♦ Μπήκε, λέει, ο Κούλης στο Μαξίμου και βρήκε τις κουρτίνες να μυρίζουν τσιγαρίλα. Βρήκαν και τα γραφεία κλειδωμένα, λέει. Μόνο που τα κλειδιά τα είχε ο μπάτσος στο ισόγειο, δεν τα είχαν πάρει μαζί τους οι συριζαίοι. Αμ' το άλλο; Δυο φωλιές από κατσαρίδες βρήκε ο Μηταράκης στο δικό του γραφείο, λέει. Συμπέρασμα: οι συριζαίοι είναι λέτσοι, βρομιάρηδες… Το πήρε ο Μπάμπης και κατέληξε στο συμπέρασμα: χασίς κάπνιζαν στο Μαξίμου και καλούσαν τους ξένους ανταποκριτές, κυρίως αυτόν της «Λιμπερασιόν»! Καλά, θεωρούν ότι με τέτοιου είδους προπαγάνδα θα κάνουν ζημιά στον ΣΥΡΙΖΑ;
♦ Μπορεί να είχε κάνει τάμα («κάνε Παναγιά μου το θαύμα σου να γίνω πρωθυπουργός και θα σου ανάψω μια λαμπάδα ίσα με το μπόι μου»). Το χριστιανικό τυπικό, όμως, θέλει τα τάματα να υλοποιούνται σε αυστηρά ατομική (το πολύ οικογενειακή) βάση, προκειμένου να μην υπάρξει σκανδαλισμός. Τέλος, πάντων, μια βδομάδα μετά την εκλογική του νίκη, ο Κούλης φωτογραφίστηκε (προσοχή: φωτογραφίστηκε, δεν τον φωτογράφισε τυχαία κάποιος συνεκκλησιαζόμενος) στο γνωστό εκκλησιαστικό μαγαζί της Τήνου με τον μεγάλο τζίρο. Οπως σημείωνε την προηγούμενη βδομάδα η εφημερίδα μας, το «πατρίς-θρησκεία-οικογένεια» θα παίξει πολύ με τη νέα κυβέρνηση της Δεξιάς.
♦ Η Φώφη ανακοίνωσε ότι θα σχηματίσει επιτροπή που θα μελετήσει τα αίτια της κατακρήμνισης των ποσοστών του ΠΑΣΟΚ. Κάτι σαν τις ΕΔΕ στο Δημόσιο, που σκοπό έχουν να βγάλουν λάδι τους υπαίτιους.
♦ «Η νέα κυβέρνηση από την πρώτη στιγμή έδειξε τις διαθέσεις της. Μετά την ελάχιστη τοποθέτηση γυναικών υπουργών, η μετακίνηση της ΓΓΙΦ από το Υπουργείο Εσωτερικών στο Υπουργείο Εργασίας και στον τομέα της Πρόνοιας, στενεύει τα όρια των πολιτικών ισότητας των φύλων». Αυτά κατήγγειλε η γενική γραμματέας Ισότητας των Φύλων Φωτεινή Κούβελα και παραιτήθηκε χωρίς να περιμένει την αντικατάστασή της. Εμείς θυμίζουμε απλά ότι η πρώτη κυβέρνηση των Τσιπροκαμμένων είχε μόνο εφτά γυναίκες (καμία υπουργό) σε σύνολο 42. Οχι ποιοτικά διαφορετική αναλογία από τις 5 στους 51 του Κούλη.
♦ Αν στείλει τον Σαμαρά στην Κομισιόν, τον Αβραμόπουλο τι θα τον κάνει; Αν κάνει πρόεδρο Δημοκρατίας τον Καραμανλή, θα έχει τον Αβραμόπουλο σε θέση «ελεύθερου σκοπευτή» να πυροβολεί όποτε και σε όποια κατεύθυνση του γουστάρει. Γιατί να πάει σπίτι του αποκλείεται. Αρα, ο Κούλης πρέπει οπωσδήποτε να του βρει ένα πόστο (του επιπέδου του, φυσικά).