνει τις δηλώσεις του υπέρ της δολοφονίας του ιρανού στρατηγού Σολεϊμανί επί ισραηλινού εδάφους. 'Η έστω στο αεροπλάνο του, εν πτήσει. Ομως ο Νετανιάχου επέλεξε να φωνάξει τις κάμερες και να κάνει τις δηλώσεις του επί ελληνικού εδάφους. Οχι τυχαία, φυσικά. Ηθελε να υποδηλώσει ότι μιλάει εκ μέρους της συμμαχίας των τριών (Ισραήλ, Ελλάδα, Κύπρος), ότι και οι άλλοι δύο συμμερίζονται τις δικές του απόψεις. Γι' αυτό χρησιμοποίησε το ελληνικό έδαφος, χωρίς να ζητήσει την άδεια της ελληνικής κυβέρνησης. Αλλωστε, σε τέσσερις μέρες ο Μητσοτάκης επρόκειτο να συναντηθεί με τον Τραμπ και ο Νετανιάχου ήξερε ότι δε θα τολμούσε να βγάλει το «καπέλο» που του φόρεσε.
♦ Εσκασε στα γέλια το ιντερνετικό σύμπαν με τη… βαθυστόχαστη ανάλυση της Μιράντας Ξαφά για τη δολοφονία Σολεϊμανί. Θαυμάστε τη: «Η δολοφονία του Σολεϊμάνι έθεσε τέρμα στην αποτυχημένη εξωτερική πολιτική κατευνασμού που ξεκίνησε ο Ομπάμα. Η δολοφονία του αποτελεί ισχυρό αποτρεπτικό παράγοντα για το Ιράν και σηματοδοτεί την ανάκτηση της αξιοπιστίας των κόκκινων γραμμών της Αμερικής».
♦ Οκέι, οι συριζαίοι (ο Παππάς πρωτίστως) τρολάρισαν τον Μπουμπούκο. Αυτός διευκρίνισε ότι δεν έχει ως όραμα το να ζουν άνθρωποι με 200 ευρώ. Είπε, όμως, ότι «αν έχει κάποιος 200 ευρώ τον μήνα εισόδημα μπορεί να επιβιώνει», έστω κι αν «δεν ζει όπως πρέπει». Αυτό όμως είναι το ζήτημα. Μπορεί να υπάρξει επιβίωση (άθλια έστω) με 200 ευρώ το μήνα ή, αλλιώς, με 6,5 ευρώ τη μέρα; Αυτά τα λεφτά δε φτάνουν ούτε για το φαγητό ενός ατόμου. Χώρια το ντύσιμο, η καθαριότητα, το ηλεκτρικό και το νερό (αφήνουμε τη θέρμανση), η μετακίνηση. Και η στέγαση; Αρα, κανένας δεν αδίκησε τον Μπουμπούκο.