♦ Ο Δένδιας οργάνωσε πρωινό εργασίας των υπουργών Εξωτερικών της ΕΕ με καλεσμένους τους ομολόγους τους από τη Βόρεια Μακεδονία και την Αλβανία, για να βοηθήσει τις δυο γειτονικές χώρες να πάρουν το στάτους των υπό ένταξη στην ΕΕ χωρών. Πώς το 'λεγε προεκλογικά η ΝΔ; Οτι η Συμφωνία των Πρεσπών είναι (σχεδόν) προδοτική. Εντάξει, δεν είναι η Ελλάδα που θ' αλλάξει τους συσχετισμούς μέσα στην ΕΕ (ιδιαίτερα όταν «απέναντι» βρίσκεται κοτζάμ Γαλλία), όμως στο συμβολικό επίπεδο η κυβέρνηση Μητσοτάκη στέλνει το μήνυμα ότι θα κάνει τα πάντα για να υλοποιηθεί η συμφωνία Τσίπρα-Ζάεφ. Κάτι τέτοια βλέπει ο Σαμαράς και κόβει φλέβες. Και εισηγείται την υιοθέτηση πολιτικής αποδέσμευσης από τις Πρέσπες.
♦ Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή. Και κανένας πρώην υπουργός και βουλευτής δεν πάει χαμένος, επειδή δεν κατάφερε να εκλεγεί. Φτάνει το κόμμα του να πάρει την κυβερνητική εξουσία. Ο Δημήτρης Σταμάτης, λοιπόν, δεξί χέρι του Σαμαρά, τοποθετήθηκε πρόεδρος του Ταμείου Παρακαταθηκών και Δανείων. Πού να τρέχει τώρα να κάνει το δικηγόρο στα 70 του… Δε νομίζουμε ότι χρειάζονται περαιτέρω σχόλια. Τα λέει όλα η είδηση.
♦ Τι τραβάει το κακόμοιρο το ζωντανό. Να πρέπει να κουβαλάει το παιδοβούβαλο που του ήρθε να φωτογραφιστεί στα χιόνια…
♦ Διευθύνων σύμβουλος στην εταιρία που εκδίδει τον «Εθνικό Κήρυκα» το καταλαβαίνουμε. Ομως, ο Διαματάρης είναι και διευθύνων σύμβουλος και στην κτηματομεσιτική Diamataris Properties Ltd. Δεν ξέρουμε τι κύκλο εργασιών έχει αυτή η εταιρία, όμως σίγουρα τα κτηματομεσιτικά αναπτύσσονται με στήριγμα την εκδοτική δραστηριότητα. Κι όπως συμβαίνει με όλες τις μπίζνες, οι ανταγωνιστές του Διαματάρη «χτύπησαν» αποκαλύπτοντας την επιχειρηματική του δραστηριότητα, την οποία δεν είχε καν την ευθιξία να αναστείλει (εικονικά έστω) όταν ο Κούλης τον έκανε υπουργό του.
♦ Διαβάσαμε στα… υπεράνω υποψίας «Νέα» του Μαρινάκη, ότι με απόφαση της διάσημης υφυπουργού Δόμνας, αναπληρωτής πρόεδρος στο Κέντρο Κοινωνικής Πρόνοιας της Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας (δημιουργήθηκε από τη συγχώνευση τριών δομών υποστήριξης ατόμων με αναπηρία) διορίστηκε κάποιος Πολύβιος Κασιδόπουλος, ο οποίος, εκτός από πρόεδρος της ΝΟΔΕ Δομοκού, είναι και ιδιοκτήτης μπαρ και… λαϊκός τραγουδιστής. Απ' όσο τον είδαμε σε βίντεο που κυκλοφορεί, ωραία το πάει το ντιριντάχτα ο κύριος αναπληρωτής πρόεδρος. Ο κατάλληλος άνθρωπος βρέθηκε στην κατάλληλη θέση. Κομματάρχης του Σταϊκούρα και να μην «αποκατασταθεί» δε γίνεται.